Вибір бджільницької дроту та способи її натягу на межі

Перед початком сезону медозбору актуальною стає проблема підготовки пасечных аксесуарів. Для кожного пасічника з року в рік виникає питання, яка потрібна пасічний дріт і як її натягнути на межі? Незважаючи на індивідуальні особливості бджільницького господарства і можливості пасічника, існують загальноприйняті стандартні побажання до оснащення вуликів.

Габарити і конструктивні особливості самих рамок можуть бути абсолютно різні. Їх розміри підбираються у відповідності з параметрами корпусу вулика. Як найбільш консервативна галузь сільського господарства, бджільництво у багатьох питаннях орієнтоване на перевірені стандарти:

  • верхній брус рамки по ГОСТу повинен бути шириною 24 мм +-1 мм;
  • просвіт між стінкою вулика і боковою планкою повинен становити 7 мм;
  • відстань між верхніми брусками можна робити менше 12 мм.

Крім того, вимогами Госту мається на увазі верхній брус товщиною 22 мм, але сучасні пасічники нерідко ігнорують цей пункт. Практикується використання верхніх частин рамки товщиною всього 10 мм для зменшення бессотового простору між корпусами. Це нововведення вважається корисним для бджіл. Розміри нижньої планки – 13 мм×10 мм.

Застарілі вимоги до бічних планок мали товщину 8 мм, сьогодні ж їх виготовляють не менш 10 мм. Це обумовлено тим, що від сильного натягування дроту в рамці корпус може прогинатися, а сама металевий дріт навіть прорізати деревину. Стандартна ширина – 25 мм.

Зрідка в господарствах зустрічається рамка з дроту з розширенням на бічних планках, але вона вважається непрактичною, тому що її складно встановлювати і витягувати.

Вибір дроту для рамок

Вибір бджільницької дроту та способи її натягу на межі

Практично в кожному спецмагазинах продається дріт пасічний трьох видів в котушках: масою 0.25 кг, 0,5 кг і 1 кг Діаметр у всіх варіантів однаковий – 0.5 мм, відрізняються вони тільки довжиною. Виготовляється вона з низьковуглецевої світлої сталевого дроту загального призначення і застосовується для кріплення на рамках сот і вощини.

Це цікаво  Корисні поради та рекомендації по самостійному виготовленню воскотопки

Після придбання котушки і перед установкою її у рамки потрібно ретельно видалити всю консерваційну мастило, нанесену на поверхню для захисту від передчасної корозії.

При виготовленні рамок своїми руками бічні планки просвердлюються на 23 см мінімум в 3 ряди, а на 30 см – 4. Для захисту дерев’яного корпусу від прорізання поруч з кожним отвором розташовують канцелярські кнопки таким чином, щоб їх дірочка в капелюшку збіглася з просвердленим отвором у бруску. З цією ж метою їх зміцнюють канцелярськими скобами.

Способи натягу

Для полегшення праці на пасіці розроблено безліч пристосувань. Одні з найбільш використовуваних – верстати для натягування дроту з нержавіючої сталі. Їх застосування відчутно прискорює процес, і дріт для рамок натягується більш якісно. Ручне виготовлення рамок занадто трудомістко і підходить тільки невеликим господарствам.

До промислових пристроїв відносяться:

  1. Дерев’яний верстат. Він складається з фанерного підстави, металевого тримача для котушки, 4-х сталевих коліс для дроту зі змінним розташуванням, 3-х наполегливих кутів і гвинти для відхилення. Для натягування сітки вже змонтована рамка з насверленными отворами з боків встановлюється кріплення верстата. Одним бічним бруском вона повинна перебувати між упорами, а протилежним – трохи прогнутися під впливом від затяжения гвинта. Далі потрібно послідовно протягнути через всі отвори в брусках дріт, а на поворотах завести її за найближчі коліщатка верстата. Саме ця особливість конструкції дозволяє уникнути заплутування під час процесу. Продам дріт крізь усі отвори, її край фіксується і починається натяжка. Для цього дріт по черзі знімають з коліщаток верстата. Натягнувши всі ділянки рамки, дріт відрізають від мотка і фіксують цей кінець. Для остаточного натягу потрібно послабити відхиляє гвинт, щоб вирівнялася бічна планка.
  2. Металевий станок. Його конструкція повністю аналогічна, тільки цей варіант має надійний нержавіючий або пофарбований металевий каркас. На відміну від дерев’яного аналога, це пристосування обладнано зручними підлогової підставкою, яку можна встановити і закріпити в потрібному місці. Система роботи верстата та якість готового виробу.
Це цікаво  Способи обробки бджіл від кліща в осінній час року

Винахідливі бджолярі знайшли рішення, як натягнути дріт, витративши при цьому мінімум коштів. Кустарне пристрій – стіл для натягування дроту. Для його виготовлення знадобиться дошка 47×22 см товщиною до 3 см. На одному її кінці, відступивши на 3 см від кожного краю, вбиваються два цвяха, їх висота повинна становити не менше 2 див. Вони будуть використовуватися в якості упору для бічних брусків.

Другий край дошки обладнується 3 см скобою, що виступає над поверхнею на 2,5 см, з отвором під гвинт. Його роль може виконувати гвинт м’ясорубки з рухомою шайбою або просто болт і гайка. Розташовану на конструкції рамку стискають, злегка повернувши гвинт, після цього вручну натягують дріт. Додатковий натяг досягається при звільненні виробу від гвинта.

Існують і альтернативні способи, наприклад, не використовуючи упори, рамку можна сильно здавити, намотавши на неї товсту рибальську волосінь. Також можна натягнути тільки 2 дроту замість потрібних 4-х, відступивши на 30 мм від країв, а потім стягнути всю рамку посередині поперечної дротом. Таким способом досягається більша жорсткість, і навіть при вторинному вощении рамки не вимагають перетягування.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *