Переваги і недоліки бджіл популярної породи Карпатка

Вже понад півстоліття не втрачає популярності порода бджіл ” Карпатка: характеристики, відгуки, отримані від досвідчених бджолярів, говорять про неї, як про незаперечний досягнення селекційної науки.

Трудівниці з східних Карпат

Переваги і недоліки бджіл популярної породи Карпатка

Вимираюча популяція цих бджіл була виявлена в східних Карпатах у 60-х роках минулого століття. Зусиллями вчених-бджолярів вдалося зберегти вигляд, і з тих пір його активно розводять не лише на пасіках українських Карпат, але й у Росії, Білорусії, Угорщини, Польщі. Є свідчення про те, що займаються селекцією карпатської породи на Кіпрі, в Кореї та Китаї.

Щоб зміцнити виживаність цих комах, проводиться інтенсивна робота. В Україні створені заповідні області – Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька, куди забороняється ввозити комах інших порід.

Карпатка – щодо комаха:

 • середня ширина тергитов – верхніх півкілець черевця – 4,8 мм;
 • вага робочої бджоли досягає 110 мг,
 • вага бджіл на виході з маточників – особливих сот, в яких розвиваються «королеви вулика» – більш 200 мг, а в активний період кладки яєць їх вага може перевищувати 300 мг,
 • трутні важать в середньому 220 мг.

Колір комахи найчастіше не має жовтизни: груди – коричнева або сіра, тергиты – сірі або сріблясті.

Важлива особливість комахи – довгий хоботок, що досягає 6,73 – 7 мм у довжину. Завдяки цьому карпатка може успішно працювати на рослинах, де нектар розташований глибоко, наприклад, на клеверах, квасолі та горосі.

До теперішнього часу карпатська порода бджіл налічує близько 10 ліній, серед яких найбільш відомі

 1. Вучковская – тергиты робочих бджіл – сірі, у трутнів – коричневі, у маток – світло-коричневі або чорні. Ця карпатка володіє підвищеною продуктивністю і сухий білої печаткою – восковою кришечкою, використав стільники;
 2. Колочавська і схожа на неї лінія «Говерло» відрізняються великими крилами і зачіпками на задніх крилах;
 3. Російська «майкопська» лінія стійка до погодних умов середньої і південної смуги Росії, виробляє більшу кількість продукції і на відміну від вихідної породи має деяку жовтизну в забарвленні.
Це цікаво  Історія походження і відмінні риси африканизированных бджіл-убивць

Безсумнівні переваги

 • Продуктивність. Карпатка швидко завоювала любов бджолярів з-за своєї високої продуктивності. Сильна сім’я може дати в середньому 45-50 кг меду за сезон, але при використанні сучасних технологій ця цифра може збільшитися до 80 кг.
 • Хороша плодючість. Матка відкладає у добу близько 1800 яєць, а в активний період може відкласти до 3000 яєць, що особливо характерно для вучковского типу.
 • Ранній розвиток. Робочі бджоли швидко розвиваються і починають працювати нарівні з більш дорослими особинами.
 • Збирають нектар з низьким вмістом цукру.
 • Підприємливість – найважливіша риса цього виду. При цвітінні різних видів рослин він швидко переключається з одного на інший, активно шукає джерела, з яких можна зібрати більшу кількість нектару. Це властивість називається флоромиграцией, і бджола медоносна карпатська виявляє його не лише протягом сезону медозбору, але й протягом одного дня. З цієї ж причини вона з великим успіхом використовується для запилення тепличних рослин.
 • Стійкість до нозематозу – одне з головних видових переваг. Захворювання викликається одноклітинним паразитом Нозема, який вражає кишечник і робітників, і маток і трутнів. У комах розвивається пронос, який призводить до послаблення, а потім і до загибелі сім’ї. Хвороба особливо характерна для клімату з довгою взимку, тому карпатська порода – дуже хороший вибір для господарств, розташованих в таких кліматичних зонах.
 • Акуратність. Зведення бджолиних сот починається ранньою весною. Карпатка створює дуже хороші, запечатані сухої білої печаткою, стільники. Вона поряд з російської та італійської породами входить в трійку «лідерів» з вироблення якісного воску.
 • Низька ройливость – дуже важливе позитивне якість уродженки Карпат. Сім’ї зберігають свою силу, що, в свою чергу, позитивно позначається на їх продуктивності. Бувають випадки, коли у вулику співіснують 2 матки, а потім відбувається тиха зміна однієї на іншу без роїння. Роїння може статися тільки в разі практично повної відсутності хабар.
 • Хороша виживання в різних кліматичних умовах, навіть у Сибіру. Зимовий підмор невеликий. Єдине, що радять бджолярі – зберігати у вулику зимою потрібну вологість і прибирати вулики в зимівник при перших стійких заморозках. Однак, незважаючи на те, що представники цієї породи не бояться холодів, при поганій дощовій погоді вони не працюють.
 • Незлобивость, миролюбність – одні з основних якостей, які зробили цих комах такими популярними. Бджоляр може спокійно працювати з вуликом без димаря – його мешканці майже не будуть звертати на нього уваги. Їх мирний характер дозволяє ставити пасіку на присадибних ділянках і дачах, обладнати пересувні павільйони і змінювати місце пасіки в пошуках цвітіння того чи іншого виду рослин. Жителі вулика першими не нападають, але, з іншого боку, добре захищають свої сім’ї від непрошених гостей. Їх агресивність залежить від кліматичних умов – так, сибірські пасічники відзначають, що їх підопічні не настільки миролюбні.
Це цікаво  Походження та відмінні особливості породи бджіл Карніка

Недоліки виду

Щоб бджільницьке господарство не понесло несподіваних збитків, господар пасіки повинен знати, що його підопічні:

 1. Уразливі для воскової молі – метелики, гусениці якої прогризають в сотах ходи і харчуються медом, пергою і воском. Шкідник завдає шкоди розплоду і всій родині. У разі сильного розмноження гусениць сім’я може загинути або залишити вулик.
 2. Схильні до крадіжок. Господар пасіки повинен бути уважним до властивості своїх підопічних і припиняти його.
 3. Виробляють мало прополісу. Проте є свідчення про те, що в більш холодному кліматі з суворою і тривалою зимою кількість узи збільшується, і його можна збирати.

Розведення

Переваг у цього виду набагато більше, ніж недоліків, і багато бджолярі зупиняють свій вибір саме на ньому. Однак така популярність може зіграти і негативну роль, особливо у разі придбання бджолопакетів – стандартних наборів для пасічного розведення, містять молодих бджіл, матку і розплід.

Недобросовісні продавці можуть “підсунути” підроблений товар, тільки зовні нагадує карпатський вид. У цьому випадку початківця бджоляра чекає розчарування: його підопічні можуть виявитися слабкими і агресивними, мати низьку продуктивність і великий підмор.

 • загальна вага комах в пакеті повинен становити 1 кг 200 г;
 • матка повинна бути сильною, плодной, віком не більше 2 років;
 • у пакеті повинно бути 2 рамки розплоду;
 • вміст пакета має бути доповнено 3 кг корму;
 • комах з пакету обережно скидаються у вулик, потім підсаджують туди матку.

Придбати пакет можна тільки навесні, найкраще – у знайомого пасічника або по рекомендації.

Для розведення або зміцнення сімей на пасіці можна придбати не пакет, а перезимовавшую сім’ю, де є матка, трутні і робочі. Разом з нею набуваються корми, а іноді – і вулики.

Це цікаво  Лікарські препарати і методи для боротьби з захворюванням гнильцом у бджіл

Що кажуть пасічники

Чудові якості цієї породи підтверджуються думками бджолярів з різних країв:

 1. З середньої смуги Росії: «Без всяких проблем купив 2 пчелопакета із Закарпаття. Дуже продуктивні, зимівля пройшла нормально, хоча були сильні морози. Дуже задоволений».
 2. З Молдови: «Хороша бджола, тримав вучківський тип 25 років».
 3. З Краснодарського краю: «У нас на всіх пасіках працюють мукачівські. Продуктивність – більше, ніж у місцевих, зимують задовільно. Виписуйте таких бджіл».
 4. З Тульської області: «Відпрацювали на ура! І меду дали і незлобные».

Однак зустрічаються і розчаровані відгуки: деякі стикаються з поганою продуктивністю, нестійкістю до холодів і навіть з агресивністю. Тому знавці бджільницького справи рекомендують:

 • купувати пакети або сім’ї лише у відомих селекційних господарствах;
 • підтримувати чистопородность, не допускати безконтрольне схрещування з іншими видами;
 • з великою обережністю застосовувати різні хімічні препарати і медикаменти на пасіках – це негативно позначається на якості маток і силі сімей.

«Пасічницький бізнес» вимагає відповідальності і знань. Тільки в цьому випадку розведення маленьких трудівниць принесе свої благодатні плоди.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *