Відмітні особливості ріпакового меду і його цілющі якості

Мед з ріпаку – неоднозначний вид апі-продукції. Його смак хоч і оригінальний, але більшість споживачів відзначає його буквально як кислувато-гіркий, малосладкий або несолодкий. Він не має яскраво вираженого запаху, швидко кристалізується, схильний до закисання, вимагає чіткого дотримання температури зберігання. У воді розчиняється погано, через що практично непридатний до використання у відварах.

Ріпак і мед з нього: що це таке?

Відмітні особливості ріпакового меду і його цілющі якості

Збирається він на полях ріпаку, який є технічною культурою. Ріпак – що ж це за таке рослина? Він – далекий родич капусти, культурні сорти виведені з дикорослого бур’яну відомого як ріпак, свіріпа або суріпиця. Це висока рослина з рясними дрібними жовтими суцвіттями.

З насіння ріпаку отримають рапсове масло (обмежено застосовується в кулінарії, так як сильно піниться при термообробці, але надає стравам додаткові теплі відтінки смаку) і у виробництві біопалива. Зелені рослини використовуються як кормова культура для худоби.

Ріпак привабливий для бджіл як один з перших рясних медоносів: активне цвітіння рослини починається на початку-середині травня і триває близько місяця. Мед з ріпаку можна їсти і рекомендують використовувати як медичний профілактичний засіб.

З іншого боку: ріпак, як олійну культуру, яка не входить в раціон людей, можна активно удобрювати, використовувати сильні пестициди при вирощуванні (ворогів у рослини теж вистачає). І ці отрути накопичуються також в нектарі рослини і пилку, при хабарі потрапляючи в мед. Тому говорити про екологічно чистої користь і шкоду ріпакового меду – це дуже спірне питання.

Докладніше – у статті.

Користь

Ріпаковий мед зазвичай світлих відтінків і дуже густий. Швидко кристалізується, з-за чого рекомендують зберігати його в щільно закритій тарі в темному холодному місці (холодильник – підійде).

Даний вид може бути корисним людині, так як він містить більшість необхідних організму елементів, з’єднань, вітамінів і речовин, властивих цьому продукту. У відстежених відгуках і оброблених статтях з різних джерел стверджується таке:

 • він здатний виводити шлаки і важкі метали, залишки отрути після отруєнь;
 • у ньому міститься майже вся вітамінна група В, важлива для нормальної роботи нервової системи та процесу обміну речовин;
 • постійний прийом ріпакової, як і інших видів меду, позитивно позначається на роботі серця і судин;
 • рекомендується вживати для стимулювання вироблення шлункового соку, є малими порціями при виразках ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • рекомендується використовувати в косметології: за рахунок своєї щільної консистенції, з ріпакового меду добре виходять маски, можна використовувати в кремах та інших продуктах для краси;
 • ріпаковий нектар може використовуватися як відновлювальний засіб, гріючий компонент компресів і розтирань, знімає напруги на шкірі, знеболюючу;
 • енергетично цінний продукт: глюкози в ньому набагато менше, ніж в інших сортах (всього 30-31% – це нижній поріг вмісту глюкози, в інших медів 35% і вище), а фруктози – більше, ніж в інших нектари (вона і додає гіркота).
Це цікаво  Журавлинний мед: корисні властивості

Чим корисний ріпаковий мед ще? Він має деякі яскраво виражені лікувальні властивості:

 1. Робить дуже сильний потогінний дію при питво з теплим молоком.
 2. Відзначений як сильний спазмолітик при фізичному перевтомі.
 3. У застосуванні з капустяним листом при зовнішньому використанні, сприяє швидким темпам очищення ран від гною і регенерації шкіри в місцях порізів, опіків.
 4. У більшості джерел відзначений як універсальний продукт для профілактики хвороб ШКТ.

В окремих статтях згадується, що він знімає синдроми токсикозу у вагітних, а також може впливати на гормональний фон. Відноситься до таких відомостей слід обережно: вагітним взагалі мед не рекомендується як раз із-за його калорійності і його алергічних властивостей.

Шкоду

Шкода від ріпакового меду носить більше техногенний характер і пов’язаний з діяльністю недобросовісних бджолярів, фермерів:

 • з-за своїх особливостей (велика щільність, низький відсоток вологи) ріпаковий мед швидко цукрується і може закисати. Тому купувати його потрібно якомога раніше – на початку медоносну сезону, якщо хочете спробувати в рідкому вигляді. Починаючи з липня, в рідкому вигляді він не зустрічається (за умови, що для хабар не використовувався ярий ріпак, але в південних широтах його вирощують рідко). Тому з середини літа ви зможете придбати тільки зацукрований продукт;
 • бачите рідкий ріпаковий мед в кінці липня-серпня – проходьте мимо: цей мед, швидше за все, розтанув, амінокислоти в ньому зруйновані, так як це відбувається при нагріванні меду понад 40°С: вони розпадаються на складні вуглеводи, які зберігають енергетичну цінність, але не впливають на покращення здоров’я. Остаточно цілющі властивості ріпакової меду губляться при температурі нагрівання до 60°С. А гріють його саме при такій температурі, щоб швидше розтопити, так як плавиться він теж дуже довго;
 • якщо поле ріпаку перенасичене отрутами (а ллють їх туди щедро – фермеру важливий цей урожай, так як він замінює йому три-чотири таких же по площі поля злакових у грошовому вираженні), то вони будуть присутні і в ріпаку, а отже – і в зібраному меді. Скільки і чого ллють – перевірити складно;
 • може містити антибіотики. Бджоли після зимівлі часто ослаблені хворобами. Пасічники їх, природно, лікують штучними ліками, щоб сім’я не загинула. Антибіотики накопичуються в меді – робіть висновки;
 • калорійність ріпакової вище, ніж у інших сортів. Дана властивість не можна розглядати як повністю шкідливий – для здорових людей це буде плюсом: менше навантаження на шлунок при меншому обсязі їжі, але енергії – більше. А ось для тих, хто худне – це важливо: в їдальні ложці ріпакового меду – майже 100 ккал.
Це цікаво  Мед молочай: корисні властивості

Протипоказання у ріпакової такі ж, як і інших медів: заборонений алергікам, діабетикам, вагітним.

Резюме про застосування

 1. Як заявляють багато джерел, корисні властивості та протипоказання ріпакового меду варто враховувати тільки за однієї умови – він повинен бути зібраний у екологічно чистому районі.
 2. Медичний ефект від нього обмежений і він може бути замінений іншими видами меду.
 3. Як продукт для кулінарії, як солодощі використовується дуже рідко – на любителя, так як має гіркий присмак.
 4. Як продукт з підвищеним вмістом природної сірки, може використовуватися для часткового відновлення цього мезоэлемента в організмі людини. (Сірка – один з головних елементів, який бере участь в утворенні жирів, потрібна для нормального функціонування суглобів).
 5. Ріпаковий мед у великій кількості містить бор – це мікроелемент, який необхідний людської нервової системи.
 6. У багатьох джерелах ріпаковий мед рекомендується як засіб схуднення.

Правила зберігання

 • ріпаковий мед дуже сприйнятливий до напитыванию сторонніми запахами. Тара для зберігання повинна бути ідеально чистою і щільно закриватися. Якщо не впевнені що у вас герметична посуд, то оберніть ємність у кілька шарів чистого паперу, типу кальки або паперу для випічки;
 • для зберігання підійде погріб, можна зберігати в холодильнику, ближче до овочевих лотків;
 • не зберігайте цей мед на світлі – закисне.

Маячню про ріпаковий мед

На просторах мережі досить марення і неперевіреної інформації про багатьох сортах меду. Що стосується ріпакової, який практично не збирається в Росії, то часто зустрічається марення наступного характеру:

 1. «Ріпаковий мед містить ГМО» – не містить, пилок та інші частини рослин ріпаку не є ГМО.
 2. «У ріпаку присутній «тростинний цукор» – не присутній. Тростинний цукор такий же, як і звичайний цукор. Якби там був неочищений цукор, мед був насиченого темного кольору.
 3. Пишуть, що у ріпаку присутні гормони. Це правда, правда тільки, що це рослинні гормони – з’єднання важливі для рослини. Для людини вони є джерелом енергії і цінних речовин, на його здоров’я впливають точно також як і інші речовини.
 4. Часто в статтях про ріпаковий мед пишуть, що «вчені стверджують». Відразу викидайте цю статтю в смітник – вчені ніколи нічого не стверджують – вони заявляють про проведених дослідженнях, повідомляють результати, але ніколи нічого не говорять напевно – вони знають, що все тече і змінюється. І нормальний вчений ніколи не скаже «я стверджую».
Це цікаво  Еспарцетовий мед: корисні властивості, застосування і фото

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *