Варроатоз бджіл: методи боротьби

Бджолина сім’я стикається з безліччю хвороб. Це грибкові та бактеріальні хвороби, але часто трудівниць вражають кліщі. Одним з таких є кліщ варроа, він викликає варроатоз у бджіл. Хвороба веде до скорочення розплоду і загибель дорослих особин.

Варроатоз у бджіл

Чому потрібно боротися з варроатозом бджіл?

Це небезпечна недуга, адже крім псування розплоду кліщ переносить віруси, які викликають параліч або деформації крил у комах. Толку від бджіл з неправильними крилами мало, так як вони з працею літають, а значить, не в силах зібрати нектар. Варроатоз дуже швидко поширюється, тому вдаватися до лікування комах потрібно відразу.

Для цього використовують безліч методів:

  • обкурювання;
  • опудривание;
  • годування.

Нерідко пасічники разом з медикаментозними препаратами використовують народні засоби. Це щавлева кислота, ефірні олії та лікарські рослини. Зверніть увагу, часте застосування ліків викликає стійку реакцію кліщів, відповідно, вони не гинуть при повторних обробках цим засобом. Рекомендується поєднувати лікарські препарати з хімічними та фізичними методами боротьби з кліщами.

Спосіб обробки сот і вибір ліків залежать від ступеня зараженості кліщем і температури на вулиці. Варто відзначити, що кліщ активно розвивається при температурі 34-36 °С. Відповідно, зверніть увагу на поведінку комах в період сильної спеки. Наслідком зараження кліщем є збільшення появи мутацій у бджіл. Багато з них народжуються без крил, молодняк швидко гине.

Обробка навесні

У весняний час при недостатній обробці восени використовують мурашину кислоту або «Апифит». Необхідно використовувати 1 пластину на три сота. Мурашина кислота дезінфікує вулик і здатна боротися з кліщем у друкованому розплоді. Це зробити складніше, так як паразит захищений товстою воскової кіркою сот.

Це цікаво  Інструкція по застосуванню мурашиної кислоти для профілактики і лікування бджіл

Весняна обробка бджіл

Обробка влітку

У літню пору для лікування вароатозу застосовують суміш вазеліну і укропного масла. Для цього змішують 90 г вазеліну і 10 г масла. Цю масу наносять на чистий аркуш паперу. На низ вулика кладуть промаслений папір з сумішшю догори. Поверх рамок теж кладуть промаслений папір лікувальної сумішшю донизу. Для бджіл це нешкідливо.

Ялицеве і хвойне масло часто застосовують влітку для обробки і вуликів бджіл. Для цього на 1 рамку потрібно 1 мл олії. Їм просочують тампон і укладають зверху на стільники з бджолами. Обробку проводять 3 рази за 5 днів. Щодня уважно оглядайте дно вулика. Часто паразити не гинуть, а «п’яніють», обов’язково дезінфікують дно вулика і видаляйте мертвих кліщів.

В період міжсезоння можна використовувати щавлеву кислоту і «Біпін» для бджіл. Взимку кліщ часто ховається під тергітами бджіл, тому більшість препаратів неефективні. Щоб цього не сталося, треба виманити паразитів з укриття.

Для цього у вулик вводять м’ятна олія, воно збуджуюче діє на кліщів. Далі, ампула «Біпіна» розчиняється в 2 л води. Температура рідини повинна бути 20 °С. Цим розчином поливають бджіл. Для цього можна використовувати розпилювачі. Часто використовується термокамера для бджіл. Під впливом температури кліщ гине.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *