Переваги і недоліки утримання бджіл в вуликах лежаках

Є кілька способів того, як розводити і утримувати бджіл. Це можуть бути різні конструкції. Для початківців бджолярів радять скористатися так званими вуликами-лежаками. Бджоли в лежаках: особливості змісту та роботи з такими конструкціями розповімо детальніше.

Особливості конструкції

Переваги і недоліки утримання бджіл в вуликах лежаках

Утримання бджіл у вуликах-лежаках передбачає використання спеціальної конструкції. Вона значно відрізняється від звичайного багатокорпусного вулика. Конструкція передбачає прямокутну форму ящики з кришкою, в якому поміщається безліч рамок. Найчастіше рекомендують використовувати такий вулик на 20 рамок, хоча їх може бути і більше, якщо вам зручно.

В такій конструкції є багато місця для створення відводків, для додаткових рамок у разі потреби, для утеплювальних подушок на зиму тощо Ряд переваг роблять такі вулика переважними для новачків і бджолярів-жінок. Так і досвідчені пасічники часто користуються ними на додаток до інших конструкцій.

Значні переваги лежаків

Щоб оцінити всю вигоду від утримання бджіл в лежаках, їх часто порівнюють з трехкорпусными вуликами, які так популярні в сучасному бджільництві:

 • Велика місткість для бджолиних сімейств і медових запасів.
 • При цьому він легше і легше переносити з місця на місце, ніж звичайний трьохкорпусний.
 • Є можливість робити відводки, тим самим розширюючи бджолину сім’ю, зміцнюючи її і роблячи пасіку більше.
 • Підрахували, що в такому вулику-лежаку за сезон бджоли примудряються запасти більше меду, ніж в інших конструкціях.
 • Легко додати рамки, не чіпаючи основний сімейство.
 • Полегшений працю пасічника за рахунок того, що оглядати такі вулика можна набагато рідше, змусивши їх рамками наперед.
 • У бджільництві особливо цінують цю конструкцію за те, що її легко почистити навесні або в інший час року, не виймаючи повністю всі рамки, а тільки трохи зміщуючи їх.
 • Простота конструкції дає вам можливість швидко оглянути всі рамки, навіть не дістаючи їх з вулика. На противагу – багатокорпусні вулики потрібно повністю розбирати, щоб оглянути всі рамки, нуклеус, щось додати або забрати, а також для прибирання.
 • За рахунок великого місця можна швидко отримати новий розплід.
 • Такі конструкції дуже легко перевозити з місця на місце. Їх можна поставити один на одного, за рахунок чого і місце в транспорті також економиться.
 • У таких вуликах бджоли весь рік можуть бути в робочому стані, бджолина сім’я залишається сильною постійно.
 • Більш комфортна зимівля для бджіл відбувається за рахунок того, що у вулику-лежаку можна розмістити відразу дві сім’ї з двома матками і вони будуть гріти одне одного весь холодний період.
 • Також на зиму такий вулик легко утеплити, так як для подушок і інших утеплювачів залишається багато місця.
Це цікаво  Профілактика і лікування небезпечного захворювання бджіл браулеза

Деякі недоліки

І все ж, такі зручні і комфортні вулика можуть мати і деякі свої недоліки, які обов’язково варто враховувати, щоб бджільництво з ними було успішним.

 1. При своїй легкій конструкції вони все ж займають більше місця, ніж багатокорпусний вулик.
 2. За рахунок меншої підрамкового простору бджіл може не вистачати повітряної подушки. Для зимівлі це створює деякі проблеми.
 3. Якщо вам необхідно встановити додаткову надставку, то її тут нікуди буде поставити. А тому при великому хабарі доведеться збирати мед трохи раніше.
 4. Помічено, що при розведенні бджіл в лежаках збільшується їх схильність до роїння, незалежно від породи. Але і з цим легко боротися, знаючи, як і що робити.

Правила роботи з лежаками

Щоб робота з бджолами у вуликах-лежаках пройшла успішно, потрібно дотримуватися нескладних правил:

 • На зимівлю гнізда добре слід утеплювати. Особливо це стосується тих випадків, коли ви залишаєте їх під снігом.
 • Важливо забезпечити своїх вихованців достатньою кількістю меду і перги.
 • Під час активної яйцекладки слід додати світло-коричневі стільники в гніздо в достатній кількості.
 • Дуже важливо вчасно попереджати роїння бджіл, проводячи противороевые методики.
 • Вчасно додайте рамки з вощиною.
 • Для збільшення запасів меду бажано провести так звану перегрупування. Для цього прибирають друкований розплід всередину конструкції, а матку і відкритий розплід залишають біля льотка. Між ними закладають достатню кількість рамок.
 • На зиму можна об’єднувати дві сім’ї в одному вулику-лежаку для більш комфортної зимівлі. Найважливіше при цьому – поставити щільну рамку між ними, щоб сім’ї до весни не об’єдналися в одну. Досить маленької щілини і у вас залишиться одна сім’я з однією маткою.
 • У липні проводять заміну старих «корольов» молодими.
 • У серпні займаються нарощуванням сім’ї для майбутньої зимівлі.
 • На зиму на дві сім’ї потрібно залишати не менше 20 кг запасів меду. Для двох сімей достатньо 12 рамок.

Запобігаємо роїння

Оскільки роїння у вуликах-лежаках більш ймовірно і за ним складніше встежити, то слід навчитися запобігати подібне явище. Найчастіше використовують спосіб Чайкіна:

 1. Як тільки ви помітили, що рамок з розплодом вже 10 штук в одному вулику, слід відокремити «королеву».
 2. Вулик поділяють щільною рамкою на дві частини. В меншу переміщують матку і 8 рамок. Льоток залишають у неї відкритим.
 3. У більшій частині залишають всіх бджіл і 12 заповнених рамок (медом, розплодом, пергою). Льоток у них закривають.
 4. При цьому робочі особини активно відбудовують стільники. А матка в іншій частині вулика також активно відкладає яйця.
 5. Бджоли рояться, так як зайняті будівельними роботами, але при цьому постійно контактують з маткою.
 6. Завершення процесу – твір перегрупування через два тижні.
Це цікаво  Колібрі-бджілка: фото

Також можна зробити і відводки. Особливо це важливо, коли процес роїння може зірвати пізній медозбір.

 • Також вулик ділять на два відсіки перегородкою.
 • Менший відсік поміщають 1 – 2 рамки з розплодом і трохи робочих особин. По краях встановлюємо мед і пергу, доливають води. Також сюди встановлюють зрілий друкарський маточник.
 • У більшому відділенні залишаємо стару матку.
 • Після запліднення отводка слід додати ще 2 – 3 рамки розплоду. Замість них ставимо в перший відсік вощину.
 • По мірі зростання отводка, робимо заміну розплоду і вощини ще кілька разів.

Таким способом не тільки попереджають роїння, але і нарощують сили сім’ї для основного медозбору. Часто цим способом користуються тоді, коли є два коротких сезону медозбору, або один пізній.

Зимівля

Оскільки зимівля бджіл у лежаках відбувається трохи по-іншому, ніж у звичайних конструкціях, то зупинимося на цьому моменті докладніше:

 1. Після головного хабар слід провести ревізію і визначити наявність плодових маток, сили сімейств, кількість запасів меду та ін.
 2. Для сильних сімей на зиму залишають 8 – 10 рамок, для середніх – 6 – 7, а слабким достатньо 4 – 5.
 3. Орієнтують встановлення рамок до вічок. Якщо він один, то біля нього встановлюють середину рамок. Якщо два, то рамки розміщують рівномірно між ними. У разі коли вічка в кількості чотирьох штук, то зміщують рамки до якого-небудь краю.
 4. Обмежують зайвий простір, максимально утеплюючи вулик. Для цього його можна змусити пінопластом. Не турбуйтеся, якщо між ним і краєм утворюється трохи вільного простору. Це допомагає кращої вентиляції, не порушуючи теплого режиму.
 5. Не забудьте зробити додаткову вентиляцію. Наприклад, можна загнути задню частину холстика зверху або залишити щілини в стельових дощечках.
 6. При цьому стельові дошки утеплюються. Але краще це робити «дихаючими» матеріалами, наприклад, подушками з соломи.
 7. Встановіть захисні решітки від гризунів та інших шкідників.
 8. При настанні холодів вулика заносять в омшаник або ж додатково утеплюють і захищають від птахів і вітру, залишаючи на вулиці.
 9. Пам’ятайте про те, що бджіл взимку турбувати не слід ніяким шумом. Від цього вони нервують і можуть опоноситься.
 10. Достатньо раз в місяць приходити і акуратно чистити річки від підмору. Адже якщо вони заб’ються, то бджолам не буде вистачати повітря і вони можуть загинути.
 11. Слідкуйте за весняним періодом, коли бджоли починають активно харчуватися. Якщо на рамці закінчився мед, то бджоли можуть і не переміститися на іншу рамку, загинувши від голоду. А тому слід додатково їх догодовувати.
 12. Можна зверху на гніздо укласти бруски і поставити на них медову рамку. Це дає додатковий запас їжі, коли з основних рамок бджоли все з’їдять.
 13. Очисний обліт бджоли роблять, коли настає стійке тепло. Але поспішати при цьому з ревізією не варто. Зробити її слід тільки через два тижні, а то і три після першого обльоту.
Це цікаво  Зовнішні та поведінкові відмінності джмелів, бджіл, шершнів і ос

Конструкція своїми руками

Придбати вулик-лежак сьогодні не проблема. Його можна замовити або придбати в будь-якому пчеловодческом магазині. Крім того, такі вулика можна замовити людині, яка вміє працювати з деревом. Ще економніше – зробити конструкцію самому. Для цього не так вже й багато потрібно:

 • Схеми для стандартних розмірів рамок у такому вулику вже приведені в достатній кількості. Їх знайти нескладно. Якщо ж ви збираєтеся робити конструкцію на нестандартне кількість рамок або ж рамки хочете використовувати іншого розміру, то варто створити креслення самостійно.
 • Зробивши всі виміри, роблять заготовки з дерев’яних планок та дощок. Важливо, щоб дерево було сухою, міцною і рівною.
 • Запасіться достатньою кількістю шурупів, скоб і фіксаторів для збірки.
 • Створені заготовки по кресленнях акуратно і щільно збираються в конструкцію.
 • Кришку бажано оббити оцинкованим листом, а також прикріпити ручки, завіси, прилітну дошки та інші дрібниці.
 • Не забудьте пофарбувати вулика. Для цього їх покривають оліфою, а зверху фарбою.
 • Якщо ви будете встановлювати вулики-лежаки на якесь піднесення, то простежте, щоб підставка стояла міцно і була не дуже високою.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *