Використовується козлятник як медоноса і які його корисні властивості?

Козлятник — багаторічна рослина, що має важливу біологічну і господарську роль для людини. Розглянемо значення козлятника як медоноса, опис трави та відгуки про її застосування.

Загальний опис рослини

Використовується козлятник як медоноса і які його корисні властивості?

Козлятник, або галега — багаторічна рослина, що має велику кількість бульбочок. На одну рослину галеги їх може бути до 270. Стебло має темно-зелений колір, прямостояче, добре гілкується. Листя темно-зеленого кольору, непарноперисті. Довжина — до 26 див. Інші характеристики козлятника такі.

 1. Суцвіття являє собою вид кисті до 30 см в довжину, в ньому знаходиться від 25 до 75 великих синіх кольорів.
 2. Плід — біб саблеобразной форми.
 3. Насіння — великі.
 4. Це рослина зимостійка, посухостійка, світлолюбна, може добре рости на деградированном чорноземі.
 5. Врожайність сіна — в середньому 6 тонн з гектара.
 6. Рясно відростає навесні, завдяки чому може використовуватися в тваринництві як рання зелена підгодовування.
 7. Характеризується високим вмістом білка, тому ця трава використовується в якості зимової підгодівлі.
 8. Є дуже цінним сидератом, тобто збагачує грунт азотом.
 9. Зростання відбувається при температурі від 5 градусів, однак найбільш інтенсивний цей процес — від 10 до 12 градусів тепла. З-за своєї морозостійкості добре переносить низькі температури -25 за умови відсутності снігу взимку.
 10. На урожай цього медоносу практично не впливає весняна посуха.

Козлятник в якості джерела меду

Як медонос, козлятник східний часто застосовується в бджільництві, тому що виділяє багато нектару. Причому виділення запашного нектару відбувається практично щодня. Бджоли охоче беруть хабарів, тому що у нього яскраві, великі і відкриті квітки. Він набагато краще використовується як медоноса, ніж люцерна, тому що квітки не містять триплинги, так що бджола не перетискає собі хоботок.

Це цікаво  Рецепт для самостійного приготування кавунового меду нардека

Максимальна продуктивність козлятника медоносу — в ранковий час, починаючи з 9 години і до полудня. В цей час в 100 квітках може міститися приблизно 36 мг цукрів. На один гектар бджоли можуть взяти до 200 кг меду. Більш того, козлятник як медонос застосовується як джерело пилку: бджоли її охоче збирають, так як квітки великі і зручні.

Пилок цієї рослини є цінним джерелом протеїну, що дуже корисно для бджіл. Доведено, що воно попереджає розвиток у комах білкового голодування, а отже, може застосовуватися для профілактики відмінка. Під впливом цього медоносу відбувається значне прискорення розвитку бджіл, які народилися навесні або влітку.

Корм для худоби

Ця рослина використовується в якості корму. За кілька укосів (а їх, як правило, буває до 3-х) можна отримати хороший урожай трави і насіння. Повна собівартість зеленої маси в перерахунку на кормову одиницю набагато нижче, ніж у аналогічних рослин. Є влагосберегающим і почвосберегающим рослиною.

Завдяки тому, що воно має досить міцну кореневу систему, грунт додатково зберігається і запобігає її вимивання і видування під час несприятливих метеорологічних умов.

Білок, що міститься в зеленій масі цієї рослини, містить необхідний набір незамінних амінокислот, потрібних для нормального розвитку худоби. Також в цій траві міститься велика кількість вітамінів і мікроелементів. Ось чому цю рослину рекомендується використовувати для годівлі сільськогосподарських тварин.

Козлятник використовується і для приготування силосу, трав’яного борошна та протеїнових концентратів. Отаву можна вигодовувати до настання морозів.

Трава дуже корисна для корів, тому що сприяє лактації. Рекомендується давати такий корм у фазі цвітіння: в цей час він по своїй біологічній цінності значно переважає люцерну.

Особливості використання козлятника:

 • у фазі бутонізації — від 5 до 15 травня;
 • другий і третій укіс проводиться по мірі відростання трави;
 • на сіно, сінаж і зелену масу ця рослина забирається на початку процесу цвітіння;
 • скошування трави відбувається на рівні 10 див.
Це цікаво  Різновиди гірського меду і його особливості

Лікарська рослина

До його складу входять алкалоїди — таке, як галегін і пеганін, сапоніни, вітаміни. У складі квіток містяться біологічно активні флавоноїди. Для отримання лікарської сировини збираються верхівки довжиною близько 20 см., Краще всього збирати їх в період активного цвітіння — так вони містять максимальну кількість біологічно активних компонентів.

Козлятник володіє такою дією:

 1. Потогінну.
 2. Сечогінним.
 3. Протиглистовою.
 4. Цукрознижуючу.

Клінічні дослідження неспростовно доводять, що галегін призводить до деякого зниження вмісту цукру в крові. Так що медонос можна використовувати і в лікуванні діабету. Звичайно, їм не замінити основної терапії, призначеної лікарем. Однак на ранніх стадіях розвитку діабету, коли він добре контролюється, з допомогою козлятника східного вдається знизити показник цукру крові і поліпшити стан людини.

Деякі автори стверджують, що цю траву можна застосовувати як засіб, що посилює лактацію. Застосовувати відвари з неї в період грудного вигодовування треба дуже обережно; бажано, щоб за цим стежив лікар.

В якості лікарських форм використовують відвари — як з насіння, так з трави. Дозування таких коштів — по одній столовій ложці (концентрація — 1:10). Періодичність прийому — до чотирьох разів на добу.

Неправильне використання козлятника в якості ліків може викликати порушення функції печінки або розлади кишечника. Нерідко і підвищення артеріального тиску.

Як готують насіння для посіву?

Неправильна агротехніка є головною причиною невдач у вирощуванні козлятника. Щоб можна було отримати достатній урожай, потрібно скарифікувати насіння. Для цього застосовуються спеціальні скарифікатори. Якщо немає такого пристрою, то застосовуються просорушкою. Рекомендується також пропускати насіння через барабан комбайна, призначеного для збирання зернових культур.

Після скарифікації необхідно провести інокуляцію. Її роблять з допомогою специфічних бактерій. Треба пам’ятати, що бактерії інших бобових на насіння цієї рослини не розвиваються. Перед посівом потрібно додатково обробити насіння ризоторфіном. У разі відсутності насіння ризоторфіном треба змішати з ґрунтом, де раніше були бульбочкові мікроорганізми.

Це цікаво  Малиновий мед: корисні властивості

Сіється така рослина, дотримуючись міжряддя 45 см. Не рекомендується рядковий посів. Допускається розширення міжряддя 70 див. На один гектар витрачається в середньому 30 кілограмів насіння. Закладаються вони на глибину приблизно 1,5-2 см. При використанні скарифицированного матеріалу сходи з’являються приблизно на восьмий день після посіву.

Що кажуть про сараї фермери, лікарі?

Відгуки про цю рослину найчастіше позитивні. Велика кількість фермерів, тваринників, пасічників говорять про те, що його варто вирощувати, щоб досягти високих врожаїв кормів, хабарів у бджіл та ін.

«Завдяки козлятнику у мене зросла врожайність сіна. Тепер я повністю забезпечений якісними кормами на всю зиму. Корови стали рідше хворіти і приносити набагато більше молока. Рекомендую сіяти цю рослину, щоб домогтися високої продуктивності в скотарстві» – Іван, фермер.

«Раніше я скептично ставився до козлятнику як до медоносу. Однак друзі порадили засіяти невелику ділянку землі біля пасіки цією рослиною. На мій подив, бджоли стали приносить більше меду, та й їх здоров’я помітно покращилося» – Сергій, бджоляр.

«Вирощування козлятника допомогла значно поліпшити стан грунту і уникнути її псування, і це в метеорологически несприятливому районі, де часті посухи і суховії. В результаті підвищилась урожайність практично всіх культур» – Іван, фермер.

«Досвід застосування козлятника як лікарської рослини показує, що його можна використовувати для лікування простудних захворювань. Хвороба проходить набагато швидше, і все це без застосування ” хімії» – Світлана, лікар.

Отже, козлятник є цінним рослиною в сільському господарстві. Його вирощування не доставляє клопоту, а дотримання агротехніки дозволяє домогтися високих врожаїв сіна.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *