В яких ситуаціях і як необхідно підгодовувати бджіл взимку?

Зміцнити і убезпечити здоров’я бджолиної сім’ї можливо різними методами. Одним з найбільш перевірених та ефективних вважається додаткова підгодівля сиропом і медом. Підгодівля бджіл взимку: коли і як правильно робити, а також важливі нюанси цієї процедури описані в інформації нашої статті.

Навіщо вона потрібна?

В яких ситуаціях і як необхідно підгодовувати бджіл взимку?

Багато бджолярів на початку своєї роботи зневажають цією процедурою. Між тим підгодівля бджіл на зиму надзвичайно важлива. Це дасть необхідні сили і запаси для вдалої зимівлі, тому навесні трудівниці активно почнуть медовий збір, а не кинуть всі сили на відновлення чисельності.

Звичайно, під час основного хабар необхідно залишити достатньо меду для зимівлі бджолосімей, але іноді краще використовувати інший метод створення запасів. Наприклад, якщо погодні умови не сприяли збору меду хорошої якості або в розпорядженні комах виявилося переважна кількість падевого або кристалізованого меду.

У цьому випадку рамки необхідно замінити відповідними медовими сотами, а кілька залишити порожніми для формування запасів сировини.

Чому підживлення краще:

 • більше меду залишається для особистих цілей і реалізації;
 • це дешевше і швидше;
 • стимуляція матки до червлению, з’явиться більше розплоду для весни;
 • бджоли економлять сили, не роблячи довгі перельоти в пошуках осінніх квітів;
 • можна одночасно виконати лікування і профілактику медикаментозними препаратами.

Годівля бджіл на зиму підійде не для всіх сімей, до того ж слід враховувати, що цукровим сиропом не можна замінювати більш третини основного корму. Харчування виключно цукром часто призводить до кишкових розладів і ослаблення організму комах, аж до повної загибелі. Саме тому годування цукром неприпустимо проводити слабким сім’ям.

До того ж великі запаси такого меду призведуть до відставання в розвитку, адже в сиропі присутні далеко не всі важливі мікроелементи. Це призведе до ослаблення сім’ї навесні, зменшення вильоту і скорочення чисельності. Чим годувати бджіл взимку, особливості проведення цієї процедури і приготування відповідних складів докладно розглянуті в інформації нашої статті.

Організація годувань

Важливим етапом вважається приготування підходящої суміші. Вона не повинна бути занадто рідкою, інакше приготований мед швидко забродить і стане непридатним для їжі. Разом з тим його консистенція повинна бути зручною для харчування, а також містити необхідні речовини.

Це цікаво  Правила застосування препарату ізатізон для профілактики вуликів і лікування бджіл

Краще всього організувати додаткове утеплення годівниць, щоб розчин довгий час зберігав вихідну температуру. Найпростіший і перевірений рецепт приготування суміші для годівлі наведено в подальшій інформації.

Як приготувати цукрову суміш:

 1. На два літри води необхідно взяти три кілограми цукру. Бажано до цієї суміші додати не менше 100-150 грам квіткового меду від попередньої хабара. Використання падевого і некондиційного меду неприпустимо, бо може призвести до хвороб травного тракту комах.
 2. Воду треба довести до кипіння і зняти з вогню. Після того, як вона трохи охолоне, невеликими порціями необхідно ввести цукор.
 3. Цукор треба повністю розчинити, щоб на дні не залишалося крупинок.
 4. Після охолодження цукрового сиропу до 40-50 градусів в суміш додається мед. Раніше його вводити не варто, інакше він втратить свої корисні якості і стане небезпечним для бджіл.
 5. Для зручності використання суміш необхідно налити в спеціальні годівниці, але багато бджолярі використовують щільно зав’язані целофанові пакети. Бджоли охоче візьмуть теплий сироп, а ось холодний беруть не дуже.

Скільки треба корми можна прорахувати наперед, а ось терміни виконання чітко встановлені дослідним шляхом. Для середньої смуги це середина серпня — початок вересня. Саме в цей період бджоли зможуть добре переробити отриманий корм, а мед встигне визріти при необхідній температурі.

Крайній термін — 10 вересня, щоб розплід, що з’явився в цей час, не встиг взяти участь у переробці меди і зміг благополучно перезимувати. Якщо не вкластися в ці терміни, шанси на успішну зимівлю значно скоротяться.

Корисні поради

Підгодівля бджіл взимку повинна проводитися дуже обережно і з дотриманням важливих нюансів. Розрахунок необхідної кількості проводиться на основі ревізії вулика. Зазвичай це близько 10 кілограм меду на кожну бджолосім’ю, але можна взяти і більше. Якщо ви використовуєте цукровий сироп, то треба вважати отримані запаси, виходячи з кількості цукру, що використовується при варінні.

Особливості виконання підживлення:

 • не можна використовувати мед поганої якості. Цукровий сироп готувати безпосередньо перед годуванням;
 • краще всього брати «рідний» мед, щоб не перенести можливу інфекцію з іншого вулика;
 • як годівниць можна використовувати місце однієї чи декількох рамок. У цьому випадку кількість запасів трохи зменшиться, що не завжди виправдано для невеликого вулика;
 • верхня годівниця дозволяє виконати підгодівлю без захисних пристосувань, встановлюється безпосередньо під кришкою, але має важливий недолік — малий обсяг;
 • виставляти корм найкраще ввечері, щоб виключити випадки крадіжок між сім’ями;
 • додавання кислоти в сироп не рекомендується. Це знизить здатність одержаного меду до зберігання, адже бджоли стануть додавати в нього менше корисних ферментів. З іншого боку, це сильніше зношує робочих бджіл, тому для відносно слабких сімей це стане кращим варіантом;
 • не можна використовувати соняшниковий мед в якості підгодівлі. Він має здатність до швидкої кристалізації, що не підійде для закармливания бджолиної сім’ї.
Це цікаво  Скільки у бджоли очей, ніг і крил: будова

Годування бджіл зимою проводиться в особливих випадках, наприклад, при затяжної негоди або сильних морозах. Для цього можна використовувати рідкі склади, краще приготувати цукрову пасту. Встановлюється їжа безпосередньо під кришку вулика, щоб бджоли постійно мали доступ до їжі.

Як приготувати цукрову пасту:

 1. На вулик середнього розміру треба взяти 1 кг меду і 4 кг цукрової пудри.
 2. Мед розтопити на водяній бані, не допускаючи їх перегріву.
 3. Рівномірно вмішувати в отриману масу порції цукрової пудри.
 4. «Замісити» пасту зразок тесту.
 5. Якщо суміш занадто густа, можна розбавити її невеликою кількістю води.

Отриману пасту розкачати у вигляді коржа. Розміри визначаються індивідуально, у залежності від габаритів підходящого для годування отвори. Для комфортного видалення залишків від стінок і кришки вулика, краще всього покласти приготовлену пасту в марлю, а також використовувати іншу підходящу тканину з великим переплетенням.

Не варто захоплюватися радами про додавання в суміш різних відварів і ліків. Використання медикаментів має бути строго дозовано, до того ж препарати можуть втратити частину властивостей під час зберігання, тому обов’язково уточніть це питання перед покупкою.

Багато пасічники радять додавати в готовий сироп невелику кількість солі. До цих пір цей метод не підтверджена науково, тому експериментувати не варто. Відомо одне: бджоли не будуть брати пересолений сироп навіть в умовах помітного голодування. Переробляти таку суміш надзвичайно важко навіть для сильних сімей, тому краще обмежитися вищеописаним рецептом приготування цукрової підгодівлі.

Зимові заходи

Закормка бджіл на зиму проводиться різними темпами. Невеликі порції корму даються кожен день. Якщо ви відразу встановили великий обсяг, проводити підживлення треба через день.

Щоб визначити, як сім’я переносить зимівлю, можна використовувати простий метод діагностики. Для цього необхідно хоча б раз на тиждень «прослуховувати» вулик гумовою трубочкою. Якщо рівномірний гул стоїть, значить, все в порядку. Насторожити має повну відсутність характерних шумів, а також неспокійний і переривчастий гул.

Це цікаво  Можливі причини отруєння бджіл і дієві методи їх лікування

Важливі моменти:

 • всі маніпуляції бажано проводити у приміщенні, щоб не застудити комах;
 • не можна використовувати рідкий корм для підтримки бджіл на зиму, краще приготувати медово-цукрову помадку;
 • якщо вулик знаходиться в омшанику, кількість підживлень можна зменшити втричі, адже комах необхідно витрачати менше сил на обігрів;
 • брак поживних речовин під час зимівлі призведе до поголовної загибелі бджіл, тому обов’язково стежте за цим параметром;
 • занадто велика порція підживлень також негативно відбивається на розвитку бджіл, тому підгодовувати комах необхідно з розрахунку не більше 13-15 кг на вулик.

Оцінити стан сім’ї та якість проведених заходів можна лише навесні після першого обльоту. Саме тоді наступає важлива пора для профілактики характерних захворювань і посилення сім’ї відповідними підгодівлями. Як годувати бджіл навесні і необхідно це робити — тема окремої статті.

До цих пір не знайдено однозначної відповіді і не складено комфортний алгоритм підживлень. Відомо, що і зимові заходи не зовсім корисні для здоров’я бджіл, але іноді без них сім’я просто не виживе. Саме тому дуже важливо заздалегідь продумати всі способи організації годівлі на зиму.

Зимова підгодівля бджіл — важливий етап бджільництва. Часто саме від кормової бази залежить вдала зимівля і здатність бджіл пережити наступний рік. Чим і як правильно підгодувати бджіл в зиму розповість вам наша стаття. У цій справі багато корисних і важливих нюансів, тому обов’язково ознайомтеся з правилами якісної підготовки бджолосімей до зимового періоду.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *