Робочі бджоли: що це, скільки живе

Кількість робочих особин коливається від 15 до 100 тисяч в залежності від часу року. Ці комахи дуже розумні і організовані, деякі вчені вважають, що знання своїх обов’язків закладено в їх генетичний код.

Робочі бджоли

Як виглядають робочі бджоли?

В основі будови бджолиних сімей лежить генетичний поліморфізм, обумовлений призначенням маток, трутнів і бджіл. Матки і трутні – зберігачі інформації про функції кожної особини у вулику. Трутень народжується з неоплодотворенного яйця і має набір з 16 хромосом, матка має дубльований набір з 32 хромосом. Плоїдності робочих бджіл — це той же набір з 32 хромосом, і вони несуть відповідальність за життєзабезпечення всієї родини.

Робоча бджола – це самка комахи, не має можливості спаровуватися. У неї недорозвинені статеві органи, з цієї причини вона не може розмножуватися і у вулику виконує роботи по забезпеченню життєдіяльності сім’ї.

Варто зауважити, що якщо сім’я втрачає матку і протягом тривалого часу живе без неї, то у робочої бджоли можуть почати розвиватися яєчники. Але вони стають трутовыми і можуть відкладати яйця, з яких з’являться комахи з 16 хромосомами – трутні.

Етапи розвитку робочих бджіл

Період розвитку робочої особини триває 21 день, її вага може коливатися від 90 до 120 грам, а тіло коротше тіла матки – всього 14 мм. Її тіло і органи пристосовані до тієї роботи, яку вона виконує. Це подовжений хоботок для збору нектару, добре розвинені воскові залози і жало, яке використовується для захисту сім’ї.

Це цікаво  Алергія на укус бджоли: лікування

Як же протікає розвиток? Все просто. У перші 3 дні життя личинка живе в яйці, а на четвертий годувальниця-бджілка руйнує яйце крапелькою маточного молочка. У перші 72 години після виходу з яйця комаха не зайняті ніякою роботою, воно живиться молочком, потім кашкою з води, нектару і меду.

На 9 день личинка вже не поміщається у своїй комірці і починає розпрямлятися. В цей час клітинку повторно запечатують, і личинку очікують ще 12 днів стадії лялечки. Все, через 21 день, зруйнувавши оболонку комірки, вулик виходить нова робоча бджілка.

Які обов’язки молодняку, і коли він відправляється на перший обліт?

Вже на 2-3 добу робоча бджола починає займатися підготовкою і очищенням комірок для нового розплоду, під мед або пергу.

В перші 24 години після руйнування осередку молоде комаха не виконує ніякої роботи

Після 3 днів такої роботи молоде комаха зайнято вже підготовкою корми і вигодовуванням підрослих 3-денних личинок. А до 6 дня життя в організмі бджоли починається вироблення молочка, яким вона вигодовує найменших представників розплоду.

10-12 день може стати часом першого вильоту, який може пройти непоміченим для пасічника з-за натовпу дорослих особин. Молодих комах добре розрізняти в серпні-вересні, коли проходить основний медозбір.

На 12 день молодняк вже не виробляє молочко, тому починає відповідати дорослому роботою:

  1. прийомом нектару у збиральниць;
  2. переробкою нектару в мед;
  3. складанням переробленого нектару в комірки і запечатуванням їх;
  4. будівництвом сот з воску, який самі виробляють.

Час першого вильоту в якості збиральниць

Вже на 15 день молодняк залишає вулик, вирушаючи на перший виліт для збору води і нектару, клею і пилку. Іноді обов’язки бджіл можуть змінюватися в залежності від сезону. При відсутності робіт у вулику молодняк раніше вилітає на збір нектару. А якщо у вулику велика кількість розплоду, особливо в медовий сезон, то доросла бджола може займатися вирощуванням молодняку.

Це цікаво  Окситетрацикліну гідрохлорид для бджіл: спосіб застосування

Залишаючи вулик, робочі бджоли добре запам’ятовують місце його розташування. І якщо під час їх відсутності пасічник переставив вулик (часто виникає така потреба, щоб не відкладати роботу в довгий ящик), то комахи полетять в найближчий. Чужа сім’я пускає нових мешканців тільки в тому випадку, якщо вони повернулися зі збору з нектаром або водою. В іншому випадку чужинця вбивають.

Робочі бджоли – основа сильної медоносної сім’ї

Від кількості робочих бджіл залежить сила сім’ї (дані наведені для весняних показників чисельності комах):

  1. Менше 18 тис. особин – сім’я слабка.
  2. Від 18 до 25 тис. особин – сім’я середньої сили.
  3. Від 25 до 45 тис. – сильна сім’я.

Влітку ці показники збільшуються на 25-50 тис. особин для сім’ї кожного рівня. Наприклад, в сильній сім’ї може налічуватися до 100 тис. робочих комах. А восени їх чисельність знову знижується.

Робочі бджоли є головними виробниками всіх корисних речовин і продуктів. Це мед, прополіс, віск і пилок, а також отрути.

Скільки живе робоча бджола?

Із-за великих навантажень тривалість життя цього класу бджіл досить коротка. Так, під час основного літнього медозбору комаха живе всього 5 тижнів, хоча цей показник залежить і від внутрішнього обміну речовин. Також на біологічний термін життя впливає кількість роботи, що покладається на одна комаха. У сильних сім’ях знос менше (життєвий цикл до 60 днів), а слабких – більше (цикл життя не перевищує 26 днів).

Характер виконуваних робіт надає безпосередній вплив:

  1. Виснажлива робота – виховання молодняку і розплоду.
  2. А заготівля і переробка корми безпечні, і комаха при такому працю живе довше.

Вчені довели, що в «жаркий» робочий сезон у комах зношуються крила. Справа в тому, що, пролітаючи 800 км, робочі бджоли не можуть літати.

Це цікаво  Особливості змісту среднерусской породи медоносних бджіл

Найбільшу тривалість життя мають бджоли, з’явилися восени. Вони не беруть участь у медозборі і виховання розплоду, їх життєвий цикл може тривати від 7 до 9 місяців. Незважаючи на короткий цикл життя трудівниць, вони не вимирають. У сім’ї постійно підтримується баланс між молодими і старими комахами за рахунок постійного нарожденія молодняку.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *