Рекомендації і корисні поради по застосуванню препарату Бисанар

Бджоли схильні до різних захворювань, але головним серед них є ураження кліщем. Інформацію про Бисанаре для бджіл, інструкцію по застосуванню і відгуки про препарат ви знайдете далі. Бисанар – найбільш популярний сьогодні засіб для боротьби з кліщем вароа.

Небезпека кліщів для бджіл

Рекомендації і корисні поради по застосуванню препарату Бисанар

Кліщ – головний бджолиний паразит. Втручаючись у життя сім’ї, він вкрай негативно позначається на її розвитку. Якщо своєчасно не вжити заходів, кліщ знесилиться бджіл і може навіть призвести до загибелі всю сім’ю. Це не означає, що комах може вражати тільки кліщ – є й інші захворювання.

Їх симптоматика багато в чому схожа, що ускладнює діагностику. Але дотримуючись пильність, особливо наприкінці зими і на початку весни, ви захистите своїх бджілок від захворювання або навіть загибелі. Кліща можна побачити неозброєним оком – він має характерний зовнішній вигляд і розміри приблизно 1 на 1.5 мм.

Народні засоби

Обробка бджіл від кліща може проводитися Бисанаром або народними засобами. Бисанар – препарат досить новий і звикання у комах не викликає. Також, при умові дотримання умов його застосування, ви не завдасте бджолиної сім’ї шкоди. Але багато бджолярі обирають народні рецепти – вони вважають їх більш натуральними і безпечними, ніж, без сумнівів, є свій сенс.

Якщо ви не хочете починати з важкої артилерії, тобто хімікатів, при обробці вулика, розкладіть всередині бджолиного будиночка:

 • гілки ялівцю, ялини або пижма;
 • траву блощичника або польового хвоща;
 • глід, чебрець, часник або червоний перець.

Ці кошти доступні, натуральні, чинять ефективний вплив на кліща і безпечні для бджіл. Врахуйте, що траву по мірі висихання потрібно міняти на більш свіжу. Головний мінус народних засобів – вони допомагають не завжди. Так, червоний перець, часник, ялина або пижмо допоможуть запобігти зараженню восени (з великою часткою ймовірності – просто відлякують кліщів), але для лікування вароатозу вам потрібні будуть більш сильні препарати.

Бисанар: особливості та склад

Для боротьби з бджолиним кліщем в останні роки найчастіше використовують саме Бисанар – препарат ефективний, сучасний і максимально безпечний. З його допомогою можна обробляти вулики як для профілактики зараження, так і для винищення вже наявних клей.

Це цікаво  Основні етапи проведення необхідних робіт на пасіці навесні

Препарат Бисанар містить:

 1. Щавлеву кислоту.
 2. Масла коріандру і ялиці.
 3. Тимол.

Запах у кошти специфічний, виражений. Воно має вигляд рідини, прозорою з трохи жовтуватим відтінком. Купувати Бисанар слід тільки в перевірених місцях – інакше ви ризикуєте винищити не кліща, а бджіл.

Застосування

Спосіб використання Бисанара ви вибираєте самі. Найпопулярнішими серед бджолярів є наступні – стандартний і за допомогою димової гармати.

Інструкція по застосуванню Бисанара класичним способом:

 • розведіть 2 мл засобу у двох літрах води (бажано теплої), розмішайте до отримання однорідної суміші;
 • візьміть шприц об’ємом 10 мл, наберіть його ущерть і обприскати вуличку між рамами. Для обробки однієї вулички вмісту шприца буде достатньо.

Краще всього проводити обробку теплою осінню, оскільки препарат чинить максимально ефективну дію при температурі плюс 10 градусів і вище. Звикання Бисанар не викликає, тому ви можете сміливо проводити повторну обробку, якщо в цьому виникне потреба.

Її можна робити тільки безпосередньо перед медозбором, інакше діюча речовина препарату (а воно є токсичним для людини) потрапить в мед. Витримайте паузу хоча б на 2-3 тижні (від останньої обробки до збирання нектару).

Також Бисанар можна використовувати для сублімації або димовий гармати. Димові гармати зручні в застосуванні і надійні, що є запорукою успіху в справі боротьби з шкідниками. В даному випадку здійснюється обкурювання вуликів з допомогою гармати.

Процедура особливих труднощів не представляє, оскільки препарат випускається у флаконі. Головне, не перестаратися – для сильної великої сім’ї буде достатньо двох клубів диму, а для середньої – одного. Середня сім’я займає близько 5-ти рамок, а сильна – 10-12.

Щоб виконати обробку димом:

 1. Відкрийте флакон з Бисанаром і прикрутіть його на димову гармату або пристрій для сублімації (50 мл засобу вистачає на 25 бджолосімей або трохи менше, в залежності від розмірів сімей).
 2. Обробіть вулики.

Для закріплення результату процедуру можна повторити через тиждень. Як і в першому випадку, на вулиці має бути тепло. Після настання морозів також обробка проводиться, але вона буде менш ефективною.

Запобіжні заходи

Бисанар – препарат ефективний для бджіл практично безпечний, але для людини токсичний. Тому під час обробки:

 • надягайте гумові захисні рукавички;
 • нічого не їжте і не пийте (пари можуть проникати в рідину та їжу);
 • не вдихайте препарат.
Це цікаво  Селекція бджіл

Незайвим буде застосування респіратора або захисної маски. Якщо пасіка велика, між обробкою різних вуликів робіть перерви.

Правила зберігання

Щоб препарат не втратив ефективність, дотримуйтесь правил його зберігання:

 1. Місце повинно бути темним.
 2. Вологість – низька.
 3. Оптимальна температура середовища – 5-25 С.

Термін придатності Бисанара складає 2 роки з моменту випуску. Зберігайте препарат подалі від дітей.

Відгуки

Так що вибрати – народні засоби або Бисанар? Якби народні рецепти були такими ж ефективними, як хімічні препарати, дане питання перед бджолярами просто не стояв. Але перець, часник, пижмо і ялина істотно поступаються Бисанару в плані ефективності. Саме тому багато бджолярі переходять на «хімію».

Як дізнатися, чи підходить вам конкретний препарат чи ні? Купити його і провести обробку вулика або почитати відгуки. Ми зібрали відгуки про Бисанаре, які допоможуть вам зробити правильний вибір.

«Жодного разу осипи бджіл не було, користуємося три роки. Так що, використовую сам – рекомендую і вам» – Ілля.

«А ми Бисанаром загубили половину маток! Начиталися позитивних відгуків – ризикнули, і ось. Вчіться на чужих помилках, побережіть своїх бджілок!» – Олег.

«Дійсно, про Бисанаре відгуки різні. Скажу відразу – я ним користуюся і задоволений. Всі негативні оцінки ставлять ті пасічники, які не вивчили або неуважно вивчили інструкцію по застосуванню препарату. Не та температура повітря, зайвий клуб диму з гармати, не 2 мм, 3 мм – і все, дійсно, наслідки можуть бути будь-якими. Якщо ви вирішили лікувати кліща, робіть це обережно. І нехай ваші бджілки будуть здорові» – Гнат.

«Підтримую – препарат відмінний, але потрібно все робити грамотно. Сусід по ділянці зарядив побільше (а то кліщів у нього багато було), обробив вулики гарматою, а потім скаржився, що потравив всі сім’ї. Запитав, чи він читав інструкцію, а він каже, а треба було? От і думайте самі» – Марк.

«Бисанар – мій головний помічник у боротьбі з варроатозом. Є і інші препарати – пробувала, але зупинилася на цьому. Ціна доступна, результати дуже хороші. Головне, пам’ятати, що засіб токсична і дотримуватися заходів обережності» – Ольга.

«Обробляємо препаратом пасіку для профілактики. Одного флакона на пару десятків вуликів вистачає стабільно. Розпилюємо димовий гарматою – на мій погляд, спосіб самий простий і ефективний. Але краще всього проводити обробку в теплу пору року – пробували при нулі градусів, ефект вже не той» – Ірина.

«Не зовсім задоволений – купив препарат за порадою сусіда. У того все добре, а у мене половина маток зникла. Не раджу!» – Ігор.

«Мені Бисанар подобається. Головне, дотримуватися термінів та правила зберігання, а також не перевищувати дозування. Якщо сім’я маленька, краще випускайте у вулик один клуб диму і повторіть обробку через тиждень» – Оксана.

«Для себе прийшли до такого висновку – препарат дуже ефективний і безпечний для бджіл, АЛЕ лише при проливке вуличок при температурі середовища 12-15 градусів. Втім, якщо робити обробку щоосені (на початку) перед зимівлею, то проблем не буде. Ослаблення сімей при обробці вуликів при температурі повітря від 12 градусів не відбувалося. Як-то затягнули, обробив в 3-4 – ось там і були проблеми з бджілками» – Віктор.

«Спочатку зробили обробку Бипином Т з гасом, потім Бисанаром. Використовували гармату (їй як зручніше). По контрольним вуликів визначили, що препарати ефективні. Варротоз посипався, бджоли, начебто, все в порядку» – Саша.

«Я спочатку думала, що головна причина осипи бджіл при обробці вуликів Бисанаром криється в тимоле, але потім зрозуміла: це не так або не зовсім так. Якщо сім’ї сильно вражені кліщем (особливо коли спохопився бджоляр не відразу), вони ослаблені. І так, слабкі комахи, та ще й в холод вплив токсичних речовин переносять погано. Тому діяти потрібно або вчасно, або більш делікатними способами» – Інга.

«А у нас бджоли гинули у льотка після обробки гарматою, зате при заливці в вулички результати були відмінними. Подумали і вирішили використовувати другий варіант – кліща немає, бджоли живі-здорові. Не знаємо, чому з гарматами так – дозування дотримувалися» – Максим.

«Зручно, що препарат продається готовим до застосування. І так, продукти бджільництва він не забруднює, але обробку безпосередньо перед збиранням меду краще не проводити» – Галина.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *