Роїння бджіл і ловля роїв: методи управління й попередження

Навесні, коли зацвіли ранні медоноси, бджолина сім’я активно розвивається. Молоді комахи відбудовують стільники, старші особини збирають нектар. В умовах достатньої кількості нектару і пилку яйцекладка матки збільшується. Вона за добу здатна відкласти 1500 яєць. Відповідно, після переповнення гнізда відбувається роїння бджіл. Це природний процес поділу сім’ї.

Роїння бджіл

Коли бджоли рояться

Роїння – поділ родини на дві частини. Коли відбувається процес, залежить від сили сім’ї та клімату. Одна частина зі старою маткою вилітає з вулика, а друга з молодою королевою залишається в ньому. Якщо не контролювати цей процес, то під час головного хабар можна залишитися без комах. Для того щоб попередити роїння, використовується кілька способів.

Зазвичай вони рояться в травні та восени, після головного хабар. Саме в цей час пасічник повинен уважно оглядати вулики і стежити за поведінкою комах. В іншому випадку рій летить, і ви залишитеся без комах, які зможуть забезпечити молодняк всім необхідним. Як тільки ви побачили, що починається роїння, спробуйте запобігти його.

Період роїння настає з травня і може тривати 2-6 тижнів. Зазвичай в липні природне роїння закінчується. Терміни процесу залежать від кліматичних умов місцевості. Коли гніздо охолоджується, роїння зупиняється.

Як і чому бджоли рояться

Першою причиною роїння бджолиних сімей є те, що матка припиняє відкладати яйця. Це відбувається з-за того, що більшість комах знаходиться на медозборі, і матку ніхто не годує. Вона дуже сильно худне і навіть може літати, хоча, якщо в сім’ї все гаразд, матка всередині вулика не в змозі піднятися і полетіти. Крім того, роїння обумовлено старістю матки або тіснотою житла.

Запобігти роїння простіше, ніж ловити сім’ю, коли вона вилетіла. Це природний процес поділу бджолиних сімей в природі. Причин роїння багато, тому варто розглянути всі можливі. У цьому вам допоможе відеопасека.

Методи управління процесом роїння

Існує кілька способів, які допоможуть попередити роїння при перших ознаках. Вам необхідно дати комах багато роботи. Відповідно, їх сила буде витрачена не на роїння, а на будівництво сот. Ранньою весною скоротіть і утеплите гніздо. У міру цвітіння весняних медоносів раз в 5 днів переглядайте рамки. Якщо практично всі вони зайняті розплодом, вам потрібно поставити додатковий корпус або рамки з вощиною.

Це цікаво  Вулик Дадана-Блатта своїми руками: креслення

При правильній організації простору у вуликах та своєчасної встановлення рамок з вощиною, ви зможете уникнути та попередити роїння

Звичайно, ранньою весною трохи медоносів, а в деяких північних регіонах їх зовсім немає. Багато бджолярі все одно підставляють рамки з вощиною, але це робити марно. Комахи навіть при введенні цукрового сиропу не будуть будувати стільники без вильотів і хабар. Дочекайтеся цвітіння.

Попередження роїння бджіл:

 • заміна старої матки на нову;
 • хороша вентиляція вулика;
 • постійне розширення вулика;
 • підгодівля бджіл у безвзяточный період.

Бажано не перегрівати гніздо. Для цього під час літньої спеки притіняти вулики.

Зверніть увагу, що сприяє роїння стара матка. Вона виділяє незначну кількість феромонів. В родині з’являються трутовки, збільшується трутневий розплід. Тому після обльоту потрібно обов’язково оглядати матку: якщо їй більше 3 років, її замінюють новою. Це допоможе при перших причини роїння.

Пам’ятайте, марно вирізати ройові маточники, так як процес все одно запущений. Ви не зможете зупинити роїння. У такому разі спробуйте зловити рой і зробити готельний відводок для посилення основний сім’ї під час медозбору.

Що робити і як уникнути роїння

Для запобігання роїння в бджільництві охолоджують гніздо і зменшують доступ світла. Для цього вулик притеняется. Після цього можна встановити додатковий корпус і поміняти корпусу місцями. Це дієвий метод, при якому комахи зайняті збиранням нектару і будівництвом сот.

Спочатку порожній корпус встановлюється між двома старими. Пасічник чекає, поки в цьому корпусі не відбудують частина сот. Після цього корпусу міняються місцями. Бджоли змушені постійно працювати. Відповідно, таким способом найпростіше припинити роїння ще перед тим, як воно почалося.

Ловля роїв

Для того щоб вчасно зреагувати, вам потрібно визначити, що сім’я готуватися до вильоту

Перші ознаки роїння:

 • закладка ройових маточників;
 • бездіяльність льотних бджіл;
 • зменшення плодючості матки;
 • занепокоєння і дзижчання комах;
 • бджоли гризуть льоток.

Якщо ви помітили відразу кілька ознак, вже марно боротися з роїнням. При перших ознаках можна врятувати пасіку, але якщо сім’я відокремилася, вам потрібно зловити рой. Для цього використовуються спеціальна пастка – це дерев’яний ящик, який зверху покривається холстиком і змащують воском і прополісом.

Це цікаво  Нуклеуси для бджіл своїми руками: фото

Деякі бджолярі використовують в якості приманки феромони. Цей ящик вішається на рівні 3 м над землею. Далі комахи після вильоту роя прикріплюються на стінці вдома чи на дереві. Якщо ви їх не знайдете, вони полетять у невідомому напрямку, тому беріть ящик або відро, надягайте захисний костюм і струшуйте рій у відро чи пастку.

Якщо ви не встигли, через кілька годин з родини вилітає кілька комах на розвідку. Вони шукають нове місце проживання для своїх родичів. Незабаром біля пастки ви помітите кілька комах. Якщо їм все сподобається, то незабаром увесь рій переселиться в цей невеликий будиночок. Тепер вам залишається тільки зняти ящик і переселити комах у новий вулик.

Що таке вилов бродячих бджолиних роїв, як здійснюється

Деякі пасічники не дуже люблять займатися виловом бродячих роїв, адже вони нічого не знають про генетику, про можливих недуг нових комах. А ось початківці бджолярі з задоволенням користуються пастками. У пастці повинні бути темні стільники, вощина та суш.

Крім того, стіни потрібно обробити м’ятою і мелісою. Обов’язково випросіть у досвідчених пасічників старий засмальцьований холстик. Якщо у вас багато пасток, поріжте холстик на шматочки і розкладіть по будиночках. Обов’язково зовнішню частину обробіть корою.

Такий зовнішній вигляд стане непривабливим для людей, але найбільш підходящим для комах. Чому рой не хоче селитися в пастці? Швидше за все, дерево тонке або в льоток потрапляє вітер. Змастіть стінки Апіроем.

Щоб комахи захотіли оселитися у вашій пастці, вибирайте старі дерева з товстим стовбуром. Вони не хитаються під час гілка. Крім того, краще всього встановити пастку не у глухому лісі, а на околиці, ближче до полів. Тут багато медоносів. Зверніть увагу, комахи зазвичай, відлітаючи з свого вулика, переселяються на відстань 2-3 км. Відповідно, ближче ставити пастку немає сенсу.

Штучне роїння бджіл

Цей метод використовується для розширення пасіки. В основі штучного методу лежить відділення від основної сім’ї декількох рамок з різновіковим розплодом і частини льотних бджіл. Сім’я змушена самостійно будувати маточники і виводити собі нову матку. Для прискорення збільшення родини застосовують заздалегідь підготовлену або придбану матку.

Штучне роїння проводиться за 50 днів до основного хабар

Інструкція по виведенню нових сімей методом штучного роїння:

 • вам потрібно з однієї або декількох сімей відібрати рамки з різновіковим розплодом і поставити в новий і чистий вулик;
 • після цього в нове житло зтрушуються льотні бджоли;
 • як показує практика, чекати, поки з маточників з’явиться нова матка марно, адже через відсутність нового розплоду велику кількість комах залишається без роботи;
 • частина комах повертається в старе гніздо, тому подселите молоду матку в клітинці і через добу випустіть її;
 • обов’язково принесіть у новий вулик медові рамки і пергу.
Це цікаво  Підсаджування маток у бджолині сім'ї

Боротьба з роїнням бджіл

Якщо ви все зробите правильно, комахи приживуться в новому вулику і до головного хабар утворюють повноцінну сім’ю. Обов’язково в одну з рамок наливайте воду, так як льотних комах в новому відведенню трохи, відповідно воду буде нікому носити молодняку. Як показує практика, збірні відводки дуже ефективні і до головного медозбору непогано розширюються. Це можна подивитися на відео.

Попередження роїння методами Симминса, Лонина і Таранова

У бджільництві використовують заходи багатьох відомих бджолярів проти роїння. Вони ще в часи СРСР займалися бджолами і знають, як уникнути багатьох проблем. Симминс перед роїнням здійснює певні маніпуляції, допомагають попередити роїння.

Для цього всі рамки з яйцями, личинками і медом він переставляє в магазин, вгору або убік вулика. Все залежить від конструкції бджолиного будиночка. Всі ці рамки він відокремлює ганемановской ґратами. Під низ ставляться рамки з наклейками. У льотка встановлюються порожні рамки.

Таким чином, комахи, потрапляючи у вулик, відразу ж беруться за роботу. Частина трудівниць через грати потрапляє до хробака будь ласка, і годує її. Поки всі рамки біля льотка не заповнені, пасічник спостерігає. При заповненні ці рамки переставляються в магазин або видаляються з вулика, на їх місце ставлять порожні рамки.

Метод Таранова дуже простий. Він обкурює комах, щоб вони накопичили в зобиках трохи меду. Після цього струшують бджіл в коробку і поміщають в зимівник. Тримають там комах добу. Після цього переселяють у новий вулик. Таку сім’ю не можна назвати повноцінним, але таким відводки можна запросто посилити велику родину під час основного медозбору.

За методом Лонина розширення гнізда проводиться тільки один раз. Щоб матка не червила де попало, встановлюється розділові грати. У великих вуликах ставлять дві решітки і містять двох маток.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *