Система “Никот” (Nicot) для виведення маток

Система «Никот» — це вдосконалений варіант виведення маток за типом сот Джентера. Класичний спосіб передбачає перенесення личинки шпателем і прищеплення її у воскову мисочку вручну, коли може травмуватися комаха і не прижитися в нових умовах. Це дуже складний спосіб, що вимагає великого досвіду, акуратності і відмінного зору.

Система «Никот»

«Никот» дозволяє вивести бджоломаток набагато простіше завдяки використанню штучних сот. Сама система не викликає жодних складнощів, а на сьогоднішній день існує багато пасічників, які використовують її і діляться відео та друкованими матеріалами, як краще вирощувати таким способом молоді сім’ї.

Стандартна система «Никот», придбати яку в готовому вигляді можна в багатьох магазинах бджільництва, включає в себе наступне:

 • касета чи сот, в якому будуть відкладатися личинки
 • мисочки або так звані штучні соти — 100 одиниць;
 • тримачі для мисочок з дозріваючими личинками — 30 одиниць;
 • клітки для готових маток — 30 одиниць;
 • кріплення для прищепної рамки — 30 одиниць;
 • інструкція.

То є стандартні соти «Никот» розраховані на створення 30 маток, чого цілком достатньо.

Переваги «Никот»

Висновок маток з допомогою сота «Никот» має ряд серйозних переваг, а саме:

 • використання найбільш молодих личинок;
 • безконтактний спосіб виведення маток;
 • один вік у всіх личинок, відповідно, матки виходять в один час;
 • можливість використання сот для підсадки нової матки в бджолине сімейство;
 • висока результативність системи.

Як працювати з «Никот»

Початок роботи з обладнанням — це збір сота (для цього потрібно взяти ідеально чисті мисочки і помістити їх всередину) і його установка в бджолине гніздо. Для цього потрібно використовувати прививочную рамку, яку готують із звичайної або купують окремо. Роблячи рамку самостійно, слід прибивати планки так, щоб маточники потім розташувалися по центру гнізда, де їм буде краще і комфортніше.

Це цікаво  Догляд за бджолами взимку

Касету на рамку ставлять ідеально чистий. Адже якщо вона буде з залишками попереднього висновку, то бджоли можуть просто її не прийняти. Очистити систему просто, досить рясно змастити її медом або сиропом і віддати в материнську сім’ю. Вона стане ідеально чистим, відполірованою, до того ж придбає потрібний запах.

Касету на рамку ставлять ідеально чисту

Наступний етап найбільш складний — виведення маток. Для цього ловлять робочу матку і закривають її в касеті. Це необхідно робити акуратно, щоб виключити травмування комахи. Закривши пчеломатку, касету встановлюють у рамку всередину вулика. При цьому дуже важливо забезпечити невелику відстань, щоб бджоли могли проникати крізь розділові ґрати «Никот», контактувати з маткою, підживлювати її, підтримувати, і щоб вона могла відкладати яйця в штучні мисочки. Матку в соте «Никот» залишають до ранку, після чого відпускають.

Установка прищепної рамки в сім’ю

Наступний крок (власне, це найбільша перевага системи «Никот»), коли добові личинки не дістають із мисок, а разом з ними переносять на прививочную рамку для подальшого дозрівання, що забезпечує високу виживаність. Перенесення мисочок проводять в окремому теплому і вологому приміщенні, як вимагає інструкція. Це можливість вибрати кращі личинки (30 із 100). Але зволікати не можна, адже молоді особини можуть загинути або засохнути. Як тільки рамка начинена штучними мисочками, її ставлять у приймаючу сім’ю і створюють умови для належного догляду — ставлять годівницю з сиропом.

Контроль і відбір маточників

У процесі дозрівання стежать за маточниками, чи за ними догляд, нормально вони дозрівають. Безпосередньо перед виведенням маток з сот вибраковують найбільш невдалі позиції — дрібні і нерівні. Коли настає пора вильоту, маточники ділять по клітинках і використовують у подальших цілях для виведення нових сімей або укрупнення відводків. Відгуки досвідчених пасічників свідчать, що найкраще роздрібнити сім’ю-виховательку на відводки і роздати маточники в них.

Це цікаво  Прищепу для бджіл своїми руками: фото

Використовувати систему «Никот» досить просто

Як тільки матки вийдуть, ними вже можна розпоряджатися. На цьому висновок не закінчується. Потрібно стежити, як сім’я бере молоду матку, а також спостерігати за яйцекладкой. Використовувати систему «Никот» досить просто, до того ж можна переглянути відеоінструкцію (різних відео досить багато), як виводити маток таким чином.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *