Сорти меду і їх корисні властивості

Види меду та його сорти дуже різноманітні. Мед може бути твердим або рідким, відрізнятися за кольором від білого, майже білого до янтарно-темного, за смаковими якостями та ароматом. Численні сорти меду поділяють за типом медоносів і зібраного нектару. Також мед буває падевий і квітковий (це поділ за походженням), при цьому чистий або змішаний.

Сорти меду

Види і сорти меду, їх корисні властивості активно використовуються в лікувальних цілях у народній медицині, зокрема, апітерапії. У різних друкованих і електронних виданнях є багато інформації про те, які бувають сорти меду, як вони класифікуються за видами, місцевості медозбору і медоносів.

Сорти меду залежно від виду

Степовий або луговий вид меду

 • Алтайський мед – луговий та польової. У медозбір присутні такі рослини, як мати-і-мачуха, кульбаба, лопух, буркун, гречка, люцерна, соняшник, верба.
 • Башкирська луговий – це величезна різноманітність медоносів, дерева і чагарники: жимолость, глід, в’яз, черемха, липа, вільха, яглиця, борщівник, шавлія, кипрей, пустирник, іван-чай.
 • Мед середньої смуги Росії підрозділяється на сорти фруктові та лучні. Фруктові сорти меду збираються з плодових дерев і чагарників: смородини, аґрусу, яблуні, груші й інших, що ростуть в середній смузі.

Мед, який збирається з яблунь і груш, вишні, черешні, персикових дерев, жовтого кольору з червонуватим відтінком і ніжним ароматом, приторно-солодкого смаку, в складі має фруктозу (42%) та глюкозу (31%). Мед цей ранній період основного медозбору настає в кінці весни.

Мед, зібраний з лугового різнотрав’я, бурштиновий, дуже терпкий і запашний, володіє чудовими цілющими властивостями. Шавлія, звіробій, конюшина, чебрець, материнка – основні медоноси лучних сортів.

 • Середньоазіатські степові сорти відносяться до степового увазі і збираються з таких рослин, як кипрей і соняшник.

Гірський вид меду

 • Кавказький мед. Його головна властивість – повільна кристалізація, довгий час залишається в рідкому вигляді, збирають його в основному з каштанів та акацій.
 • Горноалтайский мед. Характерні медоносні рослини – це лопух, белковка (соссюрея).
 • Киргизькі сорту – це токтогульский, іссик-кульський, чон-кеминский, сусамырский мед. Медоноси — рослини, що ростуть високо в горах, приблизно на висоті від 1200 до 3000 м. Тут росте знаменита верблюжа колючка, едельвейс, шавлія, глід, материнка, м’ята, смородина, конюшина. Це недешевий вид меду, зокрема, дуже цінується мед з верблюжої колючки за його цілющі якості, він застосовується при болях в горлі, задишці, при лікуванні кашлю у дітей і дорослих.
Це цікаво  Чистий мед: корисні властивості, фото

Лісовий вид меду

До цього виду меду відносяться такі сорти:

 • Мед тайговий. Його основні медоноси – дягель, соснові і кедрові породи хвойних. Цей мед не кристалізується, має відтінок коричневого кольору із зеленуватим відливом і невеликий кислуватий присмак.
 • Алтайський мед збирають з таких рослин, як яглиця, борщівник, лісова малина, дягель.
 • Мед передуральських білястого кольору, ніжний, збирається з суниці, липи, малини.
 • Башкирський мед має жовтуватий або коричневий відтінок, його основні медоноси — кипрей, материнка, борщівник, малина, дудник і липа.
 • Мед з центральної частини Росії. Основні рослини для медозбору — клен, верба, іван-чай, ясен, малина лісова, суниці, глід, дуб. Має насичений смак в залежності від відтінку. Чим ніжніше смак, тим мед світліше, наприклад, вербовий мед світлий і дуже ніжний.
 • Далекосхідний мед збирають з амурської і маньчжурської липи, бузку, вишні. Швидко кристалізується, кристали великі і м’які, швидкорозчинні при цьому. Дуже світлий.

Види меду та його сорти в залежності від походження

Особливо цінується падевий мед ялицевий і ялиновий, більш низька якість має вербовий мед

 • Падевий мед виходить з паді. Це липкий сік, що виділяється на листках дерев, чагарників, на деревній корі, молодих пагонах. Ці види меду і його різні сорту виробляються з паді, зібраної в суху теплу погоду в літні місяці. Падь збирається з хвойних, листяних дерев і чагарників.

Це лісовий вид меду, включає в себе наступні сорти: липовий, ясеневий, дубовий, вербовий, акацієвий, ялиновий, хвойний, фруктовий і т. д. За змістом цукрів і амінокислот падевий мед багатшими, ніж квітковий.

 • Квіткові сорти меду бувають чистими й змішаними, полифлорийными. Полифлорийные сорти меду бджоли заготовляють під час цвітіння лугового різнотрав’я: волошки, материнки, шавлії, конюшини, чебрецю і багатьох інших трав з луків і полів. Цей мед, відтінок якого від світлого, золотистого до темного, залежить від набору присутніх у ньому трав, корисний для здоров’я, а також використовується як лікувальний засіб в апітерапії.

Різновиди та властивості меду, що використовуються для лікування захворювань залежно від сорту і медоносу

Мед в організмі людини засвоюється на 97% і, минаючи травну систему, потрапляє відразу в кров. Може довго зберігатися, але його не можна нагрівати вище 40 градусів. У складі містить багато вітамінів В, С і Р, важливі органічні кислоти (фолієву, нікотинову), мінерали, мікроелементи (калій, хлор, фосфор, фтор, мідь, йод), так необхідні в життєдіяльності людини.

Це цікаво  Бавовняний мед: корисні властивості, фото

Всі види меду і його різні сорти – це повністю натуральні продукти

В оптимальних для людини кількостях містить гормони, ароматичні речовини. Завдяки цьому активно застосовується в апітерапії: використовується для загоєння ран як бактеріостатичну засіб, що застосовується при лікуванні запальних захворювань.

Мед можна використовувати як допоміжний засіб для лікування бронхітів. Застосовується як дієтичний продукт. У косметології входить до складу численних кремів і масок для обличчя з-за властивості зволожувати шкіру.

 • Гречаний мед має дуже терпкий смак та яскравий аромат, при прийомі в їжу викликає невелике подразнення в горлі. Це мед яскравого, майже червонуватого відтінку. Дуже красиво виглядають на фото банки з гречаним медом. У ньому багато заліза, тому гречаний мед дуже корисний при анемії і недокрів’ї.
 • Ріпаковий мед – це мед з невираженим гіркуватим присмаком, дуже світлий, майже білий, легко і швидко випадають дрібні кристали, тому має деяку схожість з салом. Мед з ріпаку містить багато глюкози, його застосовують для підвищення потенції.
 • Липовий мед дуже ароматний, містить велику кількість глюкози й фруктози в рівних частках, застосовується як потогінний засіб для лікування застуди, кашлю, для профілактики серцевих хвороб.
 • Вербовий мед. Основний медозбір відбувається ранньої навесні. Мед золотистих відтінків, досить швидко кристалізується. Застосовується при застудах, для зниження температури тіла, володіє жовчогінним ефектом, використовують його при лікуванні гепатиту.
 • Морквяний мед отримують з плантацій насіннєвий і дикої моркви. Основний медозбір такого меду відбувається в липні, коли на стеблах моркви з’являються білі квіти. Морквяний мед має відтінки темно-коричневого кольору, в ньому містяться каротиноїди, він використовується при недокрів’ї, при зниженні імунітету, особливо у дітей, і при запальних захворюваннях очей.
 • Огірковий мед збирається в період цвітіння огірків, продуктивність огіркового медозбору невелика, всього 30 кг з га. Цей сорт меду рідкісний, хоча огірки дуже хороші медоноси. Мед жовто-бурштинового кольору, зовсім не гіркий, ніжно-ароматний, застосовується для лікування сечовивідних шляхів, як жовчогінний засіб, що застосовується при запорах.
 • Пустырниковый мед використовується як лікувальний засіб при хворобах нервової системи, як легке снодійне, хороший при лікуванні неврозів, а також як ранозагоювальний і протизапальний засіб.
 • М’ятний мед дуже високої якості, ароматний. М’ята як рослина для медозбору, дуже продуктивна. Вона цвіте з початку літа до середини осені. М’ятний мед відноситься до сортів меду лугового, медозбір виробляється майже все літо з луків і полів. Застосовують його при хворобах органів травлення (гастритах, колітах і т. п.), для лікування запальних процесів ясен і зубів.
 • Осотовый мед – високоякісний продукт, зібраний під час цвітіння такого неприємного медоносну бур’яну, як осот, зазвичай межує з молочаем. Має показання для лікування та профілактики виразкових хвороб шлунка і кишечника завдяки своїм властивостям антисептика.
Це цікаво  Корисні властивості меду з чебрецю і протипоказання до її вживання

Наприклад, для лікування виразки шлунка потрібно приготувати суміш осотового меду з пилком: на 20 г меду взяти дві ст. ложки пилку і ретельно розтерти в ступці. Приймати по 1 ч. л. трехразово протягом трьох тижнів до і після операції. В основному беруть осотовый мед при хірургічних втручаннях.

 • Акацієвий мед видобувається бджолами в акацієвих насадженнях. Він має ніжну сиропообразную консистенцію світлих відтінків, майже не кристалізується. Народні цілителі рекомендують цей сорт меду як засіб для загального підняття тонусу організму, при захворюваннях органів травлення. Він гіпоалергенний, і тому його можна давати дітям.
 • Один з кращих сортів – малиновий мед. У свежесобранном стані має світло-золотистий відтінок, легко піддається кристалізації. Період його медозбору починається з початком літа.

Багато сорти меду мають приємний солодкий смак з невеликою кислинкою і ніжний аромат. Ступінь солодощі залежить від співвідношення вуглеводів і їх кількості. Характерні присмаки мають сорти з різним ботанічним походженням.

Ріпаковий мед дуже терпкий і нудотний, одуванчиковый мед різкуватого смаку, вересовий і волошковий сорти мають гіркий присмак. Приємним смаком володіють сорти меду вербовий, пастєрнаковий, горобиновий, шавлієві.

Висновок

Сортність меду визначають за багатьма органолептичними ознаками. Але вказівка сорту меду не означає, що він абсолютно чистий і вироблений з нектару саме того рослини, назву якого він носить. У кожному сорті завжди присутня частка іншого сорту. Кожен сорт меду має свої характеристики, що залежать від співвідношення в його складі амінокислот, мінералів і полісахаридів – глюкози, фруктози і сахарози.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *