Причини швидкої кристалізації меду і її зв’язок з якістю продукту

Чому мед швидко зацукровується і не зацукрується довго, який продукт має більш високу якість, і від чого залежить швидкість кристалізації? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в даній статті.

Повинен мед засахариваться?

Причини швидкої кристалізації меду і її зв'язок з якістю продукту

Більшість покупців вибирають рідкий мед золотисто відтінку – вони вважають його самим натуральним і якісним. Побачивши побелевший, майже або зовсім твердий продукт, багато хто з нас відмовляються від покупки, і абсолютно даремно. Адже якісний мед зовсім недовго залишається яскравим, рідким і прозорим.

Більшість сортів ближче до кінця осені чи навіть раніше зацукровується – насторожитися потрібно, швидше, в тому разі, якщо цього не відбувається. Якщо мед не зацукрувався, в ньому містяться штучні (і далеко не корисні добавки), або продукт взагалі був перетоплен.

Так, повинен засахариваться хороший мед? Так – обов’язково. Далі ви дізнаєтеся про те, чому це відбувається, через який час і як розтопити зацукрований мед без втрати корисних властивостей.

Кристалізація: особливості процесу

Кристалізація – природній процес, але ставляться до нього по-різному. Одні люди вважають, що тільки справжній мед зацукровується, інші визначають за консистенцією свіжість нектару, треті вважають, що кристалізуватися якісний продукт не може, особливо швидко. Точно можна сказати наступне – природний нектар повинен засахариваться. Питання в тому, скільки часу з моменту збору повинно пройти.

Як швидко мед зацукровується? На цей процес впливають такі чинники:

 1. Сорт нектару.
 2. Особливості збору.
 3. Дотримання правил зберігання.

Про якість продукту лише за його консистенції судити не можна – рано чи пізно він завжди починає засахариваться. Засахарившийся мед вже не такий блискучий, однорідний і еластичний, але такий корисний, як раніше, має ідентичний рідкого нектару складу. До того ж його можна розплавити.

Кристалізація і якість

Ви вважаєте, що якщо мед зацукрувався, то він якісний, а якщо ні, то в ньому є штучні добавки (іншими словами – ненатуральний продукт)? Це і вірно, і немає, оскільки тільки за характером кристалізації не слід судити про якість продукту. Натуральний мед містить:

 • сахарозу;
 • глюкозу;
 • фруктозу.
Це цікаво  Чим корисний рідкісний сорт меду – диморфантовый і способи його застосування

Коли глюкоза набуває вигляд кристалів і починає осідати, відбувається процес кристалізації. Він завжди відбувається у напрямку знизу вгору – так поступово застигає вся маса. Мед швидко зацукровується – що це значить? У ньому багато глюкози – чим нижче її зміст, тим повільніше відбувається процес зацукровування.

Свіжий продукт може засахариться в скляній банці через місяць після збору, а може тільки через квартал, тобто ближче до осені. Швидкість кристалізації не вказує на якість продукту – на хід цього процесу впливає вид цукру, час збору нектару і правильність умов його зберігання.

Чому нектар не зацукрується?

Засахаривание меду відбувається не завжди. Мед в скляній банці стоїть давно, але як і раніше зберігає рідку консистенцію? Це означає, що:

 1. Він містить велику кількість води – 17% і більш. Іноді бджолярі спеціально розбавляють нектар водою, тому що знають – рідкий продукт більше подобається покупцям. Зацукрувався він чи немає в принципі? Звичайно – просто відбуватися це буде набагато повільніше.
 2. У продукті мало пилку (або немає взагалі).
 3. Нектар був зібраний раніше часу – в ньому немає цілого ряду речовин, які відповідають в тому числі за кристалізацію. Недозрілий мед може в кінцевому підсумку не загуснути, а заграти. Бачили пінистий продукт? Він був зібраний раніше ніж потрібно.
 4. Ви постійно помешиваете нектар – регулярне перемішування відтягує процес кристалізації. Це не означає, що він не загусне ніколи – просто станеться це не скоро.
 5. При низьких температурах процес кристалізації призупиняється. При цьому краще розтопити закристалізований мед, ніж заморозити його і позбавити тим самим цілого ряду корисних властивостей.

Який мед не зацукрується ніколи? Той, який містить сиропи та інші добавки, перетапливающие кристали.

Сорти з повільною кристалізацією

Чому мед не зацукрується, ми з’ясували. Окремо слід розглянути сорти, які відрізняє тривала кристалізація. До них відносять:

 • акацієвий нектар – він густіє близько двох років. Причина – високий вміст фруктози і води;
 • липовий сорт найчастіше набуває пастоподібний вигляд, а густим так і не стає;
 • каштановий мед стане густим тільки через півроку-рік;
 • травневий сорт містить велику кількість фруктози і дуже довго залишається рідким.
Це цікаво  Особливості та цінні корисні властивості меду з рослини синяк

Дані види нектару люблять додавати в чай та інші гарячі напої. Але врахуйте, якщо ви кладете мед в окріп (що багато хто і робить), то він втрачає ряд корисних властивостей.

Причини зацукровування

Мед зацукровується в результаті того, що глюкоза осідає у вигляді дрібних кристаликів. На цей процес впливають такі чинники:

 1. Кількість води в продукті – якщо її багато, кристалики з’являються повільно, і навпаки.
 2. Наявність декстрину – якщо у продукт доданий цей штучний полісахарид, загусати він буде повільно.
 3. Температура повітря – мед засахариваться активно починає при температурі повітря близько 15 градусів (коли вона вище або нижче, ці процеси відбуваються, але повільніше).
 4. Присутність частинок пилку – вони також впливають на процес кристалізації (пилок у меді є – кристали утворюються швидше).

Перераховані фактори впливають на швидкість кристалізації – через певний час продукт в будь-якому випадку загусне. Проблема в тому, що якщо він зацукрувався, використовувати його складно. Що робити? Ви завжди можете розтопити зацукрований мед, який з трудом виколупується з банки, тільки частково розчиняється в чаї, не підходить для приготування десертів, додавання в косметичні маски. Про те, як це правильно робити, ви дізнаєтеся далі.

Як зробити мед рідким?

Деякі сорти меду засахариваются через 2-3 тижні після збору – наприклад, соняшниковий або ріпаковий. Вони стають твердими і важко дістаються з банки. Користуватися медом зацукрованим незручно. Що робити? Розтоплювати. Тільки робити це потрібно правильно.

Прості способи зробити твердий мед рідким:

 • візьміть дві каструлі – одну більшу, другу не дуже (потрібні для водяній лазні). Налийте у велику воду і доведіть її до кипіння, зробіть маленький вогонь. Опустіть у воду великій каструлі маленьку каструльку, в маленьку поставте банку меду. При цьому дна великий посуду дрібна діставати не повинна – встановіть її на ручки на бортах. Вода повинна бути гарячою, але не киплячою, тому вогонь робити більше не потрібно. Через чверть години мед вже повинен бути розтопленим;
 • візьміть одну каструлю, залийте її водою, доведіть до кипіння і поставте баночку з солодким ласощами прямо в гарячу воду. Попередньо на дно посуду краще покласти металеву підставку;
 • поставте банку з медом в мікрохвильовку і повільно прогрійте її. Цей спосіб самий простий і швидкий, але, використовуючи його, ви ризикуєте позбавити продукт самих цінних його якостей.
Це цікаво  Ріпаковий мед: корисні властивості, калорійність, фото

Тепер ви знаєте, як зацукрований твердий мед зробити рідким. Головне, не перегрівайте його – при температурі понад 50 градусів всі цінні речовини руйнуються, а прості цукри перетворюються в карамель.

Як зробити мед рідким максимум за півгодини? Головне, не беріть велику банку – той нектар, який потрібно розтопити, слід гріти в мікрохвильовці або на водяній бані в маленькій тарі. Чекати, поки кристали розчиняться в трилітровій банці, ви будете довго.

Тим більше сенсу в цьому немає – зараз великий обсяг розтопиться, але через місяць-інший продукт знову стане густим або твердим. Топіть рівно той обсяг, який плануєте використовувати в самий найближчий час.

Дієві способи уповільнити кристалізацію

Розтопити можна будь-нектар. Але багатьох людей цікавить питання, як можна уповільнити процес кристалізації, щоб потім не піддавати продукт термічній обробці.

Щоб нектар як можна довше не загустевал:

 1. Не купуйте його запас – якщо ви берете банки по три літри, вам доведеться постійно розтоплювати продукт. З’їдаєте за рік від сили один літр? Не беріть більше – краще наступним влітку купіть нову баночку.
 2. Зберігайте нектар в темному, захищеному від сонця місці. Під впливом сонячних променів структура продукту руйнується.
 3. Температура повітря в приміщенні не повинна становити менше -10 і більше +5 градусів – інакше мед швидко загусне.
 4. Дотримуйтесь вологісний режим – оптимальні показники вологості повітря складають 60-80%.
 5. Ідеальна посуд для рідкого меду – дерев’яний, глиняний, керамічний або емальований. У склі нектар густіє досить швидко. У металевій тарі продукт краще не зберігати в принципі – він буде окислюватися з утворенням шкідливих для здоров’я сполук. Скляні банки потрібно попередньо добре вимити і висушити – тільки потім можна буде наливати нектар. Обов’язково щільно закривайте банки.

Зберігати продукт у холодильнику можна – потрібно тільки стежити за дотриманням температурного режиму. Злегка зацукрований нектар ви можете швидко розтопити до потрібної консистенції і помістити на зберігання в місце, умови якого відповідають чинним вимогам.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *