Відмітні характеристики і особливості утримання бджіл породи Бакфаст

Мрія бджолярів – продуктивні, стійкі до захворювань, неройливые і спокійні бджоли – втілилася у породи Бакфаст. Сьогодні бакфаст бджоли вважаються одними з кращих у світі. Опис породи, характеристики і відгуки говорять про високі робочі якості і можливості використання їх у промисловому виробництві меду, і на невеликих приватних пасіках. На її виведення знадобилося майже 50 років.

Основою породи послужили темна британська бджола і італійська, завезена в Британію спеціально для виведення комах, стійких до хвороб. На початку ХХ століття трахейный кліщ знищив чи не всю популяцію темних англійських бджіл.

Ця обставина змусило молодого ченця з монастиря Бакфаст почати експерименти з виведення стійкою до хвороб бджіл, що призвело до створення нової породи, названої по імені містечка, де знаходився монастир. На цьому селекція не закінчилася, і в 70-х роках були, нарешті, отримані бджоли бакфаст в тому вигляді, в якому її знають бджолярі у всьому світі.

Загальний опис породи

Відмітні характеристики і особливості утримання бджіл породи Бакфаст

Зовні бджоли породи бакфаст нагадують італійську бджолу – вихідний матеріал їх створення. У них витягнуте тіло середньої мохнатости з темними і світло-коричневими смужками (хоча вони темніше своїх попередниць), чорні ніжки й блідо-коричневі крила.

Відмінною особливістю вважається їх миролюбний характер. Вони не накидаються на людину під час викачування меду, не рояться і доброзичливі до інших бджіл. Пасічники кажуть, що при роботі з ними немає необхідності обкурювати вулик димом.

Характеристики

Робочі характеристики вище всяких похвал. Бджоли породи бакфаст не бояться холоду і можуть вилітати навесні вже при 12°С. До позитивних робочим якостям бджіл можна віднести розвинений нюх – бджоли знаходять медоноси навіть на великій відстані від «дому». Вони витривалі і здатні за день пролітати великі відстані. Бакфаст виробляє більшу кількість меду, ніж інші породи бджіл.

Збір нектару йде з раннього ранку до пізнього вечора. Вони легко пристосовуються до несприятливої погоди – дощу, вітру й туману. Це не заважає їм приносити великий хабарів.

Це цікаво  Варроатоз бджіл: методи боротьби

Ще одна чудова якість породи – це охайність. Бджолярі відзначають, що їм не доводиться постійно чистити дно вулика, а навесні, вилітаючи після зимівлі, бджілки залишають свій будинок в ідеальному стані. Взагалі, бджоли бакфаст не вимагають постійної уваги і ретельного догляду. З їх вмістом впорається навіть починаючий бджоляр.

Якщо уважно стежити за поведінкою бджіл, що можна повністю уникнути роїння бакфаста. Якщо сім’я все ж зароилась, противороевые заходи швидко приведуть її знову в робочий стан. Старі бджоломатки здатні довго відкладати яйця.

Розплід зазвичай відкладається в нижній частині вулика, причому матки породи бакфаст не переходять на інші стільники, поки не заповнять всі наявні на рамці. Матка червит постійно, до пізньої осені, тому ніколи не виникає небезпека ослаблення сім’ї і зниження популяції. Перга і мед збирається в окремих рамках вище стільників з розплодом. Бджоли майже не виробляють прополіс.

Ще одна важлива гідність породи – це стійкість до таких хвороб, як аскофероз, акарапідоз, нозематоз і до інших інфекцій. Вони можуть хворіти варроатозом, але своєчасні профілактичні та лікувальні заходи допомагають зберігати сильні сім’ї.

Особливості змісту

Незважаючи на те, що бджоли бакфаст невибагливі, існують правила їх змісту, що дозволяють отримувати максимальну віддачу від працьовитих комах.

 • просторий вулик дозволить бджолам вільно розмножуватися і створювати велику сильну родину. Це характерно для породи. Багато простору необхідно під розплід та корми;
 • добре, якщо вулики будуть забезпечені магазинами-лежаками, бакфаст дуже активно їх використовують для заповнення медом і збільшення сім’ї;
 • у північних районах з суворою зимою вулики повинні бути утеплені. Бджоли погано переносять низькі температури;
 • сім’ї породи бакфаст настільки великі, що в одному вулику краще утримувати одну сім’ю. Тому купуючи бакфаст треба бути готовим до того, що пасіку доведеться розширювати;
 • якщо матка буде схрещуватися з іншими породами бджіл, не факт, що вийде зберегти генетичні ознаки породи. Вони передаються по батьківській лінії, тобто трутнями;
 • взимку бджолам бакфаст потрібно більше корму, ніж іншій породі.
Це цікаво  Особливості зимівлі бджолиних сімей в приміщенні теплиці з полікарбонату

Недоліки породи

Один з головних недоліків – це низька зимостійкість. Бакфаст не підходить для утримання в північних районах. Бджоли виведені у відносно теплому і вологому кліматі Британії, тому генетично не пристосовані до сильних морозів.

Є порода, також гібридна – це карніка. Вона володіє відмінними якостями, схожими з характеристиками бакфаста. Так що якщо стоїть питання вибору для утримання в холодних регіонах – бакфаст або карніка, то краще віддати перевагу останній.

Бакфаст відрізняє велика складність виведення матки з вихідної генетикою. Тільки такі матки можуть стати племінними. Їх виводиться мізерний відсоток. Звідси і висока вартість бджолопакетів бакфаст. Якщо брати менш якісний матеріал, це призведе до виродження генетичних ознак і, як результат до агресивності бджіл.

Не завжди можливо тривале збереження породних якостей, якщо не займатися штучним осіменінням матки породистими трутнями. Через кілька поколінь сім’я може практично втратить таких якостей, як миролюбність, стійкість до хвороб і низьку схильність до роїння.

Лінії бакфаст, опис

Порода розпадається на лінії, об’єднані загальними генетичними особливостями. І тим не менше кожна з них має свої особливості і призначення. Найбільш популярні лінії бакфаст:

 1. Для селекції як з материнської, так і з батькової сторони найбільш підходящою вважається лінія В 26. Вона зберегла найбільш традиційні для породи ознаки – підвищену медосборность, спокійний характер, поступове нарощування популяції. Схожі лінії в 24 і 25.
 2. Ще одна лінія для селекційної роботи – 252. Вона йде по батьківській лінії. Селекція в даному випадку спрямована на розвиток у бджіл високої стійкості до хвороб.
 3. Виставкова лінія – 327. Ідеальний порядок у вулику, красиві, рівне запечатані стільники, слухняні миролюбні бджоли.
 4. Лінії, де присутній ген далекосхідних бджіл – Р 214 і Р 218. Їх відрізняє відмінне здоров’я, висока стійкість до інфекцій і шкідників і підвищений літній та осінній медозбір.
 5. Для комерційної мети ідеально підходять лінії А 199 і В 204. Бджоли А 199 виявляють відмінні льотні якості і добре працюють на ранніх хабарі. Вони чудово пристосовуються до будь-яких погодних умов. Для В 204 характерні ті ж якості. До них можна додати раніше припинення маткою кладки яєць і колективне вирощування розплоду. Вони будують великі і сильні сім’ї.
 6. Бджоли лінії 235 відрізняються створенням могутніх сімей, але схильні варроатозу і потребують посиленої профілактики від нього. Характеризуються хорошим раннім взятком і швидким весняним розвитком.
 7. Німецька лінія В 75 – бджоли трохи відрізняються кольором. Лінія сильна на всіх медосборах і ідеально підходить для виробництва бджолопакетів.
Це цікаво  Інструкція по застосуванню препарату Апифит для лікування бджіл

Основний центр розведення породи знаходиться в Німеччині. У близькому зарубіжжі бакфаст F1 продають пчелопитомники в Білорусі та Україні.

Відгуки бджолярів про породу

Говорячи про бакфасте, бджолярі часто порівнюють їх з карникой, і це не дивно. Багато їх характеристики схожі. Крім того, ці породи часто співіснують на одній пасіці.

Практично всі сходяться на думці, що бакфаст – це одна з кращих порід. Причини:

 • високий медозбір – за підсумками сезону одна сім’я бакфаст може приносити на 40-60 кг більше меду, ніж інші бджоли
 • низька ройливость – порівнювали з іншими породами на сусідніх пасіках. За все літо не було навіть спроб роїння;
 • якщо говорити про промислових масштабах і вибирати – карника підійде для цього або бакфаст, то слід віддати перевагу бакфаст;
 • до достоїнств бджолярі відносять і те, що матка не піднімається наверх і не завевает стільники, призначені під мед;
 • відзначають і низькі витрати на догляд. Немає необхідності перебирати вулики в пошуках маточника, якщо створити їм нормальні умови для розширення сім’ї. Не доводиться постійно чистити вулики. Саме це і робить бакфаст таким привабливим для промислового використання;
 • зручно відкачувати мед, так як при цьому не тривожиться бджолина сім’я – рамки з розплодом ніколи не змішуються з медовими;
 • немає необхідності використовувати димник і сітки. Бджоли ніколи не ведуть себе агресивно.

90% бджолярів, випробували бакфаст на своїх пасіках одностайно сходяться на думці – хочеш отримати результат – купуй бджіл цієї породи.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *