Симптоми алергічної реакції на укус бджоли і методи її лікування

Одним з різновидів алергії є інсектна, тобто з’являється в результаті укусу комах. Вона може розвиватися безпосередньо від укусів, дотиків до комах, вдихання продуктів їх життєдіяльності. Найчастішою вважається алергія на бджолиний укус: її симптоми, лікування протікають досить складно. Звернемося до основних аспектів цього стану.

Бджолина отрута

Симптоми алергічної реакції на укус бджоли і методи її лікування

Бджоли є корисними комахами, адже вони запилюють рослини, що виробляють мед та інші продукти. Однак укуси їх приводять до найсильнішим алергій. Бджолине жало, потрапляючи в шкіру, виділяє отруйні речовини, які з кров’ю розносяться по всьому організму. Одного укусу достатньо для виникнення важких наслідків.

До складу отрути бджіл входить безліч компонентів, наприклад:

 1. Деякі амінокислоти.
 2. Гістамін.
 3. Ортофосфорна і соляна кислоти.
 4. Ацетилхолін та інші.

Подібний склад отрути вказує на високий рівень токсичності, тому деяких людей це може призвести до смерті.

Симптоматика

Місцева алергія на укуси бджіл виражається в різкій болю на тій ділянці тіла, куди вжалила бджола. Також з’являється набряк з невеликим поглибленням, де залишилося жало.

Системна алергія має як вищеназваних, так і загальними симптомами.

 • Виникнення висипань, набряків на тілі.
 • Поява ознобу з-за високої температури, часто такий стан супроводжується головним болем.
 • Поява риніту алергічного характеру: в носоглотці підвищується вміст слизу, тому починається чхання, виділення з носа у вигляді води.
 • Можуть з’явитися ознаки порушення дихання аж до відчуття задухи.
 • Під дією токсинів з’являється нудота, а потім блювота.
 • Можливо розлад шлунка, що супроводжується сильними болями.
 • Почуття слабкості, виникнення запаморочення.
 • Порушення тиску і пульсу.
 • Іноді можуть з’явитися судоми, втрата свідомості, марення.
 • У рідкісних випадках відбувається мимовільне сечовипускання або нетримання калу. Це викликано дією токсинів на гладку мускулатуру органів потерпілого.
Це цікаво  Цілющі властивості бджолиної настоянки Вогнівка та способи її застосування

Іноді у потерпілих розвивається анафілактичний шок. Він може виникнути через 7-10 хвилин після потрапляння отрути в кров. Ознаки анафілаксії:

 1. Поява висипки яскравого кольору, яка може супроводжуватися сверблячкою.
 2. Спазм органів дихання або набряк.
 3. Гостра недостатність судин, падіння тиску.
 4. Спазми в кишечнику, поява діареї, мимовільного сечовипускання.
 5. Запаморочення, непритомність.
 6. Судоми.

Анафілаксія у вагітних вкрай небезпечна. Вона призводить до інтенсивним скороченням матки, які можуть викликати переривання вагітності.

Поява симптоматики алергії залежить від місця розташування укусів і їх чисельності. 1-3 укусу майже безпечні, а множинні ураження здатні викликати негативні реакції навіть у людини, яка не страждає від инсектной алергії. Вчені довели, що при 150-300 бджолиних укусах в організм надходить дуже багато отрути, що приводить людину до летального результату.

Найчастіше алергія на бджолиний укус виникає в жінок, дітей, літніх людей. Симптоми у людей всіх віків однакові. Зазвичай алергічна реакція проявляє себе тоді, коли комаха вжалило людини в шию, обличчя (особливо ротову порожнину), руки. При ураженнях бджолами ніг, грудної клітини, спини алергія розвивається дуже рідко.

Лікування алергічної реакції

Якщо людина постраждала від укусу бджоли, то відразу ж необхідно витягнути жало з його шкіри, що зупинить подальше надходження отрути в кров, так як навіть після смерті бджоли з нього не перестають виділятися токсичні речовини. Після цього слід:

 • На укус нанести антисептичний засіб: зеленку, йод, перекис водню, етиловий спирт.
 • До ураженого місця прикласти холодний компрес, який запобігає розповсюдження токсичних речовин з організму. Холод тримають 3-5 годин, компреси змінюють при їх нагріванні.
 • Якщо бджола вкусила якусь кінцівку, слід вище ужаленной області накласти шину, яку тримають на руці/нозі максимум дві години.
 • Випити антигістамінний (краще – швидкого дії) препарат, наприклад, супрастин або тавегіл.
Це цікаво  Банан і мед від кашлю: народний рецепт

Якщо є прояви системної алергії, або людина вже стикався з инсектной алергією, потрібно викликати «швидку допомогу». Її викликає і при множинних ураженнях: для дорослих – від 9, у дітей – від 3.

Допомога медичних фахівців складається з:

 1. «Блокування» місця укусу новокаїном.
 2. Уколов хлористого кальцію внутрішньовенно.
 3. Уколов антигістамінних засобів внутрішньом’язово.
 4. При необхідності – уколи з медикаментами для нормалізації роботи серця.
 5. Призначення антигістамінних ліків для подальшого лікування.

Оси можуть кусати більше 1 рази поспіль, оскільки не залишають жало в шкірних покривах. Склад їх отрути відповідає бджолиного, тому алергія на укус оси проявляється також і лікується аналогічними способами.

При анафілактичній реакції слід викликати екстрену допомогу, інакше людина може померти. Вкрай важливо швидко надати допомогу, якщо алергія розвивається у дитини. У дитячому віці імунітет ще повністю не сформований, тому його реакція непередбачувана.

Профілактичні заходи

Постраждалі, у яких раніше спостерігалася алергічна реакція на укус бджоли, потрібно знати найпростіші методи захисту від укусів. Ці знання можуть врятувати життя, особливо тим людям, у яких можливий анафілактичний шок. Максимально убезпечити себе від нападу комах допоможуть такі правила:

 • Людині, чий організм схильний до негативних реакцій на укуси бджіл, потрібно бути дуже уважним під час поїздок на природу. Не варто ходити без взуття по траві, оскільки там можуть бути комахи.
 • У весняно-літній період бажано вдягати яскравий одяг, так як вона може залучити жалких комах.
 • На природі не варто користуватися парфумами або туалетною водою, дезодорантами, лаками для волосся, так як їх запах служить принадою.
 • Потрібно використовувати головні убори: якщо бджола виявиться на неприкритому ділянці тіла, то, швидше за все, вона вжалить, а алергія на укус оси або бджоли найсильніше проявляється при ураженнях області голови.
 • Москітна сітка захистить будинок від проникнення туди непроханих гостей-комах. Для садово-городніх робіт рекомендується надягати захисні рукавички.
 • З обережністю приймати їжу на природі, адже можна не помітити і проковтнути бджолу, яка встигне вжалити ротову порожнину, що призведе до сильної алергії.
 • Для захисту житлових приміщень можна скористатися інсектицидними засобами. Влітку при собі завжди треба мати набір протишокових засобів, які допоможуть у разі нападу алергії. Обов’язково повинні бути будь-які антигістамінні препарати і ампула адреналіну.
Це цікаво  Лікування геморою медом в домашніх умовах: відгуки

Інсектні алергії – це часте явище. Найпоширенішим видом такого недуги є алергія на бджолині укуси. Отрута швидко розноситься по всьому організму, внаслідок чого негативні наслідки наступають дуже швидко.

Важливо знати ознаки алергії, вміти надати першу допомогу при її виникненні, адже часто хвилини зволікання можуть коштувати постраждалій людині життя. Людина, у якого вже були подібні алергічні прояви на отруту комах, повинен з обережністю ставитися до прогулянок на природі весною і влітку, щоб знову не стати жертвою комах.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *