Різні способи самостійного виведення бджолиних маток

Розповімо про те, як самостійно робити висновок бджолиних маток: основні методики та про роботу з календарем. Рано чи пізно кожному пасічнику доводиться докуповувати або виводити самостійно нових маток для бджолиних сімей. Адже старі можуть загинути, відлетіти або перестати давати потрібний розплід.

Життя бджіл

Різні способи самостійного виведення бджолиних маток

Різні види бджіл у вулику виконують свій вид робіт. І пчеломатка є центром вулика, без якого він довго не проіснує. Адже саме вона відкладає личинки, з яких з’являються і робочі бджоли і трутні. В залежності від того, чим годують молодий розплід, з’являться ті чи інші види особин.

Так, якщо годувати їх тільки маточним молочком, то з’явиться нова матка бджіл. А якщо ж годувати їх медом, то виростуть робочі бджоли. У природі нова матка з’являється в результаті роїння бджіл і нові бджоломатки відлітають з частиною вулика, створюючи свою окрему сім’ю.

Для людей цей природний метод не підходить, так як не передбачає ніякого контролю за сімейством і можна позбутися більшої частини бджолиних сімей перед сезоном медозбору. А тому є кілька варіантів того, як вивести потрібну вам кількість маток саме тоді, коли вам це потрібно. Завдяки штучним способами можна навчитися робити висновок маток з нуля, навіть не маючи особливо багатого досвіду бджільництва.

Різні методи припускають, що не в кожному регіоні може спрацювати один і той же спосіб. А тому багато залежить від клімату місцевості, погодних умов і самих бджіл. Який з них підійде саме для вашої пасіки, можна зрозуміти тільки з часом, експериментуючи і пробуючи різні способи.

Природне роїння

У природі нова матка виводиться тільки тоді, коли починається процес роїння бджіл. Зазвичай це відбувається, коли в сім’ї вже немає місця для нових робочих бджіл і вулик готовий розділитися на кілька нових сімей. Штучно також можна створити подібні умови.

 1. Для цього просто прибирають порожні рамки і залишають тільки повністю заповнені розплодом. Тоді бджоли активно починають процес роїння і закладання так званих маточників.
 2. Якщо ви вирішили скористатися самим простим і природним способом, запозиченим у природи, то вам потрібно в певний момент ущільнити сімейство, забрати зайві рамки і почекати, коли бджоли закладуть маточник. Тепер на них роблять відводки.
 3. Але цей метод мало використовується в бджільництві, так як ви не можете спрогнозувати якість майбутньої матки, ні кількість нових особин. Головною небезпекою є те, що ви можете не побачити за появою нових маток, і вони покинуть ваші вулика з великою частиною робочих бджіл.
Це цікаво  Правила застосування Апироя та відгуки бджолярів про це препараті

Створення норицевих бджоломаток

Цей спосіб також більш природний, створений природою для аварійного відновлення матки у вулику, якщо та випадково загинула.

 • в даному випадку звичайні закладені личинки для виведення робочих особин в екстреному порядку самими бджолами переробляються під маточники;
 • на пасіці цей спосіб дуже часто використовують як самостійно, так і як додаток до інших штучним методів. Це можливість дуже швидко створити велику кількість нових бджоломаток;
 • правда, мінуси також присутні. В такому випадку найчастіше псуються стільники, коли доводиться їх зрізати, адже маточники знаходяться в безпосередній близькості один від одного.

Екстрений спосіб

Штучний висновок маток придуманий людьми з урахуванням життєдіяльності бджіл. Тільки розуміючи, що бджоли будуть робити в тому чи іншому випадку, можна передбачити, коли і як з’явиться нова матка. Один з найпростіших і швидких способів у бджільництві опишемо далі.

 1. У найсильнішою сім’ї забираємо рамку з готовим розплодом. При цьому обов’язково потрібно струсити рамку від бджіл, щоб не потягти за собою саму пчеломатку.
 2. Ставимо таку рамку в нове житло. При цьому в цій рамці можна вирізати невеликий отвір, а також видалити нижні стінки, залишивши тільки дві личинки. Можна цього і не робити, а переставити всю рамку, як є. Переставляють таку рамку з личинками в ту сім’ю, яка втратила своєї «королеви».
 3. Таким чином, у першому вулику матка буде далі створювати новий розплід, а у другому з перенесених личинок бджоли швидко створять маточники і у них з’явиться своя пчеломатка.
 4. Якщо ж ви не знайшли норицевих маточників, це може означати тільки те, що матка там все ж присутня. А значить, треба шукати причину того, чому вона перестала давати розплід.

Спосіб з ізолятором

 • в даному випадку хорошу матку з сильною сім’ї поміщають в так звану ізолятор і встановлюють в колодязі. Ізолятор роблять з двох рамок і решіток. До неї ж поміщають рамку з розплодом і порожню рамку для закладання нових личинок. Головне, закласти конструкцію з усіх боків, щоб матка не мала можливості втекти;
 • коли матка відклала потрібний нам розплід, поміщаємо її назад між рамами з личинками. А самі створюємо нуклеус. Для цього добираємо рамки з сушею, медом і тільки що зробленим розплодом в ізоляторі. Закидаємо туди кілька бджіл, струсів їх з інших рам. Туди ж кладемо матку;
 • далі свіжий розплід при високій температурі і вологості обрізають до нижньої межі і поміщають у той корпус, звідки забирали матку. Маточники зрізаємо і поміщаємо в нуклеус і чекаємо визрівання готових особин.
Це цікаво  Окситетрацикліну гідрохлорид для бджіл: спосіб застосування

Схожий метод виведення маток пропонує Геннадій Степаненко, який часто ділиться порадами по бджільництву з початківцями. Важливо при цьому способі використовувати календар виведення маток, щоб не пропустити, коли і що потрібно робити.

Система Никот для виведення маток

Для того щоб створити нових маток за методом Никот, слід мати в наявності деякі пристосування. Це:

 1. Касета з розділовою решітки і кришки.
 2. Мисочки і тримачі для них.
 3. Цоколі для кріплення до каркасу.
 4. Готові клітинки для майбутніх маточників.

Все це можна придбати вже в готовому вигляді і просто використовувати Никот для виведення маток по системі. Спочатку встановлюється касета в центр рамки. Для цього в ній вирізають вільне місце. Її слід міцно прикріпити до рамки. Далі потрібно виготовити так звану прививочную рамку і почистити касету.

У готове пристосування пересаджують матку. Окремо формують сім’ю-виховательку. Тепер прививочную рамку переставляють в цю сім’ю і контролюють весь процес дозрівання личинок, аж до появи готової бджоломатки. У цьому вам допоможе календар виведення маток. В даному випадку відбувається виведення маток без перенесення личинок з вулика у вулик.

Метод Кашковского

За методом вченого Кашковского роблять наступну процедуру.

 • кожна бджолина сім’я допомагає вывестись молодий матці самостійно. На початку медозбору роблять відводок, куди переносять рамки з робочими бджолами, старою маткою, вже запечатаним розплодом, медом і пергою, вощиною і сушею, а також струшують трохи робочих особин. Залишають такий відводок на місяць в утепленому місці;
 • у старому вулику бджоли активно починають у цей час створювати свищева маточники, так як для них настав той самий аварійний період. Далі бджоляр робить відбраковування і залишає тільки самі кращі і великі личинки;
 • з часом прибирають стару матку з отводка і з’єднують сім’ю знову в один вулик, але вже з новою молодою «королевою».
Це цікаво  Середньоросійська порода бджіл: фото

Основні вимоги щодо якісного виведення

Щоб ваші зусилля не були марними, а результат обов’язково порадував, слід дотримуватися деяких правил бджільництва:

 1. Перше і найважливіше – роботи проводять тільки з сильними сім’ями на пасіці. Адже тільки від сильної сім’ї можна з упевненістю добути таких же хороших і якісних маток.
 2. Проведення робіт по виведенню маток найчастіше відбувається навесні, на початку травня або влітку, коли вже встановилася хороша температура, а молоді бджоли мають можливість зробити обліт.
 3. Для запліднення яєць на пасіці в обов’язковому порядку мають бути присутніми трутні.
 4. Важливою умовою є забезпечення оптимальних температурних умов і вологи повітря, особливо якщо ви на деякий час переносите рамку з розплодом, з вулика.

Робота з календарем

Календар виведення маток використовується практично при всіх штучних способи виведення бджоломаток. Адже потрібно ретельно стежити за тим, у який день які процедури проводити, не забувати про життєдіяльність бджіл, кількості днів дозрівання личинок та ін. Існує два варіанти того, як виглядає календар виведення маток. Це може бути різнобарвна таблиця або ж два картонних кола, з’єднаних в центрі.

Різні способи самостійного виведення бджолиних маток

Якщо поєднувати обидва варіанти, то ваші дії будуть більш точними і вірними. Але частіше працюю з колом. Для цього вирізують один великий і другий поменше. На зовнішньому позначені дати, кожен день місяця окремо. А на внутрішньому розписані цикли бджоли від закладання яйця і до повного дозрівання дорослої особини.

Так, встановивши день, коли ви зробили щеплення або закладку личинок, ви можете відразу побачити, в який день вам слід провести перевірку та контроль за процесом, через скільки днів вам варто пересаджувати личинок на виховання і вибирати маточники.

Якщо ви вирішили, що вам потрібно провести виведення маток відразу в декількох вуликах, то на кожен з них встановіть окремий календар зі своїми датами. Це потрібно зробити обов’язково, інакше ви можете допустити помилку і залишитися без потрібних вам особин.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *