Що впливає на довговічність меду і як його правильно зберігати?

Мед – смачна і корисна солодкість, яку використовують для приготування страв, напоїв і медичних засобів. Багатьох цікавить термін зберігання цього продукту: може псуватися мед з часом чи ні. Вчені визначили, що він відноситься до таких продуктів, які мають здатність завжди бути їстівними, тобто ніколи не псується.

Що впливає на довговічність?

Що впливає на довговічність меду і як його правильно зберігати?

Зазвичай мед не псується століттями, при цьому не змінює свої лікувальні і смакові властивості. Відомий випадок, коли при розкопках гробниці в Єгипті археологи знайшли щільно закриті горщики з медом глибоко під землею. Вони простояли там багато століть, але ласощі все так само залишилося їстівним. Що ж дозволяє цього солодкого продукту залишатися таким довговічним?

  1. Низький рівень вологості. Мед володіє гігроскопічними властивостями: він може поглинати вологу з повітря, створюючи при цьому неможливі умови для життя мікроорганізмів, які не можуть вижити поза високої вологості і зіпсувати продукт. Ці ж властивості не дають самого продукту засохнути, дозволяють залишатися в тягучою консистенції.
  2. Підвищена кислотність. Рівень кислоти (ph) досягає 3-4,5, за рахунок чого середовище навколо робиться кислою. Высококислотная середовище непридатна для життя бактерій, тому мед може не псуватися дуже довгий час.
  3. Перекис водню. Самі бджоли – це ще одна причина, чому солодкість довго зберігає свої властивості. Комахи збирають нектар квітів, вивергаючи який з шлунків, перетворюють в мед. Хімічний склад шлункового соку бджоли містить фермент глюкозооксидаз, який при изрыгании змішується з нектаром, в результаті чого виходить перекис водню і глюконова кислота. Ці речовини не дають солодощі зіпсуватися. Перекис водню розправляється з усіма бактеріями, які негативно впливають на солодкий продукт.
Це цікаво  Дягилевый мед: корисні властивості, фото

Через деякий час зберігання, бурштинове ласощі твердне, або кристалізується. Кристалізація відбувається з будь-яким сортом меду, проте займає різний період. Деякі види, наприклад, травневий мед, можуть бути в рідкому стані дуже довго. На швидкість затвердіння впливає кількість глюкози: велике її зміст прискорить кристалізацію і навпаки. Тому затверділий мед – не значить зіпсувався.

Умови зберігання

Якщо дотримуватися всіх правил зберігання, то мед ніколи не псується. Розглянемо основні нюанси зберігання ласощі.

  • Температурний режим у приміщенні потрібно створити температуру -5 – +20 градусів. При більш високій температурі може втратити частину корисних елементів, при +40 С повністю втрачаються всі корисні властивості. Перепади температур також небажані, вони прискорюють кристалізацію. Більш холодна середовище (нижче -5 С) не залишить цілющих елементів.
  • Запах і рівень вологості – вміст вологи в повітрі повинно бути мінімально, адже мед добре поглинає її. Продукти з різким запахом не слід залишати поруч, так як ласощі вбере запахи, буде несмачним.
  • Світло – сонячне світло – це фактор, що псує ласощі. Прямі промені сонця, при попаданні на ємність з продуктом нагрівають його, що призводить до втрати лікувальних, антимікробних властивостей. Найкраще місце для зберігання – темна, прохолодна кімната.
  • Тара – матеріал ємностей, в яких тримають ласощі, часто впливає на те, псується мед чи ні. Посуд з металу призводить до окислення, виділення токсичних речовин. Дозволяється тримати у тарі зі скла, металу, емальованих ємностях. Скляна тара повинна бути з темного скла. Перед застосуванням посуд ретельно миють і просушують. Ємності, після наповнення, добре закупорюють.

Таким чином, солодкий продукт при дотриманні всіх правил може залишатися в первозданному вигляді дуже тривалий час.

Це цікаво  Відмітні особливості ріпакового меду і його цілющі якості

Причини псування меду

Іноді цей бджолиний продукт здатний заграти, на що впливає високий вміст вологи в його складі. Це може вказувати на те, що при продажу товар розбавили водою, але солодкість і сама поглинає рідину з повітря, тому тару потрібно щільно закривати кришкою.

Продукт може прокиснуть, якщо порушуються умови його зберігання. До таких найчастіше відносяться:

  1. Використання невымытого посудини, в якому раніше був мед, для повторного зберігання продукту. Плівка від старого вмісту викличе бродіння нового.
  2. Порушення температурного режиму. При кімнатній температурі ласощі може почати псуватися.
  3. Янтарна солодкість, яку зібрали з не закупорених стільників, вважається недозревшей і швидко втрачає всю користь, стаючи непридатною для їжі.

Неприпустимо зміст великої кількості крохмалю. Народні методи дозволяють виявити його наявність у продукті: якщо капнути йод, то при вмісті крохмалю продукт стане синім. Однак і самі бджоли заносять в соти крохмаль, тому кращим способом дізнатися його кількість в купують товар – перевірити сертифікат якості, який зберігається у продавця.

Сертифікат містить вказівку діастазного числа – ферменту, який виділяє організм бджіл, щоб розщепити крохмаль. Весняний мед у нормі повинен бути з діастазним числом від 13-ти, гречаний продукт – від 24, акацієвий мед – від 7.

Мед – це унікальний продукт, який володіє не тільки яскравим смаком, але і цілющими якостями. Може цей продукт зберігатися вічно? При правильному зборі меду, а також дотриманні всіх умов, що ця солодкість здатна століттями залишатися у незмінному вигляді.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *