У чому небезпека земляних ос і як правильно від них позбутися?

Земляна оса може приносити користь, але потенційна шкода від неї більше в рази. Фото земляних ос, а також рекомендації про те, як позбутися від них на дачі – читайте далі.

Хто така земляна оса і чим вона небезпечна?

У чому небезпека земляних ос і як правильно від них позбутися?

Земляні оси на ділянках зустрічаються дуже часто. Від інших ос земляна відрізняється тим, що живе саме в землі (це стає зрозумілим з назви). На лапках даного комахи є щетинки, якими воно риє землю. Живуть земляні оси в норах, які можуть бути відкритими або закриваються спеціальною плівкою.

Наскільки шкідливі земляні оси? Хоча вони можуть поїдати мошок і різних дрібних комах шкідників, небезпека від них набагато більше, ніж очікувана користь. Саме тому з земляними осами дуже бажано починати своєчасно боротися.

Особливості комах: де живуть, що роблять?

Гнізда земляних ос виглядають, як звичайні вулики. На перший погляд може здатися, що місця в них зовсім мало, але це не так – в стандартному гнізді поміщається один стандартний виводок і кілька інших ос. Зазвичай комахи будують їх недалеко один від одного – так їм простіше годувати потомство. Це не означає, що у вас на ділянці не може бути тільки одне гніздо, але, як правило, їх більше.

Виводок живиться трупами комах, які залишаються після роботи павуків. Ці ж органічні останки є матеріалом для побудови гнізд. Дорослі особини їдять пилок рослин, нектар, дрібних мошок і тлю. Чисто візуально земляні оси дуже схожі на шершнів, але шершні мають більші розміри.

Основна небезпека, яку несуть земляні оси:

 • вони знищують не тільки комах-шкідників, але і пилок, без якої бджоли не зможуть збирати достатньо меду;
 • оси – дуже агресивні комахи, вони можуть бути шкідливі для людини, їх обов’язково слід винищувати на тих ділянках, де є маленькі діти;
 • наявність земляних комах ускладнює роботи в саду і городі – якщо ви порушите цілісність їх гнізда, вони перейдуть в активний наступ;
 • укуси ос зазвичай супроводжуються алергічною реакцією, сильним набряком, підвищенням загальної температури тіла.
Це цікаво  Як зловити бджіл-злодійок, як з ними боротися

А що буде, якщо не чіпати комах? Поодинокі особини вам особливо не нашкодять, а от з гніздами обов’язково потрібно щось робити. До речі, поодинокі особини вважаються сильними отруйними хижаками.

У чому небезпека земляних ос і як правильно від них позбутися?

У чому небезпека земляних ос і як правильно від них позбутися?

У чому небезпека земляних ос і як правильно від них позбутися?

Способи боротьби

Як позбутися від земляних ос? Найпростіше – з допомогою спеціальних отрут, які надійно вбивають їх. Багато бджолярі використовують і народні засоби – вони можуть мати різну ефективність (залежно від складу), зате є порівняно нешкідливими для людини і домашніх тварин.

Послідовність дій:

 1. Якщо ви вибрали хімічний спосіб, розсипте спеціальний порошок або нанести гель навколо нір. Робити це краще всього в нічний час доби. Навіть одна комаха, яке зачепить лапками засіб, здатне викликати загибель всієї родини, включаючи личинок. Саме тому хімічні способи боротьби вважаються найбільш ефективними.
 2. Інший спосіб застосування спеціальних препаратів – насипайте їх на фрукти. Те ж яблуко потрібно попередньо розрізати, а потім посипати порошком або покрити гелем. Розкладати отруєні приманки можна по всій ділянці, головне, простежте, щоб їх не з’їли діти.
 3. Розлийте навколо гнізда трохи дизеля – комахи в даному випадку або загинуть, або залишать гніздо в першу добу після обробки. Але в нори заливати паливо не слід – в даному випадку оси відразу запідозрять, можуть встигнути вилетіти і покусають людини, яка проводить обробку.
 4. Ще один надійний спосіб знищення земляних ос – випалювання гнізда. Дану процедуру найкраще проводити в осінній час, коли рослини припинили зростання, але влітку теж випалювати гнізда можна. Вночі прикрийте нору сухими гілочками, покладіть гілочки і навколо гнізда, а потім запаліть їх. Відійдіть подалі і дочекайтеся, поки гніздо згорить. В принципі все – нори більше немає. Але можна додатково залити осину будиночок (а, точніше, залишки від нього) окропом. Окріп теж вбиває і ос, і їх личинок. Заливку гнізда можна використовувати і в якості самостійної методики, доволі ефективною, максимально простий в застосуванні і нешкідливою для людини.
Це цікаво  Основні етапи проведення необхідних робіт на пасіці навесні

Позбавлятися від земляних ос потрібно обов’язково, хоча сам процес не завжди буває безпечним. Використовувати індивідуальні засоби захисту і не розпорошуйте, не наносите хімічні препарати на рослини. Дуже обережно використовуйте ті інсектициди, які роблять овочеві і рослинні культури отруйними.

Основні препарати

Найпоширеніше засіб, що використовується для боротьби з осами, це, як ми вже писали вище, промислові хімікати. До їх складу входять інсектициди кишково-контактної дії. Найпопулярніші формули:

 • Москітол – токсична засіб, застосовувати його потрібно тільки в спеціальній масці для захисту органів дихання. Для обробки житлових приміщень не підходить.
 • Гьотте – безпечне для здоров’я людей і тварин засіб, знищує комах швидко і надовго (ефект тримається близько півроку).
 • Троапсил – новий препарат, має високий ступінь концентрації інсектициду. Перед застосуванням розбавляйте його водою – пропорції становлять десь 1 л препарату на 35 л води.

Корисна порада. Щоб інсектицид працював максимально ефективно, накрийте оброблюваний простір звичайною поліетиленовою плівкою. Пакет слід надягати безпосередньо на гніздо, кінці пакета не забудьте приклеїти скотчем. У плівці робиться невелика дірочка – через неї впорскується інсектицид.

Запобіжні заходи

Як виглядають земляні оси і їх нори, ви тепер знаєте. Також ми розглянули, якими способами можна боротися з шкідниками на дачі. Ваше завдання тепер зробити все можливе, щоб максимально ефективно знищити ос і не нашкодити собі. Будьте пильні, дійте швидко і чітко – потривожений рой стає агресивним, і комахи можуть починати нападати.

Отже, основні заходи:

 1. Перед обробкою захистіть себе із застосуванням спеціальних засобів. Це може бути спеціальний костюм пасічника або просто щільна одяг без зазорів. Для голови використовувати шапочку, особа захистіть спеціальною маскою, надіньте окуляри (очі потрібно особливо берегти!).
 2. Під час роботи не робіть різких рухів, не кричіть і просто навіть не говоріть надто голосно – у земляних ос гострий слух, тому вони відразу чують недобре.
 3. Обробку гнізд проводите в нічний час доби – в цей час всі комахи знаходяться в норах і міцно сплять. Саме вночі ви зможете знищити виводки разом з личинками, мінімально ризикуючи. Вдень вони сплять – це небезпека номер один, крім того, їх може просто не бути в гнізді.
Це цікаво  Характерні особливості розвитку і живлення личинок медоносних бджіл

В ході проведення робіт по знищенню нор оси почали вилітати і готуються до нападу? Не панікуйте і не робіть різких рухів – вам потрібно дуже повільно, не розмахуючи руками втекти з ділянки. Операцію можна повторювати тільки через три години.

Профілактика

Якщо оси вже з’явилися на вашій ділянці, їх залишиться тільки знищувати. Хороша новина – в більшості випадків поширення шкідників можна запобігти, і далі ви дізнаєтеся про те, як це робиться.

Основні заходи профілактики, які перешкоджають ураженню ділянки земляними осами:

 • Оси люблять солодке і селяться тільки в тих місцях, де є достатньо їжі. Тому не зберігайте на підвіконнях варення, фрукти, мед та інші солодощі, перестаньте вирощувати квіти з вираженим солодким ароматом.
 • Заткніть щілини, які можуть виконувати роль доступу в приміщення.
 • Слідкуйте за чистотою будинку і ділянки – земляні оси обожнюють смітника, на які звичайні дачники вивантажують зіпсовані фруктові, овочеві плоди та інші продукти.

Чим більше на ділянці ос – тим складніше з ними боротися. При цьому запобігти появі шкідників набагато простіше, ніж потім займатися їх знищенням.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *