Пристрій вулики для бджіл: як зробити правильно

Кожен бджоляр знає про те, що дикі бджоли проживають у природних вуликах: дуплі дерева, під дахом і т. д. Але якщо ви вирішили займатися бджільництвом, то вам знадобиться докласти масу зусиль для того, щоб облаштувати бджолине житло. Пристрій вулики для бджіл починається зі збору корисної інформації про види вуликів, матеріали, які необхідні для побудови, з примірних креслень.

Пристрій вулики для бджіл

Яких видів бувають вулики?

Перш ніж приступити до побудови бджолиного вулика, потрібно зрозуміти, яку конструкцію ви хочете отримати в результаті. Справа в тому, що сьогодні найбільш практичними видами вважаються такі:

 1. Вулик горизонтальний. Бджоляр може розширювати його за допомогою постановки додаткових корпусів.
 2. Вулик вертикальний – це 2-3-ярусна конструкція, на кожному ярусі якої знаходиться близько 10 рамок. Розширити вертикальну конструкцію можна шляхом додавання нових ярусів.

Також вулики умовно поділяють за видами рамок, адже саме рамки є основним елементом усієї конструкції. В залежності від ширини і висоти вони бувають квадратними, узковысокими або, навпаки, низкоширокими.

З якого матеріалу краще виготовляти вулик?

Матеріал для вулика – це дуже важлива тема. Бджолам може просто не сподобатися їх будиночок, і бджоляр буде змушений його переробляти.

Сьогодні на ринку представлена величезна кількість різних матеріалів, але не всі вони підійдуть для вулика

 • Деревина

Деревина – це безпрограшний варіант. Краще купувати деревину хвойних порід, це сосна, ялина, ялиця і т. д. Перед роботою переконайтеся, що на деревині немає гнилі, цвілі. Зазначимо, що дерево має один мінус, це підвищена вологість всередині вулика.

Це цікаво  Календар робіт на пасіці для бджоляра

Для облаштування бджолиного будиночка вибирайте дошки на 5 мм більше, ніж того вимагає конструкція. Вони зменшаться в розмірі в момент шліфування. Дошки потрібно гарненько обстругать, щоб на них не залишилося сколів, шорсткості, що випирають трісок.

 • Фанера

Фанера є ще одним прекрасним варіантом. Це екологічно чистий матеріал, що відрізняється довговічністю. Бджолярі розповідають, що фанера за своїми характеристиками перевершує навіть дерево за рівнем теплоізоляції.

Для виготовлення вулика з фанери необхідно покрити його зовнішні стінки шаром акрилового лаку, а всередину будиночка покласти пінополістирол. До речі, з останнього теж роблять вулики, відрізняються неміцністю і недовговічністю.

Зробити такий вулик з фанери можна тільки по кресленню, він стане оптимальним для комфортного життя комах.

 • Полікарбонат

Полікарбонат – це твердий пластик, на який не можуть впливати кліматичні умови. Відрізняється стійкістю, міцністю, не страждає від гнилі, грибка, добре миється.

 • Інші матеріали

В якості утеплювача може виступати пінополіуретан, який не гниє і не покривається грибком, його не гризуть миші. Головним його недоліком є горючість, і, утеплюючи вулик пінополіуретаном, обов’язково спроектуйте невелику систему вентиляції.

Пристрій бджолиного вулика

Зміст багатокорпусного вулика

Вулик складається з таких елементів, скріплених в єдину конструкцію:

 • днище (дерево або сітка) і стелю, передні, задні і бічні стінки;
 • піддашок, утеплювальна подушка, холстик;
 • планки і накладки для них, фальци;
 • двосхилий дах і крышечная обв’язка;
 • вентиляційний отвір;
 • льоток, прилетная дошка, гніздова рамка;
 • лоток або піддон для відходів;
 • скло для спостереження за бджолами і дошка, що закриває скло при потребі.

Як влаштований вулик: розміри і додаткові деталі

Правильний розрахунок розмірів є основоположним для створення правильного вулика. Пасічник, який займається будівництвом, повинен з великою точністю дотримуватися розміри. Ми наводимо універсальні розміри для всіх вуликів, які ви можете взяти за основу:

 • Відстань між суміжними рамками – 3,75 див.
 • Вулички за умови товщини сот в 25 см — 1,25 див.
 • Під час установки другого корпусу або додаткового магазину між верхніми брусками і нижніми планками проміжок робиться в 1 див.
 • Простір між передньою і задньою стінками і бічними планками має бути 0,75 див.
 • Простір між нижньою планкою і дном 2 див.
Це цікаво  Підставки під вулики своїми руками: фото

Відхилення від розмірів допускається в межах 0,1 див. При великій розбіжності з розмірами доведеться підганяти інші елементи конструкції, і вулик вже не буде складний рівноцінних частин, які ви зможете надалі замінити.

Як зібрати вулик: інструкція

Отже, всі елементи готові, а намальовані креслення. Саме час збирати вулик. Починайте збірку з підготовки чотирьох стінок, оброблених і вирізаних у відповідності з кресленням. Одна з передніх стінок з’єднується з двома бічними, після чого закріплюється остання стінка. Після цього бокові рамки кріпляться бічних панелей вулика, потім кріпиться підлога з дерева або сітка. А на передній стінці потрібно прорізати льоток.

Конструкцію збивають, встановлюють на підлогу і доповідають подушку з холстиком, накриваючи все кришкою. Подушка і холстик необхідні для контролю температурного режиму. Дно вулика краще робити з оцинкованого матеріалу, воно повинно бути знімним, що полегшить транспортування вуликів. А для виготовлення рамок підберіть гарний, але не смолиста дерево.

Не забудьте про годівниці, яку найчастіше виготовляють з кочовий сітки. У зимовий час року при низьких температурах вулики обігрівають електроприладами потужністю не вище 10 Вт.

Підводячи підсумок, варто сказати про те, що самостійне виготовлення вуликів вимагає величезної уваги і суворого дотримання креслення. Потрібно пам’ятати, що вулик повинен бути по всім параметрам комфортним для комах: нежарким і нехолодным, без хімічних запахів, які випускають деякі синтетичні матеріали, з нормальною вентиляційною системою.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *