Профілактика та заходи боротьби з крадіжками бджолами чужого меду

Проблема крадіжки знайома майже кожному пасічнику, адже з-за посух і окашивания полів багатьох зачіпає бджолине злодійство: так що робити, коли воно вже почалося? Як зупинити його, які є методи боротьби і заходи профілактики для запобігання?

Як діяти, якщо почалося бджолине злодійство?

Профілактика та заходи боротьби з крадіжками бджолами чужого меду

Нетямущим в бджільництві людям здається, що заняття це – дуже прибутковий і не віднімає у пасічника ніякого часу. Насправді ж ці працьовиті, але ніжні комахи і їх діяльність вимагає від господаря щоденного уваги.

Вони можуть хворіти, відмовлятися працювати і захищати вулик, маючи слабку матку, можуть мігрувати до більш сильної “глави сім’ї”. Так, і досвідчені, і початківці пасічники можуть зіткнутися з бджолиним крадіжкою, коли одні сім’ї крадуть у інших зібраний корм.

Причини

 1. Деякі сім’ї крадуть просто за традицією, і можуть добувати собі харчування тільки таким способом. Трудитися і перелітати з квітки на квітку, а потім переробляти пилок їм здається вже недоцільним. Куди простіше напасти на чужій вулик і дістати бажане.
 2. Найчастіше це явище може починатися в ті періоди, коли сім’ям ніде взяти досить пилку, щоб забезпечити свій вулик: ранньою навесні і восени, а також у сильно посушливе літо. Таке бджолине злодійство можна навіть виправдати, комахи в умовах нестачі харчування виживають, як можуть.
 3. Часом сам власник провокує інші сім’ї на бджолине злодійство в певному вулику. Якщо короб споруджений неправильно і має багато щілин – це стимулює чужинців красти з нього. Невелика кількість вентиляційних отворів, навпаки, здатне перегріти вулик, що призведе до того, що нектар буде виділяти сильний аромат, залучаючи комах.
 4. Бджоли – дуже розумні комахи, і не стануть нападати на сильного суперника. Якщо один з вуликів постійно обкрадають, причому не тільки чужинці, але й “свої”, – причина регулярних крадіжок криється у слабкості матки і сім’ї в цілому.
 5. Іноді бджолине злодійство приймає стихійний характер. Сім’ї немов заражаються разбойническим поведінкою і, навіть один раз пограбовані, починають нападати на сусідні вулики. При відсутності медоносу в літній час (наприклад, при сильної посухи, коли всі квітучі рослини гинуть) крадіжкою починають займатися навіть не схильні до цього заняття працьовиті породи.
Це цікаво  Алергія на укус бджоли: лікування

Як визначити, що бджоли крадуть?

Щоб вчасно помітити почався період крадіжок у вуликах, потрібно бути гранично уважним господарем:

 • бджоли на пасіці видають різке гучне гудіння, таке ж, яке чути під час збору ними пилку;
 • комахи літають зигзагами – така різновид польоту пов’язана і з імітацією збору пилку, і з тим, що бджола несе на собі важкий “улов”;
 • чужинці пробираються у вулик не через “офіційні” ходи, якими користуються члени цієї сім’ї, а через непримітні щілини;
 • сім’я з вулика кидається на прилетную дошку, клубочиться і роїться – тобто веде себе, як при відбитті нападу;
 • навколо вулика багато загиблих бджіл, щоб не поплутати крадіжка з мором – оглянете рештки; якщо на родину напали чужинці, щоб обікрасти на тільцях комах будуть залишені жала;
 • у вулика багато бджіл інший розмальовки – темних і з витертими смужками; така забарвлення характерна для комах, які давно крадуть;
 • “злодійки”, залишаючи вулик, летять низько над землею і, тільки пішовши на порядну відстань, набирають стандартну висоту;
 • сім’я ошуканого вулика стає агресивною, вони звикають щодня оборонятися від розбійників, тому жалять будь наближається об’єкт;
 • якщо відкрити вулик за час грабежу, “злодійки” почнуть голосно дзижчати і швидко покидати місце злочину;
 • у вулику після крадіжок залишається багато відходів, а запечатаний мед виявляється продірявленим.

Чому потрібно боротися?

 1. Слабкі члени сім’ї можуть приєднатися до супротивника, тим самим у вашому вулику після низки нападів залишиться мало робочих бджіл.
 2. Бджолине злодійство призводить до зменшення обсягів меду, який ви отримаєте в кінці сезону.
 3. Найзбитковіше в такому крадіжці – це ризик втратити матку в цьому вулику. Чужинці насамперед прагнуть усунути її, адже без ватажка сім’я перестає боротися і захищати плоди своєї праці. Залишилися без матки бджолині сім’ї також приймаються красти на пасіці.
 4. Крадіжка у бджіл – явище дуже заразне. Навіть самі працьовиті і мирні породи, піддаючись розбійницьким нападам, піддаються загальному настрою. Якщо вчасно не помітити фактів крадіжок і не зупинити цей процес, вся пасіка може почати красти один у одного замість того, щоб займатися збором пилку.
Це цікаво  Колібрі-бджілка: фото

Заходи протистояння

Якщо ви помітили ознаки крадіжки на пасіці, терміново вживайте заходів. Чим раніше ви почнете діяти, тим швидше пограбовані сім’ї відновляться і повернуться до своєї роботи.

 • Зменшіть проходи вічок так, щоб в них могли пройти не більше 2 бджіл. Такі заходи дозволять охорони вчасно відстежувати появу в оселі чужинців і усувати їх.
 • Прикрийте літки зверху, як козирком, дощечками. Вони ніяк не поміщають живе у вулику родині, а от від чужинців успішно приховають входи.
 • Проходи льотка, з такою ж метою, можна частково прикрити склом або прозорим пластиком. Місцеві бджоли швидко навчаться орієнтуватися, а чужинцям невидима перешкода буде заважати потрапити у вулик. Це хвилинне замішання дасть час охорони зорієнтуватися і відбити атаку злодюжок.
 • При серйозних нападах пасічники практично повністю ізолюють піддаються грабежів сім’ї – обмазують всі щілини і входи глиною, вставляючи лише в деякі місця трубочки, через які сім’я може вилітати і повертатися в своє житло.
 • Щоб запах меду не привертав чужинців, працюйте з вуликами вечорами, коли бджоли закінчують збирати пилок і повертаються в свої будинки. Інвентар ретельно промивайте після використання.
 • Якщо одна і та ж сім’я постійно піддається нападам, можливо, матка її занадто слабка. Спробуйте замінити її на іншу. Іноді такі заходи допомагають – посилена подібним чином сім’я починає активніше відбивати атаки ворогів і захищати від посягань грабіжників своє житло.
 • За розбійниками можна простежити, посипавши їх у момент пограбування борошном. Пройшовши за позначеними бджолами, окур їх вулик. Відчувши небезпеку, комахи надовго займуть оборонну позицію і відмовляться від злодійства.
 • Як правило, грабувати вулик прилітають одні і ті ж бджоли-злодійки. Вони орієнтуються вже не за запахом меду, а пам’ятають його розташування. Вночі перенесіть вулик обкрадених комах в інше місце, а на полюбився воровкам ділянку поставте порожній муляж.
 • Відвернути грабіжниць можна, окропивши піддається нападам вулик зовні водою – це тимчасово змиє запах меду з нього.
Це цікаво  Правила застосування Апироя та відгуки бджолярів про це препараті

Заходи профілактики

Звичайно, заходи з припинення крадіжок віднімуть у вас багато сил. Адже одні способи боротьби з нападами, які рятують пасіку одного власника, можуть у вас не спрацювати. І вам доведеться день за днем пробувати нові методики, поки ви успішно не проженіть геть чужинців. А тим часом, чим довше триватимуть нападки злодіїв, тим довше буде постраждала сім’я оговтуватися від втрат.

Щоб уникнути важких наслідків, краще дотримуватися заходів профілактики, які максимально захистять вашу пасіку від бджолиного злодійства і не дадуть йому початися.

В першу чергу купуйте бджіл, не схильних до крадіжок, вибирайте середньоросійські породи і уникайте південних. Так ви забезпечите себе працьовитими комахами, які не стануть нападати на ваші ж вулики в періоди відсутності медоносу, а також не будуть “перебігати” до ворога після нападів.

Якщо медонос закінчився або ще не розпочався, дотримуйтесь заходів безпеки, щоб не спровокувати чужинців або власних бджіл на злодійство:

 1. Не залишайте вулик відкритим занадто довго.
 2. Перенесіть роботи на вечірній час, щоб не привертати запахом злодійок.
 3. Час від часу можете переставляти вулики в якості профілактики, виявлених при ознаках бджолиного злодійства ці заходи просто обов’язкові.
 4. Після роботи обов’язково ретельно промивайте від меду і пилку інструменти, щоб їх запах не привертав займаються крадіжками бджіл.
 5. У відсутність медоносу намагайтеся зайвий раз не заглядати у вулик і не відкривати його надовго, якщо ж огляд необхідний, робіть всі маніпуляції швидко, щоб не привертати чужинців або схильних до бджолиного злодійства особин з власної пасіки.
 6. При маніпуляціях з рамками накривайте ті, з якими в даний момент не працюєте, мокрим полотном – чужинці не сядуть на вологе полотно.

В періоди посухи або відсутності медоносних квітів, забезпечте безпеку своїх вуликів – звузьте отвори вічок, набийте над ними дерев’яні козирки, щоб чужинці довше шукали вхід у житло ваших бджіл.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *