Розмноження бджіл: як це відбувається

У бджолиному рої дуже багато комах, і що найцікавіше, вони живуть всього один сезон. Відповідно, на наступне літо це будуть інші комахи. Всі комахи в сім’ї зобов’язані життям однієї матці. Але як відбувається розмноження бджіл?

Розмноження бджіл

Розмноження бджолиних сімей

Якщо мова йде про цілу родину, то розмноження відбувається природним або штучним шляхом. У природі ці комахи розмножуються роїнням. Це процес, при якому в гнізді з’являється дуже багато особин, які в ньому не поміщаються. У такому разі комахи закладають нові маточники, а стара матка разом з деякою кількістю трудівниць залишає гніздо і летить.

Звичайно, роїння не завжди відбувається в зручний для пасічника момент, тому досвідчений бджоляр вносить у процес певні корективи. Він пригнічує бажання комах рій і завантажує їх роботою. Таким чином, він безкоштовно, тобто без капіталовкладень посилює сім’ю.

Способи розмноження бджолиних сімей:

  • роїнням;
  • відведеннями;
  • діленням сім’ї навпіл.

Необхідно, щоб роїння відбулося за певний період до головного хабар. Якщо пасічник бачить, що сім’я не встигне зміцніти до головного хабар, то він вирізає нові маточники і додає в гніздо порожні рамки з вощиною і сушею. Таким чином, бджоли зайняті будівництвом нових стільників і збиранням нектару, їм ніколи займатися роїнням.

Досвідчений бджоляр нерідко формує з роя додаткові бджолосім’ї, які посилюють основні. Він просто будує пастки, і цей рій пересаджує у новий вулик. З кількох таких відводків можна сформувати сильну родину. Як бачите, для розмноження бджолиних сімей потрібен переповнений вулик або бажання бджоляра.

Варто відзначити, що на великих пасіках рідко розмножують роїнням бджіл. Це велика праця пасічника, адже потрібно постійно чатувати рой, щоб він не полетів. Крім того, найчастіше рояться слабкі сім’ї, що не дозволяє їм зміцніти до головного хабар. З-за цього знижується врожай меду.

Це цікаво  Середньоросійська порода бджіл: фото

На великих пасіках нові рої пересаджують в окремі вулики або доповнюють новим відводки вже існуючі сім’ї. Для запобігання роїння, комах завантажують роботою по відбудові стільників і притіняють гніздо. Підвищення температури у вулику збільшує ризик роїння.

Як розмножуються бджоли?

Тут все просто і складно водночас. Справа в тому, що матка відкладає яйця трутнів, робочих бджіл і маток. Трутні виходять з незапліднених яєць. Як це відбувається? На черевці матки є приймач, у якому міститься насіннєва рідина трутнів. В цьому плані бджоли є рекордсменами серед комах.

Матка може паруватися до 24 разів

Після спарювання трутні вмирають, їх головне завдання — осіменити матку. Під час кладки яєць приймач з насінням відкривається чи ні. Якщо він відкритий, то з такого яйця вийде матка або робоча бджола. Якщо закрите, то трутень, це комаха отримано без участі чоловічих клітин. Таким чином, матка і робочі бджоли контролюють кількість трудівниць і майбутніх корольов в гнізді. Робочих бджіл, які кладуть трутневі яйця, їх сестриці вбивають.

Як виходить матка?

Це може відбуватися декількома способами. Робочі бджоли будують великі мисочки, це величезні стільники, які відкладаються яйця. Личинок в цих сотах годують не нектаром і медом, а маточним молочком. Завдяки цьому комаха виходить величезних розмірів, адже в маточному молочку дуже багато вітамінів і білка. Але якщо в родині зникла матка, то комахи звичайні стільники переробляють в свищева маточники. Це своєрідне екстрене побудова.

Таким чином, до збільшеної клітинці приходять бджоли-годувальниці і годують личинок молочком. Через кілька днів з’являється молода матка. Вона вилітає на спаровування і стає плодової. Як це відбувається, можна подивитися на відео. Це комаха можна назвати королевою вулика, саме навколо неї все обертається в сім’ї.

Це цікаво  Історія походження і відмінні риси африканизированных бджіл-убивць

Може робоча бджола розмножуватися?

Статеві органи робочої бджоли недорозвинені, відповідно, вона не може паруватися з трутнем. У неї немає насіннєвого мішка, і вона просто не зможе відкласти запліднене яйце. Але вона цілком може відкладати порожні трутневі яйця. Саме з таких личинок виходять трутні.

Статеві органи робочої бджоли недорозвинені через її відносно невеликого розміру. Це відбувається з-за маленького розміру сот і харчування. Робочих годують бджіл нектаром, а майбутніх корольов — маточним молочком. Трутні нічого не відкладають і не збирають нектар. Вони створені виключно для осіменіння матки.

Як бачите, розмноження медоносної бджоли не дуже простий процес, для якого необхідна плідна матка з заповненим насіннєвим мішечком. Інші комахи в сім’ї не можуть дати повноцінного потомства і матку. Робоча бджола не в змозі відкласти яйце, яке стане трудівницею або маткою. З таких яєць виходять трутні, надлишок яких принесе шкоду родині. Ці комахи поїдають багато корму і можуть руйнувати осередку.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *