Підсаджування маток у бджолині сім’ї

При сприятливих зовнішніх умовах бджолина матка може прожити до 8 років, що в рази більше, ніж тривалість життя звичайної бджоли-працівника. Так як основна функція матки — це відтворення потомства, найбільш продуктивним її віком вважаються перші два роки життя, далі її можливості щодо відкладання яєць значно знижуються. Тому після закінчення 2 років служби проводиться підсаджування маток у бджолині сім’ї, при цьому стара особина видаляється.

Підсаджування маток у бджолині сім’ї

Чому відбувається зниження продуктивності матки?

Дослідним шляхом встановлено, що сперма, що зберігається всередині спермоприймача маток, зберігає свою активність і репродуктивні властивості протягом 7-8 років. Також шляхом багатьох досліджень обчислена залежність кількості життєздатного насіння всередині спермоприймача від віку особини.

На графіку видно, що після двох-двох з половиною років життя матки кількість насіння стрімко падає. На початковому етапі життя, в перші два роки, витрачається близько 80% сперми, а починаючи з 3 року репродуктивність стрибкоподібно знижується.

Різке падіння здатності виробляти потомство у немолодих маток є наслідком порушення правильної роботи насіннєвого носика. Це порушення провокує неправильне відкладання значної частини яєць: незапліднені потрапляють всередину бджолиних комірок, а в трутневих виявляються запліднені.

Личинки, які з’являються внаслідок таких помилок підлягають знищенню. Їх просто з’їдають робочі бджоли, саме таким чином вони підтримують здорове потомство. Сигналом такого процесу є строкатий друкований розплід, якщо таке спостерігається усередині вулика, значить, королева стала погано виконувати свої функції.

Причини і найбільш поширені прийоми підсадки

Планова підсадка бджоломаток відбувається через вищезазначених порушень у житті сім’ї. Але як у людей, так і у бджолиного вулика трапляються форс-мажорні обставини. Є цілий ряд причин можливої загибелі здорової, молодої матки, які не повинні призводити до загибелі всієї сім’ї. Для порятунку вулика кращим методом завжди була підсадка нової королеви.

На багатьох пасіках здавна застосовують спрощений метод підсадки

Це цікаво  Інструкція з виготовлення вулика лежака на 24 рамки з кресленнями

Такий прийом проходить без складнощів і проблем, коли йде рясне нектаровиділення і значна частина сім’ї представлена молодими бджолами. Матку запускають в льоток по заздалегідь рясно змазані медом руці. Майбутня королева вулика обережно і повільно проникає всередину, так як лапки в меду і не дозволяють їй робити різких рухів, з цієї причини бджоли відразу приймають її за свою.

Краще всього проводити спрощену процедуру підсаджування у вечірній час, результат гарантований. Спрощений метод дуже важливо проводити в хорошому настрої, адже бджоли можуть відчути роздратування або злість і з-за цього відкинути матку. Взагалі, бджільництво потребує любові, інакше успішної пасіці не бувати.

Підсадка бджоломатки класичним способом найкраще проходить навесні, а точніше, в її другій половині. Спочатку потрібно відшукати всередині вулика стару особина, що підлягає заміні, зловити і видалити її, потім на те ж місце, де знаходилась стара матка, садять нову — в саму гущу. Робочі бджоли не встигають помітити проведену підміну і продовжують займатися своїми справами.

Нововведена ж особина відразу приступає до відкладення яєць. При цьому важливо, щоб подсаживаемая особина була плодной, тоді відторгнення практично виключено, у разі ж неплодности матки існує ймовірність невдачі.

Трапляється, що перенос потрібно провести терміново, коли час несприятливо, наприклад, влітку при відсутності або низькому рівні нектаровыделения. Класичний або спрощений способи в таких випадках не підходять. Для успішної підсадки потрібно скористатися маткової кліткою з трубочкою. Процедура досить цікава.

  1. Спочатку беруть спеціальну клітку і монтують в її нижню частину, де знаходиться втулка з дерева, згорнуту з фольги конусоподібну трубочку діаметром в 15 мм. З іншого кінця діаметр повинен бути 10 мм, довжина ж 30-50 мм.
  2. Зовнішній кінець трубочки блокують, заліпивши вощиною, і роблять 4-5 маленьких отворів.
  3. У клітку поміщають матку, яку потрібно підсадити, і разом з кліткою встановлюють її всередині вулика між рамками.
  4. Після 3-4 днів (не рекомендується менше 3) можна оглянути гніздо і у випадку, якщо нова королева прийнята, забрати порожню клітку. Вони її самі повинні звільнити.
  5. Якщо ж бджоли не беруть матку, вона ховається всередину трубочки і блокує вхід своїм тілом, таким чином стаючи практично невразливою. Таку матку треба забрати протягом 10-12 днів, інакше вона виснажиться і не зможе більше захищатися.
Це цікаво  Що таке воскотопка парова і як її зробити своїми руками?

Зазвичай описаний вище метод спрацьовує, невдачі трапляються внаслідок присутності раніше не поміченою матки або маточників.

Професійні способи підсадки

Більшість бджолярів-любителів та напівпрофесіоналів користуються вищеописаними методами, вони досить дієві та ефективні, якщо є запліднена заміна. Але що робити, якщо такої немає? Існують досить надійні способи підсадити незапліднену матку.

Для мінімального збитку для збору меду підсадку проводять паралельно зі стартом основного медозбору в середині літа. Тільки в цей період короткочасна пауза у відкладанні яєць не позначиться негативно на загальній сезонної ефективності сім’ї, так як більшість бджіл-виховательок перекваліфіковуються в збирачів.

Послідовність дій досить проста. Деякі бджолярі, за сумісництвом видеоблогеры, навіть зняли весь процес на відео. Стару матку вводять в клітку всередині вулика на 2 години, потім видаляють і знищують її, а на її місце в ту ж клітинку поміщають молоду подсаживаемую особину.

Необхідно виконати такі ж маніпуляції з трубочкою, як в описаному вище методі. По закінченні пари днів нову королеву повинні взяти і звільнити, якщо, звичайно, не виявиться причин, що перешкоджають цьому.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *