Самостійне виготовлення термокамери для обробки бджіл від кліща

Часто початківці бджолярі не підозрюють про можливість зараження бджіл паразитами. Коли виникає така проблема, пасічники задаються питанням, де продається або як виготовляється термокамера для обробки бджіл своїми руками. Це пристосування допоможе швидко і просто здійснювати належний догляд за бджолосім’ями і доказами по закінченні сезону медозбору.

З приходом осені, коли середньодобова температура значно знижується, для пасічників настає період активної підготовки бджіл до зимівлі. Важливо подбати не лише про утеплення вуликів, але і про здоров’я самих комах.

Практичний досвід підказує, що саме паразитарні захворювання здатні завдати істотної шкоди пасіці і звести прибуток до нуля. Головна захисна профілактична процедура – це термічна обробка бджіл, спрямована на позбавлення від кліща Вароа.

Що являє собою термокамера?

Самостійне виготовлення термокамери для обробки бджіл від кліща

Щоосені бджолярі стикаються з катастрофічною нестачею часу, тому що повноцінний якісний догляд за вуликами – процес нешвидкий. Від якості підготовки до тривалого холодного періоду безпосередньо залежить зимова виживання сімей.

На відміну від обробки хімічними препаратами, термокамера для бджіл – найгуманніший спосіб профілактики зараження шкідниками. Самостійне виготовлення такого пристосування зажадає не тільки мінімум вкладень і матеріалів, але і досить невелика кількість часу. Але перед тим як перейти до конструювання, потрібно розібратися в принципі роботи приладу і знати ситуації, в яких його застосовують.

Багато бджолярі довіряють досвіду і керуються роботами Володимира Яранкина. Він широко відомий у нашій країні як прихильник термообробки, його статті регулярно друкуються в різних тематичних виданнях по бджільництву. Всі його поради і рекомендації базуються не тільки на теоретичних припущеннях, але і на власному практичному досвіді, тому заслуговують довіри.

Метод позбавлення від вароатозу бджіл (ураження кліщами) під впливом підвищеної температури ґрунтується на наступному:

 1. Повітря в камері прогрівається до 48°С.
 2. Комахи затримуються в камері на 18 хвилин.

Дії такої температури протягом цього часу досить для загибелі кліщів від втрати вологи. Самі ж комахи такі температури переносять легко. Цей спосіб прийнято вважати найбільш ефективним і 100% екологічним. До контролю нагріву камери варто підійти максимально відповідально, тому що, на перший погляд, незначне перевищення необхідних значень може призвести до небажаних наслідків.

Це цікаво  Бджоли в березні: роботи на пасіці

Суть методу нагрівання полягає у тому, що підвищена температура змушує розширитися зазори між кільцями на череві бджоли, де зазвичай розташовуються кліщі. І, поки самі комахи знаходяться на касетах, паразити просто висипаються з них. Після цієї процедури кліщі легко забираються з підлоги або піддону термокамери.

У ході процедури, для забезпечення рівномірності прогрівання бджіл, може застосовуватися обертається конструкція з рамкою. Це необхідно для того, щоб повністю очистити бджолосім’ї від паразитарного зараження, тому що кожна заражена бджола може стати причиною повторного масового зараження.

Організація примусової циркуляції повітря підвищує ефективність процедури в кілька разів і скорочує тривалість обробки кожної групи до 12 хвилин.

Самостійне виготовлення

Звичайна термокамера для бджіл своїми руками збирається досить просто. У цій справі можна обійтися мінімальним набором інструментів, але обов’язково знадобиться ножівка і шуруповерт. Крім того, слід підготувати креслення конструкції і прорахувати кількість необхідних матеріалів, які без проблем можна купити в будь-якому будівельному магазині. Знадобляться:

 • дерев’яні бруски перетином 30 × 30 мм;
 • два види фанери – 6 і 10 мм;
 • самонарізи для роботи по дереву;
 • лампочки розжарювання 60 Вт;
 • електричний кабель;
 • блок живлення або стабілізатор напруги;
 • термометр або терморегулятор.

Необхідно пам’ятати, що, розраховуючи параметри самої камери, обов’язково потрібно орієнтуватися на розміри рамок вуликів.

Підготувавши всі матеріали можна переходити до збору конструкції. Послідовність дій повинна бути наступна:

 1. Для виготовлення каркаса термокамери брус обрізують до потрібних розмірів.
 2. Фанерою товщиною 6мм обшиваються стінки майбутньої камери, а 10 мм листом – дно.
 3. Бажано заздалегідь передбачити декілька оглядових отворів, щоб була можливість простежити за поведінкою бджіл при нагріванні. Оптимальним розташуванням вважається верхня і нижня частини ящика. Оглядові віконця дозволять також постійно стежити за температурою всередині камери і контролювати кількість загиблих паразитів.
 4. Про важливість рівномірного прогріву рамок і правильного розподілу підігрітого повітря по камері вже відомо. Щоб забезпечити виконання цих умов знадобиться додати пристрій невеликим вентилятором, достатнім буде навіть звичайний кулер з комп’ютера, безперебійно виконує свою роботу. Його потрібно розмістити нижче нагрівального елемента так, щоб він не виявився пасткою для комах.
 5. В якості нагрівальних елементів зазвичай виступають звичайні лампи розжарювання потужністю не більше 60 Вт. Вони монтуються у верхніх кутах термокамери, підключаються до електрики проводом, прокладеним по зовнішній стороні конструкції.
 6. На сьогоднішній момент найбільш популярним варіантом контролю температури для обробки бджіл вважається звичайний термометр, але це варіант недостатньо безпечний. Більш надійний варіант – установка в камеру терморегулятора. На ньому є можливість запрограмувати максимально допустиме значення температури, досягнувши яке підігрів самостійно відключиться. Такий регулятор підключається просто в розетку, а від нього датчик розміщується всередині камери як можна ближче до середини.
Це цікаво  Дезінфекція вуликів: коли проводити

Як показує досвід використання саморобних термокамер, на регуляторі верхнім значенням повинно бути виставлено 46,5-47°с, тому що нагрівачі (лампи розжарювання) після відключення продовжують випромінювати тепло ще деякий час.

Самостійне виготовлення термокамери для обробки бджіл від кліща

Безперечно, купівля готової термокамери – найбільш простий варіант, але він не завжди підходить пасічникам. Часто є потреба в пристрої, сумісному з рамками нестандартного розміру. Саморобні пристрої зазвичай виявляються більш зручними і надійними, тому що кожен бджоляр для себе старається виготовити якісне та довговічне виріб, який допоможе вилікувати безліч бджолосімей.

Це не єдиний спосіб виготовити термокамеру своїми силами. Широко застосовується й інший варіант, поєднаний з вуликом, він буде складатися з:

 • Корпусу, наприклад, обрізаного алюмінієвого бачка з 12 см заввишки і 12 см радіусом.
 • Картонного підстави, закріпленого рейками з дерева. Його периметр повинен повністю відповідати внутрішнім розмірам стінок вуликів.
 • Металевої трубки діаметром 45 мм, вбудованої в одну із стінок і кришку конструкції.
 • Нагрівальних елементів потужністю не більше 500 Вт і вентилятора з 8-ю лопатями, вбудованих в підготовлені отвори в днищі корпуса.

Всередині термокамери потрібно розмістити 4 термометра, на стінках необхідно передбачити оглядові лючки і всередині встановити лампочку для освітлення. Також на підставі корпусу слід закріпити пульт для управління всіма приладами, хімічну капсулу і моторчик вентилятора.

Ця камера функціонує наступним чином: за допомогою вентилятора через трубку організована примусова подача холодного повітря знизу камери. Потрапивши всередину, повітря відразу підігрівається електричними нагрівачами, а потім також вентилятором по трубці переганяється в химкапсулу.

В її дні отвори повинні співпасти з дірками в основі конструкції, завдяки цьому нагріте повітря рівномірно розподілиться по доказ. Саме так організовується замкнута циркуляція повітряних потоків між термокамерою і вуликами.

Це цікаво  Стебник для бджіл своїми руками: фото

На рамках повинні лежати дерев’яні рейки 15 × 15 мм, на яких буде розташовуватися металева сітка з прикріпленою трубкою для вентиляції. Важливо її закрити сіткою так, щоб бджоли не мали можливості проникнути в теплову камеру. Сама термокамера повинна стояти на таких же реечках, що лежать на сітці.

Перед обробкою бджолосімей потрібно не забути закрити льотки. Завдяки рівномірному і швидкому прогріванню можна уникнути виникнення перепадів температур у різних зонах вулика. А окремі вимикачі на кожному з нагрівальних приладів дозволяють у разі необхідності контролювати і швидко регулювати ступінь нагрівання повітря. Трубка в кришці камери призначена для регулювання вологості всередині вуликів.

Конструкція такого типу повністю виключає запарювання комах завдяки високій швидкості руху повітряних потоків. Перед початком термообробки варто розсунути рамки з бджолами на 50 мм для сприяння вільному обдуванию.

Тонкощі термічного способу профілактики і лікування від кліща Вароа у бджіл

 1. Як показує багаторічний досвід, обробка бджолосімей проходить краще окремо від матки. Якщо бджоли зберуться навколо неї щільний клуб, процедура втрачає свою ефективність приблизно на 10%. А сама пчеломатка вкрай рідко буває вражена паразитами, тому може цілком обійтися без обробки, без ризику виникнення вторинного зараження комах.
 2. Збільшення часу перебування бджіл з 12 до 18 хвилин в умовах підвищеної температури несе небезпеку для бджіл з повним шлунком і для голодних комах. Тому потрібно або суворо дотримуватися часовий інтервал, або з допомогою диму змусити бджіл набрати в зоб корму, або дати можливість їм облететься і спорожнити кишечник.
 3. Пізньої осені, коли температура зовні стає менше 11°C, кліщ впадає практично у стан анабіозу. Для відновлення його вразливості до термообробці, безпосередньо перед початком процедури касета з бджолами має розігрітися до температури не нижче 18°С.

Незважаючи на постійні суперечки про переваги і недоліки температурної або хімічної профілактичної противоварроатозной обробки бджіл, більшість фахівців підкреслюють незаперечні переваги першої, головним з яких вважається її повна екологічність.

Щавлева або мурашина кислота, що застосовується у разі хімічного способу, може бути небезпечною і для пасічника, і для його бджіл. Крім того, не можна виключити вірогідність впливу хімічних речовин на продукцію бджільництва.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *