Види та самостійне виготовлення пластикових поїлок для бджіл

Крім регулярної підгодівлі, особливо у весняний час, бджолам потрібна вода. По закінченні зими бджолосім’ї всі сили кидають на вирощування розплоду. Досвідчені пасічники ставлять у вулики поїлки для бджіл з пластикової пляшки своїми руками, тому що знають, що одного нектару в цей період їм буде недостатньо. Крім того, вільний доступ до води сприяє правильному обміну речовин і допомагає регулювати температурний режим у спекотні періоди.

Загальні поїлки рекомендується встановлювати ранньою весною, а якщо термін вже упущений, то зайнятися цим питанням необхідно не пізніше початку обльоту.

Роль поїлок у розведенні бджіл

Види та самостійне виготовлення пластикових поїлок для бджіл

Як і для всіх живих істот, вода дуже важлива і комах, особливо в періоди розмноження і росту. Кожну весну бджоломатки відкладають яйця, виводиться численний розплід, робочі бджоли зайняті будівництвом нових стільників.

У цей час у бджолосімей немає зайвих сил, які вони могли б витратити на пошук води. Саме тому, для збільшення продуктивності бджільництва, важливо в потрібний термін обладнати житло бджіл зовні або зсередини спеціальними напувалок.

Підставка під поїлки повинна бути не нижче 70-80 див. У виборі конкретного місця, де буде розташовуватися поїлка для бджіл, потрібно орієнтуватися на деякі фактори:

 1. Вода повинна максимально можливо прогріватися під впливом сонячних променів, а навесні потрібно постійно самостійно підігрівати воду.
 2. Місце треба захистити від сильних поривів вітру.
 3. Поїлку потрібно обладнати спеціальною похилою дошкою, має вигнуті жолоби для уповільнення стікання води.
 4. Для залучення бджіл рекомендується додавати у воду цукор і мед, або ж трохи солі.

Додаючи сіль у воду, потрібно бути обережним, тому що надмірно пересолена вода може отруїти комах. Треба ще зазначити, що підсолена вода наливається не загальну, а в меншу додаткову ємність.

Різновиди та основні вимоги

За типом розташування та доступу комах до води розрізняють поїлки індивідуальні та суспільні. Перші частіше застосовуються на невеликих пасіках, де не дуже складно забезпечити окремий доступ до води для кожної бджолосім’ї.

Це цікаво  Фарбування вуликів: як і чим

Незаперечною перевагою такого способу вважається гігієнічність і захищеність від передачі інфекційних захворювань від інших бджолосімей. Друга різновид більш проста в обслуговуванні і вимагає мінімум уваги.

За способом подачі води можна виділити такі види:

 • Поточна – подача води комах здійснюється шляхом її повільного стікання з пластикової пляшки або будь-якої іншої ємності по похилій дошці з вигнутими каналами.
 • Weeping – ємність, закрита кришкою з маленькими отворами, підвішується вертикально кришкою вниз над піддоном, який капають краплі, і де збирається надлишок води. Для великої кількості комах встановлюється декілька таких ємностей.
 • Бджолина годівниця – ці універсальні пристосування використовуються як для підгодівлі бджіл, так і для забезпечення водою. Такі годівниці зазвичай розміщуються всередині вуликів.

У холодні часи бджолярам, які використовують будь-яку з різновидів поїлок, потрібно подбати про підігріві води. Ранньою весною комахи, стикнувшись з холодною водою, можуть застигнути, замерзнути і загинути. Якщо погода досить сонячна, то при використанні скляних або темних пластикових поїлок вода самостійно буде достатньо нагріватися протягом дня.

Існують і суто сезонні особливості облаштування поїлки для бджіл. Зокрема, навесні, коли багато бджоли залишають вулик, потрібно віддавати перевагу зовнішнім, вуличним поїлок. Їх встановлюють у безпосередній близькості до всіх вуликів, а головне – на південній стороні, де вплив сонячних променів особливо велике. Часто, поїлки такого типу виглядають, як бочки з краником, з якого капає вода.

А ось в холодний період року, особливо взимку, прийнято використовувати внутриульевые поїлки, які важливо своєчасно чистити і заповнювати свіжою водою. Вони продаються в спеціалізованому магазині, але багато пасічників воліють виготовляти їх самостійно. Зимові поїлки часто бувають вакуумні, тому що такий вид найбільш безпечний для всієї бджолосім’ї. Вони заповнюються ззовні і не вимагають відкриття вулика.

Це цікаво  Отвори для бджіл у вулику: які потрібні

Короткий список основних універсальних вимог до бджолиним поїлок:

 1. Ретельний контроль чистоти, регулярні заходи з дезінфекції для захисту від інфекційних захворювань і бактеріальних заражень.
 2. Розумний підхід до вибору місця розташування – там має бути сухо, сонячно і безвітряно.
 3. Напувалки повинні бути великої ємності і багатосторонніми.
 4. Матеріал, з якого виготовлена поїлка, бажано вибирати прозорий, щоб чітко контролювати витрату води і доливати її відразу при першій необхідності.
 5. Регулювання інтенсивності витікання води може організовуватися за допомогою крана.
 6. Обов’язково повинен бути обладнаний відтік зайвої рідини, яка збирається в піддоні, щоб вона не застоювалася.
 7. Комахою необхідна чиста і тепла вода, підігріта до потрібної температури.

Не всі знають, що на 20 бджолиних сімей витрачається не менше 50 л води.

Особливості внутрилетковых поїлок та їх виготовлення

Виготовлена вертикальна поїлка для бджіл своїми руками підходить для більшості вуликів, головне, щоб вони були оснащені дошками для прильоту і льотками-щілинами з нижнім розташуванням. Індивідуальні розміри поїлок визначаються у відповідності з габаритами конкретного бджолиного будиночка.

В якості основного матеріалу використовується ППС (пінополістирол), він дуже простий у роботі, відносно невисока вартість, і його легко купити в будь-якому будівельному магазині. Крім того, у багатьох пасічників залишаються такі обрізки після утеплення вуликів.

Що потрібно для самостійного виготовлення поїлок:

 • шматок 20-ти міліметрового листа ППС;
 • ніж канцелярський і до нього два леза різного розміру;
 • кулькова ручка або тонкий маркер;
 • маленькі цвяхи;
 • лінійка для виміру;
 • підлогу літрова пластикова пляшка;
 • клейкий скотч.

Зазвичай пасічникам, чиї вулики виготовлені з пінополістиролу, щоб виготовити свої поїлки, не потрібно купувати цілий аркуш, а буде достатньо обрізків цього матеріалу. Застосовувати пластикові пляшки більшого розміру немає сенсу, тому що вертикальні поїлки під великим тиском води схильні переливатися.

Це цікаво  Догляд за бджолами навесні після зимівлі

Крім того, чим більше води, тим довше вона прогрівається природним шляхом. Скотч для роботи знадобиться якісний, приміром, «Момент» або будь-який інший більш щільний, сріблястого кольору, який призначається не для канцелярських цілей.

Основні етапи процесу виготовлення поїлки:

 1. Розмітити і вирізати основу майбутньої поїлки з ППС, розмір підбирається індивідуально.
 2. Отриману заготівлю потрібно розміткою розділити на дві частини, підготувати місце для установки пляшки, враховуючи її діаметр.
 3. Горлом пляшки в зазначеному місці нарізати різьбу, з зусиллям вкрутити її на максимальну глибину в заготовку з ППС.
 4. У заготівлі потрібно вирізати всі намічені елементи, чистота зрізу не має принципового значення.
 5. Потрібно розмітити жолобок, в якому буде знаходитися вода. Він може бути будь-якій, зручної форми і розміру. Заміряти потрібно тільки ширину – вона має бути на 10 мм менше ширини стрічки скотча. Після цього запланований жолоб по контуру прорізається наскрізь.
 6. Окружність, отриману від горла пляшки, потрібно розділити на дві половини, і похило зрізати одну з частин.
 7. Розмітити отвори для подачі води з пляшки і проколоти цвяхом наскрізь.
 8. На завершення, скотчем проклеюється вся конструкція знизу в довжину. Скотч добре клеїться на пінополістирол, конструкція виходить герметична.

Залишається тільки набрати в пляшку води і вкрутити її «догори ногами», рідина відразу почне надходити в жолобок.

Перевагами застосування індивідуальних вертикальних поїлок з пластикових пляшок можна вважати відсутність необхідності у бджіл вилітати на пошуки живлющої вологи, застосування маленької пляшки (0.3-06 л) забезпечує швидке прогрівання води, долив води не знадобиться турбувати бджіл.

Крім цього, по інтенсивності витрачання води досвідчений бджоляр зможе визначати темпи розвитку бджолосім’ї, що неможливо у випадку з застосуванням громадських поїлок. Але зазвичай головним чинником, за яким вибирають конструкції саме такого типу, стає простота виготовлення і дешевизна усієї конструкції.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *