Симптоми і лікування алергічних реакцій на мед та продукти бджільництва

Цей матеріал присвячений важливій темі, а саме того, як проявляється алергія на мед у дорослих і дітей, симптоми та ознаки даної проблеми від бджолиного продукту. Тема серйозна – цей продукт може бути сильним алергеном.

В залежності від якості та рівня очищення, алергія може бути виражена в більшій чи меншій мірі, якщо у людини є несприйнятливість до окремих АПІ-продуктів (перга, прополіс, частинки пилку), які можуть потрапляти в кінцевий продукт. Не варто плутати алергію з хворобами, абсолютно виключають прийом меду як продукту, який може загострити (діабет, діатез, хвороби ШКТ, жовчнокам’яна хвороба та інші).

Причини алергії

Симптоми і лікування алергічних реакцій на мед та продукти бджільництва

А буває алергія на мед? Багато говорять, що це неможливо: продукт не викликає алергії, стверджують вони! І це почасти вірно: на чистий мед алергії бути не може, це правда, але і чистого меду не буває – завжди є ряд домішок, які і викликають роздратування у вашого організму. Тому лікар або фахівець питання «чи Може бути алергія на мед?», розуміють скоріше як реакцію організму на окремі його компоненти.

Саме незручне в цьому питанні те, що ви не можете визначити по виду, як виглядає небезпечний для вас продукт. Немає й однозначної відповіді на питання, який АПІ-продукт менш алергенний або більш небезпечний – це дуже індивідуальні питання для кожного.

Пилок та інші АПІ-продукти

Найбільш часта причина алергії – наявність пилку. Пилок рослин зустрічається сама різна. Якщо ви купуєте гречаний мед, то в ньому дійсно може бути гречаний нектар, як основна складова. Але домішка нектару і пилку інших рослин також є – вони можуть становити до 10%.

Якщо домішки перевищують цей показник, то, по суті, ви отримуєте «різнотрав’я», без одного яскраво вираженого смаку. Для алергетиків мед, зібраний на лугове різнотрав’я, може бути найбільш небезпечним.

Інші алергічні чинники

Алергія виникає і на побічні продукти, які використовуються у бджільництві і можуть потрапляти в кінцевий продукт:

 1. Антибіотики, якими пасічники лікують бджіл, можуть входити до складу меду.
 2. Цукор, якщо підгодовують бджіл цим продуктом.
 3. Хімікати, які використовуються для обробки вуликів.

Якщо алергії на дані речовини немає, то вони елементарно можуть викликати ускладнення алергічних реакцій, посилюючи ступінь отруєння організму.

Існує гіпоалергенний мед?

Чи може існувати в природі чистий мед? Повністю очищений від домішок? Відповідь проста: такого не існує. Як пишуть окремі джерела, навіть дикі бджоли сьогодні не здатні виробляти чистий продукт, не викликає алергії.

Це цікаво  Мед з гірчицею для схуднення

Вони можуть переробляти повністю пилок, крім реакції на цю складову, але від забруднення атмосфери і води вони позбавиться не можуть: шкідливі сполуки, так чи інакше, потрапляють в дикий мед. В менших концентраціях, звичайно, але і в ньому присутні важкі метали і онкоопасные оксиди.

Фактори, які посилюють алергічні реакції

Стан людини, її здоров’я також відіграють важливу роль. При порушеному обміні речовин, деяких хронічних хворобах (проблеми ШКТ, підшлункової і жовчним міхуром, шкірних хворобах, астма та інші) реакції на медові продукти можуть бути непередбачуваними, аж до анафілактичного шоку. В цілому кожна десята людина має слабко або яскраво виражені прояви алергії у цьому плані.

Також відмічені випадки, коли виникала алергія на складові меду навіть у здорових людей, які раніше нею не страждають. Як правило, такий проявляється раптово ефект – це результат реакцій на неякісний, підроблений продукт або мед, вироблений з порушенням технології та санітарно-гігієнічних правил. Для зменшення ризиків купуйте тільки перевірений продукт у нормальних пасічників.

Як правильно їсти мед і не отримати алергію?

 • часто рекомендована денна доза в 150 гр – це, насправді, дуже велика кількість. Приймаючи його такими нормами щодня, ви можете зірвати собі, як мінімум, кишечник. Мед треба їсти, як кажуть, залюбки, але не більше ніж 3…4 столових ложки в день. У перерахунку на цукор, солодощі, це становить до 6…10 чайних ложок. Зазвичай ви стільки і приймаєте протягом дня;
 • при передозуванні меду можна зіпсувати собі травлення, а за ним і весь процес обміну речовин. Відомі випадки, коли надлишковий прийом меду обертався виділенням «солодкого» поту у людей: в спробі позбутися від зайвого цукру в крові, організм виводив його навіть через пори шкіри. Тому є необхідно потроху;
 • не приймайте мед коли у вас вже є алергічні реакції, наприклад, на сезонну пилок або інший продукт. Цим ви тільки послабити організм, який буде змушений виробляти ще більше антитіл до алергенів;
 • разове вживання великої порції продукту може проявитися як стійкий аллергичный ефект на все життя;
 • дітям давати мед необхідно обмежено. Різні джерела рекомендують і різний вік, коли дитині слід перший раз пробувати ласощі: від 2 до 7 років. Точно не слід давати цю солодкість дітям до 1 року. Як продукт для посилення ефекту при лікуванні простудних захворювань у дітей від 3-х років, мед давати можна: половину чайної ложки необхідно розділити на 2…3 прийому і не більше, як би дитина не просив більше (а він буде просити). При перших прийомах необхідно ретельно стежити за реакцією. Момент, коли ви почнете давати мед малюкові постійно, необхідно відтягнути на більш пізній термін, щоб алергія на мед у дитини не з’явилася з-за надлишку або нездатності переварити продукт. Як ласощі або продукт харчування вводять у віці від 5 років в нормі не більше 1 чайної ложки на день;
 • всі норми, які рекомендують в різних джерелах «для профілактики», ділите сміливо на 2. При розрахунку для себе, враховуйте свою масу і зростання: є окремі люди здатні з’їдати і 250 гр меду в день, але це не означає, що вам теж підійде такий обсяг.
Це цікаво  Чудодійні засоби від кашлю з участю меду і банана

Як проявляється алергія на мед: симптоми

На мед алергія проявляється такими ж реакціями, які не відрізняються від інших алергічних симптомів:

 1. Шкірні реакції: почервоніння (гіперемія), набряклість, здатна викликати навіть пухирі або водянки, дрібна висипка, (викликає свербіж, іноді печіння).
 2. Реакції, пов’язані з органами дихання: чхання, відчуття першіння в носоглотці або горлі, кашель, ускладнення дихання через спазм бронхів, алергічний риніт.
 3. ШКТ може реагувати всім неприємним набором своїх реакцій: розлад кишечника, нудота, спазми, блювання, метеоризм.
 4. Слизові рота, гортані, мови можуть набрякати. Реакція слизових очей також проявляється як набряклість, почервоніння.

Анафілактичний шок і набряк Квінке – найстрашніші ознаки алергії на мед. Їх можуть спровокувати навіть невеликі порції меду. Вони характеризуються різкими змінами стану організму, що може призвести до смерті пацієнта. Тому при таких випадках необхідно відразу звертатися до лікаря.

Є два простих способи, щоб перевірити, чи є алергічна реакція на мед саме у вас:

 • покладіть крапельку мовами: якщо дере в горлі, з’явилося почервоніння на щоках, утруднилось дихання – мед краще не їсти – він викликає алергію, яка почала у вас проявлятися такими реакціями. Якщо все нормально – спробуйте з’їсти половину чайної ложки. Якщо цей досвід завершується безпроблемно – можете їсти;
 • шкірна реакція виконується таким чином: капніть трохи меду на зап’ясті або кисть руки і розітріть. Спостерігайте за шкірою близько півгодини. Якщо немає почервоніння і інших реакцій – можете їсти.

Прояв реакції на інші АПІ-продукти – аналогічно. Завжди проводите ці два досвіду в комплексі: на слизовій рота і шкірі. При наявності алергії від меду симптоми можуть бути як сильними, так і слабкими. Тому ніколи відразу не вживайте багато нового, купленого меду – це вбереже вас від негативних наслідків.

Це цікаво  Як правильно приймати прополіс при лікуванні мастопатії?

Спробуйте крапельку, а через півгодини вже вирішуйте, чи варто вживати більше. Якщо ви схильні до алергії, то краще відвідати алергологічний кабінет перед тим, як експериментувати з новими продуктами.

Як лікують алергію на мед:

 1. Таблетки для лікування алергії потрібно звернутися до лікаря. Це необхідно в будь-якому випадку, так як причиною алергії може бути не сам мед, а інші, більш небезпечні фактори, про які йшлося вище. Після консультації з лікарем він вам пропише антигістамінні засоби, які просто необхідно тримати під рукою. Іноді алергічну реакцію може викликати не сам мед, а навіть його запах – леткі речовини, які формують аромат продукту, також здатні діяти як алергени, тому прописані антигістамінні препарати повинні бути у алергіка під рукою постійно.
 2. Мазі – для шкірних проявів важливо правильно підібрати мазі і примочки. Консультація з лікарем у цьому випадку – обов’язкова. При сильних алергічних реакція часто прописують мазі на основі гормонів, що може не всім підходити і викликати у алергіків ще більші проблеми. Часто призначаються і негормональні засоби, які знижують рівень свербежу. Якщо реакція не сильна, то для зняття роздратування на шкірі також можна прикласти прохолодний предмет, наприклад, вологу тканину.
 3. Ін’єкції – як правило, ін’єкції застосовуються в важких випадках. Вводяться препарати: гормональні, загального відновлювального дії, посилюють імунітет.
 4. Стаціонарний варіант лікування застосовується в самих небезпечних випадках. Госпіталізація потрібна для постійного спостереження на перших стадіях набряків, які можуть утруднювати дихання, змінювати рівень тиску людини, при нетипових реакціях організму. Гостра фаза у дорослих і дітей може тривати до 3-х діб, під час якої хворому потрібен спеціальний медичний догляд.
 5. Консультація з лікарем – обов’язкова, особливо якщо алергія на мед у дітей. Грамотний алерголог зобов’язаний вас відправити на аналізи для виявлення алергенів і призначити консультації з профільними спеціалістами, адже алергія на мед може бути викликана і іншими чинниками – наприклад, поганим обміном речовин. Не думайте як лікувати самостійно – можете занапастити свою ендокринну систему, а поки зрозумієте що робити – втратите час. Особливо важливо, коли ви надумаєте лікувати дитину, а тут правило одне: йти на консультацію до фахівця в поліклініку і отримувати якісне лікування.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *