Самостійне виготовлення пасечных ваг для вуликів і меду

Для контролю, оцінки на пасіці стану, динаміки розвитку бджолосімей, ходу медозбору необхідні вагові пристрої. Можна виготовити ваги пасечные для меду і вуликів своїми руками. Давайте розглянемо детальніше роботу ваг пасечных.

Ваги для вуликів дуже прості в застосуванні. Їх досить встановити на пасіці. З їх допомогою вимірювання виконується з точністю, яка доходить до 50 р. На подібні ваги для пасіки встановлюють контрольний вулик. Вага цього вулика фіксується щодня бджолярем. Він вносить у свій пасічний журнал всі отримані дані:

 • поведінка бджіл;
 • період цвітіння найважливіших медоносів;
 • особливості погоди;
 • індивідуальний характер сезону;
 • стан маток.

Завдяки всім вищевказаним даними бджоляр отримує щодня детальну інформацію про стан хабар, вазі корми (принесеного бджолами, з’їденого ними), ступінь впливу на бджіл всіляких факторів.

Терези, на які поміщений контрольний вулик, пасічники зазвичай виставляють на початку сезону активності бджолиної сім’ї і не прибирають його до кінця цього сезону. Деякі фахівці залишають ваги і на період зимівлі з метою контролю всіх процесів, що відбуваються всередині зимівників у бджіл. Це допоможе виявити найменші зміни у поведінці бджіл, своєчасно провести необхідні роботи, профілактичні заходи.

Переваги і недоліки контрольного вулика

Самостійне виготовлення пасечных ваг для вуликів і меду

Найбільш зручним варіантом вважаються поштові ваги (плоскі). Їх зазвичай поміщають під якийсь навіс, також вони можуть накриватися зверху плівкою. Ці заходи перестороги необхідні для захисту вулика від намокання (під час дощу). Адже при цьому змінюється його вагу, а це може викликати похибки в проведеному вимірі меду.

У стаціонарних ваг є деякі недоліки. Серед них зазначимо той факт, що вони показують стан виключно однієї бджолиної сім’ї. А її показники, природно, багато в чому відрізнятиметься від інших сімей.

Це цікаво  Якими бувають декристаллизаторы меду і як зробити такий прилад самостійно?

У період зимівлі у бджолиної сім’ї, яка перебуває під наглядом, умови можуть трохи відрізнятися від умов в інших вуликах. Якийсь із вуликів міг піддатися нападу шкідників, у кого-то нестача корму, підвищена/знижена вологість і т. д.

Спостерігаючи виключно за контрольним вуликом не можна на 100% правильно оцінити ситуацію на всій пасіці. Відповідно, пасічник не зможе прийняти своєчасні заходи, спрямовані на надання необхідної допомоги.

Те ж саме стосується і літнього періоду. Вулик, який контролюється бджолярем, може розташовуватися на найкращому/гіршому місці, його сім’я може виявитися безматочной, на бджіл можуть напасти грибок, хвороби. Несвоєчасне проведення заходів, так само, як і поспішне може спровокувати зниження медозбору, продуктивності пасіки.

Як краще контролювати роботу пасіки?

Ми вже переконалися, що один контрольний вулик не може бути чітким показником про функціонування всієї пасіки. Постає питання, як же контролювати її стан? Використовувати ваги для всіх вуликів, стежити за кількістю меду в кожному з них? Це – не вихід. Такий варіант є нерентабельним, нераціональним з наступних причин:

 1. Великий об’єм, який вони займають всередині транспортного засобу під час перевезення.
 2. Громіздкість великої кількості ваг.

Щоб контролювання працездатності, стану, розвитку бджолосімей, стеження за ходом медозбору було набагато легше, більшість бджолярів практикують регулярне зважування кожного зі своїх вуликів.

Для істотного прискорення такого процесу, зниження ваги ручної праці, стали використовувати спеціальні пристрої, розроблені пасічниками, а також на заводах. В основі таких конструкцій покладено принцип приміщення ваг на візки-підйомники.

На такі візки-підйомники можна встановлювати різні вагові пристрої, якщо провести незначну доопрацювання.

Підготовка до виготовлення

Особливих унікальних інструментів для виготовлення ваг не потрібно. Все, що потрібно – це:

 • дриль;
 • мітчик М6;
 • УШМ (кутова шліфувальна машина);
 • зварювання.
Це цікаво  Як правильно зробити відводок бджіл для збільшення кількості сімей?

З допомогою таких інструментів, наявних практично в кожному господарстві, можна приступати до виготовлення ваг, які будуть контролювати вагу меду, стан вулика. Ви створите самі пристрій, який відрізняється від заводських виробів високою вантажопідйомністю, малою вагою, незначними розмірами, мобільністю, високою точністю вимірювань.

Самостійне виготовлення пасечных ваг для вуликів і меду

Самостійне виготовлення пасечных ваг для вуликів і меду

Робимо ваги з різьбовим підйомником самі

Щоб контролювати кількість меду всередині вуликів на пасіці можна скористатися звичними всім побутовими вагами. Це пристрій ставлять на візок з наявним різьбовим підйомником. Перевага даної конструкції полягає в тому, що вона зважує вулик, транспортує його. Крім пасіки їй можна буде знайти застосування в господарстві (зважування мішків, ящиків).

Перейдемо до процесу виготовлення такої візки, обладнаної саморобними вагами, відомої також під назвою козлової. Вся конструкція буде включати такі деталі:

 1. Гнута рама.
 2. Півосі. Їх всього 4. Вони приварені до рами.
 3. Різьбовий гак.
 4. Колеса.
 5. Обмежувачі, вони поміщаються на поперечину.
 6. Захоплення.
 7. Гайка воріт. Вона сприяє пересуванню гака по вертикалі.
 8. Зачіп.
 9. Знімна ручка. Вона кріпиться за допомогою стержня гвинта.
 10. Поперечина.
 11. Гвинт.

Для виготовлення конструкції використовуйте довгі труби. Також можна зварити наявні відрізки. Створити самим ваги можна, взявши смуговий метал, на який наносять необхідні поділу, поміщають рухому гирю. Вона буде вільно пересуватися уздовж планки.

На різних кінцях планки потрібно підвісити вантажний гачок, також потрібні ємності для разновесов. Перед цим за гачок необхідно підвісити захоплення візки. Після цього слід встановити наполегливу скобу, яка не дасть планці вироби пересуватися по вертикалі. До резьбовому кріплення гака ваг виконується за допомогою хомута.

Для зважування вулика, його транспортування досить підняти задні колеса візка, підкотити її під дно вулика. Коли ручки опустяться вниз, колеса стануть не землю, сам вулик підніметься. Він буде підвішений на вагах.

Це цікаво  Прищепу для бджіл своїми руками: фото

Виконавши зважування потрібно підняти ручку візка вгору, встановити вулик на спеціальну підставку, відвести візок від нього з піднятими руками. В експлуатації подібна візок досить-таки проста, її використання вимагає трохи зусиль, часу. Плюсом цього винаходу є відсутність занепокоєння бджолиної сім’ї.

Недорогий варіант

Для їх виготовлення знадобляться такі деталі:

 • нержавіюча сталь;
 • 4 підшипника;
 • підлогові ваги (побутові);
 • частина кришки від медичної автоаптечки.

Змайструвавши прилад, його підставляють за вулик.

Ваги з модулем GSM

Базова комплектація, яка знадобиться для виготовлення оригінальних ваг, необхідних для контролю стану бджолосім’ї, збирання меду, виглядає наступним чином:

 1. Центральний електронний блок.
 2. Адаптер харчування.
 3. Платформа на шайбах.
 4. Датчик температури, вологості.
 5. Індикатор.

З додаткових компонентів нам знадобиться:

 • сонячна панель (3,5 Ват, 15 Вольт);
 • виносна GSM антена. Вона має магніт, може кріпитися до кришки вулика. Довжина антени повинна бути не менше 2 м.

Стандартне напругу, необхідне для живлення 12 вольт. Велику частину часу система споживає 64 міліампера. Для роботи можна використовувати автомобільний акумулятор + сонячну батарею. Використання сонячної батареї дуже зручно на віддалених пасіках. Вона зможе зарядити акумулятор за день, надавати харчування терезам днем.

Система надає пасічнику дані про:

 1. Часу.
 2. Вологості.
 3. Температурі.
 4. Вазі.

Система може працювати в реальному часі, що дуже зручно при спостереженні за бджолами. Вона надає 3 показника стану всередині вулика за добу у вигляді СМС-повідомлення. Головне, що потрібно – це якісний стільниковий зв’язок.

Дуже зручно наявність системи безпеки. Вона полягає в тому, що при втраті ваги за хвилину більше 1 кг меду, надсилають СМС на номер. Ви можете піти, поїхати і перевірити стан ваших вуликів.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *