Пронос у бджіл: причини

Бджоли, на відміну від багатьох комах, не впадають у зимову сплячку. Вони активно харчуються і вирощують розплід. Щоб підтримувати температуру в гнізді на нормальному рівні, трудівниці збиваються в кулю. Тепло виділяється за рахунок роботи грудних м’язів. Але нерідко пронос у бджіл навесні стає причиною мізерного медозбору і навіть смерті сім’ї.

Пронос у бджіл навесні

Існує кілька основних причин проносу у бджіл, найпоширенішою з яких є нозематоз. Це бактеріальна інфекція. Щоб уникнути такого явища, необхідно обов’язково включити в осінні роботи обробку гнізда антибактеріальними препаратами.

Бджіл часто поять або підгодовують ліками в профілактичних цілях. Але дуже часто бджолярі самі винні в загибелі бджіл з-за проносу.

Чому опоносились бджоли?

Необхідно розуміти, що комахи зазвичай позбавляються від калу під час весняного обльоту. Але це тільки в тому випадку, якщо кишечник не переповнений. Звичайно, морити голодом бджіл не можна, так вони теж загинуть. Але вплинути на ситуацію ви можете. Потрібно не тільки утеплити гніздо, але і не забути про вентиляцію.

Найчастіше причиною проносу є не нозематоз, а лінь пасічника або його недосвідченість

Причини поносу:

  • висока вологість у зимівнику;
  • поява раннього розплоду;
  • холодне гніздо;
  • наявність шкідників;
  • неякісний корм.

Зверніть увагу, падевом меді дуже багато мінералів і мікроелементів, тому кишечник трудівниць переповнюється швидше, ніж від інших сортів нектару. В осінній час замініть частину падевого меду цукровий тестом з додаванням антибактеріальних препаратів. Так ви зможете вплинути на ситуацію.

Як вологість впливає на здоров’я бджіл?

Справа в тому, що при високій вологості комахи намагаються прибрати зайву воду з зимівника, тому активніше махають крилами, відповідно, витрати енергії збільшуються. Трудівниці змушені їсти більше, щоб провітрити зимівник. Те ж відбувається, якщо в гнізді дуже холодно.

Це цікаво  Конструкції медогонок: яка краща, радіальна або хордіальна

Комахи витрачають багато енергії на обігрів. Погіршує ситуацію поява раннього розплоду. Необхідно час від часу оглядати вулик, щоб вирізати розплід і зупинити матку.

За спостереженнями, частіше страждають проносом південні породи бджіл. Це пов’язано з тим, що в них генетично закладена необхідність зробити дуже ранній обліт навесні. Якщо южанки живуть у північних широтах, вони змушені випорожнюватися у вулику, так як в цей час у теплих краях комахи вже збирають мед.

З усього вищесказаного випливає, що чим менше бджоли будуть витрачати енергії на підтримання нормального мікроклімату в гнізді, тим менше вони будуть витрачати корми. Відповідно, їх кишечник не буде переповнюватися.

Завдання пасічника — забезпечити підведення тепла в гніздо і зробити добру вентиляцію, щоб волога не накопичувалася в зимівнику. Для цього при утепленні вуликів використовують повітропроникні матеріали. Поверх зимівника кладуть солом’яний мат. Краще між дном і утеплювачем залишити зазор в 1 див. Так волога не буде накопичуватися на стінках вулика у вигляді конденсату.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *