Підготовка бджіл до зими і останній їх обліт перед зимівлею

Будь бджоляр, незалежно від досвіду, повинен знати все про останній обліт бджіл перед зимівлею і той час, коли вони не облетываются.

Продукти бджолиного виробництва для людства в останні роки набули особливу цінність. На їх основі створюються не тільки вишукані ласощі, але і безліч важливих елементів медицини та косметології. Чудесні властивості меду, прополісу та інших продуктів життєдіяльності бджіл змушують бджолярів розводити все більше вуликів і ретельніше за ними доглядати – попит на продукт зростає, зростають і вимоги до нього.

Бджолина сім’я, поміщена для зимівлі в підземний омшаник, володіє дивовижною здатністю відчувати наближення потепління. Останній період зимівлі, що зазвичай відбувається на початку березня, але змінюється по регіонах, віщує перший весняний обліт і початок активної діяльності вулика.

Цей період, хай і нетривалий, ставить перед бджолярем масу відповідальних завдань – важливо грамотно зробити обліт бджіл взимку для того, щоб функціонування вулика не було порушене в сезон активної життєдіяльності.

Важливо правильно забезпечити останній осінній обліт – це гарантує приплід і розвиток вулика надалі.

Останній обліт

Підготовка бджіл до зими і останній їх обліт перед зимівлею

Зимівля для бджіл – самий складний період, тому і підготовка до неї повинна зайняти масу зусиль. Досвідчені пасічники знають, що підготовка до зимового періоду – важливий і відповідальний захід, і тут ні в якому разі не можна допускати навіть найменших помилок.

Зверніть увагу! Будь-які помилки, допущені при підготовці бджолиної зимівлі, приведуть до серйозного погіршення стану комах, а, відповідно, знизять якість вуликів під час активного сезону.

Зимівлею вважається час, в який бджоли знаходяться на так званому «відпочинок» – це зимовий період з моменту останнього осіннього обльоту і до першого весняного. Останній обліт, як правило, припадає на кінець вересня, але дата може бути змінена в залежності від регіону, кліматичних умов та інших особливостей.

До цього часу бджоляр повинен провести повний комплекс заходів, спрямованих на комфортне проведення зимового періоду, коли бджоли не облетываются.

Важливо розуміти, що кліматичні зміни в деякі сприятливі роки дозволяють комах здійснювати останній обліт набагато пізніше, але це відбувається вкрай рідко і зустрічається частіше у теплих регіонах при досить високій температурі. Розраховувати на подібне перевагу не варто, тому й затягувати з підготовкою не рекомендується.

Постачання кормом

Досвідчений бджоляр може з повною впевненістю заявити, що під час зимівлі годувати бджіл категорично забороняється. Саме тому закладати корм, призначений на зимовий і весняний період аж до першого обльоту рекомендується не пізніше двадцятого вересня. До цієї дати більшість бджіл закінчують облетываться і відправляються на зимівлю.

Це цікаво  Азіатський гігантський шершень і небезпека його отрути для здоров'я людини

Важливо розуміти, що після закінчення серпня закладати у вулик цукор не варто. Бджоли не встигають переробити його в мед, і за час простою солодкий продукт нерідко піддається закисання. Споживання закисшего корму у бджіл може викликати серйозні захворювання, в результаті чого почнеться масова загибель, що призводить до знищення всього вулика.

Навіть етап закладки корму може завдати серйозної шкоди здоров’ю бджіл, тому на цей етап важливо звертати пильну увагу.

Запаси корму, що знаходяться безпосередньо у вулику, і мед, запечатаний в рамках, поповнюється в період останнього огляду вуликів, який зазвичай припадає на період із десятого по двадцяте вересня. Такий корм для бджіл не вимагає серйозної переробки, тому навіть за час тривалої зимівлі не зможе завдати шкоди.

Якість корму

Для того щоб бджоли взимку повноцінно харчувалися, важливо визначитися з якістю підживлення. Відомо, що далеко не кожен мед здатний дозволити комах нормально пережити зиму. Є види меду, які для зимової підгодівлі використовувати вкрай не рекомендується:

  • Падевий;
  • Вересовий.

Ці види меду здатні викликати у бджіл серйозні захворювання і винищити вулик замість того, щоб бджолині вулики плодилися і змогли нормально облетаться.

Варто розуміти, що падевий мед зазвичай з’являється у вуликах в кінці липня і на початку серпня, а вересовий протягом останнього літнього місяця. Для запобігання попадання такого шкідливого для бджіл меду в підгодівлю, збирати рамки необхідно на початку липня – тільки так створюється гарантія того, що бджоли благополучно переживуть зиму.

Зібрати необхідно великі межі, в яких знаходиться не менше двох кілограм меду. Ставляться в вулики вони в період останнього обльоту у проміжок між десятим і двадцятим вересня.

Зверніть увагу! Визначити походження меду може тільки бджоляр, давно має справу з вуликами. Якщо мед в’язкий, а навколо багато вересових рослин, то такий мед ні в якому разі не варто залишати в якості корму на зиму – швидше за все, після зимівлі ви не отримаєте бажаного результату, при цьому втратите велику кількість продукту і грошей.

Падевий і вересовий мед під час останнього бджолиного обльоту повністю забирається. Замінити їх необхідно рамками, з медом високої якості, і тут не грає ролі, маломедные чи рамки. У цьому випадку відсутня кількість корму заповнюється цукровим сиропом, який не матиме негативного впливу на життєдіяльність бджолиної сім’ї під час зимового періоду.

Коли сироп буде повністю спожитий, бджоли почнуть приймати в їжу мед, за рахунок чого їх життєдіяльність буде близька до максимально комфортним.

Це цікаво  Бджола вкусила собаку: що робити?

У другій половині серпня комах, які готуються до зимівлі, виділяється більшими порціями цукор. За один раз досить приблизно п’яти кілограм, при цьому не забороняється використовувати стимулюючі підгодівлі для нарощування популяції бджіл.

Варто розуміти, що подібна підживлення не тільки серйозно поповнює запаси корму в вулику, але і стимулює матку до добутку потомства. Таким чином, після успішного проведення зимівлі, популяція бджіл у сім’ї може збільшитися в кілька разів, що благотворно позначається на процесі бджільництва.

Зверніть увагу! Кожен новий сезон отримання продуктів бджолиного виробництва безпосередньо залежить від дій, вироблених бджолярем під час останнього обльоту бджіл перед зимівлею. Саме в цей час важливо встигнути провести комплекс заходів при укладанні корми і насичення вулика необхідними для зимового періоду матеріалами.

Цукор бджоли споживають досить великими порціями. Досвідчені бджолярі виробляють цукровий сироп у пропорції 2 кілограми цукру на 1,25 звичайної води. За одну годівлю можна давати не більше чотирьох кілограм такого корму, при цьому сухий цукор входить в цю кількість. Якщо для годування бджіл необхідно більшу кількість, то його слід розбити на два рази з проміжком у два дні.

При творі підживлення слід обмежувати бджолині сім’ї. В іншому випадку бджоли з сусідніх вуликів будуть прилітати на чужу територію, що негативно позначиться на якості меду та інших продуктів бджолиного виробництва в майбутньому.

Останній осінній огляд

Після закінчення обов’язкових робіт по підготовці бджіл до зимівлі необхідно уважно оглянути бджолині сім’ї. Робиться це в період останнього обльоту, який проводиться з десятого по двадцяте вересня. Оглядати підготовлені вулики необхідно у вечірній час доби – до цього часу бджоли закінчують активну роботу і повертається до місця свого проживання.

Запас корму перевіряється, в цей же час встановлюються рамки з кормом, призначеним на зиму. Маломедные рамки замінюються повноцінними, а надлишки віддаються тим бджолиним сім’ям, яким не вистачає підживлення.

Зверніть увагу! Якісний мед необхідно готувати заздалегідь в першій половині липня, і лише так вдасться досягти бажаного результату, збільшення популяції бджолиних сімей і великої кількості меду та інших бджолиних продуктів в наступному році.

Останній огляд бджолиних сімей припускає наявність у кожному вулику необхідної кількості рамок і корми, якого точно вистачить до наступного облетного сезону. У разі нестачі корм додається, а надлишки розподіляються за сусіднім сім’ям.

Важливо звернути увагу на кількість рамок в зоні гніздування бджіл – якщо таких рамок в надлишку, бджоли, швидше за все, будуть переміщатися під час зимівлі, і полегшити їм переміщення можна за допомогою відкритого простору над рамками.

Це цікаво  Особливості зимівлі бджолиних сімей в приміщенні теплиці з полікарбонату

Велика кількість рамок у вулику не тільки не призведе до позитивного результату, але і може спровокувати загибель бджіл навіть при надлишку корму. Як правило, в такому випадку бджоли спочатку споживають центральну частину корму, а після переміщуються в одну сторону.

Друга половина рамки з кормом при цьому виявляється недоступною, за рахунок чого бджоли голодують і стрімко гинуть. Тому так важливо подбати про те, щоб кількість рамок відповідало розміру бджолиної сім’ї, але ні в якому разі не було набагато більше або набагато менше необхідної кількості.

Клуб бджіл необхідно розташувати з правого, так званої теплої сторони вулика – таким чином, бджоли протягом усього періоду зимівлі будуть рівномірно переміщатися по рамці, споживаючи необхідну кількість корму.

Підготовка приміщення зимівника

Приміщення зимівника, спустошене з минулого зимівлі, прибирати необхідно відразу. Трупи бджіл, яким не вдалося пережити попередню зиму, видаляються, приміщення і всі стелажі, розташовані всередині, піддаються реставрації.

Влітку проводиться повна дезінфекція стін, підлоги і стелі приміщення і побілка поверхні свіжогашеним вапном. Зимівник обов’язково треба провітрити і просушити, при цьому всі вентиляційні отвори повинні бути повністю відкриті.

Прибирання бджіл

Після того як попередні роботи з підготовки бджіл, корми, рамок і зимівника завершені, необхідно відправити бджіл на безпосередню зимівлю. При цьому вулики обов’язково повинні знаходитися недалеко від місця локації бджіл в зимовий період, оскільки навіть незначна транспортування вулика призведе до жахливих наслідків.

Безпосередня прибирання бджіл проводиться в середині листопада – саме в цей період настає відчутне похолодання, і бджоли вже не можуть перенести подібних температур. Тут багато що залежить від того, який кліматичний пояс знаходиться в зоні дії бджіл, але затягувати з прибиранням не рекомендується – це призведе до загибелі.

Досвідчений бджоляр, знайомий з усіма тонкощами і своєчасно виконує всі необхідні процедури, точно впорається з поставленим завданням. Для того щоб бджоли приносили велику кількість безцінних продуктів, кожен етап перед останнім обльотом повинен провадитися точно в термін.

Уникнути будь-яких неприємностей, пов’язаних із загибеллю бджіл під час зимівлі, або їх неправильним ростом і розвитком можна тільки в тому випадку, якщо всі процедури, що відбуваються в останній обліт бджіл перед зимівлею, виконані вірно.

Бджоли здатні створити натуральний продукт, безцінний для людського життя. Мед, прополіс, бджолиний віск і маточне молочко – всі ці продукти регулярно рятують людей від маси захворювань. Тому і людина, у свою чергу, повинен забезпечити комах комфортну зиму.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *