Походження та відмінні особливості породи бджіл Карніка

Порід бджіл є дуже багато. Кожна з них має свої відмітні особливості. Найприємнішою у роботі і миролюбної вважається порода бджіл Карніка. Їх характеристики, фото і відгуки бджолярів опишемо більш докладно, щоб мати повне уявлення про такого різновиду. Можливо, саме цю породу ви і виберете, щоб розводити на своїй пасіці.

Походження породи

Походження та відмінні особливості породи бджіл Карніка

Спочатку Карніка як порода бджоли називалася трохи інакше – Краинские. Це назва породи взялося від регіону, в якому її вивели – Країна, що в Словенії. Дуже популярний цей вид бджіл був у Західній Європі, особливо в Австрії та Німеччині. У Росії та інших країнах поширення цих бджіл пішло тільки тоді, коли ціни на бджолопакети Карніка значно впали.

А сталося це з-за того, що у миролюбних бджіл виявили недолік – вони швидко піддаються захворюванням, якщо їх умови життя хоч трохи порушити. З-за цього багато стали відмовлятися купувати дорогу елітну породу і перейшли на більш прості в утриманні бджіл. І все ж, бджоли Карніка заслужили схвальні відгуки у багатьох бджолярів і завдяки їх множинним переваг стали популярними у більшості країн Європи.

Зміна назви породи сталося в результаті того, що селекціонери часто схрещували початковий вигляд з іншими і отримували різні варіації виду. В результаті з’явилося кілька штамів породи Карніка, яку вирішили об’єднати під однією назвою, так як основні відмінні особливості у них схожі.

Як виглядає Карніка

Зовнішній вигляд породи досить оригінальний і її відразу можна відрізнити від інших. Перше враження, яке у вас залишиться від знайомства з цими трудівницями можна висловити коротко в трьох словах – спокійна, мирна, сіра. Якщо говорити більш детально, то слід зупинитися на таких відмінностях:

 1. Сріблясто-сірий окрас – яскрава відмінність, так як вважається, що будь-яка домішка жовтого або будь-які крапки і плями на тілі – це вже вплив якоїсь іншої породи. Тільки чистокровна бджола породи Карніка буде мати повністю сірувате тільце.
 2. Розмір її менше, ніж у інших бджіл. Вага бджоломатки досягає 205 мг, а трутнів до 230 мг.
 3. При цьому хоботок набагато довше звичайного, за рахунок чого ці трудівниці і добувають нектар у важкодоступних місцях або в посушливий період. Довжина хоботка може досягати навіть 7 мм, хоча частіше вона досягає 6,4 – 6,8 мм
 4. Навіть зовні помітний миролюбний характер бджіл, вони практично не нападають на бджоляра і продовжують свою роботу, поки ви оглядаєте рамки.

Відмітні особливості життєдіяльності

У породі Карніка виділяють наступні характеристики:

 • Найприємніша для бджолярів риса характеру таких бджілок – їх спокійний і миролюбний характер. Навіть при огляді рамок або транспортуванні вулика вони не турбуються, продовжують свою діяльність, а температура у вулику не піднімається. Бджолярі навіть не використовують димар і сітку для захисту при роботі з цими трудівницями.
 • Незважаючи на південне походження породи, бджоли Карніка дуже добре переносять будь-які умови погоди, і навіть суворі зими. По зимостійкості вони поступаються тільки середньоросійської породи бджіл, перевершують навіть кавказьку. Завдяки цьому, популярна Карніка і в Сибіру.
 • Важливою їх рисою є ранній медозбір. А тому порода годиться для розведення бджіл тільки в тих регіонах, де вже ранньою весною можна збирати пилок і нектар. Інакше бджоли можуть загинути.
 • Завдяки будові хоботка вони можуть збирати нектар навіть з важкодоступних рослин. А в посушливий період, коли інші бджоли залишаються без меду, робочі бджоли Карніка виробляють значні запаси продукту.
 • Матки Карніка дуже плідні. Вони здатні відкласти до двох тисяч личинок. За рахунок цього сім’я здатна в короткі терміни наростити кількість робочих бджіл і зробити сім’ю сильної до початку медозбору, незалежно від того, наскільки важкою виявилася зима.
 • Ще одна особливість бджоломатки Карніка – вони тихо і без зайвої війни змінюють один одного. Заміна старої матки нової відбувається природним шляхом і так тихо, що цього можна навіть не помітити. Зустрічається і таке, що деякий час в одному вулику може знаходитися відразу дві матки Карніка без яких-небудь наслідків для цілого рою.
 • А от самих маточників вони відкладають не більше двох, а тому слід особливо цінувати кожну матку. Штучно збільшити їх оновлення досить складно. Саме з-за цього ціни на бджоломатки Карника збільшені.
 • Матка відкладає безліч личинок тільки в одному випадку – велика кількість пилку, отриманого робочими бджолами. Як тільки її надходження у вулик припиняється, робота матки також зупиняється.
 • У бджільництві цей вид бджіл цінується ще і за особливу продуктивність – вони здатні зібрати до 70 кг меду.
 • Цікаво те, що бджоли Карніка здатні зовсім обходитися без прополісу. Цей будівельний матеріал використовується ними вкрай рідко, тільки в деяких районах на південь від Белграда, і те, в невеликих кількостях. Більшість бджіл цієї породи і зовсім обходяться без нього.
 • Печатка меду в таких вуликах зазвичай світла і суха, але від зміни умов цей показник може змінитися. Деякі бджолярі вважають, що це є значним недоліком.
 • Неприємна особливість цих бджіл полягає в їх надмірної ройливости. А тому вони часто злітають, якщо не встежити за їх поведінкою. Але і з цим бджолярі навчилися справлятися. Щоб восени не сталося такого, їм просто додають додаткові порожні рамки. За рахунок цього, трудівниці переходять в робочий стан і продовжують вироблення меду.
 • Бджоли Карніка мають ще одну особливість життєдіяльності у вулику – вони відкладають розплід і мед на всіх рамках поспіль, з-за чого дуже швидко заповнюють всі рамки і навіть магазин. У деяких випадках це ускладнює роботу бджоляра.
 • Ще одним недоліком виділяють низьку стійкість до хвороб, особливо до нозематозу. Але це не точно доведений факт. Досвідчені бджолярі вважають, що цим страждають тільки ті бджоли, у яких зустрічається суміш порід. Якщо ж Карніка «чиста», без домішок, то і стійкість до захворювань у неї в рази вище. Ті, хто займається їх розведенням, виявили, навпаки, досить сильну стійкість до безлічі небезпечних захворювань. Так, якщо тримати чистопородную Карнику, і стежити за чистотою пасіки і вуликів, то не тільки нозематоз, але і паралічі, акарапидозы та інші хвороби не турбують ці сімейства.
 • Зимівля бджіл показує ще одну приємну особливість – трудівниць легко прогодувати, так як до зими вони різко скорочують кількість роя і дуже мало їдять.
 • Для виведення бджіл породи Карніка варто подбати про те, щоб вони не схрещувалися з іншими видами. Інакше відбудеться втрата всіх їх якостей. Вважається, що більшість їх достоїнств – це не домінантні характеристики, і тому при схрещуванні вони не переходять нового виду. Така генетична нестабільність впливає на породу. Вважається, що якщо схрещувати Карнику з іншими видами, то потомство і зовсім може вийти низької якості. А тому намагайтеся тримати ваших миролюбних трудівниць окремо.
 • Вважається, що цей вид бджіл не краде у інших мед, але при цьому дуже добре захищає свої запаси.
 • У них добре розвинена орієнтація, як у вулику, так і на навколишній території. Вони швидко знаходять можливість зібрати нектар там, де інші бджоли його не знайдуть.
 • Карніка не боїться будь-якої погоди. Її можна помітити за роботою і в дощ, і в туманний день.
Це цікаво  Країнський порода бджіл: відгуки

Походження та відмінні особливості породи бджіл Карніка

Походження та відмінні особливості породи бджіл Карніка

Підвиди

Оскільки в різних регіонах виводилися свої варіації Карника, то і їх налічується кілька підвидів, які відрізняються один від одного. Тим не менш основа породи залишається такою ж – всі вони спокійні, працьовиті, стійкі до холодів і економні. Серед найбільш популярних різновидів породи можна виділити наступні:

 1. Пешец – особливість цього штаму в тому, що весь свій розплід бджоли кидають і пасічнику додатково доводиться піклуватися про їхнє потомство, докармливая і виходжуючи особисто.
 2. Тройзек – один з найпопулярніших в Німеччині підвидів. Розплід у них трохи більше, але бджоли не можуть виходити личинки до кінця, що перекладає відповідальність на плечі пасічника. Тим не менш вони дуже економні і найменш ненажерливі з усіх різновидів. Найчастіше їх купують для розведення в тих регіонах, де медозбір ускладнений з різних причин. Також цей штам відрізняється низьким рівнем ройливости.
 3. А ось для хорошій зимівлі вивели так звана нижнеавстрийский штам – ці трудівниці хоч виводять пізній розплід, але досить добре про нього піклуються, що робить сім’ю сильною навіть у холодний період року. Восени сім’я розростається і стає міцною ще до настання холодів.
 4. Холлесберг – підвид Карника з особливо працьовитими бджолами, продуктивність яких важко порівняти з будь-якими іншими видами.
 5. Скленар – ще один популярний вид породи. Але вони більш агресивні, ніж інші представники Карника. Ці трудівниці працюють як раз на пізніх медоносах і навіть у вересні можуть активно збирати нектар і виробляти мед.

Деякі рекомендації

 • При виборі конкретного штаму для розведення породи Карніка рекомендується враховувати їх особливості і вибирати саме той варіант, який найкращим чином підійде саме для вашого регіону проживання.
 • Не намагайтеся схрещувати ні один із штамів з іншими породами бджіл, так як нічого доброго з цього не вийде. Всі схрещування рекомендується проводити строго в тих рамках підвиду, який ви вибрали для розведення.
 • Помічено, що особливо продуктивною сім’я Карника стає в тому випадку, якщо одночасно містити краинскую матку і італійську різновид трутнів. Такі сім’ї будуть особливо великими, сильними, а вироблення меду збільшиться в рази.
 • Відмінним варіантом для утримання бджіл Карника вважається поруч рясно квітучий конюшина і ріпак. А ось, якщо у вашому регіоні основний медозбір йде від гречки і вересу, то краще підібрати іншу бджолину породу. Також в деяких південних регіонах країни цю породу не рекомендують розводити, наприклад, якщо потрібно забезпечити весь період медозбору з соняшнику, який має тривалий період цвітіння.
 • Якщо вам потрібно знизити ризик ройливости, то обов’язково дістаньте рамки з розплодом і поставте порожні замість них. Але не варто їх встановлювати по краях вулика. Робити це слід всередині, між іншими рамками, інакше крайні стільники так і не будуть заповнені.
Це цікаво  Особливості та нюанси змісту медоносних бджіл у вуликах-колодах

Відгуки

«Чудова порода бджіл. У мене такі. До речі, завдяки відмінному розмноження, зумів вже досить пристойно розширити пасіку за три роки. Працювати з ними – одне задоволення. Як взимку, так і влітку не доставляють ніяких особливих труднощів. І навіть з ройливостью як такої не стикався. То у мене підвид їх як раз з тих, що менш ройливы, то інтуїтивно створюю їм належні умови. Меду, до речі, бджілки дають пристойну кількість і дуже смачного! Міняти на будь-яких інших навіть не збираюся» – Максим.

«Бджіл розводжу вже давно. Але постійно стикався з агресивністю. Перший раз побачив Карнику в Німеччині на пасіці у знайомого і просто не повірив, що вони можуть бути такими спокійними. Все чекав, що нападуть на мене, але вони не реагували на людину, навіть коли їх переносили з місця на місце. Вирішив взяти і собі таких же для розмноження і першої проби. Помітив, що вони легко схрещуються з іншими видами, правда, не все потомство при цьому виходить таким же миролюбним, але все ж набагато спокійніше, ніж раніше. Тепер на пасіці набагато простіше працювати, навіть не дивлячись на те, що попередні бджілки у мене теж залишилися. Вплив Карника позитивно на всю пасіку» – Павло.

«А от у мене як раз цей вид бджілок весь і захворів. При купівлі пчелопакета і матки продавець якраз і переконував, що вони дуже стійкі до захворювань, чим і підкупив. А ось виявилося, що не такі вже й стійкі. То я за ними погано доглядав, то мені дали просто нечистокровную породу, але результат виявився плачевним. В результаті я залишив на пасіці карпатки, з якою теж непогано працюється і вона дає досить меду» – Андрій.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *