Скільки бджіл у вулику: оптимальний набір

Один вулик – це одне гніздо для однієї бджолиної сім’ї. Скільки бджіл в одному вулику, залежить від сили сім’ї в певний час року.

Скільки бджіл в одному вулику

Бджолина сім’я – це матка і робочі бджоли (жіночі особини). На невеликий період часу в гнізді з’являються чоловічі особини, які виконують свою основну функцію – запліднення матки.

Скільки у вулику бджіл

В різний час року кількість бджіл у вулику становить від 20 до 80 тисяч. Якщо сім’я сильна, то під час головного хабар кількість особин у ній досягає 100 тисяч. Своєї спільної дуже активною роботою вони підтримують власний мікроклімат – необхідну температуру в гнізді (близько 35 °C) і рівень вологості, тобто умови, завдяки яким відбувається розвиток і подальше життя всіх членів сім’ї.

Робочі бджоли виконують роботи по отстраиванию стільникових комірок, займаються запасанием корми, захищають один одного від ворогів і хвороб.

Поліморфізм сім’ї

Кожна бджолина сім’я складається з трьох видів особин, які відрізняються будовою органів і фізичним розвитком, які повністю відповідають виконуваним завданням

  • Матка.

Тіло матки змінилося з-за специфіки виконуваних нею функцій, від робочих бджіл вона відрізняється наявністю яєчників і розміром хоботка.

Її тіло довший, ніж у інших особин, маса в плодовому стані досягає 300 мг. Матка займається тільки відкладанням яєць, з яких виводяться личинки. Відмінність її від робочих бджіл, по-перше, в будові ніжок: у неї немає кошичків для пилку. По-друге, хоботок набагато менше, ніж у бджоли — збирачки меду. Не має вона і залоз, що виробляють віск.

Це цікаво  Для чого потрібна фарбування вуликів і яким кольором її краще робити?

Матка відкладає яйця, з яких в рік виводиться близько 220 тисяч робочих бджіл. Одна бджолина матка здатна відкласти кілька тисяч яєць для виведення продуктивних самок, що дають цінне потомство. Матка стає здатної до запліднення вже через сім днів після виходу з маточника. В цей період вона запліднюється трутнями і більше з гнізда не виходить. Бджоли годують її і піклуються. Якщо матку видалити з гнізда, вони починають турбуватися, знижується їх продуктивність. І матка без бджіл через три дні гине.

  • Робочі бджоли.

Такий тип бджіл виконує всю іншу роботу у вулику. Від матки вони відрізняються тим, що мають тільце меншої довжини, більш довгий хоботок і будова ніжок, пристосоване до переносу пилку. Робочі бджоли втратили здатність до відтворення, статева система їх нерозвинена, але є залози для виділення воску і подглоточная заліза, в якій відбувається процес первинної ферментації нектару.

Робочі бджоли займаються отстраиванием стільників, в які поміщаються нектар і пилок для освіти меду. Також в стільникові осередку матка розкладає яйця.

В середньому одна особина має масу близько 100 мг, і її довжина всього 14 мм. 10 тисяч бджіл важать 1 кг. При пакетному придбанні враховується, скільки бджіл поміщається в пакет певної маси, і тільки так здійснюється покупка.

Життя робочих бджіл повністю розпланована. Всі виконувані дії залежать від віку бджоли і пов’язані з її фізіологічним розвитком. У перші 2 тижні після виходу з личинок робочі бджоли виконують роботу по дому: чистять вулик, годують личинок виділеним молочком і кашкою. У більш старшому віці, з розвитком восковыделительных залоз, вони починають займатися відбудовою стільників і збиранням нектару.

  • Трутні.

Чоловіча частина населення вулика – трутні. Вони завдовжки 17 мм і масою до 250 мг. В гнізді трутнів можна швидко помітити – вони відрізняються розміром від робочих бджіл. Трутні здатні до запліднення вже на десятий день після виходу з комірок.

Це цікаво  Пасіка для початківців: з чого почати, що робити

Цікавий факт: на вигодовування 1 тисячі трутнів витрачається до 7 кг меду за всю їх недовге життя. Тому бджолярі обмежують кількість трутнів у гнізді.

Іноді трутневий розплід використовують для боротьби з варроатозом, цей спосіб вважається досить ефективним. Зайві комірки з личинками трутнів при зараженні кліщами виймаються з гнізда, а потім знищуються.

Кількість бджіл у вулику в залежності від часу року

Навесні, коли починається цвітіння медоносних рослин, кількість бджіл у сім’ї збільшується завдяки заміні загиблих бджіл під час зимівлі, так і просто у зв’язку з віком. Наприклад, у середині квітня бджіл у сім’ї 80-90 тис., з них молодих всього 11%. В кінці квітня на 80 тисяч особин припадає 25% відсотків молодих, а в середині травня відбувається практично повне оновлення родини – на 96 тисяч бджіл припадає 97% молодих.

Бджолині сім’ї то збільшуються, то зменшуються відповідно до пори року

Влітку відбувається поділ сім’ї, досягла максимальної сили, шляхом природного роїння. Після цього бджоли посилено починають працювати на зборі нектару.

Восени матка припиняє роботу з відкладанням яєць, робочі бджоли виганяють з гнізда трутнів, кількість бджіл у сім’ї зменшується до 80 тисяч.

Взимку життя бджолиної сім’ї різко сповільнюється, але під кінець зимівлі, коли матка починає відкладання яєць, різко активізується.

Висновок

Основна обов’язок бджоляра – це виконувати роботу, спрямовану на збільшення сили сім’ї, так як в сильних сім’ях навантаження на одну особину менше, а продуктивність її більше, при цьому бджоли менше зношуються і довше живуть.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *