Різновиди люцерни і корисні властивості меду люцернового

Люцерна – багаторічна рослина, відмінний медонос. Така сільськогосподарська культура буває двох видів: люцерна посівна і жовта серповидна. Люцерновий мед має чудові корисні властивості і особливості медоносу.

Ця культура займає велику площу в РФ і в країнах СНД. Люцерна – чудовий поживний корм для сільськогосподарських тварин, яким запасаються на зимовий період різні ферми. Це відмінний медонос, з великою кількістю нектару. Ця рослина дає високий урожай: з 1 гектара бджоли виробляють до 300 кг найціннішого меду.

Люцерна – морозостійка і посухостійка рослина. Її насіння проростає при 3 градусах, а сходи переносять заморозки до -5 градусів Оптимальна температура – 20 градусів тепла. Їй підходять нейтральні, слабокислі, родючі ґрунти. Вона росте на трав’янистих схилах, осипах, на луках і пасовищах.

Рослина розмножується насінням, живцями і вегетативно. Цей медонос належить ярої культури. У нього з’являються пагони в перший рік росту. Дикі бджоли, запилюючи рослина, розкривають кожен 2-й квітка, а дають мед – кожен 42-й.

Види люцерни та їх особливості

Різновиди люцерни і корисні властивості меду люцернового

Люцерна посівна – це маловетвистое, кущиста рослина. Вона має квітки фіолетового або лілового відтінку. Тичинка у квітці знаходиться в «човнику», має будову квіток бобових. Нектар даного виду безбарвний, в ньому знаходиться до 50% цукру. Рослина досягає до 80 см в рості, має сильну кореневу систему до 10 м, з неї утворюється багато пагонів, що формують кущ. Дика люцерна посівна виростає в Ірані, Балканському півострові, на Кавказі.

У червні на кожному стеблі розпускаються лілові квіти до 20 штук, які при рясному поливі виділяють багато перги, при нестачі її кількість набагато знижується. Оптимальний рівень вологості – 70-80%.

Це цікаво  Якими корисними властивостями володіє шавлія і мед з нього?

Мед, зібраний з зрошуваних полів, буває водянистим. Цей медонос цвіте протягом місяця з середини червня. Люцерна посівна цінується своїм біологічним складом: в ній знаходиться велика кількість протеїну, вона багата вітамінами і мінералами.

Люцерна посівна – світлолюбна рослина, щоб збільшити урожай, слід висаджувати її розріджено. Бджоли з великим задоволенням запилюють її в ясну сонячну погоду. Це рослина більшою мірою джмелі запилюють, а бджоли тільки до 6% квіток.

Люцерна жовта серповидна – це багаторічна рослина. Її висота сягає 60 див. Має жовті квіти, сформовані в невеликі кисті. Такий медонос росте на чорноземах, вапняних, каштанових ґрунтах. У люцерни жовтої, в порівнянні з посівною, квітки більш адаптовані до запиленню.

Для гарного запилення рослини краще використовувати великі пасіки з сильними бджолами. Насінники медоносу повинні приваблювати комах, тому слід дресирувати їх ароматизованим сиропом на необхідну територію.

Максимальна кількість цукру в даному рослині виділяється в 13 і 16 годин при атмосферної вологості 52 – 59%, температурі 27 – 30 градусів. Склад нектару сильно змінюється протягом дня, медові трудівниці менше або зовсім не запилюють рослину до 14 і 17 години, оскільки в ці години рівень глюкози значно падає.

Кількість цукру в нектарі збільшується в червні, після першого покосу медоносу, а в липні, після другого покосу, комахи енергійно і жваво його запилюють.

Для запилення одного гектара медоносу потрібно 10 сильних бджолиних сімей і використання підгодівля цукровим сиропом. Слід стежити за тим, щоб на території квітучої люцерни не було різних конкурентних медоносів. Для підвищення ефективності роботи комах слід підвищувати у вуликах відкритий розплід, забирати частину видобутого нектару.

Особливості люцернового меду

Люцерновий мед володіє великими корисними та поживними якостями. Однак він має один недолік: високий рівень сахарози в ньому стає причиною дуже швидкої кристалізації, після якої мед набуває консистенцію густої сметани.

Це цікаво  Вересовий мед: корисні властивості, протипоказання, як готувати

Свіжий продукт буває різноманітних відтінків, може бути золотисто-янтарним або прозорим. Після кристалізації стає білого відтінку. Колір бджолиного продукту залежить від водності: чим вона менше, тим відтінок світліше. Люцерновий мед відрізняється чудовим ароматом і специфічним смаком. Якщо тримати продукт в теплі, він може зберегти рідку консистенцію протягом року.

В даному меді знаходиться приблизно 40% левульози і 37% глюкози. Такий продукт володіє великою кількістю вітамінів, макро – і мікроелементів, глюкози, левульози, ферментів, органічних кислот. Пасіка близько люцерни дає можливість отримати цінний мед, а також підвищити врожай посівів.

Показання та протипоказання до використання

Показаннями до прийому є:

  • простудні захворювання;
  • лікування опіків і ран;
  • захворювання печінки і жовчного міхура;
  • порушення роботи ШКТ;
  • захворювання серця.

Протипоказаний такий мед при індивідуальній непереносимості продукту.

Корисні властивості

Мед з люцерни багатий наступними корисними властивостями:

  1. Продукт корисний при захворюваннях серця: насичує м’язи головного органу глюкозою, зміцнює судини, знижує тиск.
  2. Він може допомогти при простудних і вірусних захворюваннях. Регулярне вживання такого меду допоможе уникнути рецидиву, ускладнень, усунути симптоми недуги і прискорити лікування. Такий продукт корисний при запальних процесах дихальних шляхів: полегшує біль у горлі, кашель, усуває набряк.
  3. Мед з люцерни рекомендується застосовувати при захворюваннях печінки і жовчного міхура. Він чинить жовчогінну дію.
  4. Люцерновий мед має бактерицидну дію, яка використовується при лікуванні захворювань ротової і носової порожнини, горла.
  5. Також він має регенеруючий ефект, який корисний при зовнішньому лікуванні опіків, ран, фурункулів.

Даний продукт з легкістю засвоюється шлунком і не має побічних ефектів.

Люцерновий мед рекомендується споживати щодня для профілактики різних захворювань. З люцерни виходить смачний і ароматний мед хорошої якості.

Це цікаво  Мед з кульбаби: рецепт приготування в домашніх умовах, користь і шкода в народній медицині

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *