Причини захворювання бджіл аскоферозом і методи його лікування

Аскофероз бджіл може завдати великої шкоди всій пасіці, тому важливо знати, як вилікувати цю хворобу без шкоди для комах.

Розведення бджіл – досить складний процес, займатися яким необхідно з максимальною відповідальністю. Тільки пасічник, який уважно стежить за бджолами, доглядає за вуликами і своєчасно виконує всі необхідні сезонні дії, може отримати якісний мед.

Захворювання, відоме, як аскосфероз бджіл, в народі іменують вапняним розплодом. При цьому самі бджоли не страждають даним захворюванням, а всі негативний вплив отримують тільки личинки, які не можуть нормально формуватися, при цьому не збільшуючи розплід.

Грибок

Причини захворювання бджіл аскоферозом і методи його лікування

Єдиною причиною, по якій у бджіл з’являється дане захворювання є грибок, що потрапляє у вулики. Спори даного виду дуже стійкі до температурних умов і навколишнього середовища, тому часто виживають навіть в суворий період.

Якщо своєчасно не вжити заходів з усунення неприємного захворювання, весь вулик серйозно постраждає і не принесе бажаного результату, а в деяких випадках можлива масова загибель комах, завдає непоправної шкоди пасіці. Вулики відновити після подібного захворювання досить складно, тому важливо своєчасно звернути на нього увагу і виключити ймовірні наслідки.

Причини

Розвиток такого захворювання відбувається в тому випадку, якщо для цього існує сприятливе середовище. Комахи, прилітають у вулик, приносять грибок на місце своєї життєдіяльності, тим самим наражаючи на небезпеку личинки і ціле покоління бджіл. Якщо хоча б одна клітинка з личинкою пошкоджена даними грибком, загибель відбувається неминуче, і в такому випадку навіть лікування може виявитися марним.

Працьовиті бджоли починають чистити стільники, в яких знаходиться заражена личинка, при цьому грибок потрапляє на більший простір, в результаті чого вже страждає не одна личинка, але весь розплід, на який пасічник часто робить ставку протягом усього сезону.

Цікаво, що однією з причин поширеного захворювання вважається так зване бджолине злодійство». Здорові бджоли залітають на чужу територію, де можуть наткнутися на грибок, і в результаті цього захворювання піддається весь вулик, а іноді і вся пасіка.

Це цікаво  Канді для бджіл: як приготувати

Хвороби бджіл часто проявляються і в період активності такого шкідника, як кліщ варроа. Навіть при незначному впливі паразита весь вулик значно слабшає, а врожай меду, на якій розраховував пасічник, виходить низької якості, малого об’єму або зовсім не формується.

Велику небезпеку для корисних комах є недостатній догляд за вуликом. Аскофероз може розвиватися в тому випадку, якщо в зимовий період вулик не утеплений, якщо використовуваний пасічником інвентар сильно забруднений, або якщо контроль стану рамок, кількість корму і його якість не відповідає необхідній нормі.

Для виключення вірогідності подібної проблеми рекомендується дотримуватися строгих правил, правильно і вчасно доглядати за вуликом, чистити і обробляти робочий інструмент і відслідковувати стан бджіл, а також своєчасно надавати комах лікування.

Симптоми

Для того щоб почати лікування неприємного як для бджіл, так і для пасічника, захворювання, необхідно своєчасно і правильно розпізнати симптоми хвороби. Личинка, що знаходиться в вулику, під впливом грибка отримує зараження вже на третій чи четвертий день свого існування. Так що після утворення личинок важливо відстежувати з стан, намагатися ізолювати заражені комірки від інших.

Проявляється це неприємне захворювання у прихованій або гострій формі. Перша при цьому не представляє небезпеки як для бджіл, так і для личинок, незважаючи на те, що спори шкідливого грибка знаходяться на всіх поверхнях вулика, на оболонках личинок і в стільниках.

Зовнішні фактори можуть спровокувати перехід захворювання в гостру форму, і тоді лікувати вулик необхідно негайно. Продуктивність роботи всього вулика при такому результаті знижується майже вдвічі, в деяких випадках активність знижується ще більше. При цьому гине третина розплоду, що значно позначається на подальшому врожай меду і на наступному поколінні бджіл.

Визначити захворювання досить просто – тут варто звернути увагу на кількість уражених і загиблих личинок. Такі хворі особини розташовуються по краях рамок практично в самому низу. При цьому бджоли намагаються самостійно позбавитися від мертвого потомства, прогризаючи кришки, і вичищаючи простір для отримання нового здорового потомства.

Це цікаво  Особливості зимівлі бджолиних сімей в приміщенні теплиці з полікарбонату

Зверніть увагу! Навіть якщо вам вдалося самостійно розпізнати захворювання, ні в якому разі не починайте лікування без оцінки кваліфікованого фахівця. Тільки співробітник лабораторії ветеринарної на основі проведених аналізів може точно встановити діагноз і призначити лікування, яке допоможе позбутися від грибка і привести вулик в повний порядок.

Перебіг хвороби

Дане захворювання протікає досить стрімко, тому пасічник без необхідного досвіду часто не встигає розпізнати його вчасно. У віці трьох або чотирьох днів личинки, контактуючи з комахою, що є переносником захворювання, заражаються грибковою інфекцією. Трутневий розплід при цьому страждає в першу чергу, що наносить велику шкоду здоров’ю всього вулика.

Поступово суперечки починають проростати, результатом цього стає утворення міцелію, руйнує середню кишку практично повністю. Під впливом захворювання всі органи личинки уражаються, в результаті чого її життєдіяльність стає неможливою, і вона гине.

Це захворювання може призвести до серйозних наслідків не тільки для життя бджіл, але і для фінансового становища пасічника, який розраховує на розплід. Лікувати захворювання треба негайно, поки негативний вплив не поширилося на всі комірки.

Зверніть увагу! При виявленні первинних ознак зараження вулика грибковою інфекцією, слід негайно звернутися до фахівця. У лабораторії буде проведено ряд аналізів, на основі яких буде встановлений точний діагноз та причина загибелі личинок. Тільки фахівець може призначити лікування, яке не завдасть шкоди вулика і поверне його до нормального життя.

На самому початку зараження хвора личинка змінює свій колір – вона стає значно світліше, ніж здорові особини, тому відрізнити її можна самостійно. Вже на цьому етапі звернення до фахівця може змінити перебіг захворювання і позбавити від серйозних наслідків. Тіло комахи розм’якшується, а в комірці утворюється велика кількість міцелію, поступово заповнює цю клітинку.

Личинка поступово зменшується в розмірах, відбувається процес муміфікації. Більше комаха не зможе розвиватись і перетворюється в якусь подобу каменю, опускаючись на дно рамки або комірки.

Порятунок

При розвитку такого захворювання може серйозно постраждати вся бджолина сім’я, тому важливо своєчасно вжити заходів з порятунку комах. Виняток захворювання – тривалий і відповідальний процес, який вимагає уваги і часу. Якщо захворювання розвинулося досить сильно, необхідно знищити заражені личинки і матку, а сім’ю підсадити нову матку для створення здорового розплоду.

Це цікаво  Африканизированная бджола-вбивця

Рамки при цьому необхідно відправити на перетопку. Не варто сподіватися на швидке виправлення ситуації, так як після вжитих заходів зазвичай відбувається безплідний період, коли матка приживається на новому місці і не відтворює потомство. Для процесу лікування така ситуація абсолютно нормальна, тому пасічнику варто набратися терпіння і чекати.

При слабкому ураженні вулика досить влаштувати перегін бджіл в інший вулик, таким чином можна впоратися з проблемою набагато швидше. Саме тому на зараження варто звертати увагу негайно – ви врятуєте життя матці і значно полегшите собі задачу.

Розплід при перегоні необхідно ізолювати за допомогою спеціальної решітки для того, щоб матка не піддалася зараження, а суперечки не поширювалися на здорові особини. Після виходу розплоду з рамок можна проводити заходи з дезінфекції і очищення.

Лікування

Пасічник, який вилікував дане захворювання, назавжди запам’ятає, через які труднощі довелося пройти при розвитку грибкової інфекції у вулику. Після виявлення захворювання необхідно негайно звернутися до ветеринара, який призначить терапію, націлену на усунення проблеми і подальше якісне функціонування бджолиної сім’ї.

Зверніть увагу! Кожен випадок захворювання особливий, бо лікування підбирається строго індивідуально. Якщо ви не хочете нашкодити всьому вулику, не призначайте кошти самостійно.

Для того щоб обробити приплід можна скористатися наступними способами лікування:

  1. У чашу з сиропом, призначеним для підгодівлі, додається лікарський препарат.
  2. Ліки змішується з цукровою пудрою, сумішшю запилюються рамки.
  3. Ліки розкладається в спеціальні коржі на рамках.

Будь-який з цих способів може допомогти впоратися з проблемою, при цьому не варто забувати про консультації з лікарем.

Правильний догляд за вуликом, дотримання всіх необхідних правил і своєчасна реакція на будь-які зміни в негативну сторону гарантують високу працездатність бджіл, одержання якісного меду і великий урожай солодкого частування.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *