Переваги і недоліки породи сіра гірська кавказька бджола

Кавказька порода бджіл: характеристики, відгуки. Ці бджоли родом з Кавказьких гір. Клімат даного району планети м’який і вологий, зими відрізняються короткостроковими холодами. Порода повністю підлаштована під нього. Як результат, добре проходить недовге зимівлю і вилітає з першим теплом на збір нектару, не боїться зміни погоди, може працювати в невеликий дощ.

Природа дивним чином сформувала поведінка комах. При недостатній кормовій базі вони навчилися самостійно обмежувати свою плодовитую матку: королева повинна шукати порожні клітинки, багато пересуватися по вулику, щоб знайти місце для кладки, так як бджоли постійно заповнюють медом соти, з яких з’являються робочі особини.

В умовах бідного медозбору сіра гірська кавказька бджола також «навчилася» по максимуму вибирати нектар з практично будь-яких рослин. У неї дуже вузький хоботок, здатний проникати в самі тісні узкотрубчатые квіти, які характерні для умов гір.

Характеристика породи

Переваги і недоліки породи сіра гірська кавказька бджола

Забарвлення У більшості популяцій бджіл гірських це сріблясто-сірий, сіро-коричневий при повній відсутності жовтого або оранжевого, як у більш звичних порід. Але жовтий і помаранчевий кольори зустрічаються у популяцій Північнокавказька, Долинна, Іранська.
Маса робочої бджоли, 85…90 мг
довжина хоботка (середня), 7.2 мм (максимум – 7,5 мм зустрічається у мегрельської популяції цієї породи)
Маса матки, мг 180 (на кладці – до 200)
Продуктивність матки при засіві 1000…1600 яєць в добу

Мед завжди є

Сіра гірська кавказька бджола збирає пилок і нектар з усього, що тільки може її виробляти. В середньому з одного гектара площі комахи здатні зібрати до 30 кг меду мінімум зі слабкого взятку. У ході досліджень, проведених ще в часи СРСР, зазначається, що в умовах лісу порода показувала результат від 22 кг з сім’ї, в умовах степу – близько 60 кг.

Це цікаво  Особливості ловлі бджолиних роїв з допомогою порожніх вуликів або пасток

Мед – бурштинових відтінків, часто з великою домішкою пилкових зерен. Продукт швидко кристалізується. Зустрічаються відомості, що мед цієї породи дуже темного кольору. Це неправда. При зборі з соняшника або акації виходить такий же мед, як і у інших порід. Відмінність – печатка меду: вона дійсно темна, «мокра», плоска.

Темним мед може бути у всіх порід, якщо відкачувати його після зимівлі або зі старих стільників, яким більше 3 років. Але це вже результат роботи пасічника, а не бджоли.

Якщо порівнювати з іншими породами, то при відсутності доступних медоносів для більш поширених порід, кавказька бджола буде рекордсменом по збору врожаю в таких умовах: вона любить різнотрав’я, здатна працювати в спеку (на відміну від інших поширених порід).

Під час активного медозбору сім’я свою увагу спрямовує саме на сам процес, заливаючи максимум расплодных осередків, і тим самим обмежує матку в темпах яйцекладки. Таким механізмом порода регулює себе: родина підтримує баланс корми (якого постійно мало) і чисельності (яку матка весь час намагається наростити).

Нектар, який комахи вибирають з рослин в горах, відрізняється низькою цукристістю. Кавказька порода бджіл характеризується активністю, високою швидкістю перельоту з рослини на рослину. Спеціально на джерела нектару бджілки не орієнтуються.

Переваги

Сіра гірська кавказька бджола відрізняється наступними перевагами:

 • високий імунітет проти більшості хвороб;
 • ранній виліт і робота на нестійкому хабарі до холодів;
 • на хабарів вилітає з першими променями сонця, коли повітря ще не прогрітий, а повертається тільки з заходом;
 • неагресивна по відношенню до пасічника;
 • низький відсоток роїння сімей – 3% (в сім’ї можуть уживатися дві матки, зміна матки проходить спокійно);
 • добре переносить суворі (до -25°С), але короткі зими. Витримує відкриту зимівлю, за умови, що короткострокові морози не перевищують 30…35 градусів;
 • виробляють багато прополісу, яким запечатують щілини, льотки;
 • збирають нектар практично з усіх медоносів, навіть найбільш слабких. Приріст на середньому хабарі може становити 1,5 кг в день.
Це цікаво  Як правильно обробляти бджіл від кліщів щавлевої кислотою?

Недоліки

 1. Погано відбудовують стільники, заливають мед в расплодную частина (особливість породи) – вирішується установкою решітки, обмежує матку в переміщенні.
 2. Це бджілки-злодійки – йдуть по шляху найменшого опору, чужий вулик для них в першу чергу джерело нектару.
 3. Під довгі зимівлі не пристосована.
 4. Не любить вогкість.
 5. Схильна наступними захворюваннями: нозематозу, падевым токсикозів та європейського гнильцю. Рішення – тільки правильний догляд.
 6. Сила сім’ї може просідати через обмеження робочими бджолами площі засіву маткою.
 7. Розплід, перга і мед часто перемішані на близьких ділянках в рамці.
 8. На сильних хабарі показує себе гірше, ніж інші породи.
 9. При змішуванні з іншими породами втрачає всі свої цінні якості.

Особливості зимівлі

 • сім’ї для зимівлі знадобиться 4-6 рамок. При температурі +4 °С у вулик, бджоли сірої кавказької починають активно споживати корм, опонашиваются;
 • не зимують на падевом меді (вірніше, зимують, але хворіють сильно);
 • перший обліт сіра гірська кавказька бджола здійснює навесні вже при +3°С на вулиці.

Робота з маткою сірої кавказької бджоли

 1. Червління починається в другій половині січня, початку лютого. З цього часу необхідно поступово доставляти рамки, щоб розширювати вулик.
 2. Обов’язково застосовувати ґрати для обмеження переміщення матки.
 3. Іноді сіра українська порода поводиться незвично – бджоли не обмежують матку в розплоді. Тоді це повинен зробити бджоляр.
 4. Транспортування витримує дуже добре.

Висновок

Порода сірої кавказької бджоли повинна використовуватися з розумом. Наприклад, вона ідеальна для застосування в умовах слабкого взятку. Як хороший запилювач, її вигідно використовувати в теплицях, на обмежених територіях вирощування слабких медоносів, які вимагають запилення (наприклад, бобові).

Порода сильна, розрахована на виживання, але це не означає, що вона абсолютно захищена від зовнішніх факторів. Як і будь бджолиної сім’ї, вуликів з кавказької сірої вимагається контроль і догляд.

Це цікаво  Інструкція по застосуванню Аква Фло для лікування бджіл від кліща

Відгуки

«Став тримати кавказьких бджіл тому, що у нас в окрузі багато червоного конюшини. Саме ця порода збирає з нього багато-багато неймовірно смачного меду» – Платон.

«Я просто в захваті від 36-ї лінії кавказької породи. Це просто пісня, а не бджоли!» – Анатолій.

«Після того як перейшов на кавказьких бджіл, «урожай» меду відчутно збільшився. Я дуже задоволений ними» – Марат.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *