Принцип роботи сонячної воскотопки та самостійне її виготовлення

Однією з найбільш вдалих конструкцій для отримання бджолиного воску вважається сонячна воскотопка, яку можна зробити своїми руками за запропонованими кресленнями і розмірами. Її використання не вимагає додаткової енергії, а продуктивності вистачає, щоб все літо обслуговувати невелику пасіку. Плюси і мінуси такого варіанту, а також інструкція по самостійному виготовленню, наведені в нашій інформації.

Принцип роботи

Принцип роботи сонячної воскотопки та самостійне її виготовлення

Використання сонячної енергії виправдано в ряді випадків. Це економічно вигідно, таке застосування не вимагає додаткових джерел живлення і витрат ресурсів. Це надзвичайно дешево, адже зробити відповідний агрегат можна самостійно з підручних матеріалів. Це просто і не вимагає постійного контролю, як при експлуатації інших воскотопок).

Список переваг можна продовжувати і далі, але в нашій статті розглянуто один із ключових аспектів, а саме — можливість зробити сонячну воскотопку своїми руками за запропонованими кресленнями.

Як це працює:

 1. Рамки з сотами необхідно розмістити всередині корпусу на спеціальні кріплення.
 2. Поставити конструкцію на сонячне місце, при необхідності повертаючи її протягом дня.
 3. Скляна верхня частина посилює сонячне вплив, нагріваючи віск.
 4. Необхідний продукт починає плавитися і стікає у спеціально встановлений резервуар.

Віск, отриманий таким чином, вважається максимально чистим, адже крім термічного впливу він не контактував з водою, димом і іншими сторонніми речовинами. Воскові кола не потребують повторної обробки, так як домішки залишилися в сировині. При роботі необхідно дотримуватися інструкцій, а також використовувати захисні рукавички, адже корпус сонячної воскотопки здатний значно нагріватися.

Плюси і мінуси такого варіанту

Серед товарів для бджолярів сонячні воскотопки користуються заслуженим попитом, адже ця конструкція проста і надійна. Разом з тим її використання може виявитися неефективним, наприклад, в дощову погоду. Щоб визначитися з покупкою або перед тим, як зробити таке пристосування своїми руками, бажано ознайомитися з усіма нюансами експлуатації такого варіанту.

Переваги сонячної воскотопки:

 • легкість експлуатації;
 • немає необхідності постійного контролю;
 • хороша продуктивність;
 • надійна конструкція;
 • можливість самостійного виготовлення.

Як видно, аргументи досить вагомі, але адже асортимент подібних конструкцій не складається виключно з моделей на сонячній енергії. Це пов’язано з тим, що така експлуатація не завжди приносить очікуваний ефект.

Це цікаво  Годівниця для бджіл

Недоліки сонячних воскотопок):

 1. Не підходять у випадку погодних негараздів.
 2. Низька продуктивність.
 3. Для великих пасік необхідно кілька одиниць конструкцій.
 4. Далеко не весь віск плавиться.
 5. Необхідно регулярно очищати сток від залишків воску і відходів.

Незважаючи на заявлену низьку продуктивність, при сильному сонці така конструкція зможе давати від чотирьох кілограм готового продукту в день. Цього цілком вистачить для обслуговування пасіки з 50 сімей. Щоб забезпечити альтернативу на всі випадки життя, можна додатково продумати виготовлення парової або водяний воскотопки.

Конструкція сонячної воскотопки

Найпростіші моделі відомі ще давно. Це дерев’яний корпус з трохи нахиленою нижньою частиною. Це дозволить краще розміщувати стільники під сонячними променями. Верхня частина корпусу виконана з скляною рами, відкидається практично повністю. Це полегшить установку і виїмку рамок, а також збір готового продукту. Знизу встановлений спеціальний піддон, який стікав розплавлений віск.

Щоб цей процес відбувається швидше і якісніше, на дно отвори встановлюють мелкоячеистую сіточку, яка затримує тверді відходи. В залежності від типу конструкції, цей злив потребує періодичного очищення.

Щоб сонячна воскотопка працювала на максимальній продуктивності, існує багато методів її підвищення. Зрозуміло, самий простий і логічно правильний — встановлювати цю конструкцію в місцях максимального попадання сонячних променів.

Температура плавлення воску не надто висока — близько 70 градусів тепла, тому пряме попадання сонячних променів, плюс посилене вплив скляної кришки створять подібний ефект без праці. Для цього достатньо не упустити сонячний день, а також виконувати періодичну ревізію, перевіряючи стан сот і відкачуючи віск.

Важливі нюанси підвищення продуктивності:

 • змінити колір внутрішньої поверхні на більш темний. Це дозволить сонячних променів краще нагрівати поверхню;
 • експерименти з кутом нахилу верхньої частини також досить виправдані. Це забезпечить більший нагрівання;
 • застосування сонячних відбивачів направленої дії зробить топку більш швидкої;
 • можна поекспериментувати зі склом, але в продажу знайти щось підходяще дуже важко.

Зробити її самостійно, досить просто, особливо якщо орієнтуватися на свій попередній досвід користування подібним обладнанням. В інтернеті можна знайти безліч вдалих моделей такого пристосування з кресленнями та реальними розмірами. В якості прикладу розглянуто виготовлення типової сонячної воскотопки своїми руками.

Як зробити самостійно

Сонячна воскотопка своїми руками — просте обладнання. Великою перевагою буде використання підручних засобів, але можна придбати готову модель, а також окремі елементи до неї.

Це цікаво  Обігрів бджіл: що вибрати

Для виготовлення вам знадобиться:

 1. Фанера або дерево для каркаса.
 2. Кріпильні елементи.
 3. Скло відповідного розміру.
 4. Петлі для верхньої межі.
 5. Лист оцинкування.
 6. Необхідний інструмент.

Для прикладу дано алгоритм дій при виконанні стандартної воскотопки розміром 500×580 мм Висота її становитиме 270 мм, тому габарити скла необхідно передбачити в районі 580×568 мм, Каркас можна зробити з металевого куточка, а можна віддати перевагу дерев’яні бруски.

Принцип роботи сонячної воскотопки та самостійне її виготовлення

Принцип роботи сонячної воскотопки та самостійне її виготовлення

Всі матеріали бажано пофарбувати безпечними і нетоксичними сполуками, щоб продовжити термін експлуатації під відкритим небом. Слід зазначити, що виконана з металу воскотопка викривається не тільки великою вагою, але також здатна дуже нагріватися на сонці, що одночасно підвищить її продуктивність і ускладнить експлуатацію.

Алгоритм виконання:

 • розмітити дно і бічні частини корпусу. Для нашого випадку це буде прямокутні шматки розміром 500×580 мм (дно) і 580×270 мм (задня стінка). Дві трикутні бічні частини будуть мати розміри 500×270 мм;
 • за допомогою відповідного інструменту необхідно вирізати отримані деталі;
 • скріпити їх між собою підходящим способом. Бажано посилити стінки дерев’яними брусками, а краще попередньо зробити металевий каркас, на який будуть встановлені фанерні елементи;
 • до верхньої частини прикріпити петлі, на яких буде триматися скляна кришка;
 • виготовити каркас рами, засклити її;
 • прикріпити до основного корпусу;
 • всередину встановити металевий піднос або відповідний за розмірами листки, з загнутими по периметру краями;
 • знизу аркуша зробити отвір для зливу, на яке встановити дрібну сітку;
 • як варіант, можна зробити кілька дрібних отворів в бортику аркуша, через які буде стікати відфільтрований віск.

Після нетривалих маніпуляцій воскотопка готова до експлуатації. Перед цим її бажано пофарбувати в темні тони, а також розкрити лаком для захисту від негоди.

Зазвичай в дощову погоду її використання не проводиться з об’єктивних причин, але випадки бувають різні, іноді можна просто забути її занести або не виконати це за причини відсутності. У будь-якому випадку краще подбати про її водостійкості, ніж виготовляти нову кожен раз.

Корисні поради

Після того як обрана конструкція встановлена, необхідно помістити всередину стільники або відходи вощини. Поступово, корпус воскотопки нагріється на сонці і віск почне плавитися. Швидкість цього критерію залежить від багатьох факторів: температури навколишнього повітря, конструкції воскотопки, а також кількості сировини всередині. В цілому вже через 40-50 хвилин можна побачити перший результат.

Це цікаво  Як позбутися від мурашок у вулику: інструкція

Саме тому необхідно зробити досить містку ємність для збору воску, а також регулярно обходити з інспекцією розставлені воскотопки. Деякі нюанси та корисні поради по використанню такої конструкції наведено далі.

Важливі нюанси виготовлення і розміщення конструкції:

 1. Бажано ставити корпус на височину, щоб не зіпсувати чистоти готового продукту. Для одиночної воскотопки підійде дерев’яний стовп-опора. Розташування великих або численних агрегатів бажано виконати на стійкому столі.
 2. Для зручності обов’язково передбачте можливість надійної фіксації скляній рамки у відкритому положенні. Це не тільки убезпечить користування, але ще і зробить його більш комфортним.
 3. В якості сировини використовують тільки сухий віск, інакше випаровування вологи створять конденсат на склі та ускладнять проходження сонячних променів.
 4. Кришка повинна максимально щільно прилягати до корпусу, тоді всередині утворюється підвищена температура, і віск плавиться швидше. В якості ущільнювача можна використовувати повстяні і поролонові вставки, а також наклеїти гуму.
 5. Щоб легко очистити решітку і лист від залишків воску і сміття, необхідно попередньо нагріти її в духовці або використовувати будівельний фен.
 6. Для якісної топки сировину розкладають в один шар.
 7. На ніч конструкцію прибирають приміщення, щоб на запах не прийшли комахи.
 8. Для збору воску можна використовувати силіконові форми. Так легко відокремити застиглий пласт.

Прості поради та додані креслення підкажуть, як зробити сонячну воскотопку в домашніх умовах. Для обслуговування великої пасіки необхідно передбачити альтернативну можливість, але зазвичай бджолярі вважають за краще розмістити кілька корпусів такого пристосування або зробити велику площу для сонячного впливу.

Приклади подібних споруд можна побачити на фото, а корисні рекомендації по створенню такого необхідного на пасіці пристосування допоможуть розібратися у багатьох нюансах виготовлення.

Сонячна воскотопка своїми руками — необхідний агрегат для комфортного обслуговування пасіки. Щоб швидко і просто отримати з сот необхідну кількість воску використовуються прості моделі цього пристосування. Докладний алгоритм дій щодо створення власної моделі воскотопки, а також корисні рекомендації по використанню та розміщення, наведені в інформації цієї статті.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *