Рекомендації і корисні поради по застосуванню препарату Бисанар

Бджоли схильні до різних захворювань, але головним серед них є ураження кліщем. Інформацію про Бисанаре для бджіл, інструкцію по застосуванню і відгуки про препарат ви знайдете далі. Бисанар – найбільш популярний сьогодні засіб для боротьби з кліщем вароа.

Небезпека кліщів для бджіл

Рекомендації і корисні поради по застосуванню препарату Бисанар

Кліщ – головний бджолиний паразит. Втручаючись у життя сім’ї, він вкрай негативно позначається на її розвитку. Якщо своєчасно не вжити заходів, кліщ знесилиться бджіл і може навіть призвести до загибелі всю сім’ю. Це не означає, що комах може вражати тільки кліщ – є й інші захворювання.

Їх симптоматика багато в чому схожа, що ускладнює діагностику. Але дотримуючись пильність, особливо наприкінці зими і на початку весни, ви захистите своїх бджілок від захворювання або навіть загибелі. Кліща можна побачити неозброєним оком – він має характерний зовнішній вигляд і розміри приблизно 1 на 1.5 мм.

Народні засоби

Обробка бджіл від кліща може проводитися Бисанаром або народними засобами. Бисанар – препарат досить новий і звикання у комах не викликає. Також, при умові дотримання умов його застосування, ви не завдасте бджолиної сім’ї шкоди. Але багато бджолярі обирають народні рецепти – вони вважають їх більш натуральними і безпечними, ніж, без сумнівів, є свій сенс.

Якщо ви не хочете починати з важкої артилерії, тобто хімікатів, при обробці вулика, розкладіть всередині бджолиного будиночка:

 • гілки ялівцю, ялини або пижма;
 • траву блощичника або польового хвоща;
 • глід, чебрець, часник або червоний перець.

Ці кошти доступні, натуральні, чинять ефективний вплив на кліща і безпечні для бджіл. Врахуйте, що траву по мірі висихання потрібно міняти на більш свіжу. Головний мінус народних засобів – вони допомагають не завжди. Так, червоний перець, часник, ялина або пижмо допоможуть запобігти зараженню восени (з великою часткою ймовірності – просто відлякують кліщів), але для лікування вароатозу вам потрібні будуть більш сильні препарати.

Бисанар: особливості та склад

Для боротьби з бджолиним кліщем в останні роки найчастіше використовують саме Бисанар – препарат ефективний, сучасний і максимально безпечний. З його допомогою можна обробляти вулики як для профілактики зараження, так і для винищення вже наявних клей.

Це цікаво  Аспергільоз і аскосфероз бджіл: лікування

Препарат Бисанар містить:

 1. Щавлеву кислоту.
 2. Масла коріандру і ялиці.
 3. Тимол.

Запах у кошти специфічний, виражений. Воно має вигляд рідини, прозорою з трохи жовтуватим відтінком. Купувати Бисанар слід тільки в перевірених місцях – інакше ви ризикуєте винищити не кліща, а бджіл.

Застосування

Спосіб використання Бисанара ви вибираєте самі. Найпопулярнішими серед бджолярів є наступні – стандартний і за допомогою димової гармати.

Інструкція по застосуванню Бисанара класичним способом:

 • розведіть 2 мл засобу у двох літрах води (бажано теплої), розмішайте до отримання однорідної суміші;
 • візьміть шприц об’ємом 10 мл, наберіть його ущерть і обприскати вуличку між рамами. Для обробки однієї вулички вмісту шприца буде достатньо.

Краще всього проводити обробку теплою осінню, оскільки препарат чинить максимально ефективну дію при температурі плюс 10 градусів і вище. Звикання Бисанар не викликає, тому ви можете сміливо проводити повторну обробку, якщо в цьому виникне потреба.

Її можна робити тільки безпосередньо перед медозбором, інакше діюча речовина препарату (а воно є токсичним для людини) потрапить в мед. Витримайте паузу хоча б на 2-3 тижні (від останньої обробки до збирання нектару).

Також Бисанар можна використовувати для сублімації або димовий гармати. Димові гармати зручні в застосуванні і надійні, що є запорукою успіху в справі боротьби з шкідниками. В даному випадку здійснюється обкурювання вуликів з допомогою гармати.

Процедура особливих труднощів не представляє, оскільки препарат випускається у флаконі. Головне, не перестаратися – для сильної великої сім’ї буде достатньо двох клубів диму, а для середньої – одного. Середня сім’я займає близько 5-ти рамок, а сильна – 10-12.

Щоб виконати обробку димом:

 1. Відкрийте флакон з Бисанаром і прикрутіть його на димову гармату або пристрій для сублімації (50 мл засобу вистачає на 25 бджолосімей або трохи менше, в залежності від розмірів сімей).
 2. Обробіть вулики.

Для закріплення результату процедуру можна повторити через тиждень. Як і в першому випадку, на вулиці має бути тепло. Після настання морозів також обробка проводиться, але вона буде менш ефективною.

Запобіжні заходи

Бисанар – препарат ефективний для бджіл практично безпечний, але для людини токсичний. Тому під час обробки:

 • надягайте гумові захисні рукавички;
 • нічого не їжте і не пийте (пари можуть проникати в рідину та їжу);
 • не вдихайте препарат.
Це цікаво  Що таке розплід у бджіл і які бувають патології у процесі розвитку?

Незайвим буде застосування респіратора або захисної маски. Якщо пасіка велика, між обробкою різних вуликів робіть перерви.

Правила зберігання

Щоб препарат не втратив ефективність, дотримуйтесь правил його зберігання:

 1. Місце повинно бути темним.
 2. Вологість – низька.
 3. Оптимальна температура середовища – 5-25 С.

Термін придатності Бисанара складає 2 роки з моменту випуску. Зберігайте препарат подалі від дітей.

Відгуки

Так що вибрати – народні засоби або Бисанар? Якби народні рецепти були такими ж ефективними, як хімічні препарати, дане питання перед бджолярами просто не стояв. Але перець, часник, пижмо і ялина істотно поступаються Бисанару в плані ефективності. Саме тому багато бджолярі переходять на «хімію».

Як дізнатися, чи підходить вам конкретний препарат чи ні? Купити його і провести обробку вулика або почитати відгуки. Ми зібрали відгуки про Бисанаре, які допоможуть вам зробити правильний вибір.

«Жодного разу осипи бджіл не було, користуємося три роки. Так що, використовую сам – рекомендую і вам» – Ілля.

«А ми Бисанаром загубили половину маток! Начиталися позитивних відгуків – ризикнули, і ось. Вчіться на чужих помилках, побережіть своїх бджілок!» – Олег.

«Дійсно, про Бисанаре відгуки різні. Скажу відразу – я ним користуюся і задоволений. Всі негативні оцінки ставлять ті пасічники, які не вивчили або неуважно вивчили інструкцію по застосуванню препарату. Не та температура повітря, зайвий клуб диму з гармати, не 2 мм, 3 мм – і все, дійсно, наслідки можуть бути будь-якими. Якщо ви вирішили лікувати кліща, робіть це обережно. І нехай ваші бджілки будуть здорові» – Гнат.

«Підтримую – препарат відмінний, але потрібно все робити грамотно. Сусід по ділянці зарядив побільше (а то кліщів у нього багато було), обробив вулики гарматою, а потім скаржився, що потравив всі сім’ї. Запитав, чи він читав інструкцію, а він каже, а треба було? От і думайте самі» – Марк.

«Бисанар – мій головний помічник у боротьбі з варроатозом. Є і інші препарати – пробувала, але зупинилася на цьому. Ціна доступна, результати дуже хороші. Головне, пам’ятати, що засіб токсична і дотримуватися заходів обережності» – Ольга.

«Обробляємо препаратом пасіку для профілактики. Одного флакона на пару десятків вуликів вистачає стабільно. Розпилюємо димовий гарматою – на мій погляд, спосіб самий простий і ефективний. Але краще всього проводити обробку в теплу пору року – пробували при нулі градусів, ефект вже не той» – Ірина.

«Не зовсім задоволений – купив препарат за порадою сусіда. У того все добре, а у мене половина маток зникла. Не раджу!» – Ігор.

«Мені Бисанар подобається. Головне, дотримуватися термінів та правила зберігання, а також не перевищувати дозування. Якщо сім’я маленька, краще випускайте у вулик один клуб диму і повторіть обробку через тиждень» – Оксана.

«Для себе прийшли до такого висновку – препарат дуже ефективний і безпечний для бджіл, АЛЕ лише при проливке вуличок при температурі середовища 12-15 градусів. Втім, якщо робити обробку щоосені (на початку) перед зимівлею, то проблем не буде. Ослаблення сімей при обробці вуликів при температурі повітря від 12 градусів не відбувалося. Як-то затягнули, обробив в 3-4 – ось там і були проблеми з бджілками» – Віктор.

«Спочатку зробили обробку Бипином Т з гасом, потім Бисанаром. Використовували гармату (їй як зручніше). По контрольним вуликів визначили, що препарати ефективні. Варротоз посипався, бджоли, начебто, все в порядку» – Саша.

«Я спочатку думала, що головна причина осипи бджіл при обробці вуликів Бисанаром криється в тимоле, але потім зрозуміла: це не так або не зовсім так. Якщо сім’ї сильно вражені кліщем (особливо коли спохопився бджоляр не відразу), вони ослаблені. І так, слабкі комахи, та ще й в холод вплив токсичних речовин переносять погано. Тому діяти потрібно або вчасно, або більш делікатними способами» – Інга.

«А у нас бджоли гинули у льотка після обробки гарматою, зате при заливці в вулички результати були відмінними. Подумали і вирішили використовувати другий варіант – кліща немає, бджоли живі-здорові. Не знаємо, чому з гарматами так – дозування дотримувалися» – Максим.

«Зручно, що препарат продається готовим до застосування. І так, продукти бджільництва він не забруднює, але обробку безпосередньо перед збиранням меду краще не проводити» – Галина.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *