Способи обробки бджіл від кліща в осінній час року

Профілактичні заходи підготовки бджолиних сімей до зимівлі обов’язково включають в себе обробку від кліщів. Цей небезпечний шкідник послаблює дорослих особин і призводить до дефектів розвитку розплоду. Якщо вчасно не вжити заходів, сім’я може загинути. Як можна визначити наявність паразита і що робити в цьому випадку розповість вам наша стаття.

Що це таке?

Способи обробки бджіл від кліща в осінній час року

Зараження бджіл кліщем називається варроатоз. Збудник хвороби — кліщ Варроа, батьківщиною якого вважається Індія, були випадки виявлення в Приморському краї. Приблизно півстоліття тому його поширення набуло масового характеру, і тепер медоносні бджоли Азії та Європи надзвичайно схильні до цього захворювання.

Самки кліща в розмірі трохи більше міліметра, коричневого забарвлення і помітні на тілі бджоли. Тривалість життя два-три місяці літа і до п’яти — взимку. При цьому особина дуже витривала і навіть без прямого контакту з бджолами здатна виживати до 18 днів всередині вулика і до п’яти — зовні.

Самець кліща трохи менше, забарвлення панцира білий і він зможе вижити тільки всередині вулика. До розмноження кліщі готові відразу ж після вилуплення, при цьому самець швидко гине. Самка відкладає яйця на розплоді і дорослих особинах, через тиждень з’являється нове покоління кліщів. Знищити його дуже складно, тим більше що зараз спостерігається швидке звикання паразита до інсектицидів.

Кліщ прикріплюється до тіла бджоли і прокушує зовнішній покрив, отримуючи можливість харчуватися гемолимфой. У бджіл спостерігається білкове голодування, порушуються основні процеси життєдіяльності і відтворення, скорочується життєвий цикл. Ослаблені комахи гірше пручаються хвороб, до того ж кліщі можуть переносити віруси і інші збудники небезпечних захворювань.

Як виявити кліща:

 1. При візуальному огляді схожий на зерно проса паразит видно на тілі бджоли. Якщо зараження великих масштабів, може виявлятися відразу кілька кліщів на одній особині.
 2. Новий приплід народжується слабким і з видимими дефектами. Маленькі розміри, відсутність крил і проблеми з пересуванням.
 3. Неспокійна поведінка бджолиної сім’ї, вони не приносять мед, а тільки швидко його поглинають.
 4. Поступове вимирання роя. Різко знижується тривалість життя, а нове потомство нечисленне і слабке.
Це цікаво  Інструкції по самостійному виготовленню пастки для бджіл

Найпростіший спосіб переконатися, що у вулику є паразити — постелити чистий аркуш паперу на дно. На наступний день можна виявити на ньому померлих кліщів. При зараженні цим шкідником різко збільшується кількість відходів, тому ця ознака також не можна залишати без уваги.

Методи зараження

Небезпека цього захворювання полягає в можливості зараження в будь-який час року. Влітку розвиток відбувається повільніше, і бджоляр може не помітити вчасно прийдешні проблеми. У період спокою восени і взимку розвиток хвороби прискорюється, і перезимувати зможе меншу кількість бджіл. Навесні обов’язково проводиться ревізія, щоб ощенить розміри збитків. Зрозуміло, вберегтися від такої напасті можна не завжди, але також необхідно знати і основні «фактори ризику».

Шляхи зараження варроатозом:

 • під час міграції бджіл у сім’ї;
 • при додаванні рамок з однієї сім’ї в іншу;
 • при об’єднанні сімей;
 • купівля заражених комах;
 • якщо у вулику багато старих соторамок.

Позбавиться від такої напасті надзвичайно складно, тим більше що дію використовуваних препаратів поступово знижується. Кліщ швидко адаптується до нових складів і, якщо раніше досить було раз на рік обробити вулик для профілактики, зараз методики передбачають комплексний підхід.

Основні методи боротьби

Лікування бджіл восени і навесні від кліща повинно проводитися тільки після визначення розмірів зараження. В залежності від цього і буде вибиратися метод боротьби із захворюванням. Для підрахунку відсотка зараження використовується простий спосіб. Для цього з кожної соторамки витягується до 20 дорослих особин. Після того як бджіл кинути в киплячу воду і трохи проварити, кліщі відпадуть і можна їх підрахувати. Співвідношення кількості бджіл і паразитів дасть інформацію про кращому методі лікування. Якщо відсоток зараження невеликий (менше 0,5%), використовуються профілактичні заходи.

Це цікаво  Вулик у дуплі дерева: рекомендації

Способи позбавлення бджіл від кліща Вароа:

 1. Хімічна обробка.
 2. Термічний вплив.
 3. Обкурювання димом.

Найкраще зарекомендували себе комплексні заходи. Більшість народних засобів актуально і зараз, до того ж вони доступні і дешеві. Для цього використовуються хвойні екстракти, ефірні олії, щавлева і мурашина кислота, дубова кора і тютюнові листя. Якщо оброблений вулик через якийсь час знову піддався атаці шкідників, рекомендується замінити діюча речовина для посилення ефективності.

Термообробка бджіл

Використання спеціальної термічної камери значно полегшить процес видалення кліща бджіл. Для цього комахи поміщаються в спеціальні касети, а після обробляються при температурі 48 градусів. Кліщі при цьому гинуть. Обробляти бджіл таким чином також досить ризиково, адже вижити зможуть лише сильні комахи.

Якщо зараження дуже масштабний і тривалий, великий ризик загибелі сім’ї. Пасічники вибирають цей спосіб на ранніх стадіях варроатаза, адже крім термічного впливу не використовуються ніякі хімічні речовини, здатні потрапити в медові продукти.

Використання димовий гармати для обробки бджіл від кліща

Цей метод досить ефективний, але необхідна ретельна підготовка для проведення процедури. Обробка бджіл і внутрішньої частини вулика від кліща дим гарматою відбувається за наступною технологією.

Алгоритм робіт:

 • обладнання збирається і підключається до газового балончика;
 • готується розчин для обкурювання;
 • підпалюється гніт;
 • гармату необхідно прогріти кілька хвилин;
 • за допомогою ручного насоса приготований розчин подається в систему нагріву;
 • після того як з’явилися щільні клуби диму, можна приступати до обробки вулика
 • комахи і вулик обробляються двома клубами диму для хімічних розчинів і п’ятьма — для щавлевої та мурашиної кислоти.

Серед всіх методів, саме останній вважається кращою альтернативою. Комахи піддаються мінімального впливу, а поразка кліща відбувається з 98% ймовірністю. Після придбання спеціалізованої дим-гармати «Варомор» необхідно обов’язково вивчити інструкцію для ознайомлення з технічними нюансами використання.

Хімічні методи

Ліки для бджіл підбирається в залежності від тяжкості зараження. Серед хімічних препаратів використовуються смужки з нанесеним на них речовиною акарицидів («Акарасан», «Аміпол-Т», «Апіту», «Варросан», «Фумисан», «Варроадез» і т. д.) і флувалінату («Апифит», «Ветфор»). Малі дози ліків не здатні пошкодити бджолам, але згубні для кліщів. Вибрані засоби необхідно чергувати, щоб виключити звикання паразита до діючої речовини. Використовувати такий метод можна і для знищення трахейного кліща, який вражає дихальну систему бджіл.

Це цікаво  Бджоли в травні: роботи на пасіці

У продажу є і спеціальні смужки і шнури для підпалювання («ТЕДА», «Апиварол», «Апилинол», «Полісан»). Якщо помістити тліючу папір з нанесеним на неї інсектицидом, можна добре обробити бджолиний вулик зсередини. Проводити такі «обкурювання» необхідно 2-3 рази за сезон, після збору меду і в якості профілактики перед зимовою підготовкою. Чим частіше буде відбуватися обробка, тим краще буде результат.

Використання розчинів також показало гарні результати. Приготувати їх можна по інструкції на упаковці. Як правильно підібрати дозування також повинно бути зазначено в інформації від виробника, адже цей критерій дуже важливий для безпеки комах.

Популярні засоби для боротьби з кліщем:

 1. Щавлева кислота.
 2. «Біпін».
 3. «Біпін – Т».
 4. «Бисанар».
 5. «Тимол».
 6. «Аква-фло».
 7. «Апитак».
 8. «Бівароол».
 9. «Дилабик».
 10. «Неорам».

Нанесення розчину можна проводити за допомогою спеціального розпилювача, а краще використовувати паровий метод. Для цього необхідно придбати випарник з можливістю регулювання напряму пара. Це забезпечить комплексне хімічне і термічне вплив, а значить хороший результат.

Для обробки внутрішніх частин вулика використовуються препарати у вигляді рідини, пасти або гелю («Апигель», «Бисанар», «Санокс», «Муравьинка»). Наносити їх необхідно приблизно за два тижні до основного збору меду, щоб хімікати не потрапили в продукти. Повторна обробка проводиться в осінній період, перед підготовкою сім’ї до зимівлі.

Бджільництво — досить тривалий і затратний процес. Як і в будь-якій справі, тут є свої секрети й тонкощі. Боротьба з кліщем і профілактика захворювань дуже важлива при розведенні бджолиних сімей. Вчасно виявлені тривожні симптоми допоможуть впоратися з меншими втратами, а як правильно обробити бджіл і підібрати ліки розповість вам наша стаття.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *