Що таке розплід у бджіл і які бувають патології у процесі розвитку?

Бджоли не народжуються повноцінними комахами, спочатку вони подібні черв’ячку. Яйця, личинки, лялечки цих працьовитих комах називається розплід. Розглянемо розплід у бджіл: трутневий, мешотчатый, горбатий і іншого.

Бджолиної маткою відкладаються яйця двох типів:

 • запліднені – з них вилупляться робочі бджоли, матки;
 • незапліднені – з цього сорту яєць вилуплюються трутні.

Протягом доби матка здатна відкласти 1500 яєць, по вазі це дорівнює вазі самої матки. Вона відкладає яйця протягом дня, при цьому вона повільно просувається по стільників. Перед тим, як відкласти яйце всередину комірки, матка просовує всередину неї голову, перевіряє, чи вільна вона. Потім, ввівши всередину комірки черевце, відкладає яйце.

Процес розплоду

Що таке розплід у бджіл і які бувають патології у процесі розвитку?

У певний час видно, як соти запечатуються. Цей процес може відбуватися за певної причини, а саме поява друкованого розплоду. В цей час личинка (гусінь) огортається тоненькою павутиною, перетворюючись, таким чином, в лялечку, з якої поступово формується бджола, трутень.

Личинки розвиваються очі, лапки, крила. Спочатку вона має білуватий колір, який з часом помітно темніє (світло-коричневий, темно-коричневий). Потемніння осередку вказує на швидку появу на світ комахи.

У комах існують свої певні терміни, протягом яких вони залишаються запечатаними:

 1. Матки – близько 9 днів.
 2. Робочі бджоли – близько 12 днів.
 3. Трутні – близько 14 днів (іноді буває затримка до 2-х днів).

Весь період, поки зародки знаходяться всередині сот, називається друкований розплід.

Зазвичай досвідчені бджолярі знайомі зі всіма нюансами розвитку комах, хворобами, які можуть їх вразити. Відповідно, вони можуть виявити будь-яку хворобу на ранніх термінах. Також дуже важливо відслідковувати бджолиний розплід. Якщо порушуються терміни вилуплення, це вже поганий знак.

Пізній розплід

Навесні у бджіл починається активне життя, яка проявляється в появі потомства. Бджолярі вважають, що ранній розплід вказує на не благополучність бджолиної сім’ї. Бджоли прагнуть відтворити потомство, відчуваючи недовге життя. Найчастіше ранній розплід свідчить про наявність якоїсь хвороби (нозематоз). Він все одно не рятує сім’ю, хоча може залишитися живим після загибелі уражених хворобою бджіл.

Після благополучної зимівлі у бджіл з’являється пізній розплід. Після закінчення зимівлі бджіл виставляють на пасіку. Дуже важливо забезпечити комах в цей час теплою водою. Ідеальним варіантом вважається автопоилка з регульованим підігрівом води. Важливо, щоб вода не була підсоленій, інакше вона послабить організм бджіл, може спровокувати розвиток нозематозу.

Це цікаво  Інструкція по застосуванню препарату Апитон для лікування бджіл

Перші медоноси з’являються десь на початку квітня. Відповідно, перші свої личинки бджоли вигодовують допомогою запасів, накопичених у своєму тільце. При цьому мед їм необхідний для обігріву личинок. Щоб все потомство вижило, бджоли повинні бути здоровими.

Особливості розвитку

Процес розмноження починається з відкладання яєць маткою. Вона може відкладати запліднені яйця (з них з часом з’являться робочі бджоли, нові матки). Якщо незапліднені яйця, з них з’явиться трутневий розплід.

Живиться личинка спеціальним кормом, при цьому відзначається стрімке зростання. Буквально через кілька днів вона досягає нормального розміру. Такі личинки займають безліч комірок. Спочатку личинки харчуються молочком з-за його високої калорійності. З третього дня життя личинки переходять на вживання грубого виду їжі (мед, перга).

Після повного розвитку личинок відбувається запечатування комірок кришкою, яка складається з воску, квіткового домішки. Запечатаний бджолами розплід обплітається міцним коконом, забарвлення якого коричневий.

Після звільнення від калових мас, личинка перетворюється на нерухому лялечку. З такої лялечки з’являється нова бджола, яка прогризає клітинку, вибирається назовні. На термін виходу дорослої бджоли з її комірки впливають різні показники (корм, температура).

Різні види

Виводок на пасіці буває двох видів:

 • чоловічий – це трутні;
 • жіночий – це робочі бджоли, матка.

Щоб вивести матку бджолярі зазвичай використовують одноденний розплід (яйце). Іноді кришечки на осередках бувають різнокольоровими. Хвилюватися не варто, такий окрас ще не свідчить про який-небудь хвороби. Всередині сот може перебувати мед. Причому це властиво однаковою мірою чоловічим, жіночим стільників. Кришки осередків можуть мати наступні варіанти забарвлення:

 1. Жовті.
 2. Блакитно-білі.
 3. Білі.

Іноді відзначається розтягнення осередків із-за ваги торішнього меду. Всередину цих осередків матка зазвичай відкладає лише трутневі яйця. Тому трутневий розплід характеризується наявністю опуклої кришки на стільниках.

Медична цінність

Бджолярі знають, що трутневий розплід надасть їм лише трутнів. Саме в ньому знайшли величезну кількість біологічних речовин:

 • мінерали;
 • деценовая кислота;
 • ненасичені кислоти.

Деякі бджолярі займаються вирощуванням трутневих личинок спеціально, вони самі готують осередку. При переході личинки в лялечку трутневий розплід може бути використаний в якості лікарського засобу.

Це пояснюється тим, що в цей період личинки містять багато біологічної речовини, тканини цього розплоду легко переробляються. Щоб на цей лікарський засіб не впливали фактори навколишнього середовища, його консервують, стабілізують.

Це цікаво  Аскосфероз бджіл: лікування та ознаки

Трутневий розплід заморожують, також його можна додавати мед. В замороженому вигляді цей продукт (гомогенат личинок) може зберігатися близько трьох місяців. Якщо цей продукт адсорбувати, він перетвориться в порошок білого, кремового кольору. Його основа лактозно-глюкозная. Смак у цього засобу приємний.

З лікувальних дій виділяють:

 1. Імуномодулююча.
 2. Антиоксидантну.
 3. Протипухлинний.

Трутневі личинки сприяє поліпшенню фізичної форми, чудово налагоджує розумовий процес. Рекомендовано вживати його в такі особливі періоди. як:

 • вагітність;
 • підлітковий вік;
 • перехідний вік;
 • клімакс.

У чоловіків трутневий розплід запобігає імпотенцію, жінкам рекомендовано вживати цей продукт для повернення до нормального статевого життя.

В медичній сфері його застосовують із-за наявності в ньому гормонів (прогестерону, тестостерону, естрадіолу). Трутневий розплід допомагає:

 1. Відновлювати обмінні процеси.
 2. При лікуванні судин, серця.
 3. Вилікувати хвороби яєчників.
 4. При відновленні функціональності передміхурової залози.
 5. Нормалізувати артеріальний тиск.
 6. Омолодити організм.
 7. Знизити в крові рівень холестерину.
 8. Підвищити працездатність.
 9. Легше переносити гормональні збої.

Різні патології

Розплід бджіл може вражатися різними хворобами, які ми розглянемо нижче.

Горбатий розплід – це ураження зустрічається на пасіках дуже часто. Серед бджолярів воно також відоме під назвою «трутовочность». Особливість хвороби полягає в тому, що матка відкладає виключно незапліднені яйця (тобто з них будуть вилуплюватися лише трутні). Таку матку називають трутовкой.

Це може статися із-за хвороби матки. При цьому бджоли самі починають відкладати яйця, з яких теж вилуплюються трутні тому, що вони незапліднені.

Робочі бджоли споживають їжу, яка призначена була личинкам, матці, а також відкритого розплоду. Після споживання такої їжі у них відбувається зміна роботи яєчників. Яєчники збільшуються в розмірі, починається продукування яєць. Робочі бджоли стають трутовками. За зовнішніми ознаками вони подібні матці, але продукують лише трутнів.

Відкладені ними яйця назвали горбатий розплід з тієї причини, що осередки бджолам доводиться запечатувати опуклими кришками. Стільники, які трутовки поміщають свої яйця, не призначені для трутнів, вони замалі для них.

З часом трутнів в сім’ї стає дуже багато, ряди робочих бджіл не поповнюються. Кормовий запас не поповнюється з тієї причини, що немає робочих бджіл. Якщо вчасно не втрутитися, такій родині загрожує загибель.

Це цікаво  Алергія на укус бджоли: лікування

Що робити в такому випадку? Методи боротьби з цією хворобою існують. Для початку пасічникам потрібно прибрати надлишки їжі. Також допомагає переміщення бджолиної сім’ї в більш прохолодне місце. Іноді пасічники вилучають всі стільники, провокуючи, таким чином, перехід бджіл в інші родини. Також можна надати такій родині нові стільники (цілу комірку, що містить здорове потомство).

Щоб уникнути подібної ситуації бджоляр повинен періодично перевіряти наявність маток, їх роботу. Хворих, слабких маток необхідно вчасно заміняти здоровими. Для цього на пасіці повинен бути запас здорових маток.

Дуже важливо стежити за тим, щоб розплід був хорошим. В протилежному випадку можлива загибель всієї родини.

Вапняний розплід – хвороба вражає бджіл у весняний час. При аскосферозе відбувається ураження яєць, личинок. Таке захворювання може спровокувати загибель всієї родини. Провокатор хвороби – apis (грибок). Він проникає всередину ротової порожнини личинки.

На наявність хвороби вказує велика кількість лялечок, які викинуті з вулика. Лікування в даному випадку можливе хімічне.

Гратчастий розплід – і в благополучній родині бувають випадки, коли бджоли самі викидають личинки. Такі ситуації відзначаються при невідповідності осередку підлозі відкладеної в неї личинки. Осередок зазвичай не чіпають, поки всередині неї знаходиться яйце. Коли воно стає личинкою, його викидають.

У спеціалізованій літературі зазначено кількість допустимих пропусків. При допустимих показниках не потрібно застосування будь-яких заходів. Викид розплоду бджолами іноді виправданий.

Мешотчатый розплід – при такої хвороби, як мешотчатый розплід, можлива загибель личинок. Мешотчатый розплід може спостерігатися у вулику в холодну пору року. За зовнішнім виглядом вона подібна гнилець, але при цьому немає гниття осередків. Стільники лише стають мішечками. Вилікувати мешотчатый розплід нескладно. Для цього потрібно:

 • посилити новим розплодом стару сім’ю;
 • підгодувати бджіл сиропом;
 • відсадити з вулика хвору матку.

Кам’яний розплід – він є наслідком аспергильоза. Загибель личинок бджіл спровокований грибком (жовтим, чорним), який виникає при дуже високій вогкості всередині вулика. Хвороба частіше проявляється в холодний період року. Що можна зробити при цьому грибку? Бджолам слід підготувати теплу зимівлю.

Щоб бджолина сім’я була здоровою, за нею потрібно постійно стежити, на зиму забезпечувати їй ідеальні умови для зимівлі, від якої буде залежати весняний розплід, поява робочих бджіл і, відповідно, обсяги зібраного меду.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *