Рекомендації по виготовленню багатокорпусних вуликів з розмірами і кресленнями

У продажу представлені вулики найрізноманітніших конструкцій. Однак багато бджолярі вважають за краще робити багатокорпусні вулики своїми руками: розміри, креслення, інструкції, складені знавцями бджільництва, допоможуть навіть новачку створити комфортне житло для його підопічних.

Це значно здешевлює процес організації пасіки і надає пасічнику можливість встановити такі вулики, які потрібні саме для його конкретного господарства.

Переваги багатокорпусного вулика

Рекомендації по виготовленню багатокорпусних вуликів з розмірами і кресленнями

Багатокорпусні, що складаються з декількох робочих секцій вулики – це вертикальна конструкція, яку бджоляр може змінювати, доповнювати і скорочувати у міру потреби, і така технологія роботи з медоносними трудівницями забезпечує:

 • посилення сім’ї: судячи за спостереженнями, розплід збільшується на 30% порівняно з вмістом бджіл у лежачих вуликах;
 • хороші умови зимівлі, швидкий розвиток навесні;
 • запобігання роїння;
 • зручність роботи пасічника за рахунок малої ваги конструкції.

Ці безсумнівні переваги в кінцевому підсумку призводять до збільшення продуктивності пасіки.

У звичайному вулику розростається сім’ї поступово починає не вистачати місця. Коли це відбувається, пчеломатка закладає маточник для нової матки. Вылупившись, молода «господиня» створює рой молодняку, який слідом за нею летить у пошуках нового «місця проживання». Це веде до ослаблення сім’ї, і, як наслідок, падіння продуктивності.

Особливо важливо не допустити роїння на великих пасіках, де з-за поділу сімей відбуваються великі втрати бджолярської продукції.

Будова

У залежності від часу року господар пасіки, як з деталей конструктора, збирає житло своїх підопічних, добудовуючи його новими секціями та міняючи їх місцями.

Під час зимівлі рекомендується використовувати 2 або 3 корпусу. Головне завдання цього періоду – забезпечити мешканців житла кормом. Креслення, складений професійним бджолярем, показує, яким чином потрібно розмістити бджолосім’ю, щоб вона не постраждала від голоду і максимально зберегла сили.

 1. У холодну пору року під дахом, утепленій холстиком і подушкою, розташовують кормову надставку – стільники з медом і не менше 2 рамки з пергою.
 2. Медоносним перетинчатокрилих нестача їжі набагато небезпечніше, ніж холод. Зимівля пройде спокійно, якщо в кормовій базі міститься найменше 30 кг меду.
 3. Нижній корпус під кормової надставкою зайнятий бджолиним клубом, чия верхня частина обов’язково стикається з кормовою базою. Стільники, на яких розташовується клуб, спочатку порожні, до весни починають заповнюватися личинками.
 4. При такій зимівлі комахи відчувають себе добре, тому що ці умови максимально наближені до природних.
Це цікаво  Вулик Прокоповича: фото

У першій половині травня, коли остаточно встановлюється тепла погода, виробляють перше розширення конструкції. В цей час нижній корпус вільний від розплоду, а верхній корпус заповнений ним.

 • На цьому етапі секції міняють місцями, розплід виявляється внизу, а комірки для відкладання яєць – вгорі.
 • Пчеломатка сама переходить нагору, де тепер їй забезпечено величезна кількість вільних комірок.
 • Інші члени сім’ї активно займаються годуванням і согреванием «діток», і роїння таким чином запобігається.
 • У перших числах червня багатокорпусні вулики вдруге розширюються, оскільки до цього часу у двох секціях стає тісно, вони заповнені вылупившимся молодняком і розплодом.
 • Щоб посилити сім’ю, між верхньою і нижньою секціями вставляють третю, містить рамки з вощиною.
 • Комахи намагаються якомога швидше скоротити відстань між розплодом і активно будують стільники на вощині. Цей процес може зайняти до 10 днів.

В середині червня, у період активного цвітіння знову розширюють житло мешканців пасіки, використовуючи вже 4 корпусу:

 1. В самому низу, над дном, встановлюють будівельний – з вощиною.
 2. Вище поміщають 2 інших з розплодом: внизу – з відкритим і маткою, зверху – з друкованим. Між ними встановлюють розділові грати, щоб матка не перемістилась у верхні секції.
 3. Над корпусами з розплодом, під дахом, встановлюють ще один – з сушею і медом.
 4. Матка здійснює яйцекладку у 2-х нижніх “поверхах”, а у 2-х верхніх швидко накопичується мед.
 5. Таким чином, сім’я активно приростає розплодом і молодняком на нижніх «поверхах» і накопичує пергу і мед – на верхніх.

Види помешкань для бджіл

Розміри вулика визначаються величиною рамки. Найбільш поширені так звані вулик Лангстрота — Рута, розраховані на висоту рамки 230 мм і ширину 435 мм. Один корпус уміщує 10 рамок, що і визначає його внутрішні габарити. На кресленні корпуса показано, що його ширина в міліметрах складає 450, висота – 240, глибина – 375.

 • Товщина дошки, з якої виготовляється вулик – 35 мм.
 • Стеля по довжині і ширині збігається із зовнішніми габаритами корпусу. У його центрі робиться овальний отвір для вентиляції.
 • Зверху кладеться плоский дах висотою 8 см, що представляє собою обв’язку дощок товщиною 2,5 см, на яку кріпиться щиток, покритий оцинкованим залізом. Дах повинна бути повністю водонепроникним та мати 4 вентиляційні отвори.
 • Дно складається з підлоги, виготовленого з шпунтованих дощок і вставляється в пази 3 брусків – двох бічних і одного заднього. Дуже важливо, щоб дно зовні на 5 см виступало за межі корпусу, утворюючи прилетную майданчик для комах. Дно трохи нахилене вперед, щоб на ньому не збиралася волога, і забезпечено летковым отвором.
 • Розмір вічка можна контролювати за допомогою бруска-вкладиша квадратного перерізу 2х2 см, в якому зроблені 2 вирізу – малий і великий. Навесні, коли відносно прохолодно, бджоли літають через малий вхід, коли стає тепліше – через великий, а в період активного медозбору вкладиш взагалі прибирають.
 • Вся багатоярусна конструкція встановлюється на підставку, до якої кріпиться похила прилетная дошка. Цей пристрій надзвичайно полегшує роботу крилатим труженицам, навантаженим нектаром: прилетная дошка дозволяє їм спокійно приземлитися і дістатися до «входу в будинок».
Це цікаво  Зимові роботи на пасіці: підготовка

Рекомендації по виготовленню багатокорпусних вуликів з розмірами і кресленнями

Рекомендації по виготовленню багатокорпусних вуликів з розмірами і кресленнями

Зараз все більшу популярність набуває розведення комах в низкошироких вуликах на рамку 145 мм заввишки, вперше сконструйованих американським бджолярем Фарраром. Принцип роботи з ними багато в чому аналогічний роботі з вуликами на 10 рамок: складові частини також переставляються, доставляються або забираються в залежності від зовнішніх умов.

У таких конструкцій є ряд переваг, які визнаються багатьма бджолярами:

 1. Компактність, легкість, стійкість до спеки.
 2. Можливість розмістити більшу кількість рамок.
 3. більш інтенсивний розвиток сім’ї, так як створені найкращі умови для виведення маток.
 4. Швидка наповнюваність сот.
 5. Пасічнику зручніше здійснювати контроль за станом сімей.
 6. Як результат – збільшення виходу кінцевої продукції. Досвідчений бджоляр може домогтися результативності до 100 кг меду на сім’ю.

Секції вулика можуть з’єднуватися один з одним за допомогою фальців або бути бесфальцевыми. У першому випадку з’єднання більш міцне, тверде, окремі секції не зсуваються при перевезенні. Однак цей варіант має дуже істотний недолік: при установці різних частин вулика комахи можуть заповзти у фальци і бути розчавлені.

Якщо ж таке сталося з маткою, то, за визнанням пасічників, це загрожує справжньою катастрофою. Внаслідок цього все більше господарів пасік переходить на бесфальцевый варіант, який не має додаткових щілин, безпечний для комах і дуже зручний в експлуатації, особливо при перевезенні пасіки.

В умовах середньо смуги, при морозною, а головне – тривалої зими пасічники використовують північний узковысокий вулик або, як його ще називають – малий багатокорпусний. Довжина і ширина його однакові: 300 на 300 мм, на зиму в гнізді залишають 6-7 рамок, стінки утеплюють спеціальними матеріалами – фанерою, пінопластом.

В такому житлі його мешканці можуть добре підтримувати температуру протягом північної зими і практично позбавляються від аскофероза – кам’яного розплоду – заплесневевших, загиблих личинок, викинутих комахами з комірок на дно.

Це цікаво  Догляд за бджолами взимку

Виготовлення

Розглянемо, як зробити багатокорпусний вулик своїми руками. Для самостійної побудови житла для бджілок господареві пасіки потрібні:

 1. Перш за все – хороші столярні навички.
 2. Спеціальні інструменти: верстати для деревообробки, дриль, шліфувальна машинка, струбцина, клей.
 3. Якісно виконаний детальний креслення з точним зазначенням усіх розмірів.

Всі деталі корпусу робляться тільки з дерева і дуже акуратно: бджола – істота прискіпливе, не любить металу і дуже перебірлива до породи дерева.

 • Для виготовлення пчелодомиков потрібні дошки не смолистих порід, краще всього – з ялини, кедра, ялиці, та деяких листяних, просушені не менше року.
 • На дошці не повинно бути тріщин і сучків.
 • Кожна сторона заготовки вирізається з припуском до 3 мм, на торці залишається 1 див.
 • Стінки з’єднуються за технологією «в шип», без цвяхів, так, як кладуть «в лапу» дерев’яні зруби будинків. Шипи типу «ластівчин хвіст» і вушка на торцях з’єднуються стінок випилюються так, щоб ніякого зазору між ними не було.
 • Під рамки випилюються поглиблення – фальци на передній і задній стінках. При цьому треба знати, що рамки повинні відстояти від стінок приблизно на 8 мм від підлоги – на 1,5-2 см, між їх центрами повинна бути близько 4 см, а відстань між ними на різних «поверхах» – 1 див.
 • Стінку з вушками кладуть на верстак, стінку з шипами ставлять зверху, і шипи заганяють у вушка обережними ударами молотка.
 • З зовнішньої сторони стінок боку випилюють поглиблення для зручності перенесення.
 • На передній стінці роблять вентиляційний льоток діаметром 2,5 див
 • Дах, дно, підставка виготовляються не менш ретельно і скрупульозно.

Конструкція житла для мешканців пасіки, на перший погляд, нескладна, однак, самостійно виготовити зовсім не просто – всі деталі повинні бути підігнані з ювелірною точністю. Недбала збірка призведе до появи щілин, які можуть пролізти вороги перетинчастокрилих – мурахи або миші. Пасічник повинен всіляко дбати про безпеку та зручність дивовижних производительниц меду.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *