Способи та особливості двухматочного утримання бджолиних сімей

Крім звичайного бджільництва, де в кожному вулику живе з однієї бджолиної сім’ї, існує ще такий варіант, як двухматочное утримання бджіл. Нюанси та особливості такого пасічникування обговоримо докладніше.

Особливості вулика

Способи та особливості двухматочного утримання бджолиних сімей

Варто зауважити, що двухматочное утримання бджіл не є природним і природним процесом. Це можливо тільки при активному втручанні людини. Адже в природних умовах дві матки обов’язково почнуть війну, і одна з них замінить іншу, або ж друга матка відлетить з частиною роя шукати окреме житло. Є два варіанти того, як утримувати бджіл у двухматочном варіанті.

 1. Перший передбачає, що у вулику живуть дві сім’ї, у кожної з яких є матка. При цьому вулик розділений сіткою так, щоб родини могли спілкуватися і контактувати між собою, але матки не починали війни за владу. При цьому вважається, що наявність двох маток і окремої сім’ї у кожної з них не є істинним двухматочным змістом. Це всього лише об’єднання сімей на час медозбору.
 2. Другий варіант передбачає, що в одному вулику живе одна бджолина сім’я, але у них дві матки. Найчастіше друга вилупилася тут же з маточників і є частиною цієї родини. Але для запобігання заміни старої матки на молоду і роїння бджіл, пасічник вчасно поділяє їх гратами. При цьому бджолина сім’я складається з тих же робочих бджіл, які були і при одній матці. Сім’я залишається цілісною. Такий варіант вважається істинним двухматочным вмістом бджолиної сім’ї.

І все ж, який би з варіантів не описувався, у нього є свої прихильники і противники. Не всі підтримують двухматочное бджільництво, і є різні думки з приводу того, добре це чи погано як для самих бджіл, так і для пасіки в цілому.

Прихильники двухматочного бджільництва вважають, що цей спосіб дає набагато більше меду, а на життя бджіл впливає лише позитивним чином. Вони не вважають за потрібне навіть розділяти сім’ї на зиму, тримаючи на пасіці круглий рік такі подвійні вулика.

Противники ж, навпаки, переконують, що неможливо передбачити роїння бджіл в такій ситуації і чи можна взагалі позбутися більшості робочих особин перед медозбором. Та й інші негативні нюанси їх відлякують.

Який з варіантів бджільництва вибрати, вирішувати тільки вам самим. Можна спробувати експериментальним шляхом подивитися, як ваші бджоли хоча б в одному з вуликів проведуть рік в двухматочном варіанті, і вирішити, чи підходить для вашої пасіки тощо пчеловождение.

Це цікаво  Аскосфероз бджіл: лікування та ознаки

Переваги двухматочного утримання бджіл

Ті пасічники, які вже випробували і навіть полюбили двухматочный метод житті бджіл, встигли помітити наступні переваги:

 • зимівля відбувається набагато легше. Більшого рою простіше зігрітися за рахунок кількості. Бджоли до весни в двухматочном вулику набагато сильніше і активніше;
 • за рахунок поліпшення тепла під час зимівлі бджоли їдять менше меду. А це скорочує витрати на їх утримання;
 • обидві сім’ї у двухматочном вулику стають більш сильними, витривалими, здоровими. Таким чином, зміцнюються відразу обидва бджолиних сімейства;
 • за рахунок двох маток в одному вулику різко підвищується яйцекладка. Розплоду стає в рази більше, і ви можете за рахунок цього збільшити продажі розплоду, або розширити пасіку;
 • продуктивність таких сімей також зростає. Досвідченими пасічниками встановлено, що з двухматочного вулика за одні сезон медозбору можна зібрати до 100 кг меду! А це в півтора – два рази більше, ніж у звичайному вулику.

Деякі недоліки

Звичайно, є і недоліки, з якими доводиться миритися, коли ви бажаєте завести на пасіці двухматочные вулики:

 1. З’являється більше фінансових витрат на закупівлю або спорудження спеціальних вуликів. Адже в звичайному житло двом сім’ям буде затісно.
 2. За рахунок подвійного кількості рамок і великих обсягів самих вуликів, а також збільшеної кількості меду та інших бджолопродуктів, такі конструкції стають дуже важкими. Підрахували, що один такий вулик, в якому встановлено 16 рамок, важить в середньому близько 60 кг. Природно, що поодинці їх переміщати буде дуже складно фізично.
 3. За рахунок великої кількості рамок і збільшеного числа жителів вулика, вентиляція відбувається складніше. Для деяких бджіл це може стати сигналом до роїння, що спричинить за собою втрату бджіл, якщо цього не проконтролювати вчасно. Крім того, з поганою вентиляцією пов’язані й інші проблеми щодо збереження комфортних умов життя бджіл.
 4. Із-за наявності великої кількості рамок і декількох рівнів їхнього розташування, дуже складним стає процес огляду вуликів. Для ревізії всіх рамок і жителів доведеться розвантажувати всю конструкцію. А оглядати такі вулика потрібно часто, щоб не пропустити роїння і інші неприємності, пов’язані з двухматочным вмістом комах.
 5. Найскладнішою проблемою для вирішення може стати конфліктність об’єднаних сімей. Хоч бджоли й схильні до великих сімейних груп та організованій спільній роботі, все ж буває і так, коли дві родини не можуть порозумітися між собою. В такому випадку доведеться їх роз’єднати. Важливою запорукою успіху в двухматочном вулику є позитивне активне спілкування все робочих особин з двома матками.
Це цікаво  Профілактика та заходи боротьби з крадіжками бджолами чужого меду

Деякі бджолярі вважають, що досить такий вулик з двома матками догодовувати додатково маточним молочком, так як саме за його нестачі можуть виникнути проблеми. І все ж, не завжди такий вихід стає ідеальним для вирішення подібних труднощів. Мабуть, справа не тільки в малій кількості молочка.

Особливості вуликів-лежаків

Вважається, що найбільш зручним варіантом для розташування двухматочного вулика є вулик-лежак. Інакше його ще називають вуликом Гасанова. Найчастіше в такому варіанті утримання бджіл мають дві повноцінні сім’ї і поділяють їх перегородкою. Але можна і розділити на два відділення одну сім’ю.

 • при цьому в першому відділенні залишають матку, а в другій на деякий час в спеціальному ковпачку поміщають ще одну. За цей термін бджоли звикають до неї, принюхуються і починають сприймати як частину своєї родини. Тоді її випускають, і вона займає своє нове місце;
 • при активній роботі двох маток дуже швидко відбувається яйцекладка, а тому важливо вчасно прибирати друкований розплід;
 • за рахунок таких рамок з розплодом можна легко вивести ще декілька відводків для нових двухматочных вуликів і активно розширити пасіку;
 • дуже важливим кроком у такому змісті є частий вивезення вуликів до энтомофильным культурам. Дотримуючись цього правила, ви зможете збільшити запилення рослин, а також провести максимальну кількість меду.

Ще один спосіб розведення двох маток в лежаках:

 1. Збираються личинки з маточника однієї половини вулика, який заселений повноцінною сім’єю. Містяться вони в мисочки з воску.
 2. У другу половину вулика заселяють слабку сім’ю, у якої немає матки.
 3. З мисочок вибирають сильну і велику молоду матку і розміщують її в половину зі слабкою сім’єю. Важливо розділити двох маток ґратами, через яку вони не зможуть дістатися один до одного.
 4. Рамка з розплодом встановлюється також поки безплідну сім’ю. Матка повертається лише через десять днів.

Багатокорпусні вулики

Більш складним, але також доступним способом утримання бджіл з двома матками є використання звичайних вуликів з кількома корпусами. Їх може бути два, але частіше використовують трехкорпусные. Особливості змісту двох маток в таких вуликах:

 • обов’язково наявність одного корпусу звичайного, другого – магазину і третього – підставки;
 • в одному корпусі можна розмістити до 12 рамок. Але досвідчені бджолярі рекомендують обмежитися 8, щоб зручно було з ними працювати;
 • обов’язково слід підкласти сітку, що захищає вулик від кліща;
 • середня рамка використовується для того, щоб бджоли з двох сімей контактували між собою;
 • кожна з секцій повинна легко від’єднуватися при необхідності;
 • з метою розширення та збільшення місця в кожній секції можна додатково встановлювати піддони;
 • спочатку встановлюють порожній корпус, в якому розташовують половину рамок і маточник. Закривають його перегородкою;
 • зверху ставлять корпус з плодоносної маткою. Льоток в даному випадку встановлюють в іншу сторону;
 • через п’ять днів знизу видаляють маточник, а верхній корпус ставиться на нижній. При цьому всі льотки встановлюють в один бік;
 • якщо вам потрібно в результаті зробити одну сім’ю і ви приберете перегородку, то, швидше за все, і матка залишиться одна. Адже вони будуть змагатися за своє «королівство» і залишиться та, яка вийде з сутички переможцем.
Це цікаво  Бджола вкусила собаку: що робити?

Рекомендації з облаштування

Є деякі загальні рекомендації, які дають досвідчені пасічники. Вони ґрунтуються на багаторічному досвіді та спостереженнях за життям бджіл у двухматочном вулику:

 1. Якщо ваші бджоли на зиму залишаються в такому двухматочном вулику, то важливо навесні активно їх підгодовувати пилком. Це робиться з тією метою, щоб сім’я активно наростила свої сили.
 2. Бажано за два місяці до головного хабар зайнятися правильним розташуванням бджіл. Спочатку в безматочный відводок, який знаходиться у верхньому корпусі, поміщається нова матка, а розділова дошка замінюється ґратами.
 3. Навчіть своїх бджіл користуватися нижнім льотком, закривши для цього верхній.
 4. Бджолярі рекомендують міняти корпусу місцями кожних десять днів – два тижні, а іноді і додавати нові.
 5. Ви повинні повністю сформувати двухматочный вулик за місяць до хабар, щоб бджоли встигли звикнути і освоїтися до такого стану речей.
 6. Деякі пасічники на зиму поділяють двухматочные сім’ї назад на звичайні, а навесні знову їх об’єднують. Досвід інших бджолярів показує, що, навпаки, зимівля в двухматочном вулику проходить краще, а тому залишають їх у такому стані круглий рік.

Який з варіантів утримання бджіл виберете ви, справа тільки вашого досвіду і навичок.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *