Утримання бджіл: способи, вимоги

У давнину слов’яни займалися видобутком меду і воску в дрімучих лісах, які повсюдно заселяли дикі бджоли. З плином часу люди стали практикувати утримання бджіл в видовбаних в дереві дуплах — бортях, ця найпростіша техніка бджільництва зберігалася до 18 століття.

Утримання бджіл

Таке утримання бджолиних родин полягало в тому, що спочатку борті готували, потім заманювали рої. Навесні борті злегка вычищались, після збору відбирався мед, а гнізда захищали від диких звірів.

Наступний, теж примітивний етап в утриманні бджіл – це застосування нерозбірних вуликів на пасіці. При даному способі використовувалася роебойная система бджільництва. Рой выкуривался сіркою, потім відбирався мед. На пасіці при такому способі залишалися слабкі, непродуктивні бджоли, які майже не роїлися.

Величезний внесок у вдосконалення техніки пасічникування вніс бджоляр-дослідник П. І. Прокопович. Застосовуючи свої дослідження на практиці, він розробив теорію, як утримувати бджіл в розбірному рамковому вулику. При такому утриманні бджіл багато уваги приділялася боротьбі з хворобами, раціональному використанню кормів, контролю та обліку на пасіці.

Способи утримання бджіл

Утримання бджіл розрізняється за типом використовуваних в бджільництві вуликів. Від типу вуликів, його конструкції і системи залежить розвиток бджолосімей, їх продуктивність, спосіб обслуговування бджолярем і відбір стільників меду. Тип обраного вулика безпосередньо пов’язаний з природними умовами регіону, медозбором і породою бджіл.

Утримання бджіл в багатокорпусних вуликах

Гніздо розбирається горизонтально рамками і вертикально корпусами. Взимку використовується два корпуси, весною бджоли слабкі, їм залишають один корпус, а влітку, під час медозбору, бджолам ставлять чотири корпуси.

Багатокорпусні вулики

Виставляючи вулик з омшаника, видаляють нижній корпус. Під час хабар розширюють гніздо, другий корпус ставлять під перший, у другий корпус поміщаються дві рамки з вощиною.

 • Перше розширення гнізда дозволяє досягти безроевого утримання бджіл. Перестановка нижнього корпусу на верхній сприяє більшому відкладання яєць маткою, так як вона намагається перейти у тепле місце.
 • Друге розширення – третій корпус ставлять між двома корпусами з розплодом. Корпуса при цьому міняються місцями. Нижній корпус з розплодом поміщають зверху, в середньому корпусі розташовуються рамки з вощиною, які ставляться між сотами. У третьому корпусі малозаполненные медом соти або стільники з пергою розташовані з краю.
 • Третє розширення гнізда роблять, додаючи будівельний корпус під час продуктивного медозбору. Бджоли займаються відбудовою стільників у цьому корпусі і забувають про роїння.
 • Четверте розширення гнізда здійснюють тоді, коли матка сильно плодюча, утворюється багато стільників з розплодом, для цього додають четвертий корпус для меду. Його ставлять під верхній. Два нижніх корпусу від верхніх відокремлюють розділової гратами, щоб обмежити вхід великої матці у верхні корпуси.
Це цікаво  Японський вулик: конструкція

В кінці періоду медозбору бджоли видаляють з верхніх корпусів, з яких відкачують мед. Бджолам залишають один або два нижніх корпусу.

Такий зміст ідеально підходить для среднерусских бджіл, вони прагнуть розміщувати мед в самих верхніх корпусах вулика.

Утримання бджіл у вуликах-лежаках

Лежак – це вулик, розташований горизонтально, вміщає від 16 до 20 рамок, іноді до 24. Розширюється гніздо сотами, а під час медозбору додаються рамки з вощиною. Рамки з розплодом поміщають в центр гнізда, збільшуючи їх кількість з 8 до 12.

Вулик-лежак

Навесні гніздо розширюють сотами, якщо сім’я сильна, то додають по краях гнізда ще два сота. Під час хабар замість сота ставлять рамки з вощиною. Для недопущення ройового стану гніздо розширюють один раз.

Матку з п’ятьма сотами відокремлюють за допомогою розділової решітки. Збільшується обсяг зібраного меду, так як в зборі беруть участь бджоли — виховательки розплоду. Відбір стільників здійснюють по мірі того, як мед дозріває.

Утримання бджіл у вуликах ніж двокорпусних

Принцип утримання бджіл в двухкорпусной вулику схожий на роботу з лежаками. Робота виконується на окремих рамках. Сім’я займає 12 стільників. Другий корпус ставлять зверху, в нього поміщають 4 сота з нижнього корпусу, розплід на трьох рамках і покривний сот з пергою.

У нижній корпус ставлять новий покривний сот. У верхньому корпусі виробляють формування отводка з плідною маткою. Відбувається швидкий розвиток отводка. З основної сім’ї забирають стільників із розплодом, тим самим посилюючи відводок. Потім відводок і основну об’єднують сім’ю.

У липні в нижньому корпусі ставиться решітка, яка відокремлює матку з розплодом. У верхньому корпусі сім’я з відводки формує стільники з медом, стільники з верхнього корпусу потім вивозяться для відкачування. На зимівлю сім’я залишається в нижньому корпусі.

Увага! Багатокорпусні вулики потребують менших витрат на обслуговування, ніж лежаки або двокорпусні вулики, так як в цих випадках роботу проводять на кожній рамці окремо, а двокорпусні вулики мають велику масу, і поодинці пасічнику не впоратися з ними. Але робота з багатокорпусним вуликом передбачає дуже високу кваліфікацію бджоляра.

Це цікаво  Як підготувати бджіл до зими і сформувати гніздо?

Касетне утримання бджіл

Для утримання бджіл застосовується така сучасна конструкція, як павільйон з касет

Переваги такого способу утримання бджіл:

 • У таких павільйонах бджоли містяться круглий рік. Секції складаються з відсіків з висувними ящиками-касетами з розташованими в них рамками. Кожна касета висувається для роботи незалежно від інших, що дозволяє виконувати роботи з пчелосодержанию, не турбуючи інші сім’ї.
 • Касетне зміст дозволяє пасічнику обійтися взимку без омшаника, так як в такому вулику зимою підтримується температура +20 °C.
 • Взимку бджоли містяться в нижні касети, при цьому стан бджолосім’ї в них повинно перевірятися при температурі -50 °C. У квітні виробляють чистку ден, нижні касети при цьому видаляються, бджоли переводяться в нові касети. Якщо місця для утримання сім’ї мало, то проводиться додавання нових касет. Родина ділиться на дві частини: матка з розплодом і окремо робочі бджоли. Расплодная частина поміщається в окремі касети. Розвиток обох частин сім’ї провадиться окремо. Початок основного хабар практикується об’єднання сім’ї, що дозволяє здійснювати безроевое утримання бджіл.
 • Павільйон займає менше площі на пасіці, що дозволяє легко здійснювати утримання бджіл на дачі.
 • Легше вивозити в місця для кочівлі, так як касетний павільйон можна розташувати на причіпному пристрої на колесах, що додає йому велику мобільність.
 • В касетному вулику легше витримувати санітарні норми утримання бджіл. Кожна касета обробляється від кліща і від бактеріальних захворювань. При такому вмісті завдяки підтримці необхідної температури і повітрообміну в гнізді, а також термічній обробці тонких стін відсіків і покриття їх воском виходить уникнути появи гнильцевих захворювань.
 • Конструкція касетного вулика дуже зручна. Наявність підйомного напівкруглого козирка зверху дозволяє здійснювати додатковий повітрообмін в жарку погоду.
 • Продуктивність бджолосімей, що містяться у такому вулику, вище в півтора-два рази в чому завдяки мобільності такого вулика.

Безконтактне утримання бджіл

Повертаючись до витоків бджільництва, Шапкін Ф. Ст. розробив і впровадив в експлуатацію в 1990 році вулик-колоду. Технологія пчелосодержания в такому вулику заснована на застосуванні вузьковисокою рамки.

Утримання сім’ї у такому вулику нагадує життя бджіл в живій природі у бортях і дуплах

Вулик Шапкина складається з п’яти корпусів, в яких присутні лінійки для воску, утеплений дах і комбіноване дно. Утримання бджіл у УШ-2 має багато переваг порівняно з іншими вуликами:

 • Як і при утриманні сімей в колодах, зменшується контактування людини і бджіл.
 • Він відповідає біологічного життя бджолосімей.
 • У такому вулику роїння знаходиться під контролем бджоляра.
 • При експлуатації УШ можна використовувати стандартні рамки.
 • Рамки корпусу під час зимівлі можна розташовувати на холодний і теплий занос.
 • Можливо працювати окремо з корпусами.
 • УШ добре утеплений.
 • Корпусу УШ можна використовувати в якості магазинів до будь-якого стандартного вулику.
 • Дуже зручно використовувати під час кочових робіт.
 • Пасіка оздоровлюється без ліків.
Це цікаво  Що нового у сфері бджільництва в Росії та інших країнах світу?

Теорію Шапкина В. Ф., викладену в його книзі «Безконтактне бджільництво», і його практичні рекомендації з безконтактного утримання бджіл підтримали багато ентузіасти-бджолярі. Створюються вулики, подібні УШ, які дають можливість навіть людям з обмеженими можливостями займатися пчеловождением.

Принцип дії таких вуликів заснований на технології утримання бджіл у дуплі, у результаті утворюється сильна сім’я без хвороб і паразитів, дуже працьовита і самостійно регулює свою діяльність.

Утримання бджіл на теплий занос

В дуплах і колодах людина майже не втручається в життєдіяльність бджіл, вони самостійно гніздяться. Сильні бджоли відбудовують стільники на холодний занос (соти розташовані перпендикулярно до льотка), а слабкі — на теплий (паралельно до льотка).

Метод пчелосодержания на теплий занос застосовується в лежаках у районах з довгої, суворої зими.

Вперше порівняв принципи утримання бджіл у вуликах з холодним і теплим занесенням бджоляр Нестерводський Ст. А. Згідно з його дослідженням, під час зимівлі у вуликах з пчелосодержанием на теплий занос гинуло набагато менше бджіл, ніж у вуликах з холодним занесенням.

У жаркий час року, навпаки, в гніздах з холодним занесенням бджолам було більш комфортно. Такі гнізда краще провітрюються, а як відомо, бджоли мають розплід ближче до льотка для кращого повітрообміну, тому личинки краще розвивалися.

У весняно-осінній період бджолам комфортніше в гніздах з холодним заносом, а взимку необхідно використовувати вміст на теплий занос. Цей висновок Нестерводського Ст. А. застосовується в методі створення таких вуликів, де розташування стільників змінюється в залежності від сезону. Сім’ї, де застосовувався поворот рамок на 90°, краще розвивалися, були більш продуктивними, на відміну від тих, що містилися у вуликах тільки на холодний занос.

Вимоги до утримання бджіл

Міністерством сільського господарства прийнятий документ «Правила утримання медоносних бджіл», в якому чітко визначені основні вимоги, що застосовуються для утримання бджолосімей. Документ однозначно визначив, як повинні міститися бджоли для отримання якісного меду та інших продуктів бджільництва. Основні вимоги – це підтримання порядку у вуликах, дезінфекція інвентарю, запобігання та лікування бджіл від захворювань.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *