Різні способи утеплення вуликів для зимівлі бджіл і матеріали для роботи

Розведення бджіл у нашому кліматі має свої особливості. Незважаючи на те що ці комахи чудово справляються з терморегуліровкой своїми силами, досвідчені бджолярі все одно радять допомогти їм у цій справі. Саме тому тема нашої статті — утеплення вуликів на зиму. Особливості та корисні поради з цих питань ви знайдете далі.

Навіщо необхідно утеплення вулика?

Різні способи утеплення вуликів для зимівлі бджіл і матеріали для роботи

Зимівля бджіл відбувається наступним чином: після припинення польотів і збору меду, комахи «запечатуються» всередині вулика, де збираються в щільні клубки і обігрівають один одного теплом. Якщо температура падає нижче допустимої межі, активність бджіл підвищується витрата їжі буде більше. При цьому немає гарантії, що рой переживе зиму взагалі. Саме цим і зумовлена необхідність утеплювати бджолиний вулик.

Правильно організовані заходи для успішної зимівлі також забезпечують збереження та «боєздатність» бджолиної сім’ї. На наступний рік вона буде міцніше і сильніше, тому такі роботи обов’язково необхідно виконати для бджіл восени.

Як і чим утеплювати?

Зробити якісне утеплення своїми руками — не клопітка справа навіть для недосвідченого бджоляра. Головна загроза для комах — сильні пориви холодного вітру, а ось морози вони переносять не в приклад краще. Щоб виконати достатній захист від вітру, можна використовувати різні матеріали.

Відповідні варіанти-утеплювачі:

 • поліетилен;
 • пінопласт;
 • пінополістирол;
 • мінвата;
 • фольгоізол.

Вибираючи утеплювач для зимівлі вуликів, не слід забувати і про вентиляцію. Система провітрювання повинна бути обов’язково, інакше комахи просто задихнутися. Кілька разів бджола в теплий день повинна мати можливість вибратися на повітря. Краще всього обладнати дві відкриваються засувки, щоб можна було регулювати температуру повітря у вулику при зміні погоди.

Це цікаво  Корисні поради та рекомендації по самостійному виготовленню воскотопки

Важливо: необхідним заходом безпеки повинна бути передбачена не тільки заслінка, що відкриває доступ повітря, але також і спеціальна сітка, що перешкоджає гризунам забратися у вулик.

Як утеплити вулики для бджіл на зиму пінопластом?

При достатньо низькій зимовій температурі, необхідно ретельніше підготувати житло вихованців. Зазвичай для цього використовується пінопласт або популярний зараз пінополістирол — аналогічний по теплопровідності матеріал. Утеплити вулик можна і тюками соломи, але ефективність цього способу буде невелика. Який спосіб віддати перевагу, кожен бджоляр вирішує самостійно в залежності від ситуації.

Алгоритм робіт:

 1. Утеплення зовні необхідно виконати з шматочків потрібного розміру.
 2. Монтаж пінопласту здійснюється за допомогою клею або фіксуючих кріплень будівельним степлером.
 3. Для поліпшення паробарьерных властивостей можна виконати підкладку з поліетилену;
 4. Утеплювальна підкладка дуже необхідна для забезпечення необхідної температури знизу.
 5. Чим вище температура зовні, тим більше повинно бути отвір льотка, бажано передбачити можливість його регулювання.

Сучасне бджільництво часто використовує традиційні натуральні матеріали: солому, мох, клоччя або тирсу. Для цього необхідна подушка з щільної тканини, всередину якої засипається вибраний наповнювач. Її необхідно встановити під кришку вулика. Щоб бджоли не пошкодили ізолюючий елемент, можна додатково встановити мелкоячеистую сітку в рамці.

Утеплююча подушка під дах вулика може бути виготовлена з синтетичних матеріалів. Головна умова — нетоксичність і відсутність запаху. Зазвичай застосовується мінеральна вата або подібні їй матеріали. Ідеально в цьому плані застосування синтепону.

Складений в декілька шарів цей матеріалу забезпечує хорошу вентиляцію, без накопичення конденсату. Щоб теплолюбні комахи не заплуталися в його волокнах, бажано використовувати москітну сітку для захисту.

Важливо: щоб пінопластом зовні вулика не поласували миші, можна встановити додатковий захист у вигляді фанерних листів. Навесні короб знімається для зберігання. Подібний утеплюючий зимовий кожух забезпечить надійну схоронність вулика і комах всередині.

Це цікаво  Як зробити відводок бджоли без матки

Утеплення фольгоизолом

Застосування цього матеріалу також відрізняється простотою. Краще всього використовувати скріплені разом шматки матеріалу, які встановлюються замість крайніх меж. Переваги цього методу — доступність і можливість самостійно регулювати розташування. Можна використовувати комбінований матеріал: шар фольги і пеностирола, скріплені разом.

Поширені помилки:

 • недостатня вентиляція призведе до підвищеної вологості всередині зимуючого вулика;
 • протяги і занадто великий отвір льотка знизить температуру всередині;
 • використання деревоволокнистих плит, які пошкоджуються бджолами;
 • застосування хімічних речовин з сильним запахом.

Щоб не виконувати утеплення бджіл в зиму розташувати вулики всередині підсобного приміщення. У ньому повинно бути достатньо місця, обов’язково регулюватися температура повітря і вентиляція. Дуже важливо організувати хороший захист від гризунів-шкідників. Навіть якщо миша не проникне всередину, її запах неприйнятний для бджіл, може знизити здатність матки до відтворення, а також змусить сім’ю покинути місце.

Теплий і холодний занос: особливості зимівлі

Особливу увагу необхідно приділити розташуванню рамок. Науково доведено, що вулик-лежак з теплим занесенням набагато менше втрачав у чисельності при зимівлі. Разом з тим в літній час такий варіант недоцільний, адже в період активного медозбору перпендикулярне розташування рамок сприяє видаленню зайвої вологи з меду.

Краще заздалегідь продумати вулики з можливістю зміни розташування рамок. При відносно теплій температурі повітря навколишнього середовища можна залишати «холодний» варіант. Щоб максимально вдало перезимувати в суворому кліматі, рамки необхідно розмістити на теплий занос.

Важливі моменти:

 1. Розплід повинен знаходитися ближче до льотка для достатнього забезпечення киснем.
 2. При неможливості перевороту рамок, можна розташувати другий льоток перпендикулярно першого отвору.
 3. Чим більше чисельність сім’ї, тим ширше повинен бути льоток, а розташування рамок преимущественней на холодний занос.

Зимівля бджіл у вулику без утеплення — лотерея не з виграшних. Крім очевидного ризику заморозити комах, підвищується витрата меду, необхідного для харчування сім’ї. Самостійно виконання утеплення забезпечить збереження роя, а також підвищить шанси на виживання.

Це цікаво  Стебник для бджіл своїми руками: фото

Витрати на виконання роботи будуть незначними, адже можна використовувати залишок матеріалів, а також підручні засоби. Як правильно організувати утеплення вулика, а також корисні поради та рекомендації ви знайдете інформації в нашій статті.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *