Розвиток бджіл навесні

Перший весняний обліт зазвичай здійснюється в березні місяці. Саме після першого обльоту пасічник приймається за активну роботу після зими – йому потрібно почистити вулики і привести в порядок бджолині будиночки. Бджолині сім’ї не відпочивають, приблизно з кінця лютого починається розвиток бджоли навесні. Саме в цей час активізується матка, і при достатній кількості корму починається активна яйцекладка.

Розвиток бджоли навесні

Цикл розвитку бджоли

Варто відзначити, що період дозрівання яйця в дорослу особину суттєво відрізняється у членів бджолосімей: матки, робочих бджіл і трутнів.

Так, королева дозріває 16 днів, трудівниця – 21 день, а трутень – 24 дні.

Хто вийде з комірки, визначають робочі бджоли: вони регулюють розмір сот. Найбільша осередок створюється для трутня, так як він відрізняється великими розмірами. Для майбутніх маток трудівниці будують мисочки. Найбільшими в сім’ях є трутні.

Стадії розвитку бджоли:

  • ембріон (яйце),
  • личинка,
  • лялечка,
  • доросла особина.

Після того, як матка відклала яйце, воно знаходиться в комірці 3 дні – цей період називається ембріональним. Через три дні оболонка лопається, і виходить личинка. Напередодні цієї події трудівниці сім’ї приносять до осередку молочко. Личинка його їсть три дні, після цього раціон майбутнього комахи складається з меду і перги.

На шостий день трудівниці запечатують клітинку з личинками воскової кришкою. Два дні личинка буде перебувати в цій коробці і прясти кокон. Після цього з’являється лялечка, але ще пройде деякий час, поки вона перетвориться на дорослу особину. Зазвичай на 22 добу комаха стає дорослим, але повноцінним трудівником його назвати не можна. Як відбуваються метаморфози, можна подивитися на відео.

Це цікаво  Способи обробки бджіл від кліща в осінній час року

Весняне розвиток бджолиних сімей

Три дні молоде комаха буде годувати личинок медом і пергою, після цього у трудівниці розвиваються молочні залози, і вона може годувати личинок маточним молочком.

Молодняк бджолосім’ї не готовий відразу вилітати з гнізда через нерозвиненість крил

Через 7 днів у бджілки розвиваються воскові залози, і тепер вона може не тільки годувати молодняк, але і відбудовувати стільники. Через 11 днів після повного дозрівання, комаха перший раз вилітає з гнізда. Тільки через 20 днів молоді трудівниці можуть відправлятися за збиранням нектару.

Функції молодої бджоли, що не вміє літати:

  • чистка клітинок від сміття,
  • годівля личинок родини медом і пергою,
  • годівля личинок маточним молочком,
  • будівництво сот.

Дії бджоли, що не вміє літати, можна побачити на відео. Як бачите, весняне розвиток бджіл триває з лютого і закінчується на 41 день для трудівниці. Тобто, приблизно, необхідно півтора місяці, щоб отримати повноцінну бджілку для збору меду і нектару.

Саме в лютому пасічник повинен подбати про наявність білкового та вуглеводного корму для личинок. При його недоліку комах нічим буде годувати малюків, а матка припинить кладку й навесні у вас не буде розплоду. Зазвичай в цей час бджоляр вводить в гніздо канді, нерідко використовують соєву муку замість пилку.

Етапи розвитку бджоломатки навесні

Спочатку робочі бджоли будують під королеву маточник-мисочку – це комірка, яка не має кутів і відрізняється великими розмірами.

Розвиток матки починається з кладки заплідненого яйця

До речі, за зовнішнім виглядом осередків завжди можна визначити, хто з нього вийде. У трутнів кришки опуклі, у робочих бджіл – рівні і акуратні. Маточники найбільші. Найцікавіше, що якщо робочу бджолу годують молочком тільки три дні, то майбутня матка їм харчується постійно. Це дозволяє розвиватися її статевих органів, щоб потім класти яйця.

Після виходу з осередку вважати королеву повноцінної можна, так як вона неоплодотворенная. На жаль, бджоли не спаровуються у вуликах, для цього вони здійснюють перший виліт. Так як трутень розвивається 24 дні, а матка – 16, то королева чекає «чоловіків» ще 8 днів. Лише після цього здійснюється виліт з гнізда. Вже запліднена бджолина матка приступає до роботи.

У разі раптової смерті королеви робочі бджоли звичайну клітинку для робочої бджоли ламають і перетворюють її в мисочку. Після цього личинку годують виключно маточним молочком. Завдяки цьому з комірки виходить матка, а не робоча бджола.

Це цікаво  Воскотопка своїми руками в домашніх умовах: види

Особливості розвитку трутнів у бджолиній сім’ї

Спочатку у велику клітинку матка відкладає яйце, але воно є неоплодотворенным. Бджоли годують личинку, причому для отримання повноцінного розвитку трутня потрібно дуже багато корму. Після того як доросла особина чоловічої статі виходить з комірки, вона нічим не займається, крім поїдання корму.

Трутні не будують стільники і не годують личинок. Вони поїдають мед і здійснюють весняний виліт. У теплу пору року їх може бути по три на день. Восени сім’я всіх трутнів виганяє з гнізда, так як взимку вильоти не здійснюються і маток не потрібно запліднювати. Навесні з’являються нові трутні, які теж доживуть лише до осені. Взимку в гнізді трутнів немає.

Бджоли, які навесні перетворюються у повноцінних трудівниць, живуть всього 2 місяці. Такий нетривалий період життя обумовлений зношуванням крилець. Саме з-за цього комаха гине. Відповідно, бджоли, які з’явилися в гнізді ближче до зими, живуть 6 місяців, адже в гнізді їм доводиться рухатися набагато менше. Тут вони не збирають нектар, а зігрівають матку і розплід.

Навесні трудівниці відправляються за раннім нектаром з перших медоносів. При нестачі корму можуть спостерігатися випадки бджолиного злодійства, тому пасічник повинен забезпечити бджолосім’ї в безвзяточный період великою кількістю корму. Інакше ви не отримаєте розплід і не зможете зібрати гарний врожай меду під час головного хабар. Комахи, які з’явилися навесні, в березні-квітні, стануть основою бджолиної сім’ї, яка буде збирати нектар під час основного хабар.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *