Самостійне виготовлення інфрачервоного обігрівача для вуликів

Перш ніж дізнатися, як зробити інфрачервоний обігрівач для вуликів своїми руками, слід з’ясувати, навіщо він потрібен, і коли його використовувати. Способів вирішення питання з зимівлею пасіки існує три:

 • перенесення вуликів у приміщення;
 • утеплення стін вуликів;
 • організація обігріву.

Будь-який з методів спрямований на захист бджолиних сімей від перемерзання і загибелі. Але, приміром, утепленням стін і перенесенням вуликів можна захистити бджіл тільки від низьких температур. Весняна ослабленість і болючість все одно залишаються незмінними наслідками зимівлі. Це відбивається і на обсягах медозбору.

Потреба в цілорічної стабілізації природних умов, зокрема, обігріву бджіл взимку, обумовлена залежністю їх жизнепригодности і працездатності від певного мікроклімату:

 1. t +7 °C у самому улике, нижче неприпустима.
 2. t +14 °C безпосередньо в клубі бджіл.
 3. t +35 °C потрібне для росту плода.
 4. Показник вологості не менше 40%, але не більш 80%.

Метою бджолярів можна вважати створення таких умов для комах, у яких могли б швидко розвиватися середні і слабкі сім’ї, а матки сильних сімей показували максимальну продуктивність. Обігрівачі для вуликів допомагають реалізувати ці завдання.

Коли потрібно починати обігрів вуликів:

 • Взимку – в цей період з ростом температури зменшується вологість повітря. Відповідно, падає кількість споживаного корму, а бджоли легше переносять холодні часи.
 • Ранньою весною – це найбільш активний період розвитку, після закінчення зимівлі бджоломатки відкладають яйця, а бджоли роблять перший обліт. Ось у цей момент і потрібно почати підігрів.

Практичне застосування саме інфрачервоних обігрівачів дуже схоже з сонячним тепловим випромінюванням, з тією відмінністю, що нагрівається не сам вулик, а бджоли всередині нього. Одночасно з цим прогріваються стінки вулика, і осушується повітря. Зникнення вогкості в вуликах, завдяки додатковому обігріву, суттєво знижує частоту таких захворювань, як нозематоз і аскосфероз.

Це цікаво  Бджоли в березні: роботи на пасіці

Важливо врахувати, що використовуючи будь-нагрівач, потрібно виключити наявність стороннього запаху і, тим більше, диму, зіткнення бджіл з нагріваючими елементами або поверхнею. Важливо забезпечити якісну ізолюючу захист від вологи і різного сміття. В цілях безпеки бажано застосовувати ланцюги з низькою напругою.

Покроковий опис процесу виготовлення ІНФРАЧЕРВОНОГО обігріву

Самостійне виготовлення інфрачервоного обігрівача для вуликів

Для самостійної організації підігріву потрібно вибрати, який тип інфрачервоного обігрівача буде використаний: плівковий або рамковий. Якщо вибір падає на перший варіант, то для підготовки до установки плівку потрібно буде розрізати і підключити до електроживлення. Вибравши другий варіант, залишиться тільки дати йому джерело струму.

Рамковий вид продукції виготовляється в необхідному розмірі для зручності розміщення в конкретної величини вулику. З-за досить компактних розмірів, практикуються три місця кріплення обігрівальної панелі: збоку (як додаткова перегородка), в донної або верхній частині.

У разі коли система виготовляється з нуля власноруч на базі плівкового ІНФРАЧЕРВОНОГО обігрівача, в ході підготовчих заходів потрібно обробити краї плівки, приєднати до неї дроти і зафіксувати в корпусі або піддоні вулика. Якщо ж вибір зупинився на термоактивних касетах, з якими комахи контактують безпосередньо, то додаткова обробка перед установкою не потрібно.

Додаткові компоненти конструкції:

 1. Температурний датчик, по можливості двокомпонентний (внутрішній і зовнішній).
 2. Терморегулятор.
 3. Трансформаторний блок.
 4. Електричні дроти.

В цілому системою обігріву передбачається установка одного термонагревателя в кожен окремий вулик. Місця розміщення і способи кріплення повинен вибирати пасічник для конкретного випадку, щоб домогтися максимально продуктивного функціонування системи. Але будь-які способи будуть об’єднані базовими конструктивними принципами:

 • Висновок силових кабелів назовні проводиться через льоток.
 • Кращим вважається зроблений паралельним методом спосіб підключення, в крайніх випадках припустимо пряме підключення до джерела живлення, але це не вважається ефективним.
 • Установка на контрольному улике температурного датчика термостата, здатного витримувати навантаження запланованого числа вуликів.
 • Трансформатор встановлюється там же, вимоги до нього аналогічні.
Це цікаво  Пчелоприцепы своїми руками: фото

Самостійне виготовлення інфрачервоного обігрівача для вуликів

Самостійне виготовлення інфрачервоного обігрівача для вуликів

Приблизна схема послідовності установки:

Крок 1. Визначається головний вулик. Орієнтуючись на свою інструкцію по експлуатації обраного терморегулятора, намітити місце його розташування.

Потрібно заздалегідь запланувати, за яким доказ буде здійснюватися контроль за всією системою. Кращими вважаються среднесильные сім’ї. Сім’ям слабкої сили може знадобитися два обігрівальних елемента, але це питання вирішується індивідуально.

Крок 2. Підвести кабель 220В в безпосередню близкість до елементів обігрівальної системи. Утвердитися у виборі між звичайним або електронним трансформатором.

Крок 3. Встановити компоненти термоконтроля на еталонний доказів.

Використання терморегулятора в системі дає вкрай важливу можливість контролювати напругу, що передається на нагрівальний елемент окремо кожного вулика. Зникає потреба постійної роботи на максимальній потужності.

Можливість утримання температурних показників на стабільному рівні робить позитивний вплив на розвиток бджолосімей і полегшує їм процес зимівлі. Крім того, приємним бонусом буде і скорочення витрат на електроенергію.

Крок 4. Остаточно вибрати зручне місце розташування для трансформаторного блоку і зафіксувати його там. Тип схеми підключення вибирається і реалізується індивідуально. Після підключення до мережі, налаштовується потрібна температура.

Єдиний мінус обігрівача для бджіл – це його енергозалежність. Але, маючи конкретні дані, нескладно розрахувати передбачувані витрати. Орієнтовно, споживання однією одиницею ланцюга обігріву становить від 10 до 20 Вт/ч. Якщо цей елемент пропрацює на максимальній потужності повністю всю зиму, він споживає від 22 до 39 кВт.

Суму нескладно обчислити, помноживши отримані результати на конкретний тариф у регіоні. Бджолярам збільшення підгодівлі в зимовий період обходиться дорожче. А в теплі бджоли меду дають більше, а підживлення споживають менше. Аси бджільництва масово переводять свої пасіки на ІНФРАЧЕРВОНИЙ обігрів.

Конкретні результати встановлення обігрівальних систем

Розібравшись, як зробити інфрачервоний обігрівач своїми руками, потрібно уточнити, які саме поліпшення привнесе це нововведення. Відмінною стимуляцією розмноження бджіл служить підтримання стабільної температури і вологості. Бджоляр може випередити природні переходи від холоду до тепла і спровокувати розплід створенням необхідних умов. В цьому випадку прагне до нуля число особин з дефектами кінцівок. Економічна вигода досягається завдяки:

 1. Скорочення чисельності загиблих.
 2. Зниження споживання підгодівлі в зимовий період.
 3. Зростанню періоду активності особин.
 4. Мінімум подвійного приросту зібраного меду.
Це цікаво  Вибір бджільницької дроту та способи її натягу на межі

Термін окупності підігрівається пасіки становить не більше одного сезону. Довгострокова перспектива обіцяє значний приріст прибутку від цього виду діяльності.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *