Сонячна воскотопка своїми руками: креслення

Пасічники – спритні люди, тому енергію палючого літнього сонця використовують на всі 100%. Не кожен знає, що такий необхідний предмет, як сонячна воскотопка, своїми руками робиться з підручних матеріалів. Конструкція робиться з дерева, алюмінію і навіть скла.

Сонячна воскотопка своїми руками

Але що б ви ні використовували, результат один – під сонячними променями плавиться віск. Сьогодні ми розповімо вам про те, як самостійно виготовити воскотопку, наведемо креслення і розрахунки.

Як це працює?

Існує величезна кількість типів воскотопок), які встановлюють на пасіці. Це водяні, електричні парові. Найпримітивніша воскотопка – це звичайне відро з теплою водою, в яку опускається мішок, наповнений сотами. У літній час таку конструкцію виставляють на сонце. Коли віск тане, мішок виймають, вміст пересипають в таз, а віск збирають з поверхні води. Процедура, чесно кажучи, втомлива. Краще один раз зробити пристрій, який не потребує зайвих матеріальних витрат. Та й час тут важливо, навіщо його витрачати? Хай сонце плавить віск, а ви зможете займатися важливою роботою.

Воскотопка, яка діє під сонячними променями, — найзручніший варіант для пасік. У виробі середнього розміру за добу розтоплюється до 4-5 кг воску, його вистачить для обслуговування 50-60 родин бджіл.

Сонячна воскотопка допоможе розплавити віск

Вважається, що сонячної воскотопки недостатньо для пасіки, її використовують як допоміжний засіб. Але це не зовсім так. Доведено, що сонячні воскотопки плавлять суміш, яка має відмінні характеристики. Вона наполовину насичена воском, а друга половина витоплення складається з невосковых компонентів.

У сонячній воскотопке розтоплюють тільки сухий матеріал. Його не можна заздалегідь кип’ятити у воді, тому що в матеріалі залишиться волога, вона буде випаровуватися під впливом сонячних променів. Як результат – запітніле скло, яке не буде пропускати сонце до воску. Можливості пристрою значно знизяться.

Це цікаво  Як підготувати бджіл до зими і сформувати гніздо?

Принцип роботи воскотопки

 1. Верхня панель – це скло, а віск викладається на деко з металу.
 2. Пристрій ставлять так, щоб на нього сонячні промені потрапляли перпендикулярно.
 3. Лист буде розігріватися, температура досягає 70-75 градусів, а в найбільш спекотні дні температура доходить до позначки в 90 градусів.
 4. Продукт поступово плавиться, через спеціальні відсіки по похилій поверхні стікає в нижній відсік.
 5. У конструкції встановлюється фільтр – сітка з дрібними поділками, яка запобігає потраплянню зайвого в готовий матеріал.

Як працює цей пристрій, можна побачити на відео. Процес топления воску знімають по годинах, можна побачити ступеня розм’якшення матеріалу.

А зараз давайте дізнаємося, як зробити сонячну воскотопку своїми руками.

Виготовляємо сонячну воскотопку з простих матеріалів.

Для того щоб приступити до роботи, нам знадобляться матеріали:

 1. Дерев’яні пластини.
 2. Скло.
 3. Матеріал для листа метал (алюміній або біла жерсть). Якщо металу немає, не біда, використовуйте прості, добре просушені дошки, фанеру, шифер. З них робиться своєрідне корито, всередині якого просвердлюють отвори.
 4. Інструменти – цвяхи, молоток.
 5. Матеріал для фільтра солома.

Креслення сонячної воскотопки

Отже, вирізаємо дощечки за кресленнями, орієнтуємося на такі розміри:

Висота

 • Передня стінка – 140 мм.
 • Задня – 210 мм
 • Бічні стінки під нахилом.
 • Довжина брусів для кришки 40х50 мм

Ширина

 • 600 мм для передньої і задньої стінок.
 • 500 мм, відповідно, для бічних панелей.
 • По ширині робимо днище з фанери.

Коли дерев’яні панелі готові, їх необхідно скріпити так, щоб вийшов ящик, в якому один край вище іншого. Рекомендовано робити стінки з двох частин, між якими буде засипаний утеплювач мох, вата. Стінки повинні дуже щільно, без щілин прилягати один до одного.

Далі йде виготовлення кришки, в якій розміщується скло. Для неї можна просто обточити 4 дерев’яних бруса, скріпити їх цвяхами, вставити скло і прикріпити таку кришку завісами до основного коробу. Ще раз нагадуємо, що головне – це дуже щільне прилягання всіх частин короби.

Це цікаво  Мед в сотах: користь і шкода

Зробити воскотопку своїми руками нескладно

Всередині короба робимо з тонких дерев’яних смужок дренаж – підставку, на яку буде кріпитися деко з металу. З правого боку майбутньої воскотопки кріпимо 2 поздовжніх і 1 поперечну поперечину, які повинні утворювати прямокутник. З лівого боку встановлюємо 1 поздовжню дощечку. Розташовуйте бруски так, щоб вони мали нахил в ліву частину короба. Їх задній край повинен бути на 8 см вище, ніж нижній. Більш різкий кут сприяє тому, що спільно з розплавленим воском випливають витоплення.

Креслення кришки

У лівій частині короба встановлюємо посуд з алюмінію (коритце, в якій буде збиратися вже переплавлений віск. А на бруси ставимо деко з того металу, яким володіє ваша пасіка.

Попередньо в тій частині листа, яка буде знаходитися над посудом, виконайте 10 отворів за 2-3 мм, через них буде протікати розплавлений віск. В точці, де буде стікати розплавлений віск, встановлюють гребінчасту перегородку, яка пропускає віск і затримує витоплення. А отвори затикають звичайної соломою, яка і є фільтром.

Також поверх дека кладуть дрібну сітку з дуже дрібними отворами. На сітку буде викладатися віск. У міру плавлення він стікає на деко, а потім вже в коритце. Залишки воску, який не розплавився, можна з сітки зняти і використовувати в подальшій переробці.

Це найлегший спосіб виготовлення сонячної воскотопки, яка застосовується для плавки і збору воску. Рекомендується встановити між кришкою зі склом і коробом з воском фіксатор. Він запобіжить різке закриттю кришки і псування скла.

Як встановлювати пристрій?

Саморобна сонячна воскотопка встановлюється на відкритому просторі так, щоб її можна було повертати за сонячними променями. Це може бути висока підставка або опора на дерев’яній ніжці. Підставка повинна бути надійною, адже воскотопку доведеться постійно крутити і, можливо, переміщати по території. Ви можете подивитися фото, на яких зображені різні варіанти установки, і вибрати оптимальний.

Це цікаво  Якими бувають декристаллизаторы меду і як зробити такий прилад самостійно?

Кожна пасіка потребує воскотопке, адже вивозити сировину забороняється, і залишається один вихід – його переробка. А таке просте пристрій допоможе вам без особливих зусиль топити продукт.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *