Рекомендації по створенню бджільницького бізнесу та розрахунок прибутку

Бізнес в сільському господарстві – справа, про яку багато хто замислюється, але не кожен наважується на такий рішучий крок. Ще більше виникає питань і сумнівів, коли мова йде про такому бізнесі, як бджільництво: як його організувати, що для цього потрібно і який дохід. Щоб вкладення не виявилися порожніми, необхідно заздалегідь продумати план дій і прорахувати можливі ризики. Планування в цій справі, як і в будь-якому бізнес-напрямку, є обов’язковою умовою і вимогою.

Переваги і недоліки бджільництва

Рекомендації по створенню бджільницького бізнесу та розрахунок прибутку

Бізнес на бджолах має масу позитивних властивостей, які зумовлюють його популярність серед підприємців:

 1. Низькі початкові витрати.
 2. Високий рівень доходу при невеликих вкладеннях.
 3. Можливість відмовитися від зайвих витрат з найму персоналу у разі самостійного і середнього бізнесу на пасіці. Також вигідно працювати спільно з членами сім’ї.
 4. Відсутність на ринку готової продукції єдиного монополіста.
 5. Бджільництво може розглядатися як самостійний бізнес і у якості підробітку.
 6. Щоб розводити бджіл, досить поповнити свій багаж знань мінімальними уявленнями про цю справу.

Пасіка як бізнес таїть в собі деякі ризики, щодо яких завжди потрібно пам’ятати:

 • зростаюча конкуренція, яка обумовлена нестабільною економічною ситуацією в багатьох країнах світу, зростанням рівня безробіття;
 • бджільницький бізнес вимагає формування клієнтської бази, що ускладнений високими цінами на готову продукцію.

Планування бізнесу: ключові тонкощі

Щоб бізнес не прогорів в стартовий робочий сезон, слід чітко спланувати всі деталі. Це дозволить вийти на чистий прибуток вже після першого річного періоду бджільництва. Досвідчені пасічники радять звертати увагу на наступні нюанси:

 1. Медовий бізнес дозволяє працювати поодинці при наявності заміського будинку або дачі з великою ділянкою, де можна організувати пасіку. Якщо відмовитися від самостійного ведення бізнесу, тобто можливість вдатися до допомоги якогось керуючого. За наймом він буде здійснювати догляд за бджолами і проводити відкачування меду. Такий варіант ведення бізнесу передбачає додаткові витрати на оплату праці даного помічника.
 2. Ніяк не можна убезпечити себе від ризику втрати бджолиних сімей. Загибель цілого вулика можуть спровокувати речовини, якими запилюють поля. Збираючи пилок з рослин, бджоли захоплюють отруйні частинки і приносять їх у свій «дім». Така негативна ситуація – завжди велика фінансова втрата для бджоляра.
 3. Будь-які штучні добавки в справжній готовий продукт можуть призвести до повної втрати клієнтської бази. Часто недобросовісні пасічники розбавляють мед цукровим сиропом, щоб отримати більше продукту і заробити зайві гроші. Такі «махінації» можуть повністю зруйнувати бізнес.
 4. Наявність алергічних захворювань у потенційного пасічника є приводом замислитися про доцільність такого бізнесу. Це пов’язано з тим, що бджолині укуси здатні спровокувати анафілактичний шок і навіть летальний результат.
 5. Бізнес з продажу меду буде приносити хороший дохід, якщо урізноманітнити готову продукцію. У цій справі така задача досить важка, але здійсненна. Щоб отримувати інші сорти меду, досить перевозити пасіку на місця, де бджоли збирають пилок з різних рослин.
 6. Планування бізнесу передбачає розрахунок витрат на кілька років вперед. Про це не слід забувати, так як вулики потребують постійного догляду. Заздалегідь слід подбати і облаштувати місце для зимівлі, передбачити видатки на підгодівлю, утеплення, обробку від шкідників.
 7. Бджолина матка здатна утримувати сильну родину протягом двох років. Після цього терміну потомство слабшає, потрібна заміна матки.
 8. Відгуки досвідчених пасічників свідчать про те, що бджільництво як бізнес вимагає відповідального підходу: важливо розрахувати всі витрати, ризики, підготувати клієнтську базу, оформити план роботи.
Це цікаво  Необхідне обладнання для виробництва продуктів бджільництва

Розрахунок капіталовкладень

Якщо фінансові можливості вкрай обмежені, то бізнес на бджільництві можна почати з кількох бджолиних сімей. Уникнути витрат по оплаті найманої праці можна, якщо вести обслуговування пасіки самостійно. У цій справі може знадобитися допомога членів сім’ї.

Досвідчені бджолярі з упевненістю заявляють, що для виробничих масштабів і хорошою окупності за перший робочий сезон необхідно близько 40 сімей. Ця цифра буде основою для розрахунку капітальних витрат:

№ п/п Найменування витрат Вартість, крб
Реєстрація 800
Придбання вуликів 120 000
Придбання сімей 200 000
Супутні товари 20 000
Разом 340 800

У перелік додаткових витрат, які можуть змінюватися, слід додати оплату найманої праці, придбання речовин для обробки від шкідників, щомісячні податки і відрахування. Якщо пасіка не має стаціонарної літньої бази, то в перелік доведеться закласти витрати на транспортування вуликів з одного місця на інше. Чим більше кількість вуликів, тим більше коштів потрібно, щоб організувати «кочове» пасіку.

У літній період бджоли активно рояться. В результаті цього процесу утворюються нові сім’ї. Для них необхідні нові вулики.

Практичне бджільництво: основні кроки

Коли всі теоретичні питання вирішені, створений план роботи, розраховані попередні витрати, можна приступати до практичної частини. Розведення бджіл як бізнес передбачає вибір оптимального місця, де зможе розміститися повноцінна пасіка. Один вулик повинен займати площу 40 м2. Доцільно вибирати низовинну майданчик, яка віддалена від медоносів не більше, ніж на пару кілометрів.

Якщо поруч є інші бджільницькі господарства, то пасіку слід відгородити від них. Для цього використовують суцільний високий паркан. Щоб накачати більше меду, необхідно розташувати пасіку в безпосередній близькості від полів з гречкою, соняшником, місць зростання акації, конюшини, липи.

Це цікаво  З якої причини бджоли залишають вулик восени і більше не повертаються?

Після вибору місця здійснюється процедура погодження з власником землі та реєстрація в муніципальному органі. За традицією в сільській місцевості цими повноваженнями наділяється представницький орган. Для проведення процедури знадобиться наступний пакет документів:

 • заяву за встановленим зразком;
 • заява про вибір системи оподаткування;
 • копія паспорта;
 • квитанція, яка засвідчує оплату державного мита.

Незалежно від кількості найманих робітників, власник пасіки зобов’язаний щомісячно сплачувати страхові і пенсійні внески. Черговий крок – ветеринарна експертиза і реєстрація самої пасіки. Ця процедура проводиться за особистою заявою.

При благополучному результаті власник вуликів отримує спеціальний паспорт, який може знадобитися при транспортуванні вуликів з одного місця на інше. Його завжди потрібно брати з собою, коли мед везуть продавати.

Бджолиний бізнес буде успішним, якщо правильно вибрати породи для розведення комах. Оптимальними є ті, які типові для регіону. Їх необхідно придбати до кінця травня, але не раніше квітня. Важливими характеристиками сім’ї є:

 1. Умовна продуктивність матки.
 2. Стійкість до морозів і хвороб.
 3. Працездатність і чисельність робочих комах в сім’ї.

Привабливими породами для середньої смуги з помірним кліматом є:

 • лісова темна;
 • сіра кавказька;
 • жовта італійська.

Щоб пасіка повноцінно функціонувала, її слід укомплектувати необхідним обладнанням та аксесуарами:

 1. Вертикальні або горизонтальні вулики з рамками.
 2. Спецодяг для пасічника.
 3. Димар з тирсою.
 4. Ящик для рамок.
 5. Ємності для маток.
 6. Годівниці і поїльники.
 7. Стіл для обробки сот і рамок.
 8. Пристрій для розтоплення воску.
 9. Сито.
 10. Медогонное обладнання.

Скільки можна заробити на продажі продуктів бджільництва?

За один сезон з кожної сім’ї бджіл можна отримати від 30 до 50 кілограмів меду. Роздрібна ціна зараз становить в середньому 300 рублів за кілограм. Нескладні підрахунки говорять, що можна заробити від 9 до 15 тисяч рублів, а з усієї пасіки – від 360 до 600 тисяч рублів. Додатково можна продати продукти бджільництва – віск, прополіс, пилок, заробивши при цьому від 108 до 180 тисяч рублів.

Це цікаво  Як зловити бджолиний рій в порожній вулик

Такі цифри є прямим свідченням того, що перший вдалий пасічницький сезон зможе повністю покрити витрати на організацію пасіки і навіть принести чималу чистий прибуток. Це можливо при готової клієнтської бази або гарної рекламної кампанії.

Якщо процес роїння бджіл пройшов успішно, то кількість сімей стрімко зростає. Їх необхідно відсадити в нові вулики. На наступний рік дохід кратно збільшиться: сімей буде більше, отже, буде більше меду. Заробити можна і на продажу сімей. Середня ціна на них становить 5 тисяч рублів.

Урізноманітнити асортимент бджолярської продукції можна за рахунок приготування крем-меду. Його готують шляхом збивання звичайного меду до отримання білої повітряної маси. Корисні властивості такого продукту зберігаються в повному обсязі, при цьому поліпшується товарний вигляд.

Щоб протягом зими не втратити вулики з-за загибелі сімей, потрібно створити максимально комфортні умови для зимівлі. Вулики повинні перебувати в приміщенні з комфортною температурою. Необхідно забезпечити повноцінне харчування бджіл, забезпечити їх медом і пергою. На зиму слід «консервувати» тільки здорові сім’ї з молодими матками. Забезпечуючи такі умови і спокій, до весни можна зберегти всі сім’ї.

Медовий бізнес є одним з найбільш витратних в усьому сільському господарстві. При цьому повна його окупність досягається вже в перший сезон. Такі показники ефективності особливо важливі в період, коли безробіття стрімко збільшується, а люди змушені шукати нові способи самостійного заробітку.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *