Рамки для бджіл конструкції, види, виготовлення своїми руками

Різноманітність форм і розмірів вуликів для бджіл дивує. Але в основному бджолярі вважають за краще дерев’яні будиночки для трудівниць, так як вони екологічно чисті і абсолютно безпечні. Після виготовлення вулика знадобляться рамки для бджіл. Це прості пристосування, які нагадують каркас з натягнутим дротом, на яку кріпиться вощина.

Рамки для бджіл

Як виготовити рамки своїми руками?

Для початку визначтеся з типом вулика. Зараз найбільш популярними є такі пчелорамки:

  • Дадановские. Вони призначені для вулика Дадана і мають ширину 43,5 см, а висоту 30 див.
  • Рута. Відрізняють за розмірами від попередніх, їх ширина 43,5 см, а висота — 25,5 см, тобто вони трохи витягнуті.
  • Українські мають ширину 43,5 см, а висоту 30 див.
  • Магазинні рамки трохи схожі на дадановские, але їх висота менше.

У виробничих умовах виготовлення рамок для бджіл здійснюється на спеціальному верстаті. Але досвідчені бджолярі можуть виготовити їх із застосуванням підручних засобів. Вам знадобляться дерев’яні дошки, гвоздики, клей, дріт. Тепер виріжте основу для каркаса. У вас повинно вийти по 2 досочки однакового розміру.

Не забудьте про відступи. Всі деталі повинні ідеально прилягати. Після цього просвердлите дірочки. Це отвори для натягування дроту або линви. Далі йде з’єднання дощок в каркас.

Як натягнути дріт на бджолину рамку?

Натягніть спеціальну бджолярську дріт. Намагайтеся, щоб каркас не деформувався, інакше ви не зможете нормально вставляти і виймати рамки. Потрібно спочатку не натягувати дріт, вона повинна бути вільною. Зазвичай дріт затягується за принципом змійки. Після того як усі отвори будуть зайняті, здійснюється натяжка. Як це зробити, можна подивитися на відео.

Це цікаво  Бджільництво для початківців своїми руками: з чого почати

Такі вироби не можна використовувати. Необхідно провести обробку дерева. Для цього бджолярі використовують настоянку прополісу на спирту або самогоні. Цим розчином просочують пензлика і покривають деревину. Для фіксації дроту зав’яжіть на кінці вузлик.

Якщо ви використовуєте волосінь, то її можна зафіксувати, закріпивши на гвоздиці і вбивши його в деревину. Такі рамки теж дуже хороші, волосінь еластична і перешкоджає деформації каркаса.

Пластикові рамки для бджіл

Виготовлення рамок для бджіл з дерева вимагає часу і досвіду, тому у початківців пасічників успіхом користуються пластикові вироби, які купуються в магазинах.

Пластикові рамки можна придбати під будь-вулик

Звичайно, пластик має ряд переваг перед деревом:

  • не гниє;
  • служить дуже довго;
  • гризуни не зможуть зашкодити рамку;
  • легкі;
  • не деформуються в медогонках.

Але звичайно, незаперечна перевага дерев’яних виробів в їхній натуральності і екологічності. Та й бджоли з великим бажанням беруться за будівництво сот саме на дерев’яному каркасі. Перед застосуванням пластикову рамку потрібно повоскувати. Щоб віск швидко сох, необхідно прогріти феном або опустити виріб в гарячу воду. Не використовуйте дуже високу температуру, так як каркас може деформуватися.

Бджільництво на рамку 145

Багато відзначають переваги даних вуликів. Справа в тому, що суттєво знижується маса вулика, це спрощує його перевезення. Крім того, можна зменшити товщину стінок, так як надмірно товсті стіни несильно утримують тепло, простіше утеплити вулик мохом або матами. Таку рамку немає необхідності зміцнювати, так як вона неважка і не прогинається під вагою стільників з медом.

Основна перевага використання цих рамок в тому, що для відкачування меду і догляду за бджолами можна використовувати стандартне обладнання. Підійде будь-яка медогонка. При виявленні ознак ройового стану можна зверху вулика доставити ще один корпус. Многокорпусное утримання бджіл істотно спрощує роботу пасічника.

Це цікаво  Напування бджіл водою

Вулики на вузькі рамки

Вченими доведено, що найбільше нектару вдається отримати при вертикальному розташуванні рамок у вулику. Такий вулик дуже схожий на дупло в дереві, при цьому рамки розташовуються вертикально. Матка в такому вулику навесні працює зверху. По мірі будівництва сот королева опускається вниз будиночка.

Бджоли не дуже люблять рухатися вбік, це знижує їх працездатність. Зазвичай на узковысокую рамку необхідний високий вулик з кількома льотками. При цьому бджоли не скупчуються біля льотка і рівномірно розподіляються всередині вулика.

Як правильно виконується наващивание рамок?

Для цього лист вощини накладається на рамку з дротом. Далі цей шматок притискається лекалом. Тепер можна скористатися спеціальним приладом або наващивателем. Зазвичай це понижуючий трансформатор, який дає невеликий струм. При пропущенні струму через струни вони нагріваються, а вощина приклеюється.

Звичайно, можна не використовувати вощину, а дати бджолам зробити все самостійно на порожньому каркасі. Але так ви не зможете контролювати розмір осередків, і існує ризик появи великої кількості трутнів. Роздруківка круглих медових сот проводиться спеціальним ножем. Він може бути електричним або паровим.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *