Що таке рефрактометр для меду і як користуватися приладом?

Вибравши пасечничество в якості хобі або як основний вид діяльності, потрібно розібратися у всіх приладах і технічних пристосувань, що допомагають отримати якісний смачний мед. Обов’язково потрібно дізнатися про рефрактометр для меду: що це таке і як ним користуватися?

Хоч вимоги сучасного ринку до якості продукції не високі, багато пасічники як і раніше орієнтуються на перевірений ГОСТ. Згідно йому, масова частка вмісту в меді вологи не повинна перевищувати 19-21%.

Для отримання таких результатів вважається, що відкачувати мед бажано тільки з тих стільників, які були закриті воском на три чверті від загальної висоти. Але при відкачуванні меду ця вимога дотримується не завжди, внаслідок чого вміст води в зібраному продукті перевищує норми.

Мед підвищеної вологості є сприятливим середовищем для процесів бродіння, які швидко роблять його непридатним до вживання. Щоб уникнути таких ситуацій, в процесі збору потрібно суворо контролювати вміст води, для цього знадобиться рефрактометр для меду. Він з великою точністю вимірює масову частку води у загальній масі продукту. Таким приладом вже давно користуються не тільки бджолярі, але і оптові скупники меду.

Основні характеристики рефрактометрів

Що таке рефрактометр для меду і як користуватися приладом?

В цілому рефрактометри призначені для перевірки цукровмісних рідин, таких як фруктові соки і напої, вина і мед. Обираючи прилад для меду потрібно звернути увагу на деякі параметри:

  • діапазон вимірюваного параметра;
  • на мінімальну градуювання;
  • на габаритні розміри.

Портативні пристрої дуже компактні і не вимагають підключення до мережі електроживлення. Більш технологічні моделі оснащені вбудованим температурним коректором, який представляє собою біметалічну пластину, з’єднану з системою оптики самого рефрактометра.

Під впливом температурних коливань ця пластина стискається або, навпаки, розтягується, тим самим плавно коригуючи роботу всієї вимірювальної системи у відповідності з температурними умовами. Завдяки автоматичним розрахунками цих зрушень досягається максимальна точність при вимірі вологості в діапазоні від 12% до 27%.

Це цікаво  Історія виникнення та основні технології бджільництва в Канаді

Перед покупкою приладу потрібно уважно ознайомитися з інструкцією. Перед першим застосуванням обов’язково потрібно калібрування рефрактометра. Вона повинна бути проведена за показниками еталонного приладу, використовуючи ідентичні зразки меду. Для здійснення налаштування викруткою потрібно зачистити гвинт калібрування і ввести кордон, яка найчастіше пофарбовані у біло-блакитний колір, на свідчення, аналогічні еталону.

Порядок роботи

  1. Зразок меду, відібраний для замірів, потрібно викласти в закриту пробірку на водяній бані розтопити до прозорості (приблизно 40 градусів). Потім його слід охолодити до температури приміщення. Якщо перевіряється зразок не містить кристалів або твердих частинок, цей етап можна пропустити.
  2. Кілька крапель меду, нанести на призму, відкривши на приладі матову пластину. Потім її потрібно закрити таким чином, щоб нанесеним медом призма покрилася рівномірно по всій поверхні. При цьому не повинно залишатися ні сухих плям, ні бульбашок повітря. Варто враховувати, що чим тонше вийде плівка, тим точніше буде результат вимірювань. Після цього потрібно почекати близько 10 сек, протягом яких вирівнюється температура меду і приладу.
  3. Для отримання результату потрібно отримати матову пластину і направити її на світло або освітлювальний прилад. На ній є окуляр з круглим полем, на якому зверху вниз нанесено градуювання. Цей окуляр потрібно попередньо отфокусировать, щоб шкала була видна максимально чітко. На пластині нижня частина пофарбована в білий колір, а верхня – у блакитний. Вологість меду читається за кольором кордону.

Розібравшись, що таке рефрактометр і як він працює, стає зрозуміло, що для максимальної точності результатів вимірювання потрібно ретельно відкалібрувати прилад. Також можна зробити висновки про вплив на проведені виміри температури не тільки продукту, але і навколишнього середовища. Більш того, сама вимірювальна призма теж повинна бути кімнатної температури.

Це цікаво  Які бувають годівниці для бджіл і як їх виготовити самостійно

До зберігання рефрактометра немає особливих вимог. Він повинен бути очищений м’якою вологою тканиною після останніх вимірювань і поміщений в сухе приміщення, щоб не потьмянів вимірювальний окуляр. Самостійно не варто намагатися розібрати прилад і почистити його, краще звернутися в спеціалізований сервісний центр.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *