Способи визначення якості меду при відсутності характерного медового запаху

Купуючи продукт бджільництва у незнайомого продавця, покупець насторожується, якщо не відчуває специфічного медового запаху. Чому мед без запаху – що це значить? Особливий сорт або старий продукт, який залежався в засіках бджоляра, змучений і втратив більшість своїх корисних властивостей?

А, може бути, це просто штучну речовину, створене не бджолами, а безвідповідальними продавцями з додаванням смакових підсилювачів, які принесуть користь не здоров’ю людини, а їх власним кишені? Можливо як перше, так, на жаль, друге і третє пояснення того, чому не відчувається ні з чим не порівнянний аромат бджолиного ласощі.

Про що говорить медовий аромат?

Способи визначення якості меду при відсутності характерного медового запаху

Запах меду пояснюється входженням до його складу ефірних масел тих рослин, з яких бджоли збирають нектар для його виробництва. Палітра ароматів дуже багата і може бути квіткової, м’ятної, мускусної, ядучою і навіть при медозборі з деяких складноцвітих рослин – гнильної.

Ефірні олії – леткі сполуки нестійкі, тому найбільш сильну пахучесть виділяють медові стільники, а при відкачуванні та подальшому зберіганні вона поступово слабшає. Є кілька причин, чому мед, навіть зібраний на одній пасіці, може пахнути по-різному.

 1. Насамперед, це залежить від рослин, з яких бджоли збирали нектар. Ефірні олії різних рослин, а, отже, і ефірні сполуки в нектарі, ферментированном бджолами, володіють різною стійкістю. Так, наприклад, аромати медів, зібраних з липи, буркуну, соняшника, коріандру, чебрецю – досить стійкі, а зібраних з клеверов і різнотрав’я – слабкі, тонкі.
 2. Вміст води в ферментированном нектарі сильно впливає на пахучесть продукту. Великий вміст води прискорює хімічні реакції, що призводять до її ослаблення і навіть зникнення.
 3. Погодні умови медозбору дуже важливі. Дослідження показують, що в жарку погоду квітковий нектар, а слідом за ним – і мед менш активно виділяють аромат. Більш того, стійка спека може призвести до втрати пахучості апипродукта у вулику.
 4. Порода самих мешканців вулика також відіграє важливу роль. Бджолярі помітили, що при зборі нектару ці дивовижні створіння керуються законами, які до кінця ще не вивчені. Так, наприклад, при одночасному цвітінні конюшини і гречки представники однієї породи будуть працювати на обох рослинах одночасно, а інша порода в першій половині дня стане збирати нектар лише на гречку, а пізніше – на конюшині. Природно, що і аромати кінцевих апипродуктов будуть відрізнятися один від одного.
 5. Розрізняються по інтенсивності пахучості верхні і нижні шари бджолиної солодощі при зберіганні її в бочці або у флязі. Це пояснюється летючістю ефірних олій: верхні шари більш пахучі, ніж нижні.
 6. Уміле і дбайливе зберігання допомагає зберегти ароматність. Досвідчений пасічник чудово відрізнить за цією ознакою свежеоткачанный апипродукт від дво-триденного і вживе заходів для того, щоб довше зберегти його пахучесть. З цією метою розплавляють віск і заливають їм внутрішню сторону тари і її кришку, а також покривають поверхню бджолиного ласощі вощеного папером. Зберігають його при температурі від 5⁰С до 10⁰С, в дерев’яній, керамічної або скляній тарі в темному, сухому і добре вентильованому приміщенні, в якому немає сильнопахнущих продуктів – риби, квашеної капусти, а тим більше – речовин побутової хімії.
 7. У холодну погоду випаровування ефірів практично не відбувається, і при покупці можна зовсім їх не відчути.
Це цікаво  Темний мед: види

Таким чином, інтенсивність аромату залежить від багатьох чинників, і навіть високоякісний апипродукт може не володіти сильною пахучестью. Покупця в набагато більшій мірі повинно насторожити, якщо він відчуває кислий або карамельний аромат. Перше свідчить про те, що йому пропонують незрілий товар починаються з процесами бродіння, друге – про те, що старий продукт розтопили і перегріли. В обох випадках покупку краще не робити.

Орієнтуємося за кольором

Найчастіше на ринках і ярмарках можна зустріти мед жовтого або світло-коричневого, бурштинового кольору. Однак колірна гамма сильно варіюється в залежності від виду рослин, які брали участь у медозборі, клімату, породи бджіл.

 • світлі, білі сорти бджолиної продукції, такі, як акацієвий, часто відносяться до елітних. Світло-жовтий або янтарний відтінок мають так звані поліфлерний сорти, отримані бджолами з нектарів багатьох рослин. Вони носять назви різнотрав’я, буркуновий, квітково-луговий та інші. Популярний липовий сорт може мати різні відтінки, залежно від регіону, в якому був зібраний;
 • темно-коричневий колір обумовлений рослинними пігментами, що потрапляють в продукт разом з нектаром. Вважається, що в темних сортах більше мінералів, танінів – рослинних фенолів, мають дубильними і терпкими властивостями, і антоціанів – глікозидів з групи флавоноїдів. Найбільш популярний сорт – гречаний, містить більшу кількість білків і мінералів, ніж світлі сорти. Темним може бути і лісової сорт, отриманий з нектару диких плодових дерев та лісових чагарників. Але якщо бджоли збирали не нектар квітучих рослин, а користувалися так званої паддю – краплями з листя, солодкими від виділень рослинних паразитів, таких як попелиця, листові блішки та інші, виходить падевий сорт, який має щодо трохи корисних властивостей;
 • зелений колір бджолиної солодощі – зовсім не свідчення її поганої якості. Так виходить, якщо пасіка розташована далеко від квітучих рослин. В цьому випадку бджоли обробляють смолу хвойних дерев, наприклад, сосен, чому солодкість і набуває зелений відтінок, а іноді – і смарагдовий колір.
Це цікаво  Цілющі властивості ехінацеї та зібраного з неї бджолами меду

Засахаренность – гарантія якості

Свежеоткачанный мед – щільна важка рідина, шарами наматывающаяся на паличку і стікає з неї безперервної тягучою цівкою. Якщо рідина недостатньо тягуча, і вода стікає швидко – значить, продукт – недозрілий, містить надмірну кількість води і при зберіганні швидко прокисне.

Покупець часто ставиться з недовірою до засахарившемуся продукту, підозрюючи, що в ньому більше сахарози, ніж справжнього, натурального бджолиного ласощі. Таку думку абсолютно неправильно: кристалізація бджолиної солодощі – показник її високої якості.

Є деякі сорти, наприклад, акацієвий, які кристалізуються дуже повільно, а гречаний і соняшниковий – навпаки, дуже швидко. При температурі нижче 20⁰С процес кристалізації відбувається швидше. Куплене пізньої осені та взимку бджолине ласощі може бути тільки кристалізованим.

Незрівнянний смак натурального ласощі

На ринках продавці пасічній продукції найчастіше люб’язно пропонують спробувати свій товар. Різні сорти викликають і різні смакові відчуття. Гречаний сорт, наприклад, володіє відносно різким смаком, який викликає відчутне першіння в горлі. Світлі сорти мають більш м’який смак і часто користуються сталим попитом.

Справжнє якісне ласощі повинна розтікатися в роті і залишати особливу післясмак. Проте досвідчені пасічники попереджають, що оцінити справжній смак продукту можна, з’ївши його хоча б пів-ложечки, але така кількість солодощі навряд чи хтось із продавців погодиться дати на пробу.

Як не помилитися при купівлі

Отже, купуючи ласощі, виготовлене бджолами, у незнайомого продавця, покупець повинен уважно оцінити його характеристики:

 1. Колір.
 2. Консистенцію.
 3. Аромат.
 4. Смак.

Однак навіть якщо людина більш-менш розбирається в цьому апипродукте, він не завжди може бути впевнений в якості товару, що купується. На жаль, можливості надати виробу риси натуральної пасічній продукції стали дуже доступними. Недобросовісні торговці додають у свій товар цілий спектр сторонніх інгредієнтів:

 • борошно;
 • крохмаль;
 • патоку;
 • буряковий цукор;
 • ефірні і смакові підсилювачі.
Це цікаво  Сорти меду і їх корисні властивості

Подібним виробом можна замінити цукор в домашній кулінарії, але розраховувати на цілющі властивості, якими володіє справжня продукція працьовитих комах, не доводиться. Щоб не стати жертвою обману, покупець повинен шукати перевірені ліцензовані торгові точки, а ще краще – купувати результати праці цього бджоляра-професіонала, який багато років з любов’ю займається своєю справою.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *