Стебник для бджіл своїми руками: фото

Омшаник

Що таке омшаник

Омшаник конструюється для того, щоб бджоли могли перезимувати. Перш ніж приступити до опису того, як виготовити стебник для бджіл своїми руками, визначимося з умовами, які повинні бути створені для цих комах. Як зробити так, щоб бджолам було добре? Розберемося, як, власне, здійснюється зимівля бджіл в омшанику. В першу чергу звертають увагу на наступні критерії:

 • оптимальна температура;
 • необхідна вологість;
 • чистота повітря;
 • темрява і тиша.

Види омшаников

Будівництво омшаника починається з того, що вибирається його тип. Найпоширеніший – омшаник надземний, але існують також напівпідземний і підземний. Перший тип самий популярний, тому що на поверхні найлегше боротися з підвищеною вологістю. Потрібно пам’ятати, що якщо буде сиро і цвіль, бджоли просто загинуть.

Правила зведення

Перше, що потрібно зробити, це вибрати місце для омшаника і визначити, чи відповідає воно необхідне запитам. Приміщення насамперед має бути певного обсягу, в результаті вологість не буде надзвичайно високою. Також потрібно відразу вирішити, як буде проведена вентиляція, так як в подальшому можуть виникнути великі проблеми.

Підземне приміщення необхідно обкласти з внутрішньої сторони утеплювачем. Можна використовувати різноманітні матеріали в залежності від їх наявності, смуги проживання і інших чинників. Найчастіше використовуються:

 • цегла;
 • керамзит;
 • шлак.

Іноді використовують зруби, обшивають пінопластом або його замінниками. Так виходить дешевше. Важливо, щоб дах була високою, залишала простір. Потрібно зробити її похилим (можливо, в одну сторону), укладаються плити товщиною близько 5 см, зверху укладають шифер, він добре захищає від попадання вологи всередину.

Важливо, щоб дах була високою, залишала простір

Це цікаво  Чому восени злітають бджоли: причини

Рекомендують прорити відвідну канаву, щоб вода йшла з приміщення. В ідеалі потрібно встановити обігрівач, щоб використовувати його при різке падіння температури на вулиці. Ніхто від цього не застрахований, так що треба бути готовим до всього. Оптимальна температура — 5 °С, у більш теплому повітрі немає необхідності.

Фахівці відзначають, що для теплого клімату (не Сибір) не потрібний обігрівач, і можна зробити приміщення менш захищеним. Все повинно бути продумано й доцільно (див. фото). Краще всього звернутися до професіоналів з питанням, як побудувати стебник для бджіл. У цьому випадку спливе безліч нюансів, про які ви спочатку не здогадувалися.

Використання терморегулятора

Для того щоб підтримати необхідну температуру всередині омшаника, використовують спеціальні терморегулятори. Нагадуємо, що оптимальна температура 1-5 °С. Потрібно розуміти, що при зменшенні допустимої температури бджоли будуть витрачати більше корму для отримання більшої енергії. Це природний процес, запобігти його не можна, можна лише проконтролювати температуру повітря в омшанику. Можна сміливо припустити, що прилад окупиться, якщо бджоляр не кине своє заняття протягом декількох років. Всі професіонали використовують подібні прилади.

Підготовка до встановлення омшаника

Спочатку готують матеріали, які будуть використовуватися в будівництві та інструменти, які знадобляться у процесі зведення:

 • дошка (приблизно два кубометри);
 • шуруповерт;
 • саморізи;
 • циркулярна пила;
 • стамеска;
 • молоток;
 • рівень;
 • монтажна піна.

Омшаник конструюється для того, щоб бджоли могли перезимувати.

Для початку буде достатньо цього списку, але в подальшому, можливо, знадобляться інші інструменти і витратні матеріали. Зрозуміло, знадобиться пізніше утеплювач. Також добре мати певну кількість цегли для зміцнення стін і шиферу для захисту даху.

Початок будівництва: фундамент

Будь-яке приміщення починає ставитися з фундаменту. Омшаник не виняток: заливаються стійки. Часто для цієї операції запрошують професіоналів, так як помилка може коштувати дорого. Але можна і обійтися власними силами, якщо у вас є бетономішалка. Також можливий і інший варіант – зробити стійки не такими міцними, а, наприклад, з дерев’яних брусів. Найкраще ознайомитися з кресленням і зрозуміти, для чого і чому необхідно виконати ті чи інші дії.

Це цікаво  Бджолина суш: що це таке

Омшаник

Існують подібні інструкції. Глибина, на яку ставлять стовпи, зазвичай 1 м, цього буде цілком достатньо для невеликого приміщення. Складність полягає в тому, що колони найкраще робити армованими, тоді міцність будови буде максимальною, і воно прослужить дуже довго.

Зведення стін

Далі зводяться стіни, вони будуть нагадувати зруби. Потрібно піднімати стіни по рівню, щоб вони вийшли абсолютно вертикальними. Скоси виключені. В підтвердження цьому всі кути повинні вийти в 90°. Попередньо необхідно залишити місце для вікна і обов’язково під вентиляцію. Неможливо виконати роботу без щілин, особливо якщо у вас не так багато досвіду в цій справі. Для цього використовується монтажна піна, їй закладаються усі дірки та щілини. Це потрібно зробити, так як бджоли не переносять протяги і можуть загинути. Наприкінці стіни обов’язково потрібно обробити 2 рази спеціальним антибактеріальним засобом.

Дах

Дах збирати потрібно строго за розмірами. Стандартно використовується 6 сполучених дощок. Зазвичай не використовують метал, найбільше тут зручна м’яка покрівля. Вважається, що бджоли не люблять різких металевих звуків, які можуть виникнути. Зверху, як говорилося, часто кладуть шифер. Після першого дощу обов’язково потрібно перевірити, чи немає підтікання. Якщо є, їх потрібно відразу ж усунути. Вода згубна для виводка.

Особливості омшаников

Часто виникає питання, чому іноді встановлюють підземний омшаник, в чому його перевага. Виявляється, температура повітря в таких приміщеннях залишається на одному рівні всю зиму, це дуже важливо і зручно, немає потреби в тому, щоб використовувати терморегулятори. В результаті дах повинна бути на рівні з поверхнею землі. Глибина омшаника в цьому випадку виходить не менше 3 м. Потрібно погодитися з тим, що вирити таку яму під силу не кожному, особливо якщо грунт твердий або заледенілий. Але є й інша перешкода – підземні води, які можуть проходити біля поверхні.

Це цікаво  Цвіль у вулику після зимівлі: фото

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *