Варроатоз бджіл — дуже важкий і, на жаль, часте захворювання, що зустрічається практично на всіх пасіках. Ні один бджоляр не може дати гарантію, що у його сімей немає жодного кліща.
На жаль, у бджіл це захворювання протікає хронічно, оскільки в тілі і в розплоді паразитує і розмножується Варроа Якобсони — небезпечний бджолиний кліщ.
Варроатоз бджіл
Він має довжину близько 1 мм і завширшки до 1,5 мм, що робить дуже складним його виявлення. Добре розглянути таке комаха можна хіба що на фото. Молоді паразити бджіл мають біле забарвлення тіла, більш дорослі — коричневу.
Розвиток вароатозу бджіл
Кліщ Варроа з’являється всередині бджолиного вулика завдяки особливим умовам мікроклімату. Особливо сприятливо його розвиток навесні, коли в гнізді великий бджолиний розплід, а також улітку при трутовом розплоді. Самка паразита впроваджується в клітинку і чекає її запечатування. Після цього вона активно харчується, обмеження в їжі личинок бджіл.
Є багато способів лікування вароатозу
Коли дозріває кокон, матка відкладає на стінки до чотирьох яєць, після чого починається дозрівання личинок. Ідеальні умови для цього — підвищена вологість повітря і висока температура (34-36 градусів). Самці розвиваються 6 діб, а самки — 7. Самець потрібен тільки для запліднення, після якого гине. Самка ж впроваджується в тіло бджоли і продовжує харчуватися її гемолимфой. Як тільки розплід виходить, кліщ з легкістю переміщається в іншу клітинку.
Шляхи розповсюдження вароатозу бджіл
Кліщ може потрапити у вулик кількома способами. По-перше, він може потрапити туди з трутнями або з чужинцями. Також він може прилетіти з групою робочих бджіл, які повертаються з поля. Це здійснюється наступним чином: кліщ відокремлюється від бджоли в момент її знаходження на квітці, після чого чекає наступного майбутнього господаря до 5 днів. Так хвороба може поширюватися по довколишніх пасік, тому боротьба з варроатозом бджіл — важливе завдання кожного пасічника.
Симптоми хвороби
При наявності паразита бджолина сім’я послаблюється. Молоді комахи народжуються слабкими і деформованими, не маючи крил, кінцівок або з деформованим черевцем. Це знижує їх працездатність і час життя. Уражені бджоли практично марні в роботі і обслуговуванні вулика. Тому їх потрібно терміново лікувати і рятувати сім’ю. Адже кліщ після загибелі бджоли-господаря переходить на наступну, поки не знищить всіх.
Наслідки захворювання
Варроатоз сам по собі є дуже небезпечною хворобою, так як кліщ пошкоджує тіло бджіл, скорочує час їх життя. Не меншу небезпеку представляють і мікроорганізми (віруси, бактерії, збудники різних захворювань), переносниками яких є паразит. У бджіл і так невисока опірність до інфекцій, а наявність кліща в тілі її значно знижує. Тому серед проблем, з якими стикається бджільництво, знищення кліща Варроа і захворювань, пов’язаних з ним, — одна з найбільш актуальних завдань.
Варроатоз — це небезпечне захворювання
Найбільш часто Варроа переносить віруси гострого паралічу і деформації крила, які дуже небезпечні для бджіл. Так, вірусом деформації крила сімейство заражається вже в расплодном стані, коли тіло бджіл тільки формується. Характерною особливістю є зім’яті або відсутні крила. Багато особини гинуть у молодому віці і навіть у вигляді лялечок. Часто зустрічаються загиблі комахи з роздутими животами.
Варроз бджіл також часто протікає з вірусом гострого паралічу, коли комахи не можуть літати, у них збільшена в розмірах черевце, губляться волоски, темніє забарвлення тіла. Захворювання досить небезпечно — бджоли мають неправильно розташовані крила, скупчуються разом, тремтять і в результаті паралічу гинуть. І перше, і друге захворювання при відсутності належної профілактики і лікування можуть привести до загибелі всієї сім’ї.
Для лікування бджіл з варроатозом від вірусних захворювань, а також з метою профілактики рекомендується навесні підгодовувати комах хвойним настоєм або використовувати ендоглюкін і інші препарати від вароатозу бджіл і вірусних інфекцій.
Противоварроатозные заходи на пасіці
Багато пасічники вважають, що бджіл можна вилікувати від кліща Вароа і з допомогою підручних і народних засобів. Але досвід показує, що тільки промислові препарати дають належний ефект, після якого пасічник може не турбуватися про долю своїх сімей.
Лікування бджіл: від варроатозу може проводитися за допомогою двох основних груп лікарських засобів, які відрізняються діючими речовинами. У першому випадку використовується амітразу, у другому — флувалінат. На основі амитразы створені препарати «Аква-Фло» та «Біпін». Ними обробляють вулика бджіл шляхом поливання. Препарати флувалінату («Аміпол-Т», «Апі-Сан», «Варропол», «Фумисан») — вдалий вибір, коли потрібно як профілактики, так і лікування. Їх часто використовують навесні, оскільки дія флувалінату розтягнуто в часі на 3-4 тижні. Вони є препаратом для лікування кліща як у дорослих бджіл, так і в розплоді. Амитразу, в свою чергу, використовують восени, коли наявність розплоду мінімально. Для успішної боротьби з варроатозом бджіл рекомендується комбінувати препарати, оскільки у кліща швидко розвивається звикання до них.
Методи лікування вароатозу
Крім зазначених вище, існують і інші методи, з допомогою яких проводиться боротьба з варроатозом бджіл. Це може бути використання інших груп препаратів, народних засобів, термообробка бджіл від кліща Вароа, профілактичні та інші заходи. Щоб не запустити процес, рекомендується регулярно оглядати всі сім’ї в пасіці на наявність кліща, а також обробляти їх від нього. Так, можна використовувати крім флувалінату і амитразы такі препарати:
- органічні кислоти;
- бромпропилаты;
- піретроїди;
- ефірні олії та інші компоненти рослинного походження.
Велика кількість препаратів дозволяє їх комбінувати і замінювати, щоб не допустити звикання кліща до конкретній речовині.
Лікування вароатозу навесні
Весняна обробка бджіл: від варроатозу проводиться, якщо восени не була зроблена належна профілактика або у разі сильного ураження сімей кліщами. Рекомендується для цього використовувати препарат «Апифит», однієї пластини якого вистачить на три рамки. Дуже ефективною в обробці є мурашина кислота, якою обробляють верхи рамок. Вона випаровується, вбиваючи кліщів навіть у запечатаних трутня. Крім того, вона усуває та інші захворювання: воскову міль, нозематоз, аскосфероз, акарапідоз, гнилець і т. д.
Лікування вароатозу влітку
Влітку варроатоз рекомендується лікувати менш потужними засобами. Так, актуальним є використання укропного масла з вазеліном у 10% концентрації. Його готують, розчиняючи 10 грам укропного масла в 90 грамах чистого вазеліну. Приготовлений розчин наносять на два аркуші формату А4, які поміщають у вулик: один внизу, а другий зверху на рамки. Обробку проводять повторно тим ж способом, попередньо очищаючи дно від загиблих кліщів. Це робиться, щоб знищити всіх особин, оскільки деякі паразити просто падають вниз, не гинучи.
Обробка від вароатозу бджіл восени
Осінь — найбільш відповідальний час боротьби з кліщем Вароа. Рекомендується в цей час використовувати наступні препарати: «Тактик», «Біпін», «Акарасан». До знищення кліщів приступають, коли бджолина сім’я практично не має розплоду. Застосовуючи препарати, слід чітко виконувати всі вимоги, зазначені в інструкції.