Природні і штучні методи розмноження медоносних бджіл

Багато бджолярі цікавляться, як утримувати бджіл, покращувати умови для їх життєдіяльності, готуватися до зимівлі. Але не менш цікавою є тема: розмноження бджолосімей або як розмножується медоносна бджола. Саме особливості розмноження цього працьовитого комахи ми зараз розглянемо.

Форми розмноження бджіл

Природні і штучні методи розмноження медоносних бджіл

Бджоли не дарма вважаються унікальними творіннями. Вони наділені дивовижним пристроєм сім’ї, високим рівнем спілкування, якнайточнішим організацією, виразно відчувають, коли можна приступати до відокремлення від старого роя, а коли потрібно триматися разом. Рой виступає в якості єдиного організму.

Розмножуються бджоли зазвичай згідно з двома методами:

 1. Статеве злягання, мета якого полягає у відтворенні комах, подібних собі.
 2. Збільшення чисельності сім’ї допомогою природного роїння.

Крім того, пасічники дуже часто використовують не тільки розмноження бджолиних сімей природним шляхом, але і користуються штучними методами для підвищення чисельності жителів пасіки. Серед штучних способів розмноження слід розглянути наведені нижче:

 • відводки;
 • розділ бджолосімей на пів-літа;
 • «наліт на матку».

Розглянемо, як розмножуються ці працьовиті комахи кожним із способів більш детально.

Розмноження природним шляхом

Природне розмноження сімей бджіл відбувається вегетативно-статевим способом. Їх система генетичного успадкування має дивовижне відміну від генетики тварин. Поділ старої бджолосім’ї відбувається лише погодні дні.

Зазначимо, що матка ніколи не вилетить з вулика першої. Вона залишає вулик після того, як з нього вилетить хоча б половина бджіл. Комахи, які зібралися покинути старий вулик, обов’язково наповнюють медові зобики медом. Такого запасу їм достатньо на кілька днів.

Після того як відбулося роїння, рій летить з новою маткою в інше місце. При цьому старий рой продовжує своє існування, згуртувавшись навколо старої матки. Таким чином на пасіці з’являється 2 повноцінні сім’ї бджіл.

У розглянутих нами працьовитих комах носієм генетичного матеріалу є саме робоча бджола. Її призначення визначається матковими зачатками і самої робочої бджолою. Її роль у розмноженні полягає в:

 • контроль за якістю, кількістю яєць, які матка відкладає;
 • виховання розплоду.
Це цікаво  Характерні особливості розвитку і живлення личинок медоносних бджіл

Початком розмноження є парування молодої матки з обраними трутнями. Після спарювання її вигодовують бджоли-годувальниці. Через певний час матка відкладає яйця, в цей час її вага збільшується, вона здатна літати. Піднятися в повітря вона зможе тоді, коли вже перестане класти яйця, очолить рій бджіл. При вході в предроевое стан пчелосемьей, відзначається стрімке скидання ваги маткою, призупинення нею кладки яєць.

Роїння

Розмноження бджіл може відбуватися шляхом відділення від бджолосім’ї роя, який має свою пчеломатку. Цей процес дуже тривалий. Він починається ще до безпосереднього відділення від старого роя і пошуку нового місця для існування.

Навесні зазвичай відбувається зміна перезимували комах на молодих. Нове покоління відрізняється енергійністю, наполегливістю. Їм під силу вигодувати в 5 разів більше личинок, ніж старого покоління бджіл-годувальників. При цьому відзначається стрімке зростання бджолосім’ї, в якій збільшується кількість молодняка.

При поганій погоді молодняк ледарює, він не може збирати нектар. При цьому відзначається падіння працездатності, продуктивності цілої бджолосім’ї. В очікуванні комахи обліплюють прилетную дошку.

На початок роїння вказує поява спеціальних мисочок, які знадобляться для виведення маток. Будівництво сот злегка призупиняється, точно так само, як і збір нектару. Кількість розплоду з трутнями зростає, яйцекладка може сповільнюватися, зовсім зупинятися. В цей час матка перестає харчуватися молочком, вона приступає до поїдання меду. Матка помітно зменшує вагу, тепер вона здатна повести за собою нову сім’ю.

Розглянемо основні передумови до роїння:

 1. Зростання кількості молодняку-нероб.
 2. Погіршення умов усередині вулика (перегрів, недостатня вентиляція, тіснота).
 3. Виділення старою маткою недостатньої кількості феромонів.

Зазвичай отделяющиеся бджоли (близько 50% бджолосім’ї) вилітають з вулика через 7 – 9 днів після того, як в маткові мисочки будуть відкладені яйця. При поганих погодних умовах терміни вильоту помітно затягуються. Молодняк займає практично 2/3 нового рою.

Це цікаво  Інструкція по застосуванню препарату Апитон для лікування бджіл

Перед вильотом відокремлювані особини набивають свої животики медом, готуючись до перельоту. Об’єднання в рій відбувається після сигналу розвідників. Комахи можуть збиратися для вильоту біля вулика (на траві, гілці дерева). Переліт на нове місце проживання виконується на пристойній висоті (близько 3 метрів над землею).

Після першого роїння поділ старої бджолосім’ї не закінчується. За ним може послідувати ще не одне роїння. Це пояснюється наявністю великої кількості маткових личинок, які знаходяться на різних етапах розвитку. Кожен з наступних відокремлених роїв буде мати менше бджіл. Після закінчення рояться бджоли знищують тих бджіл, які не встигли вийти з маточників.

Комахи після роїння з усіма силами приступають до створення стільників, збирання меду, освоюючи нові простори. Такий «блудний рой» дуже складно зловити. Також мінусом у цьому процесі вільного роїння є зниження продуктивності роящейся сім’ї. Тому бджолярі придумали інші способи, якими будуть розмножуватися бджоли.

Особливості штучного розмноження

Бджільництво є деякі способи штучного розмноження бджолосімей. Такі способи збільшення пасіки вимагають набагато менше клопоту. Зараз представимо ці способи:

 • створення індивідуальних, збірних відсадків;
 • «наліт на пчеломатку»;
 • шлях поділу.

Приступаючи до формування відводків слід вивести, підготувати маток. Щоб підготувати відводок, має неплодную матку, потрібно:

 1. Відібрати продуктивну сильну родину, яка має 10 бджолиних вуличок і, як мінімум, 7 – 9 рамок.
 2. Вибрати з вулика 2 – 4 рамки, містять друкований розплід бджіл, які сидять на них. Ці рамки переносимо всередину іншого вулика.
 3. Помістити бджіл з 2-х рамок всередину того ж вулика. Туди ж ставимо запас їжі.
 4. Бджоли з нового, щойно сформованого отводка, зазвичай прилітають до материнського гнізда. В цей період до нової сім’ї можна поміщати матку (неплодную), поставити зрілий маточник.

Відводок з пчеломаткой формується точно таким же чином. До отводку можна поміщати набагато більше бджіл, розплоду.

Це цікаво  Селекція бджіл

При створенні збірного отводка необхідно брати бджіл, розплід з різних здорових, сильних сімей. Такий спосіб розмноження не несе ніякої шкоди старої сім’ї.

Розподіл

Суть даного методу полягає у виконанні таких дій:

 • Необхідно взяти сім’ю з 12 вуличок, 8 рамок, що містять розплід.
 • Новий вулик ставлять зі старим. Він повинен бути схожий забарвленням, формою на старий.
 • Половина бджіл + расплодные рамки + кормові рамки переносимо всередину нового вулика. Туди ж поміщається нова матка (плідна). Всередині старого вулика також залишається матка.
 • Поміщаємо рамки, містять вощину (кілька штук) всередину обох вуликів.
 • Для рівномірного розподілу льотних сімей потрібно помістити будиночки з двох сторін від того місця, де раніше розташовувався материнський вулик.

Метод «нальоту на матку»

Даний метод розмноження бджіл (медоносних видів) використовують лише в літаючих довкола пчелосемьях. Він здійснюється таким способом:

 1. З старого вулика (материнського) переносимо 4 рамки, містять розплід різного віку.
 2. Виконуємо установку вощини, сот, що містять мед, з обох сторін від розплоду.
 3. Пересаджуємо стару матку всередину нового місця проживання.
 4. Новий вулик переставляємо на місце, де попередньо стояв старий. Таким способом виходить переконати бджіл, що новий вулик – це їх старий будинок.

Таким чином, на новому місці зникають всі льотні бджоли. Нова бджолосім’я зростає з плодової пчеломаткой. В цьому випадку необхідно стежити за достатком води, їжі.

При обмірковуванні, створення кожного з зазначених вище методів розмноження бджолосімей, практикуючі бджолярі враховували всі принципи біології цих працьовитих комах. Нелетные комахи зазвичай залишаються на тому місці, на яке їх поміщають. У той же час льотні комахи, як правило, прилітають на звичне місце існування.

На певній місцевості потрібно застосовувати будь-який метод з усіх зазначених. Вибір методу залежить від обсягу, характеру хабар. Для вибору відповідного способу бджоляру необхідно дізнатися термін цвітіння всіх медоносних плантацій, їх різноманітність, сезонність хабар.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *